Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ezek már súlyos dominancia...

Ezek már súlyos dominancia gondok?

Figyelt kérdés

A kutyám idén lett 9 éves. Ivaros kan (kiállítási kutya). Mindigis probléma volt nála a szeparációs szorongás. Több kutyaiskolát és szakembert megjártunk már az évek során. Mindig mindent betartunk, úgy csinálunk, ahogyan azt kell, de ebben az évben azt vettem észre, hogy egyre pofátlanabb. Minden nap mosnom kell utána, mert körbejelöl a lakásban (de csak a hálószobában) és minden egyes nap rájelöl az ágyra. Már nem is számolom hanyadik matracot dobjuk ki emiatt. Leginkább oda jelöl, ahová a fejünket tesszük és már nagyon elegem van. Ha elpakolok mindent, még a matracot is, akkor is felmegy a rácsra és a támlát telibe jelöli, amivel együtt kap a fal is. Ha kizárom a folyosóra amikor elmegyünk, akkor nem pisil be, de szétkaparja a háló ajtaját, hogy bejusson bepisilni. Szerintem ez konkrétan nekünk szól, mivel a mi szobánkban csinálja csak. 3 óra séta után is képes kinyomni magából akár pár cseppet is, csak meglegyen a jelölés. Akkor csinálja, amikor nem látjuk, kimegyünk a szobából. Tini voltam, amikor kaptam, otthon eléggé el volt akkoriban kényeztetve, nem voltunk éppen egy falkavezér család. Azt ehette, amit mi, kolduláskor adtak neki a többiek, stb. Már akkor is körbejelölt minden egyes éjjel. Mióta összeköltöztem a párommal, azóta keményen fogom, szabályok vannak, amiket senki sem szeghet meg. Minden igyekezetem hiába. Volt, hogy két garnitúra huzatot, párnát és takarót mostam, nem volt min aludni miatta. Ha kizárom a szobából szétkaparja az ajtót, ugat, idegbeteg. Nem volt mindig ilyen gáz, ebben az évben romlott el igazán, pedig semmi sem változott. Mereven felügyeli az ajtót, ha kimegy valamelyikünk és ilyenkor hiába szólok rá, le sem sz@rja, hogy már vagy tízszer elzavartam a helyére. Soha nem ugatott, ha az ajtónknál elsétált valaki, vagy hangot hallott, most meg üvölt, mint a sakál a legkisebb neszre is. Egy rakat pénzt kidobtam már sulira meg szakemberekre, de csak egyre rosszabb. Csodálatos kapcsolat volt közöttünk, de már nyoma sincs az egésznek. Odajönni is csak akkor szokott már, ha kell neki valami. Eldöntöttem, hogy ivartalanítva lesz, de szerintem ezt már az sem fogja megoldani, keményen árad a dominancia róla. Kaját nem félt be, nem agresszív, de kutyákkal szemben is domináns, a tartásán látszik és a viselkedésén, de soha nem támad, vagy reagál rosszul más kutyára, domináns ivaros kanra sem. Tényleg vasszigor van itthon, de nem használ.

Lehet még tenni valamit ezügyben, vagy imádkozzak, hogy ivartalanítás után ezek enyhülnek majd?


2019. júl. 24. 02:23
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Na hát először is nem irigyellek titeket, elég húzós lehet így élni, minden elismerésem, hogy ennyi mindennel próbálkoztatok. A megoldáshoz annyi ötletem lenne, hogy én a helyetekben soha sem engedném be a hálószobába, inkább kaparja szét az ajtót, de ne pisilje össze a vetett ágyat. Tegyetek az ajtóra valamit (pl. fémlemezt oda lehet csavarozni), amit nyugodtan kaparhat, nem kár érte. És soha ne legyen nyitva az ajtó, ha pedig mégis nyitva van, kőkeményen küldjétek ki a szobából, ha bemenne. Hidd el, egy idő (ilyen idős kutyánál lehet, hogy nagyon hosszú idő) után megunja a kaparást, ugatást, és tudomásul veszi, hogy változtak a dolgok.


Remélem, ez segít valamit, és sok sikert kívánok nektek!


(Még egy kérdés a végére, kíváncsiságból: milyen fajta kutya?)

2019. júl. 24. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Uhhh...

Ez így leírva a ti dominanciátok teljes figyelmen kívül hagyásának hangzik.

Amit én tennék:

Első körben biztos hogy szoba-kennelbe raknám amikor nem vagyok otthon, mert ez nem állapot. És innentől semmilyen körülmények között sem engedném be a hálóba, akár otthon vagyok akár nem. Az ajtóra tennék a helyetekben egy fémlemezt, abban nehezen tesz kárt. Ezen kívül kőkemény tiltást, minden rendbontásra. Ebben az esetben már nem csak egy ejnye bejnyével, hanem öhm, keményebb módszerekkel.

Kaja napi 1x, kizárólag kézből, kizárólag feladat végrehajtás jutalmazására, hogy erősítsd a kis agyában, hogy függ tőled. Én kicsit radikális vagyok, szóval valószínűleg 1-2 napot éheztetném is előtte.


Az alapján, hogy a helyzet idáig tudott fajulni, nem lehettek túl keménykezű gazdik, de talán egy teljes falkából kizárást is ki lehet próbálni. Az annyiban különbözik attól amit én próbálnék első körben, hogy itt semmilyen kontaktus nincs hetekig a kutyával. Nem szólsz hozzá, nem szidod le (akkor sem, ha rosszat csinál!!!), nem nézel rá, nem simogatod meg (ha odajön érte, elfordulsz és elmész, nem foglalkozol vele), a kajáját napi 1x szó szerint csak elédobod szó nélkül, séta csak rövid pórázas e.ü. séta. Tehát teljes mértékben figyelmen kívül hagyod hetekig. Az első időszakban valószínűleg rosszabb lenne a dolog, hogy a figyelmeteket kivívja, de ekkor is ignorálni kell, és fapofával takarítani utána.


Mindenesetre ez egy nehéz ügy, ami megoldást kíván mindenki nyugalma érdekében.

Fizikális baja nincs? Akár mentális probléma is tud ilyesmit okozni.

Milyen fajta? Mennyire aktív egyébként?

2019. júl. 24. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Egyetértek az előttem írókkal, főleg #2-essel.


Itt már nem ártana egy kicsit radikálisabban fellépni. Ez a kutya nagyon nagy főnöknek érzi magát, és így nem lehet együtt élni vele.

2019. júl. 24. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!