Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Én ezt nem értem. Hogy van ez...

Én ezt nem értem. Hogy van ez a szaporításos dolog?

Figyelt kérdés
A kisemlősöknél miért olyan nagy dolog ez a szaporítás? Szerintem minél több fajta keveredik annál egészségesebb és frissebb lesz a génállomány. A keverék kutyák és macskák is hosszabb ideig élnek mint a fajtatiszták, mert erősebb az immunrendszerük. Pl a keverék kutyám már 18 éves, a fajtatiszta kutyám 8 évesen elpusztult. A keverék tengerimalacom 9 évig élt, a fajtatisztám 6 évig. Akkor most hogy is van ez? Nem akarok semmit szaporítani csak nagyon érdekel miért olyan "nagy cucc" ha pl valaki szaporítja a hörcsögeit, nyulait, tengerimalacait. A természetbe ezek az állatok nem életük végéig szaporodnak? Dehogynem. Hiszen erre születtek. Mi a fenéért halna bele egy tengerimalac egy ellésbe? Persze léphetnek fel komplikációk, de miért nem megvonni tőlük? És szerintem is egészséges ha 1x fial egy NŐSTÉNY állat. Mivel a szervezet arra van kialakítva, így alapból ritka ha belepusztul. Na ezt magyarázza már meg nekem valaki :D Nem mintha régen foglalkoztak volna vele az emberek, hogy melyik kutya melyikkel szaporodik. Mégis eléltek a kutyák 15-16 évig :D
2016. jún. 29. 12:47
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
100%

Patkányos vagyok szóval őket hozom fel példának, főleg mert M.o-n csak szaporító van, tenyésztő nincs.

Alapból nem az a bajom hogy valaki összerak 2 állatot és abból kölyök lesz, hanem hogy megpróbálja nekem eladni mint nagy felmenőjű tenyésztett példányt. Az állatkereskedésben lévő patkányok 90%-a beltenyészet eredménye mert kigyókajának tökmindegy, vagy hülyegyerek bent hagyta a fiúkat túl sokáig és az egyik elkapta a saját anyját, ilyen az átlag patkány, ha tenyészteni akarsz szinte csak ilyet tudsz szerezni ha csak nem hozatsz kb Lengyelországból tisztes tenyésztőtől mert a legközelebbi kb ott van. Ezekből nagyon sok generáció kell mire sikerül "kitisztítani" a génállományt.

"A természetbe ezek az állatok nem életük végéig szaporodnak? Dehogynem. Hiszen erre születtek. Mi a fenéért halna bele egy tengerimalac egy ellésbe? Persze léphetnek fel komplikációk, de miért nem megvonni tőlük? És szerintem is egészséges ha 1x fial egy NŐSTÉNY állat. Mivel a szervezet arra van kialakítva, így alapból ritka ha belepusztul. Na ezt magyarázza már meg nekem valaki :D"

Na ezt most felejtsd el. Példa: egy nőstény patkány 4-5 hetesen ivarérett, tegyük fel nonstop vemhes-szül-szoptat-vemhes. Egy átlag vadpatkány él fél, MAX 1 évig, egy fogságban tartott akár a 4 évet is elérheti ritka esetben, átlag a 2,5-3 év. Érted már? Lehet hogy erre van "programozva" de nagyon nem tesz jót neki (mondjuk a kinti diéta sem de ebbe most ne menjünk bele), a szülés iszonyatos stressz, fájdalom az anyának, és semmi, SEMMI előnye nincs, sőt, egy alapból bizalmatlanabb nőstényállat még idegesebb és agresszívabb lesz vemhesség közben ami még több stressz. Ebben őszintén mi a jó? Hogy lesznek cuki kisállatok? Inkább lesz 1 egészséges állatom mint 15 pici cuki meg a beteg anyjuk.

2016. jún. 29. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

Van egy kis hobbitenyészetem (kisemlős).

Csak egy vérvonalat tartok fenn. Általában 3-4. próbálkozásra találok olyan tenyésztőtársat, akinek a kinézett kicsinyei nincsenek rokonságban valamilyen fokon az én vérvonalammal.

Közben azt látom, egy csomó szaporító azzal nyugtatja magát, hogy nem baj, ha nem ismeri az állatai származását, mert úgyis kicsi az esély a beltenyészetre. Pedig NEM így van!

