Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Panelba második kutyának...

Panelba második kutyának border collie mennyire őrült ötlet?

Figyelt kérdés

A kutya kertbe való hívők léci kíméljenek, itthonról dolgozom, folyamatosan figyelek a kutyára, napi 2-3 órát sétálunk, hetente 2x kutyasulizunk, hétvégén egy fél napot kirándulunk, gyakran viszem új helyekre, folyamatosan új ingerek érik, szóval akármennyire hihetetlen is, nem szenved a lakásban.


Egy 3 éves salukim van, engedelmes képzésre és agilityre járunk minden héten, elég makacs és önfejű, szóval néha tud küzdelmes lenni a tanítása, de a képességeihez mérten egész ügyes, agár létére meglepően szociális is, szívesen játszik más kutyákkal, egyáltalán nem domináns. Bárhová magammal tudom vinni, nem fél a bkv-n, sem a belvárosban, aktív is, nem dől ki 20 perc futás után, szóval szerencsére nem a legtipikusabb agár, viszont azért megvannak a maga határai.

Az ötlet azért merült fel, mert a házban egy idősebb néninek van egy fiatal border collie-ja, de nem nagyon bírt vele, ezért én még nyáron felajánlottam, hogy sétáltatom meg kiviszem magammal kutyasuliba, hogy ne unatkozzon otthon és a gazdája belement. Kb. egy fél éve telnek így a mindennapjaink, nagyon megszerettem a kutyáját, hiába nem tipikus agár az én kutyám se, azért ég és föld a borderhez képest. Nagyon élveztem a kutyasulis munkát a borderral, fantasztikusan gyorsan tanult, könnyen motiválható volt, a fél év alatt a nulláról fel lehetett építeni majdnem egy obed kezdő szintre, az oktatónk szerint márciusban már versenyre is vihettem volna. Viszont a néni decemberben elköltözött vidékre, nyilvánvalóan vitte magával a kutyusát is és most borzasztóan hiányzik.

Már egy ideje fontolgatom, hogy szerzek magamnak egy bordert, folyamatosan nézegetem a fajtamentést, gondolkoztam a törzskönyves kutyákon is, de jobban szeretnék menteni, ha ők egyáltalán adnak lakásba bordert. A házban sok kutyás van, valakinek több kutyája is van, igaz kisebb méretűek, de nem hiszem, hogy a lakók problémáznának rajta, meg utánanéztem az állatvédelmi törvény szerint amúgy simán tarthatnám a lakók beleegyezése nélkül is.


Ettől függetlenül azért vannak kétségeim, attól nem félek, hogy le tudom e fárasztani, mert tényleg imádok kutyázni, élvezem a hosszú sétákat, kirándulásokat, tanítani is nagyon szeretem. Nem gondolom, hogy elhanyagolnám az első kutyám, a szomszéd border mellett is mindig volt időm a sajátomra, bár bevallom a bordert sokkal szívesebben tréningeztem, az agarammal azért sokkal lassabban lehetett haladni. Attól azért picit tartok, hogy a szomszédok mit szólnak két "nagy" kutyához, hiába törvény, hiába kutyások, illetve az utazások, vendégségek is sokkal egyszerűbbek egy kutyával.


Kíváncsi vagyok, hogy ti mit tanácsoltok, szerintetek milyen problémák merülhetnek még fel, mire kell még figyelni két kutya tartásánál, illetve, hogy nektek milyen tapasztalataitok vannak lakásban tartott borderrel vagy több kutyával.

Előre is köszönöm mindenkinek a választ :)



2020. jan. 29. 22:36
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
22%
Nem kicsit.
2020. jan. 29. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
#1-es Kifejtenéd?
2020. jan. 29. 22:58
 3/13 anonim ***** válasza:
26%
Mit? Hogy baromság?
2020. jan. 29. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
89%

Fajtamentés csak benti vagy kinti-benti tartásra ad bordert, így ettől nem tartanék! Mellesleg egyetlen normális tenyésztő sem ad bordert csak kerti kutyának, hiszen ez egy hihetetlen embercentrikus fajta! Munkaborderem van sportra kertes házban, de ha itthon vagyunk, a lakásból csak annyi időre megy ki a kertbe, amíg pisil.


