Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Mivel jár egy törpenyúl tartás?

Mivel jár egy törpenyúl tartás?

Figyelt kérdés

Légyszi írjátok le nekem, kb milyen költségekkel kell számolni az elején (ketrec, hozzávalók és maga a nyúl beszerzése), illetve mennyi a fenntartási költség havonta. És milyen kötelezettségekkel, felelősséggel jár napi/heti szinten?

Nagyon vágyom egy nyuszira, de csak akkor akarok tartani, ha biztos vagyok benne, hogy képes lennék felelősségteljes gazdinak lenni. Köszönöm :)


2011. márc. 30. 09:52
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%

Ketrec újonnan kb. 12.000 ft

Itató, etető tál, szénatartó, házikó (olcsóbb), wc: kb 5500 ft

DE ezeket használtan, akciósan is meg tudod szerezni, nekem így volt össz: 8000 ft körül.


A nyuszi tenyésztőtől ált. 10.000 ft + 500 ft a származási lap. Nagyon fontos, hogy tenyésztőtől legyen, mert az onnan kapott nyuszi biztos nem beteg, a nemét is biztosan meg tudják állapítani, és barátságosabb, kézhez szoktatottabb is lesz, mint egy bolti.

Hallottam már olyat, hogy a boltból vitt kisnyúl 3-4 nap múlva elpusztult valamilyen fertőzés miatt amit a boltban szedett össze, és nem ritkák azok a történetek sem, hogy genetikailag beteg, beltenyésztett kicsiket árulnak. + tenyésztőnél olyan fajtát kapsz amilyet szeretnél, nem keveréket mint a boltokban sokszor. Hidd el, ezek mind nagyon fontosak.


Havonta a kaja nem egy nagy összeg, Halywood - legjobb táp-kb. 750 ft, széna nagy csomag: 2500 ft- de ez kitart fél évig vagy még tovább is, zöldség, gyümi se nagy kiadás, + ehhez jönnek még a fogkoptatók, nasik stb. az is kb 500-500 ft körül van.

+ pellet alom az olyan 1200/ zsák, de hozzá lehet jutni olcsóbban is.


Mi hetente 2x vagy 3x takarítjuk a wct+ ketrecet, szerintem heti 1 vagy 2 mindenképp kell.

A nyuszinak átlag napi 2 órát legalább kint kell ugrándoznia, ez persze lehet több is, annál jobb.

Oltani is kell őket fél évente.

Az igazság az, hogy rengeteg kis dolog van még, pl. mosd meg a zöldséget, ne legyen huzatban, minden nap friss víz, mindig legyen széna, napi alapos átvizsgálás, körmöt is kell vágni stb. stb.


Itt van 2 nagyon hasznos oldal, mindent leírnak:

[link]

[link]

2011. márc. 30. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:

Na szóval: :)

Indulás: ketrec: 8-10000 (min. 100*50 cm)

itató: 500

nyalósó, fogkoptató: össz. 500

nyúl: 3000 körül tenyésztőtől, kisállatboltan drágább, 4-5000 (amúgy is tenyésztőtől érdemes venni)


Fenntartás heti szinten:

széna: 800

táp: minőségtől függ, pár száz forinttól a csillagos égig (én Multifit carrot and leek-kel etetek, ebből 2500 Ft 2,5 kg, ami hónapokra elég)

ZÖldség, gyümi: 500


Évente egyszer oltatni kell, egy kombi oltás 3500 körül van

Életében egyszer ivartalanítás, ezt is érdemes megcsináltatni, ez 4000 Ft.


Kötelezettség: napi 2-3 órát engedd ki a ketrecből, hadd fusson, eközben persze simi, játék.

Kiderül majd, hányszor kell takarítani egy héten. Itt is fontos az ivartalanítás: nekem az ivaros nyuszimat akár 2naponta is takarítani kell a büdi pisije miatt, az ivartalant elég heti egyszer is.


A nyúl nagyon jó dolog, ivartalanul (!) 10 évig is elél, ha jólnevelt, ragaszkodó is tud lenni, bújik, mint egy kiscica. Ösztönösen szobatiszta. Nem kerül túl sok pénzbe a tartása.


Hátrányai: sok álmatlan éjszakát fog okozni a rácsrágással, éjjeli ugrálással, megrágja a drótokat, bútorokat (mielőtt megérkezik, tedd "nyúlbiztossá" a házat.