És akkor arról nem is szóltam, hogy sokan, akik hirtelen felindulásból tenyésztésbe / szaporításba akarnak belevágni, sokszor a legalapvetőbb dolgokkal sincsenek tisztában

- genetikai alapok

- jellemzően túl korán hozzák le szegény nőstényüktől az első almot

- sokszor nem hagynak kellő pihenőidőt a nőstényeknek

- nem érdekli őket a származási adatok felkutatása.

2016. jún. 29. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
100%
arról nem is beszélve, hogy a két eltérő állatkereskedésből származó állat is sokszor első vagy másodfokon rokon. Ha az első generáció még túl is éli, a következő majd epilepsziás lesz meg daganatos és igenis meg fog halni az ellésben is meg másban is. A csincsillalány 16 hetesen ivarérett, vemhesíteni nem szabad egy éves kora előtt, mert még 8-9 hónaposan is 99%-ban meghal az ellésben. Ennyit arról, hogy mire van programozva. A természetben náluk a kicsiket békén hagyják, van elég felnőtt nőstény... Egyébként van olyan 19 éves nőstény, aki még egyszer sem ellett és semmi baja nincsen.. :)
2016. jún. 29. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
100%

a szaporítók nem a kutya érdekeit nézik,hanem hogy minél többért el tudják adni az adott almot.

amúgy meg hörcsögöt/tengerimalacot azért nem érdemes szaporítani, mert egyrészt sok van belőlük, másrészt meg nem lehetsz benne biztos,hogy nem testvérek a szülők.vagyhogy az egyik szülő nem beltenyészetből született anno..akkor van értelme,hogyha ismered a felmenőit ..de az már tenyésztés kategóriába megy át.

ha valaki csak úgy összeenged két állatot annak nem látom értelmét.. ha nem is lesznek beteg utódok,akkor is minek? minden állatból kb túlkínálat van, mert nem egy agysebészet szaporítani őket. talán a hüllők igényelnek különösebb szakértelmet. de az emlősök nagy részénél tényleg egy hülye is tudja szaporítani őket. nem nagy érdem.

majd ha a menhelyek nem lesznek dugig és a hirdetős oldalakon nem lesz több ezer elvihető/eladó állat,akkor talán van értelme . de most biztos nincs értelme kutyát/macskát/hörcsögöt/nyulat meg akármit szapoírtani.

2016. jún. 30. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
100%

14# vagyok. egy ismerősöm mindenkinek ajánlgatta anno a kis hörcsögeit.

több ismerősöm elfogadta. és mindegyik höri idő előtt halt meg, volt amelyik daganatban, volt amelyiknek szemmel látható betegsége is volt, ami egyértelműen azért volt, mert a szülők testvérek voltak. és valószínű már a szülők is külön-külön beltenyészettek voltak.

de persze az ismerős elfelejtette megemlíteni,hogy a szülők testvérek.. és utána volt több alomja is,amiket beadott ugyanabba a kereskedésbe ahol vette a szülőket.. és rendesen eladta őket a kereskedés..

szóval cáfolnám,hogy a házi szaporulat mindig egészségesebb lesz.

pont a rágcsálóknál a legnagyobb baj,hogyha valaki szaporítja őket. az egész életükre kihat a genetikai betegség.. és a gazdának sem túl nagy öröm,hogy az állata fele annyi ideig élt, mint várta.

de más ismerőseim is vannak,akiknél a tengerimalacnál találtak daganatot és egy veleszületett betegséget. el kellett altatni 1 évesen. az is valószínűleg az ész nélküli szaporítás eredménye volt(kereskedésből vették),

lehet nektek szerencsétek volt,de nem mindenkinek.

2016. jún. 30. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 Feketeruhasember ***** válasza:

Kérdező az a probléma hogy azt sem tudod mit nem tudsz. Végtelenül leegyszerűsíted a dolgokat mivel laikusként alkotsz vélemény egy olyan dologról amiben (jelenleg) teljesen inkompetens vagy. Ezt teszik még nevetségesebbé a mosolygós arcocskáid.

Szerintem tanulj, tájékozódj. Ne intézd el annyival a dolgot hogy "ezek hülyék, nem értem mit okoskodnak itt."

2016. júl. 15. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!