Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Törpenyulat szeretnék. Mit...

Törpenyulat szeretnék. Mit kell tudni a gondozásáról? Mennyibe kerül a tartása? Mire érdemes odafigyelni a választásnál?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Törpenyuszit szeretnék, de nyulam még sose volt. Régebben volt 2 dzsungáriai törpehörcsögöm, később pedig 2 aranyhörcsögöm is, de gondolom, egy nyuszi gondozása nem egészen ugyanaz.

Bak vagy nőstény nyuszit ajánlott-e választani elsőre? Mit érdemes tudni a tartásukról? Mire érzékenyek? Mire figyeljek, mikor kiválasztom a nyuszit?

Mennyibe kerül a tartása egy hónapban? Mire van szüksége? Milyen gyakran kell oltatni?


Sok oldalt olvasgattam mostanában, láttam, hogy a szúnyog csípése veszélyes lehet a számukra, ez ellen mivel lehet védekezni?

Hogyan kell kézhez szoktatni, és szobatisztaságra nevelni? Mit kell tenni, hogy ne legyen harapós, és engedje magát kézbe venni, vagy legalább simogatni?

Mennyibe kerül az ivartalanítása?


Tudom, hogy sok kérdés ez így egyszerre, de az alapvető információkon kívül, mint hogy mit eszik (széna, répa, alma, zöldségek, stb), és hogy mekkora ketrec kell neki, vagy hogy milyen alom ajánlatos, ezekről nem sok mindent találtam...

Azt tudom, hogy mindenképpen ki kell engedni naponta több órára a ketrecéből, hogy mozogjon, de a szobát "nyuszi-biztossá" kell majd tenni, nehogy megrágja a vezetékeket, vagy a szobanövényeket, mert ez veszélyes lehet a számára.


Arra lennék kíváncsi, hogy tapasztalt nyuszitartók mit javasolnak, tanácsolnak egy kezdő nyuszitartónak. Az előnyök, hátrányok egyaránt érdekelnének, igazából minden válasznak nagyon örülök, mert számomra jelenleg bármi hasznos lehet. :)


Előre is köszönöm szépen a válaszokat! :)


2012. febr. 27. 18:19
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Megpróbálok szép sorjában válaszolni a kérdéseidre. :)


A bak nyugodtabb, a nőstény nagyon területvédő egyén, azaz vadabb, harapósabb lehet.

Amikor mész kiválasztani (érdemes tenyésztőtől venni, egyáltalán nem drágább, sőt) figyelj arra, hogy mozgékony legyen. Szeme, orra, végbélkörnyéke legyen tiszta.

Szüksége van: ketrec (kb. 10ezer, 100*50 centisnél kisebb ne legyen), itató, szénarács, nyalósó, alom, széna, táp. Tehetsz neki házikót is, vagy polcot. Van nyúl WC is, ha rászoktatod, nem kell az egész ketrecet bealmozni, elég csak a WC-t.

Egy hónapban kb. 3000 Ft-ba kerül, de ez csak becslés, sok mindentől függ, a táptól, szénától, alomtól.

Oltatni évente egyszer kell, mixomatózis és RHD ellen, ára változó, 4ezertől 10ezerig terjedhet.

Érdemes ivartalaníttatni, mi kb. 1 évesen vittük. 4ezer Ft-ba került (bak).

Szobatisztaságra magától rászokik, először még kibogyózhat, de ha szépen beteszed a ketrecbe a bogyókat és jól felmosod a pisit a padlóról, hamar megtanulja, hova kell mennie.

Első napokban ne nagyon fogdosd. Etesd kézből, hogy szokja a szagodat és a jelenlétedet. Először csak a buksiját simizd, majd pár nap után kézbe is veheted. Ha nagyon kapálózna, hagyd békén.

Amit nem kérdeztél, de fontos elmondnai, hogy vágni kell a karmait. Először érdemes állatorvossal megcsináltatni, hogy megmutassa, hogyan kell. Ha túlnő a karma, eldeformálódhat az egész lába és fájdalmas lesz neki a járás. Szóval erre nagyon oda kell figyelni. Karomvágót 1-2ezerért már kapsz.


