Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Nyúltartással foglalkozom...

Nyúltartással foglalkozom hobbi szinten elég hosszú ideje megszakításokkal többször is abbahagytam a tartásukat a szúnyogok által terjesztett vírusok miatt. A részletek lent?

Figyelt kérdés
Nyúltartással foglalkozom hobbi szinten elég hosszú ideje megszakításokkal többször is abbahagytam a tartásukat a szúnyogok által terjesztett vírusok miatt (megcsípi őket és a csípés feldagad mint egy kisebb labda ez az egész testükön). Az utolsó nagy nyúl vásárlásomat 8 éve (voltak még kisebbek) csináltam több fajtát szereztem be Magyar óriás, Lepke, Újzélandi stb öreg bácsiktól a faluban és rendes tenyésztőktől. Észrevételek, jegyzetelés, szelektálás és egy nagy adag szerencse segített hogy 4 olyan anyát kitenyésszek (nem 1ső fokú rokonok mégis ugyan úgy néznek ki XD) akik immúnisak a szúnyogkorra. Viszont szükségem lenne egy új bakra vérfrissítésnek ehhez lenne szükségem tanácsra, a bak fajtája amit nem tudok és az hogy mennyire dobna ez vissza a munkámban, vagy ha maradnék saját baknál az mennyire vezetne korcsosuláshoz?

2014. jan. 28. 19:24
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
4%

Ne húzd fel magad azokon a válaszokon, amikből süt a hozzá nem értés. Minden állatos kategóriában lassan már ott tartanak az emberek, hogy aki nem kisgyerekként bánik az állatával, az egyenesen állatkínzó, pedig bárcsak minden embergyerek olyan körülmények között élne, mint a legtöbb szobacirkáló.

Nekem is fogyasztásra vannak nyulaim, nem fogom minden évben végigoltatni az egész állomány myxomatózis ellen, mert anyagilag csődbe megyek. Én is emlékszem még nagyapám nyulaira, érdekes módon nekik nem kellett vakcina, pedig a myxomatózis akkorra már vígan tombolt Európában is. Lassan ott tartunk a nyulakkal, mint mondjuk a divatkutyákkal, anélkül, hogy mindenféle csilli-villi táppal, meg zöldkagyló kivonattal, meg porcerősítővel, meg akármivel tömnénk őket kölyökkorukban, már nem is lehet egészséges felnőtt egyedet nevelni, nos nyulaknál én ebből nem kérek.

A pár évvel ezelőtti állományban szépen tizedelt nálam a vírus, azok akik felgyógyultak, tényleg rezisztenssé váltak. A következő években már kevesebb nyúl pusztult el, szóval mostanra még kevesebb pusztulással számolok. Sajnos bizony, ha új vérvonalat keversz bele, akkor az egész eddigi munkád kárba veszhet. :( Én csinálnék pár anyannyúllal meg egy új bakkal egy almot, aztán maradna egy kontrollcsoport, amik egymás között szaporodnak. Mivel fogyasztásra vannak, ezért a mutációk közül is csak a fatálisak jelentenek gondot. Szerintem a fentebb linkelt honlap is jó ötlet lehet, biztos léteznek nyúltenyésztők akiknek vannak immunitást örökítő bakjaik. Francba kell nekünk mindent agyatlanul szelektálnunk. Sajnos nekem még nincs teljesen rezisztens bakom, minden évben van még elhullás, de ha lenne én is szívesen segítenék.

2014. febr. 7. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
Kérdező,hidd el nem tenyésztettél ki olyan állományt,ami ellenálló! Az utóbbi időszakban szerencséd volt,talán kevesebb a vírushordozó szúnyog a vidékeden. A beltenyésztésnek pedig több komoly hátránya van,az betegségekkel szembeni ellenállóképesség csökkenése,lassúb növekedés,gyengébb termékenység stb. Nálam egyszer volt myxomatózis,azóta rendszeresen oltok évente egyszer,tavasszal.Igaz nem olcsó,de kb. 1 nyúl árából másik tizet leoltasz.
2014. febr. 7. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
23%
Már ne is haragudj, de nem a szúnyogcsípés dagad be a nyúlon, a göbök már a vírusfertőzés következményei. Nekem is van myxót túlélt nyulam, és én sem oltok, de arra nincs bizonyíték, hogy immunis lenne, mint ahogy a tieidre sem, ezt csak laboratóriumban lehetne bizonyítani, vagy te már megcsípetted kifejezetten fertőzött szúnyoggal? Kétlem. A törekvést viszont támogatom, persze ésszerű és célszerű keretek között. A bakot én úgy tudom, az első generációval még lehet, az unokáival már nem célszerű szaporítani, az állományfrissítés előbb-utóbb elkerülhetetlen.
2014. márc. 1. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!