Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Hogy tudnánk leszoktatni a...

Hogy tudnánk leszoktatni a törpenyuszinkat a reggeli kaparásról?

Figyelt kérdés

A barátnőmnek és nekem van egy közös törpenyuszink, aki már 1 éves, és júniusban lesz 1 éve, hogy a velünk van. Imádjuk, szeretjük őt, gondozzuk, foglalkozunk vele, etetjük /táppal és répával, nagy ritkán szénával/ és itatjuk vízzel.

Nagyon eleven, érdeklődik a külvilág iránt, bújik hozzánk, nyalogat minket.


DE!!!


Már pár hónapja tart nála az, hogy néha rájön egy őrült kaparási roham. Előtte semmi. Ez a roham mindig reggel jön, körülbelül 5-6 óra között. De menetrendszerűen, mintha be lenne programozva, hogy ebben az időpontban neki mindenképp kaparnia kell. Bemegy a ketrecében lévő kis házába, és mint az állat, úgy ás... illetve ásna, mert már nincs a házban semmi alom, csak a puszta műanyag és azt marja. :SSS


Gondoltunk rá, hogy esetleg az ösztön dolgozik benne és gödröt akar ásni. Aztán elvetettük ezt, és arra tippeltünk, a körmét akarja koptatni. Ugyanis az elég hosszú neki...

Bár azt nem értem, mindez miért mindig reggel jön rá??? Napközben szinte semmi, de reggel 5-6 között jön mindig a kaparás. Mintha akkor jutna hirtelen eszébe, hogy "na nekem most ásnom/körmöt koptatnom kell".


Mit tudnánk ezzel tenni? Egy körömvágás segítene vajon? Csak mert kiba$zott idegesítő, ahogy kapar, a párom szinte mindig felébred rá.


2012. máj. 26. 05:28
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Úgy látom, most te ébredtél fel!

Szénát többször adjatok neki!

A körömvágás segít, ha továbbra is kapar, akkor is legalább halkabb lesz!

2012. máj. 26. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
0%
Véglegesen abbahagyja,ha nyúlpaprikást gyártasz belőle.
2012. máj. 26. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Szénát többször adj neki, ne csak néha. A kaparás ösztön, nem tudsz semmit vele csinálni. Max. messzebb rakod, hogy ne halljátok. Örülj neki, hogy csak 5-kor kezdi. A miénk amint világosodott kezdi a műsort.....
2012. máj. 26. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
én a ketrecrázásával vagyok így de 1 hete úgy alszik hogy egy pokróccal letakarom így csak 6kor kezdi én 1,5 hónap után kezdem felvenni azt a ritmusát h ő akkor is éhes lesz reggel ha én fejenállok neki, nem tudok vele mit csinálni, de eddig volt hogy hajnali kettőrkor jött rá hogy ő unatkozik ás játszani szeretne és az utolsó válaszolónak javaslom h próbáld meg a pokrócot így sötét lesz bent neki :)
2012. máj. 26. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Nem hinném, hogy a körmét akarja koptatni. Az, ha levágod neki és már nem kapar, az sem igazolja az elméletet, mert lehet, hogy csak azért hagyná abba, mert túl rövidre vágtad neki vagy úgy már kellemetlennek érzi.

Szerintem inkább ásni akar, vagy valószínűleg észleli, hogy kezd világos/reggel lenni és ki szeretne szabadulni. Vagy egyszerűen csak dolgozik benne az ösztön.


De nem értem, ha már ennyi ideje szenvednek a zajtól, hogy nem jutott eszetekbe, hogy átrakjátok másik helyiségbe? Vagy az miért nem lehetséges? Legalább éjszakára kitenni valahová.

2012. máj. 26. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

A nyulak hajnalban és éjszaka a legaktívabbak. Az náluk a játékidő. :) Az ásás ráadásul természetes ösztön. A nyulaknál fontos a napirend, ezért csinálja mindig abban az időpontban. :)


Erről leszoktatni nem hiszem, hogy le fogod tudni, a legjobb amit tehetsz, hogy vagy elviseled, vagy más szobába rakod, esetleg füldugóval is megpróbálkozhatsz. :)


Csinálhatod azt is, hogy egy kis dobozt megtöltesz szénával vagy papírfecnivel (feltéve, ha a papírt nem eszi meg), és hagyod, hogy kedvére ásson benne. Imádni fogja. :) (Bár ettől függetlenül szerintem folytatni fogja az őrült ásást hajnalban.)