Éjjel előfordulhat, hogy rázza a rácsokat. Nekem az vált be, hogy éjjelre letakarom a ketrecet egy pokróccal.


Nyáron vigyázni kell, hogy ne hevüljön túl a testük, mert abba bele is halhatnak. Én jégakkut, vagy hideg vízzel telt palackot teszek ilyenkor melléjük, hogy hozzábújhassanak.


A ketrec ne legyen huzatos helyen, sem pedig a radiátornál. Árnyékos, szélvédett helyre kell tenni.


Egy jól tartott nyúl 8 évig elélhet, szóval ha nem vagy biztos benne, hogy 8 év múlva is ott laksz, ahol és tudsz róla gondoskodni, inkább válassz rövidebb életű állatot. Gondoskodni kell az elhelyezéséről is, ha mondjuk nyaralni mentek.


Nagyon élvezik, ha hámmal kiviszik őket a kertbe (már ha van kert, ha panelban laksz, inkább ne vidd le, mert nem tudhatod, mit rág meg).


Ha van még kérdésed, kérdezz. :)


Amúgy nekem két bak nyuszim vam egyik ivartalanított, másikat is visszük lassan.

2012. febr. 27. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
100%

Szia! :) Nekem több mint 2 éve van nyuszikám úgyhogy leírom ahogy én tartom őt. Először is nagyon fontold meg!!! Hiába aranyos meg tündéri meg szeretnivaló épp ugyanannyi gond is van/lehet vele. Nemtudom hány éves vagy, kivel élsz, de nálunk például az anyukámnak már elege van belőle én hiába szeretem, gondozom, úgyhogy figyelembe kell venni hogy a többiek a háztartásban majd hogyan viselik el. Ha mégis úgy döntesz, hogy belevágsz akkor előtte mindent meg kell tudnod a tartásáról.


Mivel várd a nyuszkót?

Vegyél egy ketrecet ami minimum 100x50 centis, van szénatartó (rács vagy műanyag) hozzá, golyós külső itató, egy kis házikó amiben elbújhat és egy műanyag sarok WC is kelleni fog. Vegyél neki jó minőségű száraz eledelt, ez nem egyezik meg a házinyulaknak adott táppal hanem egy jóminőségű nyúl eledelre lesz szükség ami kb 1500 ft körül mozog (nem tudom pontosan) nézd meg a csomagolását legyen benne sok a rost tartalom. Kell még jó minőségű széna (nem poros, nem dohos, nem nedves, nem szalma) aminek olyan gyógynövényes vagy dohányszerű illata van az lesz a jó. Alomnak ajánlanám a fapelletet, mert jól szívja a nedvességet és ha megkóstolja sem lesz baja tőle valamint nem ragad a popsijára és nem hordja szét (mint pl a sima forgácsot). Emellett lehet még venni neki egy fogkoptató követ vagy nyalósót, valamint árulnak különféle vitaminokat de én ezt nem adom a nyuszimnak. Nem sürgős de jó ha van nyusziknak való probiotikum a háznál mert az érzékeny gyomruk miatt lehetnek bélzavarai amire a probiotikum a megoldás.


Az első napok

Hagyd őt békén az első pár napban, tudom, hogy legszivesebben összevissza babusgatnád, de kell neki egy kis idő, hogy megszokja a helyet. Lassan közelíts felé, beszélj hozzá, kenyerezd le egy szép szál zellerrel, meglátod majd, hogy hamarosan feloldódik. A ketrec legyen a közeledben egy nem túl meleg de nem huzatos nyugis helyen (ordító zene, TV, zaj nem jó). Fokozatosan kell közeledni felé és célszerű előbb neked utána jöhetnek a többiek (tesók szülők stb) de ne rohamozzátok meg.


Hogy etessem?

