Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Húz és ugrál, mit tegyek?

Húz és ugrál, mit tegyek?

Figyelt kérdés

Kilenc hónapos, ivartalan kan tacskó, nem flexi póráz hanem sima 2 méteres tréningpóráz, nyakörv, nem hám.


VOlt, hogy másfél órán át gyakoroltuk a "ha megelőzi a lábamat, megfordulok és elindulok az ellenkező irányba" módszert, amivel azt értem el, hogy lecövekel, hátrafelé ki akarja rántani magát a kezemből és öt perc előrehaladtával teljesen elfelejti hogy az egész megtörtént.


Próbáltam azt is, hogy jutalomfalattal majd jön mellettem, de úgy is előbbre megy és pnnan néz rám, a végén meg már szaladni akar. Plusz nem tudok minden sétára falatot vinni magammal, főleg, hogy akkor meg annyira arra figyel, hogy a dolgát nem végzi el.


Ha már itt tartunk: minden alkalommal, ahányszor a dolgát végzi, már feszülnek az izmai és amint végzett, kilő, mint valami rakéta. Eddig egyszer már sikerült is kirántania a pórázt egy ilyen alkalommal a kezemből, mert épp a zacskót próbáltam szét szedni, hogy felszedjem a kutyagumit. Most ezt már úgy csinálom, hogy már előre lefogom kb fél méterre a pórázt, és magam mellé húzom, amint elkezdene futni.


A párom már nem is mer vele sétálni, mert egyszerűen kínos. Ő úgy próbálta leszoktatni, hogy maga mellé rántotta, ha futni akart.


Ha meglát egy másik kutyát, már nem is létezik más a világon, de ezt is csak pórázon csinálja, a futtatóban van, hogy magasról tesz arra, hogy van ott másik kutya és csak szaglászik meg szaladgál.


Az emberekre felugrál, akár idegen jön szembe az utcán, a szomszéddal futunk össze a liftben, vagy mi érünk haza. Nekem fogalmam sincs, mit kéne vele csinálni, a párom lelöki magáról és leordítja, hogy nem szabad.


Mit tudnék vele csinálni? Eddig minden tacskóm annyira félős volt és gyűlölt mindenkit a gazdikon kívül, hogy sose húztak vagy ugráltak.



2020. jan. 17. 11:05
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Járjatok kutyaiskolába. Első kutyátok, igaz?
2020. jan. 17. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Utolsó mondatban írtam: Nem az első. Ráadásul nem is az első panelkutyám. Kutyaiskolába az előzőekkel minddel jártam, de régen a szüleim hordtak, most meg nincs autóm. Minden olyan módszert próbáltam, amit a kutyasuliban tanultunk eddig. (Voltam tükrös és nem tükrösbe is)
2020. jan. 17. 11:15
 3/8 anonim ***** válasza:
84%

Nem a módszerekkel van a baj, hanem azzal, nem biztos, jól is csinálod. Látni kellene, mikor, hogyan használod a "módszereket".

A gyakorlás nem attól lesz hatékony, hogy másfél órákig csinálod, hanem pl egy séta alatt korrigálsz. Az eredményre pedig ne 2-3 alkalom után számíts. Vannak kutyák, amelyek az első egy-két gyakorlás után alkalmazkodnak. Vannak, amelyeknek akár hetek-hónapok kellenek.

A felugrálást pórázrántással tiltani kell. Várható, hogy ismételni fog, tehát számítasz rá és ismét megakadályozod az ugrást. Akár 3-4x is. Bőven elég a NEM szó. Nem kell ordibálni.

2020. jan. 17. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

De a felugrálást póráz nélkül is csinálja! Úgy nem tudom megrántani, ha itthon vagyunk, jön egy vendég, és ugrál :(


Egyébként a sétát körülbelül három hónapos kora óta gyakoroljuk, és semmi baj nem volt, míg ivarérett nem lett, gyönyörűen sétált, aztán megőrült és az ivartalanítás óta (6,5 hónapos volt akkor) sem tudtuk kijaítani. Napi minimum 3x20 percet gyakorlok vele, minden egyes séta alkalmával!

2020. jan. 17. 12:09
 5/8 anonim ***** válasza:

A tacskó makacs jószág, nem egyszerű velük, de ebben már biztosan van tapasztalatod :)

Az a jó benne, hogy viszonylag kicsi jószág is, szóval ha te megfordulsz vele és elindulsz a másik irányba kénytelen lesz követni téged, ne hagyd lecövekelni, ha fordultok határozottan indulj el az ellenkező irányba.

Ez egyébként a sétára is igaz, nehezen tudom elképzelni, hogy úgy elránt, hogy az már kínos legyen, csak nem repültök egy 8kg-os kutya után. Nem bántásból, csak tényleg kicsit furcsának találom.