Körömvágás nem ártana, ha már nagy neki, de nem oldja meg a problémát.

2012. máj. 26. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
A nyúl előtt mindig kell lenni szénának!!!! Ne csak néha adj, bele is halhat egy bélleállásba, ha nem kapja meg a megfelelő mennyiségű rostot, amit a szénából nyer + segíti a fogkoptatást is (gondolom nem akartok majd hetente fogvágásra járni a dokihoz). A kérdésedre válaszolva.. ez ösztön náluk. Tényleg próbáld meg átrakni máshova, vagy letakarni pokróccal (persze úgy, hogy kapjon levegőt), sokaknál ez bevált. Vedd ki tőle a tálját, esetleg házát, amivel dobálózni tud, meg kaparni, hátha az is csökkenti a zajforrást. A körmét mindenképpen vágjátok le, mert nem jó ha már ilyen hosszú neki, lehet tényleg, hogy zavarja. Ha meg olyan nagyon hosszú lesz neki, akár ki is törhet neki, ami elég fájdalmas tud lenni, gondolom ezt ti sem akarjátok. De vágásnál figyeljetek oda, hogy nehogy belevágjatok az húsba/érbe, mert vérezni fog.. tehát nem mindegy, hogy milyen hosszúságba vágjátok le. Jobb lenne egy állatorvossal végeztetni, pár száz ft-ot kár csak.
2012. máj. 26. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Köszi minden választ!


Szénát adunk neki ezentúl gyakrabban, habár eddig jól megvolt a ritkább adaggal is. A répával is koptat a fogát.

És van betéve a ketrecébe mészdarabka, ami szintén rágókaként funkcionál. De az a fura, hogy azt soha nem rágja szinte, hanem mindig a ketrec rácsát. De érdekes módon azt is egy bizonyos ponton csak. :OOO A kaparás mellett még ez jön rá elég gyakran. :S Azon a helyen, ahol rágja, szinte már teljesen le is kopott a festék... Csak nem tudom, hogy az a szájába kerül-e és lenyeli-e? És ha igen, káros-e neki? :SSS


A kaparással nem tudunk mit kezdeni, áttenni nem tudjuk, mert kis lakásban lakunk, a ketrec elég nagy, megvan a kialakított fix helye, nem tudjuk csak úgy ide-oda pakolgatni /konyhába és fürdőben nem fér el, a másik szobában nagy a káosz, ott pedig azért nem/.


A pokróc nem hiszem, hogy érne akármit is, mert pl. már télen is kapart, holott akkor még ugye egyáltalán nincs világos 5-6 óra körül...


Amúgy nem értem a nyuszikat... Ennyire felül kerekedik az ösztön a tudatukon? Csak mert látja, hogy nem megy semmire a kaparásával /a műanyagot nem tudja átásni/, de csak azért is tovább csinálja...

2012. máj. 27. 04:02
 9/11 anonim ***** válasza:

"Ennyire felül kerekedik az ösztön a tudatukon? " Igen, mert állatok! Pl. a nőstény macskának is fáj a nemi aktus, hiszen a fiú cica pénisze tüskés és amikor kihúzza a lányból, akkor az eléggé fájdalmas (azért a nagy nyávogás sokszor). Mégis képes a következő párzási időszakban hemperegni a "pasiknak" és újra párzani. Pedig nyilván emlékszik rá, hogy már a múltkor sem végződött kellemesen.

Ez is ugyanolyan ösztön.


De az embereknél is tapasztalható néha hasonló dolog. Bár nálunk leginkább csak a szexualitással kapcsolatban, mert pl. a vadászösztön és hasonlók manapság ritkán kerülnek előtérbe.

Szóval ezen nem kell meglepődni, attól, hogy az évek alatt az emberhez lettek szoktatva és változtak kicsit, ill. mert ti bevittétek a házba attól még az ösztönök megvannak benne.

2012. máj. 27. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Hozzátenném, hogy a hormonok is szerepet játszanak néha a dologban, de a lényeg szinte ugyanaz.
2012. máj. 27. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!