A nyuszi étrendjét 75% széna teszi ki, tehát az mindig legyen előtte friss víz kíséretében az itatóban. Kb. 5% a szárazeleség ami azthiszem kis nyulaknál 1 evőkanál naponta, de óvatosan kell bánni vele, és azt add neki mint amit a tenyésztő is adott akitől elhoztad. 20% zöldség amit kis nyulak még nem fogaszthatnak de pár hónapos kortól lehet szoktatni apránként először egy zöldségféléhez és csak nagyon lassan adagold be neki. Legyen megmosva de ne legyen nedves és permetezett. SOK NÖVÉNY MÉRGEZŐ!!!! Illetve bélrendszeri zavarokat okoz, úgyhogy szerezd be a mérgező nem mérgező növények listáját, ha akarod elküldöm csak ajd egy mélcímet. Rágcsákat nem adunk nekik!! Mint pl joghurtos, húsos, csokis falatkák ezek károsak akármennyire is jól hangzanak. Csak természetes rágcsát adjunk neki, egy kis répa, alma stb. Sok gyümölcsöt ne egyen mert hízlal.


Szobatisztaság

Magától rászokik a műanyag WC-re majd meglátod. Először viszont még ne tedd be a ketrecbe hanem szórd be az egészet alommal. 1-2 hét max. és kiválaszt egy sarkot ahova pisil/kakil (az enyém mindenhova kakil a ketrecben de a pisi a sarokba megy), aztán ha már tuti a sarok, akkor berakhatod oda a wc-t és a friss alomra egy kicsit tegyél s koszosból hogy megtalálja a szagot. A pisije nagykorára szagos lesz, a kakija kemény szagtalan. Viszont van egy másik ürüléke a lágybélsár ami nagyon büdös és "krémesebb" mint a bogyó és egy kis bogyófürtre hasonlít. De ezt minden esetben meg eszi a nyuszi, ha nem, akkor vissza kell venni a kaja adagot mert túl van etetve, vagy valami van az emésztésével. Ha kiengeded a lakásba akkor először csak kis időre és ha látod h pisi készül akkor gyorsan tedd a WC-re, bár az enyém magától is odajárt és kaki is csak elvétve landolt a ketrecen kívül.


Orvosi ellátás

A szúnyogok által terjesztett betegségek elkerülése illetve az orrvérzés ellen oltani kell a nyuszit ami pár ezer forint, viszont megéri, mert ezek gyógyíthatatlanok ha elkapják. Kell egy nyulakhoz értő orvos ami sajnos elég ritka, nemtudom hol laksz de tájékozódj, hogy ki az aki tényleg ért is hozzá, mert sajnos lehet hogy egy orvos nagyon ért a kutyákhoz de attól még a nyuszikhoz nem.


Szoba

A szobát ahogy írtad nyúlbiztossá kell tenni. Vezetékekhez lehet kapni műanyag tokot amibe el lehet rejteni és ez nagyon fontos mert akár meg is rázhatja az áram. A szobanövényeket szintén el kell pakolni mert mérgezőek a nyuszira aki előszeretettel megkóstolja őket. Valamint vigyázz nehogy beszoruljon vhova és nagyon csúszós területen se legyen (padló, kő) mert akár kitörheti a lábát is bár erre kevés a esély. Nálunk zaz egész ház el van barikádozva ha kint van, de hidd el megéri :)


Viselkedés

A nyuszi nagyon érdeklődő és vidám kis állat, ha jól érzi magát rohangál ugrabugrál száguld nagyon jó pofa :) Ha elfáradt akkor szó szeirnt kinyúl és nem mutat életjelet de ez az alvás csak pár percig tart. Ha már hátradobja a lábait és úgy pihen akkor az azt jelenti, jól érzi magát és biztonságban van. Ha nem eszik, gubbaszt, összehúzza magát akkor valami baj van, keríteni kell egy orvost. Kb. 6 hónapos korától elkezd ivarzani ami sajnos megváltoztathatja a viselkedését, harapós lehet, támadó, esetleg elfelejti hogy szobatiszta, de van akinél észre sem lehet venni. Ez nyúltól függ, az ivartalanítás megoldja a problémát valamint elkerülhetőek vele az ivarszervi megbetegedések is. Ára drágább, fiúknál olcsóbb mint a lányoké de nemtudok sajnos árat mondani, nem akarok hülyeséget. A fontos hogy hozzáértő legyen a doki és tájékozódj, hogy utána mire lesz szüksége a nyuszinak.