Kérdezz még, ha valami érdekel! :)

2011. márc. 30. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:

oltani muszáj? akkor is, ha lakásban lesz tartva?

illetve egy nyuszit mennyire lehet itthon hagyni maxumim 2-3 napra, ha van elég kajája meg vize?

2011. márc. 30. 10:09
 4/23 anonim ***** válasza:

Első vagyok,

hát ahogy elolvastam kicsit eltérő dolgokat írunk, én az előző általam ajánlott 2 oldal alapján tartom a nyuszit. De az 100000%, hogy igazi, klubtag - tehát ellenőrzött- tenyésztőtől 3000 ft-ért nem kapsz nyuszit.

2011. márc. 30. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
Azért a 10000-es ár egy nyusziért eléggé hajmeresztő, max. valami különleges fajta kerül annyiba. Egy sima korossú, vagy oroszlánfejú egyáltalán nem kerül ennyibe. Múltkor mutatta egy tenyésztő az újonnan vett kiállítási győztes kosorrúját, 2500-ért vette egy másik tenyészetből.
2011. márc. 30. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:

Kell oltani, mert a myxomatózis a szúnyogok által terjesztett veszélyes, sokszor halálos betegség, és a szúnyog ugye be tud jönni az ablakon, ajtón. A másik betegség az, RHD- ezt cipőtalpon is be tudod vinni- tehát oltani kötelező.


Ha nem túl rendszeres ez a 2-3 nap egyedül, hanem csak alkalmanként fordul elő, akkor kibírja, de ha gyakori dolog, akkor inkább ne.

Amúgy is lutri dolog, mégis elfogyhat a kaja, széna, leeshet az itató, bármi gond történhet, lehet hogy pont akkor lesz beteg, szóval azért nem ajánlott.

2011. márc. 30. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:

KÖTELEZŐ oltani!!! Ezeket a betegségeket, a szúnyogok terjesztik, másikat meg te is beviheted a házba a ruhádon! Oltatni kell, nincs apelláta!


Ha más így kérdezed, nyilván ez többször fordulna elő és így NEM hagyhatod őt egyedül. Az is más, ha évente egyszer, mert akkor NAGYON muszáj, de így nem.


Ezekkel a feltételekkel én nem ajánlom a nyuszit.

2011. márc. 30. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
Én pesti tenyésztőtől vettem 10.000-ért , törpe kosorrú, nem különleges fajta. Ott ezek az alap árak, egy normális tenyésztőnél, akitől viszik is rendesen a kicsiket.
2011. márc. 30. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
92%

Szia!

Nekem 2,5 éves a nyulam. 6 ezerért vettem (törpe rex fajta). kb 10 ezer volt a kertece 100*50 cm Frenapf-ba vettem (ha jól írom). Ugy kell neki széna és forgács, ezek 60 literes kiszerelésben 1000 ft körül van a kuti és társa állateledelben (szerintem jó ár). Havonta kb 1-1 zsák fogy el. Kap zöldséget, gyümölcsöt, de ennek a költségét nem tudom, mert ezek az asztalról leesett darabok. Kap magot, azt terményesnél veszem, kb. 300,-/kg. És van az állatorvos, akivel jó esetben egy évben egyszer találkozunk az oltás miatt, ennek az ára is igen változó, de kb. 4-5 ezer forint.

Kell takarítani, ami max 10 perc. A wc-t gyakrabban szoktam a nagy részét ritkábban. És persze ki kell engedni a ketrecből. Ez felügyeletet igényel, mert nálunk mindent szétrágott mire erre rájöttünk. Mindent: falat, antennát, táskát, cipőt stb. :)

Bár nem írtad hány éves vagy, de szerintem tudnál jó gazdija lenni, nem egy nagy feladat DE, én egy kicsit csalódtam a nyúlban. Nekem mindig kutyám, macskám volt. Velük ki tudtam alakítani egy kapcsolatot, talán még kommunikáltunk is. Hát a nyúllal semmi... lassan 3 éve mondogatom neki a nevét, de felém se néz. Azt se szereti nagyon ha simogatom. Számomra csak egy kis aranyos állatka, aki csak úgy van...

Nem akarlak lebeszélni ezek az én tapasztalataim.

2011. márc. 30. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen a részletes válaszokat, kevesek vagytok, hogy ilyen részletesen leírtátok, sokat segített!

még megfontolom, hogy a jelenlegi életmódomhoz merjek-e nyuszit tartani, illetve, mennyire tudok majd alkalmazkodni hozzá.

2011. márc. 30. 10:18
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!