Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan viselkedjünk a kutyával...

Hogyan viselkedjünk a kutyával, ha kiszökik az utcára? Lehet ebben a helyzetben "büntetni"?

Figyelt kérdés
Mielőtt nekem estek, a háttérsztori dióhéjban: én soha nem akartam kutyát tartani, nem is értek hozzájuk. Tavasszal kölyökként bedobták a kutyust az udvarunkra egy csúnya sérüléssel. Elvittem állatkórházba és mivel egyik menhely sem vette be, a segítségükkel hirdetni kezdtük, de mivel nem volt normális jelentkező, a nyakunkon maradt. Tisztában vagyok vele, hogy többet kellene vele foglalkozni, és rendezni a viszonyokat, ezen rajta is vagyunk. Arra vagyok kíváncsi, hogy ha kiugrik a kapun amíg nem vagyunk vele, és behozzuk, akkor konkrétan ebben az adott szituációbam hogyan viselkedjünk vele? A kiképző azt mondta, ilyenkor azonnal be kell zárni, vagy láncra tenni, hogy tudja azt, ha kimegy akkor rosszul jár. De ezzel nem pont azt büntetem, hogy visszajön? 8-9 hónapos, ivartalanított kan kutyáról van szó, a kerítést most csináltattuk, de ezen is kiugrik. Kénytelenek vagyunk másikat csináltatni, de ez ugye nem megy egyik napról a másikra... Sajnos nincs mindig 3, vagy akár több órám arra, hogy csak vele foglalkozzak, de nagyon úgy tűnik, hogy még akkor is menni akar. :( A kiképző azt is mondta, hogy amíg nem tudom tökéletesen kontrollálni, addig ne vigyem sétálni, csak itthon foglalkozzak vele. De itt nem tudom órákig lekötni, mert nem érdekli 10 percnél tovább semmi.

2019. dec. 15. 08:52
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom, honnan szedted ezt a kiképzőt, de ez egy kókler.
2019. dec. 15. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Értem. Nekem is fura, mert eddig úgy tudtam, a kutyát nem szabad büntetni ha visszajön. És szerinted hogy kellene kezelnünk a szitut?
2019. dec. 15. 09:14
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Vidd sétálni. Úgy gyakorolj vele, ha húz akkor megfordulsz. Ezt sokat kell csinálni, de egy idő után rájön mi a helyzet. Ha van lehetőséged először olyan helyen gyakorolj ahol kevesebb az inger. Pl ahol alig van kutya a kerítés mögött, vagy kevesebb ember mászkál.

Ha olyan helyen laksz akkor vidd el futtatóba is, hogy lefárassza a többi kutya. Így is késésben vagy a szocializálásával.


Esetleg ha van a közelben, rendes kutya iskolába vidd ne ilyen idiótát hívj

2019. dec. 15. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Ha egy kicsit is hozzád szokott a kutyus,akkor ha nem négy utána csak leguggolsz és úgy várod,vissza fog jönni.Amikor kergeted azt hiszi ez a játék ideje.Először próbáld ki kapun belül és ha odaér hozzád dicséret meg vagy jutalomfalat.

Meg lehetne oldani,hogy csak annyi magasítást a kerítésre míg egy drótot végighúztok?

Persze lehet azt is ha elszökött,utána valamennyi ideig pórázon tartani,ebből is tanul.

Alapvetően nem értek egyet a állat bántalmazásával!

Köszönöm neked,hogy te is megmentettél egy kóbórló lelket!

2019. dec. 15. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Akkor kellene büntetni amikor épp szökik. Mert ugye ha akkor bünteted mikor visszajön akkor azt bünteted hogy visszajött.


Én a helyedben amíg nincs megcsinálva a kerítés egy elektromos nyakörvet tennék rá. Ha te nem vagy ott akkor bünteti helyetted a nyakörv. Nem fáj neki borzasztóan. Ha nem bízol a nyakörvben először próbáld ki a kezeden. Nem vészes.


Esetleg még a villanypásztor alacsony fokozaton.