Hirtelen ennyi jutott eszembe, nemtudom, hogy lányt vagy fiút válassz, szerintem ez rajtad áll :) Mindenesetre jól gondold át mert nagy felelősség, és ha nem megy akkor nagyon megviseli a nyuszit a gyakori gazdiváltogatás. A foguk nő, figyelni kell, hogy koptassa, kánikulában hűteni kell nehogy hőgutát kapjon, ki lehet vinni a kertbe ha felmérted a terepet (nincs-e kutya,macska piszok, szmog, kullancs) ilyesmi a környéken, és kell hozzá hám, mert el is áshatja magát a nyuszi és az végzetes számára ha eltűnik. Remélem segítettem, ha va kérdésed írd meg, hátha tudok válaszolni. :)

2012. febr. 27. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Leírom amit én tudok és megpróbálok minél több kérdésedre válaszolni.:)

A bak ajánlatosabb elsőre, mert általában nyugodtabb természetűek és a nőstények a területvédőek.Mindenképp tenyésztőtől vegyél,mert sokkal megbízhatóbb,mint az állatkersekedés.Elöször kétszer kell beoltani talán egy hét után ujra (ezt nem tudom biztosra,de az állatorvos majd megmondja mikor menyetek vissza.).Aztán egy évben elég csak 1szer.kora tavasszal érdemes beoltani mert ekkor jönnek a szúnyog ahogy írtad igen ez elég veszélyes betegség a neve mixomatózis illetve RHD ellen kell még beoltani.ez minden állatorvosnál valtózó ált.:1500-4000Ft között van. legalább 100x50-es ketrec kell neki,mert a kisebbet hamar kinövi.5-6 hónaposan érik el az ivarérett kort.és olyan 7-9 hónaposan érdemes ivartalaníttatni.ami bakoknál:8000-10000Ft közöttt van(ez is változó állatorvosonként).nőstényeknél drágább kicsivel::12000-15000Ft.Enni:friss széna illetve víz mindig legyen elötte.tápot lehet még neki venni kiskorában 1 női marékkal reggel este.aztán kb. 3 hónapos korától fokozatosan lehet neki adni zöldséget gyümölcsöt.és akkor lehet csökkenteni a tápot 1 női marékra.alomnak fapelletet vegyél alá az szivja be a legjobban a pisit és a szagokat.A legelején csak 1 kevés fapelletet rakjál beneki. wc-t még ne,csak naturba a ketrecébe kifog. jelölni magának egy sarkot ahova végezni fogja a dolgát.(ha nem abba a sarokba végzi ahova te a fapelletet szórtad akkor rakd át abba amelyikbe elkezdte wc-zni.)aztán amikor már megy a pisi 1 adott sarokba akkor rakhatsz be wc-ét..elösször drága olyan 20-30000Ft. de aztán már havonta csak a kajára 1000-2000Ft.' hétig ne vedd ki(bármilyen nehéz is megállni:))csak beszélj hozzá esetleg olvass neki:)...a ketrecébe simizheted.Aztán amikor ugy látos hogy megszokta a helyét akkor kinyithatod az ajtót,de ne vedd ki hanem hagyd hogy magától jöjjön ki.elöbb utóbb legyőzi a kiváncsisága:)

2012. febr. 27. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat. :) Sokat megtudtam, amire kíváncsi voltam, és mind a három válasz nagyon hasznos volt a számomra. Köszönöm még egyszer. :)

1. válaszoló: Rendkívül sokat segítettél, nagyon szépen köszönöm neked, hogy ennyire pontos infókat adtál. :) Ha valami még később az eszembe jut, mindenképpen kereslek priviben. :)

2. válaszoló: Köszönöm, hogy ilyen részletes és mindenre kitérő, alapos választ kaptam tőled. :) Amúgy márciusban leszek 21 éves, és ősszel költözünk össze a párommal, így szerencsére csak őt kell majd meggyőznöm arról, hogy jöhessen a nyuszi a házhoz. :) Remélem, Téged is megkereshetlek majd priviben, ha esetleg később még eszembe jut valami. ;)

3. válaszoló: Neked is köszönöm szépen a hasznos infókat, és a linket is külön köszönöm. :) Nagy segítség. :)


Ha lesznek még kérdéseim, mindenképpen írok nektek, és még egyszer köszönök mindent. :)

2012. febr. 27. 20:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!