Ha pedig dolgozol, sportolsz vele, megfelelően neveled, nem lesz gond.

2020. jan. 30. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
87%
A fajtamentés egyik vezetője lakásban tart egy munka vonalú bordert, ez nem lesz kizáró ok az örökbefogadásra. :)
2020. jan. 30. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
11%
Két kutya panelba? Az szép....
2020. jan. 30. 04:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
79%

A jogszabályban meg van határozva, mekkora teret kell biztosítani a kutyá(k)nak, akár egy, akár több. Ha ez megvan, akkor lehet két kutya is panelban.

Nekem a fajtamentéstől van egy kistestű border collie keverékem, nincs vele gond, hétköznap kevesebbet, hétvégén többet mozgunk (ez lehet akár egész napos túra is), itthon gyakran van láb alatt, szeret lustálkodni is, és én még nem is otthonról dolgozom. A 3 éves másik kutyád mellé szerintem meg is felelne egy mentett felnőtt.

2020. jan. 30. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
31%

Ha a néni kutyája ennyit van nálad, akkor miért szeretnél másikat? Nem kötekedni szeretnék, csak annak a kutyának te biztosítod a mozgást, a tanulást és az élményeket. Vagy utána is vinnéd magaddal ugyanúgy? Én mondjuk felajánlanám a néninek, hogy befogadom az övét, ha ennyit dolgoztál vele...és gondolom hozzád is nőtt.


Egy idős embernek amúgy sem való ilyen kutya, pláne nem kölyök. Nem is értem.

2020. jan. 30. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
54%
Hát ha van rá időd és még tudod oldani, akkor simán lehet.
2020. jan. 30. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

#8-as az a kutyus sajnos elköltözött máshová a gazdájával, beszéltem a néni fiával, akihez költöznek nagy kertes házba, azt mondták, hogy ott jó dolga lesz a kutyának, bár nem hiszem, hogy túl komolyan képeznék, megfordult a fejemben, hogy megkérem őket, hogy hagyják itt nekem a kutyust, de tudom, hogy a néni is szereti a maga módján, a kutya is kötődik hozzá, nem lett volna szívem teljesen elszakítani tőle :( Ettől függetlenül tényleg nagyon hozzám nőtt, nagyon megszerettem, valószínűleg ezt az űrt próbálnám meg betölteni egy másik borderral is, de igyekszem tudatosítani magamban, hogy hiába ugyanolyan fajta nem azt a kutyát fogom örökbe fogadni. Lehet kicsit túldramatizálom, én mindent nagyon intenzíven élek meg, szóval egyrészt győzködöm magam, hogy jó helyen van az "én" borderem, jó élete lesz, családban lesz, nagy kertben, másrészt meg nem várhatom el, hogy ugyanolyan kutyát találjak.


Mindenképp felnőtt kutyust szeretnék örökbe fogadni, nekik talán már jobban ismerik a személyiségüket, hátha van olyan, aki picit nyugodtabb, jó szívvel adnak lakásba is, de azért szívesen dolgozik, bár nem nagyon láttam még olyan bordert, akinek ne lenne kedve egy kis kutyasulizáshoz :D Nem feltétlenül hiperszuper versenykutyát szeretnék, nekem bőven elég, ha könnyen motiválható. Nézegetem már egy ideje a fajtamentést, van két 3 éves kutyus is most náluk, szóval még korban is teljesen passzolnának, az én kutyám fiatalon lett ivartalanítva (nem szállt le mindkét golyója) és kanokkal, szukákkal egyaránt kijön, szóval igazából a neme is mindegy az új jövevénynek. Nagyon jó olvasni, hogy nem zárkóznak el a lakásban tartástól, most ez adott egy újabb löketet, szerintem jövőhétre egyeztetek időpontot velük, hogy megnézhessem a kutyusokat.


Nagyon köszi a válaszokat, a saját tapasztalatnak külön örülök, jó tudni, hogy nem kivitelezhetetlen lakásban sem jól tartani a bordert :)


Fajtamentők közül kiket ajánlanátok inkább? Én eddig a Border collie fajtamentő egyesületet és a brit pásztorkutya mentést néztem.

2020. jan. 30. 11:52
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!