Ezek lehet nagyon kemény eszközöknek tűnnek de a kutyád érdeke. Mert ha szökik akkor bemehet más kutyákhoz ahol megis ölhetik szegényt vagy valahol az úton elüthetik.

2019. dec. 15. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Próbáld ki a láthatatlan kerítést. Nekünk segített. Egy vékony drótot kell végighúzni a kerítésen aminek a két vége egy áramba dugható "dobozban" végződik. A kutya nyakában egy elemmel működő nyakörv van. Beállítástól függően, ha fél-1m-re megközelíti a kifeszített drótot a nyakörv először csipog, ha közelebb megy megcsípi. Hamar képesek megtanulni, hogy hova tilos menni. Újabban vannak wifi alapúak is, ezek meg a jeladó meghatározott sugarú körén belül tartják a kutyát szintén nyakörvvel.

Az egész rendszer ára 15-100ezer között mozog attól függően, hogy az e-bay-ről rendeled a kínait vagy valami flancosabbat veszel. Megjegyzem nekünk kínai volt, tökéletesen működött.

2019. dec. 15. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
Magat a szokes probalkozasanak pillanatat kene elkapnod, es akkor fegyelmezni a kutyat. Persze tudjuk, hogy ez nem biztos, hogy sikerulhet, ha eppen nem vagy otthon es akkor lep meg. Minden estere fiatal meg nagyon, nagyon sokat tanulhat meg, csak egy kis fegyelem es farasztas es mindjart jobb lesz a kutya is. Azt pedig, hogy addig nem lehet vinni setalni, amig nem tudod kontrollalni, ennel nagyobb okorseget nem is tudott volna mondani. Pont az alatt az ido alatt tapasztal meg ujdonsagokat, uj illatokat, embereket, kutyakat lat. Te pedig ott latod meg, hogy mennyire viselkedik a setaltatas alatt vagy nem viselkedik. Itt is tudod fegyelmezni, tanitani. Szocializalni kell. Sokat szamit egy seta is, vidd csak el nyugodt szivvel. Poraz mindig legyen rajta, amig bizonytalan a kutya viselkedese, addig szabad területen is porazzal ajanlom a setat.
2019. dec. 15. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Sajnos itt nincs futtató, ez egy falu... Több ismerőst is megkérdeztem, próbáltam barátokat találni neki, akikkel játszhat, de kb. mindenki hülyének nézett.


A szocializációjával talán olyan nagy baj nincs, mert kutyákkal és emberekkel is barátságos, megyeszékhelyre hordjuk állatorvoshoz, és a váróban tök jól viselkedik akkor is, ha tele van kutyákkal. Most panzióban is volt amíg csinálták a kerítést, ott sem volt vele gond, viszont szökni ott is akart...


Az elektromos nyakörvvel az a bajom, hogy ahhoz mindig otthon kellene lennünk, és rajtakapni amikor szökik, a láthatatlan kerítést meg le kellene ásni, de nekünk ott beton van, nem tudom hol vezessem el.


A villanypásztorhoz sem értek, azon a kapun ugrik ki, ahol a kocsival is kijárunk, oda hogy?

2019. dec. 15. 09:50
 9/16 anonim ***** válasza:
100%
ma 09:35 Nekem ilyen láthatatlan kerítés van. Közelít, hangot ad, ha tovább, akkor ráz. Talán két alkalommal, ha megrázta a kutyákat. Mondhatni, azonnal megtanulják, ha hang, akkor nem lehet tovább menni. A kedvenc labdájuk tovább gurul, akkor is csak szomorúan nézik. Nincs próbálkozás tovább menni. Jó, mert oda teszem ahová akarom. Például jöttek rokonok kocsival beálltak az udvarra. Körbe húztam a kocsin a jeladót és egyetlen lábnyom sem volt a kocsin. Akár kapukat is lehet csinálni, ahol át tudnak menni a kutyák.
2019. dec. 15. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Majd biztos mondanak itt sokan sokféle módszert, én általánosságokat mondok, amit több módon is fel tudsz használni.


