Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy lehetne leszoktatni egy...

Hogy lehetne leszoktatni egy kölyökkutyát leszoktatni arról, hogy minden embert (leginkább gyerekeket és férfiakat) ugasson?

Figyelt kérdés
Pár hónapja fogadtam örökbe egy kutyát, akit nagy valószínűséggel férfiak bántalmazták, emiatt csak a nőket tudja elfogadni. Ami érthető, viszont így karácsonykor nem volt a legoptimàlisabb amikor àtjött a család. Eddig semmi probléma nem volt vele, elfogadtam hogy néha-néha oda vakkant 1-1 embernek, viszont màr akkor neveltem ellene, az utóbbi 1-2 hètbe kezdődött el erőteljesebben. Bárhogy fegyelmezem mikor csinálja, semmi nem használ. Kutya suliba viszem majd februàr-március környékén, amikor màr túl lesz az ivartalanításon és elindul egy újabb kèpzés az adott kutyasuliba. Viszont addig sem maradhat ez így, valaki nem tud erre egy megoldást, már nem tudom elkepzelni hogy mi segithet. Visszavinni a menhelyre nyílván nem fogom.

2019. dec. 29. 00:22
 1/1 anonim ***** válasza:

Szia! Leírásod alapján úgy tűnik, szorongás/félelem okozza a gondot. Lehet, valóban bántalmazták a kutyádat, de az is lehet, egyszerűen túl kevés férfival/gyerekkel találkozott, ezért fél tőlük.


Bárhogy lenne is, a fegyelmezés ebben az esetben nem használ - amint ezt magad is észrevetted. Sőt, nagy eséllyel ronthat a helyzeten, hiszen a kutya már amúgy is fél az illető ingertől, de most ehhez egy újabb kellemetlenség társul... és a kutya általában nem úgy értelmezi a fegyelmezést, hogy "ugattam, ezért odaszólnak nekem", hanem úgy, hogy "ott az az ijesztő alak, és még oda is szólnak nekem!" - tehát következő alkalommal még erőteljesebben kimutatja félelmét.


Az egyetlen hosszú távon beváló megoldás az, ha megtanítjuk neki, hogy az illető inger valójában nem jelent számára veszélyt. Ehhez azonban idő kell és türelem.


Fontos lenne az, hogy ne kerüljön annyira közel férfihoz, illetve gyerekhez, hogy elkezdjen ugatni. Az első lépés tehát az, hogy megállapítsd, melyik a biztos távolság. Utána kérj meg barátokat/szomszédokat, hogy segítsenek, és eleinte úgy jelenjenek meg a kutya látókörében, hogy ezt a távolságot betartják. Amint a kutya észreveszi őket, jöhet a finom jutalomfalat, majd induljatok az ellenkező irányba. Távolodáskor jutalomfalat nincs! Olyan tíz-húsz méter után forduljatok vissza, közeledjetek ismét a titeket segítő férfi/gyerek felé, ilyenkor jöhet megint a jutalomfalat. A biztos távolságot tartsátok be! Ezt néhányszor ismételjétek el, s ha a kutya már teljesen nyugodtan, az aggodalom minden jele nélkül, nyugtázza az illető személy jelenlétét, akkor egy lépéssel lehet csökkenteni a távolságot.


Fokozatosan, lépésről lépésre, a távolság egyre csökkenni fog, azonban fontos, hogy ezt mindenkor a kutya testbeszéde, lelkiállapota irányítsa. Akkor lehet a távolságot csökkenteni, mikor a kutya erre készen áll. Ezért hasznos, ha felismered a bizonytalanság, illetve feszültség apróbb jeleit is - mikor ezek jelen vannak, akkor a távolságot nem csökkenteni, hanem növelni kell. A teljesség igénye nélkül felsorolok néhányat ezekből:


- a kutya elfordítja a tekintetét, illetve a fejét

- megnyalja az orrát

- ásít

- hátracsapja a füleit

- a farkát behúzza, illetve nem lazán mozgatja, hanem mereven tartja

- mereven figyel valamit

- mereven, "lelassítva" mozog

- az ajkai szegletét hátrahúzza, illetve az ajkai feszesen a pofára simulnak

- felborzolja a szőrt a hátán


Mi legyen, ha nem tudod elkerülni a váratlan találkozást a félelmet kiváltó ingerrel? Ilyenkor azonnal fordulj sarkon, távolodj el ettől. Ez egyben azt is jelenti, próbálj olyan helyeken, olyan időpontban sétálni, amikor kevés a járókelő, illetve folyton figyeld, közeledik-e valaki, hogy még idejében vissza tudjál fordulni. Mikor pedig vendégek érkeznek, a kutyának legyen biztonságos helye, ahova el tud bújni, ne kényszerüljön számára kellemetlen helyzetbe (mely aztán mindenki számára kellemetlen, amúgy). Zárd be a hálószobába, például. Később a korábban leírt lépéseket otthon is megteheted, tehát hívhatsz haza is segítőt, akinek érkezése jutalomfalatokkal társul majd, kezdetben úgy, hogy be sem lép az ajtón, a kutya pedig akár az előszoba vagy nappali távoli végében tartózkodik, ha ez szükséges ahhoz, hogy ne ugasson. Akár a kinti találkozások esetén, itt is fokozatosan közelebb kerül majd a kutya a vendéghez, de mindig úgy, hogy teljesen nyugodt legyen.

2019. dec. 29. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!