A szuper megfordulós módszer nálunk sem működött, én végül a "lassan" vezényszót vezettem be, ezt úgy tanítottam meg neki, hogy ha elkezdett húzni szóltam neki, hogy "lassan" ha hátranézett, lassított ment a juti, ugyanígy az elején ha laza volt a póráz véletlenszerűen rájutalmaztam. Minden kutya más, nálunk ez tökéletesen bevált, szépen megtanulta, hogy az a jó ha nem húz, ha van is valami izgi, ami miatt elindulna a lassan vezényszóval le tudom állítani, nem kell lábhoz parancsolni. De ez egy golden retriverrel tesztelt módszer, abból is az igazán "szolgalelkű" típus, van benne egy elég erős megfelelési vágy és imádja a hasát, szóval kajával bármire rávehető.

Nem tudom, hogy ez egy makacsabb tacskónál mennyire működhet, viszont azt mindenképpen ki kéne nála is használni, hogy ennyire érdekli az ennivaló, annál jobb motiváló eszköz nincs és az elején, amíg tanulja a séta közben a szabályokat jó ha van nálatok még ha kényelmetlen is, mert így a helyes viselkedést tudjátok jutalmazni, akár klikkert is vihetsz magaddal és amikor éppen nem húz mehet a klikk, juti.

Az ugrálásról úgy tudod leszoktatni, hogy ha felugrik elfordulsz, nem kell kiabálni vele, de ne hagyd neki, hogy ugráljon és senki más se hagyja, kérd meg az ismerősöket, szomszédokat, szembejövőket, hogy ne simogassák a kutyát, ha felugrik, mert akkor folyamatosan ezt fogja csinálni, hiszen megtanulja, hogy simogatást, figyelmet kap érte. Ha esetleg úgy örül nektek, hogy nem ugrál, akkor dicsérjétek, jutalmazzátok, így könnyebben megtanulja, hogy az a jobb, ha nem ugrál.

2020. jan. 17. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Felugrálás: jön a beépített vendég, akit megkérsz, hogy ha a kutya felugrál rá egész egyszerűen ne vegyen róla tudomást, mintha levegő lenne, de amint a kutya mind a 4 lábával a földön áll menjen neki egy falat, dícséret. A tacskó kitartó egy jószág, de nem hülye. Ezt nagyon sokszor, mindig más emberrel gyakoroljátok.


A felugrálás egész egyszerűen az, hogy figyelmet akar. Ha rászólsz, beszélsz hozzá közben, megkapja az áhított figyelmet.


Póráz: A megfordulásos módszer pedig be szokott válni, szal lehet tényleg te nem csinálsz jól valamit. A másik opció, hogy ha húz megállsz. Addig nem indultok tovább, amíg feszül a póráz. Ha visszafordul, lazul a póráz, akkor ügyes és mehet tovább. Valószínű első alkalommal 10 métert sem fogtok megtenni, de a jelszó a következetesség.

2020. jan. 17. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Séta: ha lecövekel és te megállsz, ráhagyod, azzal megerősíted ezt a dacot! Ha fordulsz, akkor indulj is el és ne engedd, hogy irányítson téged!

Vagy tanítsd meg arra, hogy melletted maradjon akár póráz nélkül is.


Őrjöngés: először is meg kellene tanítani, hogy zárjon ki bármilyen külső ingert. Pl szemkontakt kéréssel. Amíg nem megy neked annak a megtanítása, hogy egy másik kutya feltűnésekor csak téged figyeljen a kutyád, addig kár bármilyen elvárást támasztanod felé!


Felugrálás: pl elküldés vagy másik helységbe átküldés lehetne. Vagy a fekhelyére elküldöd úgy, hogy az engedélyed nélkül nem jöhet el onnan. Vagy szimplán csak egy maradást vársz el tőle. Általában a leírtak alapján a figyelemépítéssel, önkontroll építéssel és a lefárasztással, főleg szellemi és ösztönszintű enegialebezetéssel óriási hiányosságok lehetnek.

2020. jan. 17. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Ugrálásnál két opció van: A kedves vendég hajoljon le hozzá, akkor nem ugrál fel rá. Vagy, teljes mértékben ignorálja, ameddig ugrál rá (szemkontaktus sem megengedett!) és miután lenyugszik, lehet vele törődnie.


Igen, egyiket sem lesz egyszerű elmagyarázni a kedves vendégnek, meg úgyis elrontja, de segíthetsz azzal, hogy te is ugyanígy viselkedsz hazaérkezéseknél és akkor a kutya tudni fogja, hogy mi az elvárás. Ha a vendégeket rá tudod venni ugyanerre, akkor az csak még jobban megerősíti a kívánt viselkedést.

2020. jan. 18. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!