(AZt zárójelbe szögezzük le, hogy ez a kiképzőnek hazudott jött ment senki teljesen hülye a kutyákhoz.)


Alapvető állatpszichológia, bármire akarsz rávenni bármilyen állatot, nem a konkrét cselekedetre, cselekvéssorra kell rávenni, hanem arra, hogy lehetőleg minél inkább saját döntésből, saját belátásból csináljon, illetve ne csináljon valamit, tehát olyan szituáció megteremtése a cél, hogy felfogja, hogy a következmény neki jó, vagy rossz lesz.


(Ilyen szempontból igaz amit a "kiképző" mondott, hogy érezze, hogy rosszul jár ha kiszökik, gondolom ezt olvasta valahol, csak a kivitelezéssel pont az ellenkezőjét éri el.)


Kezdjük rögtön a sétával, ami több szempontból is fontos, és kulcskérdés ebben a helyzetben.


Sajnos tényleg kéne egy profi tréner aki megmutat egy rövid-laza (!) pórázos sétát, mert ezt magadtól csak úgy, elég nehezen fogod elsajátítani, enélkül viszont nehéz dolgod lesz.

Ennek a lényege, hogy úgy sétáljon melletted/mögötted a kutya, hogy ne is érezze hogy póráz van rajta, és amennyiben nem a te tempódban sétál fegyelmezetten, akkor apróbb rántással korrigálsz, fegyelmezel.

Ha erősebb az inger, ami elvonja a figyelmét, akkor erősebb a rántás, a lényeg, hogy kizökkentsd, és visszatereld a tudatállapotát a követő, fegyelmezett állapotba.

Ebben sokat segít az, ha eleve így indulsz el otthonról, lassan, lépésekre bontva, nyugodtan, teljes kontroll alatt, és séta közben csak fenntartod ezt az állapotot.


Teljesen hülyeség, hogy addig ne vidd sétálni, amíg nincs teljes kontroll, mert azt kizárólag a rendszeres sétával lehet megtanulni.

Ez kb olyan, mint ha ráhasalnál egy hokedlire, elkezdenél úszó tempókat gyakorolni, és ha már teljesen jó ritmusban megy, (anélkül hogy életedben valaha is úsztál volna) elindulnál egy Balaton átúszó versenyen.

A kontrollt csak a séta közben lehet hatékonyan megtanulni, mert otthon a 4 hal között nem éri semmi inger, kizárólag te.


És meg is érkeztünk a következő fontos dologhoz, az ingerekhez. Ez alapfeltétele annak amivel kezdtem, hogy a kutya magától akarjon, vagy ne akarjon valamit.

Ha nem viszed sétálni, semmi külső inger nem éri, hajtja a kíváncsiság, akkor szökni akar.

Ha rendszeresen sétáltatod, egyre több más kutyával találkozik, más állatokkal, szagokkal, benyomásokkal, élethelyzetekkel, akkor idővel kitolódik az ingerküszöbe, megszokottá válnak ezek a dolgok, és és nem fogja annyira hajtani a kíváncsiság.

Már régen el kellett volna kezdeni sétáltatni, mert ez így olyan mint egy egyre feszesebbé váló rugó. Minél tovább halogatod, annál nehezebb lesz az elején kontrollálni.


A sétának mindenképpen pozitív élménynek kell lenni, ha szépen sétál, ne feszítsd a pórázt, ha hibázik, csak annak arányában fegyelmezz, és lépj tovább, legyen a sétának "tombolósabb" része, pl egy hosszabb pórázon, vagy zárt futtatóban, amikor oda megy ahova akar, illetve elégítsd ki a kíváncsiságát, ha oda akar menni valamihez- persze fegyelmezetten, ne ő irányítsa a helyzetet, állítsd le, ne ő húzzon oda, hanem miután leállítottad, és követő pozícióban van , te vezesd oda.

Ezek mind azt szolgálják, ha ne akarjon annyira kimenni.


Térjünk rá arra, hogy ne akarjon kint maradni, illetve be akarjon menni, tehát amiről már volt szó, hogy tudatosuljon benne, hogy rossz dolog megszöknie.


Befogadtátok, neki is az lett az otthona, mint a tiétek, ha kiszökik, "behozzátok".

Ez mind szép és jó, csak ez az emberi pszicológia nem működik a kutyáknál, lévén, hogy kutyák, nincsenek tisztában a demokrácia fogalmával, és nem fog rád erős, tiszteletet parancsoló vezérként nézni, csak azért, mert elgyengültél annyira, hogy szánalomból a családodba fogadtad. Azért fogalmazok így, mert ő kb ennyit lát az egészből.

Muszáj korlátokat, szabályokat vinni az életébe, tisztázni vele a birtok viszonyokat, a falkasorrendet.


Nem tudom miket foglalkoztál vele eddig, vagy mit jelent ennek a kiképzőszerűségnek a teljes kontroll, de ez, hogy ülj le feküdj le, ezek ilyen cirkuszi mutatványok, semmi közük ahhoz amiről én beszélek, max annyi, hogy a feladatok végrehajtása közvetetten elősegíti a dominancia viszony tisztázását.

De ha 10 percnél tovább nem csinálja, akkor amellett, hogy lehet, hogy csak ennyi ideig tud koncentrálni, bőven lehet, hogy csak szimplán egy feladat végrehajtásának tekinti a dolgot, amit addig csinál, amíg kedve van hozzá, nem pedig azért , mert tiszteli a falkavezért, meg akar felelni az elvárásainak, és addig csinálja, ameddig azt a falkavezér elvárja tőle!

Ezt hívjuk a tanítás, és a nevelés közti különbségnek.


Visszatérve a sétához, szökéshez..

Ezt séták végén is lehet gyakorolni, séta végén állítsd meg kapunál, ültesd le, kösd ki a pórázzal, és hagyd ott. Úgy, hogy ne lásson. Úgy, hogy legyen ideje kicsit magában maradni. (Azért figyeld, ne legyen baja, ne támadja meg más kutya, vagy járókelők)

Ha elég ideig várt, oldozd el, nyisd ki a kaput, de álld útját. Ültesd le, várd meg amíg lenyugszik, nem lesz türelmetlen, követelőző, úgymond feladja, hogy minden áron be akarjon menni. Ekkor jutalmul, engedd be.

Jelenleg csak egy nagy kennelnek tekinti a kertet, ami a sajátja, és ahonnan ki kell szökni, mert "nem elég"

Azt kell tudatosítani benne, hogy az a te otthonod, nem az övé, és ezt te megosztod vele, ha elvárásoknak megfelelően viselkedik, és úgy tartja kedved.

Azzal pedig rosszul jár, ha egy nap úgy döntesz, hogy nem osztod meg vele a tulajdonod.

Ez akármilyen ridegen hangzik, abszolút nem fogja zokon venni, a kutyán nagyon is szeretik az egyértelmű szabályokat, ha félreérthetetlenül megértetik velük ezeket a viszonyokat. Minden további nélkül elfogadják, teljesen természetesnek veszik, egy kutya falkában se lenne ez másképp.


Sokkal rosszabb, hogyha nincsenek tisztázva ezek a dolgok, a kutya bizonytalan, vagy tévképe van a birtokviszonyokról, vagy bármi másról, nincsenek vele megértetve az elvárások, viszont ha nem tartja be a meg nem értetett elvárásokat, akkor megbüntetik.

Ha kiszökik, ugyanezt meg lehet csinálni, csak több ideig, esetleg egy étkezést kihagyva, ha lassú a felfogása.

Teljesen értelmetlen magát a cselekvést büntetni ! Ez szintén egy általánosság, ami minden nem kívánt cselekvésre igaz!!!

Mindig a cselekvést kiváltó, és aközben uralkodó tudatállapotot kell megszüntetni, kizökkentéssel, fegyelmezéssel, végső esetben büntetéssel.

Kicsinyes és értelmetlen magát a szökést büntetni.

Nagyobban kell gondolkozni, rá kell döbbenteni, hogy az élete múlik rajtad!

2019. dec. 15. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!