Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan kell jól tartani egy...

Hogyan kell jól tartani egy kutyát?

Figyelt kérdés

Már teljesen össze vagyok zavarodva! Valahol azt olvasom, hogy nagytestű kutyát házban ne tartsunk, mert nem oda való. Máshol meg azt, hogy ne vágjuk ki a kertbe.

Van ahol azt olvasom, hogy magas fehérjetartalom kell nekik, van ahol azt, hogy alacsony. Olvasom, hogy a nyers etetés a legjobb, máshol pedig azt, hogy veszélyes.

A nevelésről is megoszlanak a vélemények. Cesar Milan rossz, vagy jó. Pozitív motivációs technikák, vagy néha rá kell szólni a kutyára.

Teljesen össze vagyok zavarodva.


2020. aug. 26. 18:15
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Fajtafüggő hogy a kutyát kint vagy bent tartsuk. Pl egy komonfor szeret kint lenni és nem baj ha csak kint van de egy magyar agár meg benti kutya. A kutyaknak nem kell sok fehérje de ez egyedfüggő mert amelyik sportol annak több kell.
2020. aug. 26. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Labradort szeretnék
2020. aug. 26. 18:19
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a kinti-benti tartás az mindig a legjobb. Mert úgy a kutya eltudja dönteni, hogy bent vagy kint akar lenni. De amúgy ha a kinti benti nem jöhet szóba, akkor tényleg fajtafüggő. Vannak olyan kutyák, akik szeretnek a család közelében lenni, nekik nyilván jobb, ha bent vannak a családdal nagyrészt. De a szőrzet is befolyásolja a dolgokat, egy rövidszőrű kutyát nem rakhatsz ki a fedetlen kertbe.


Most a nyers etetés... nem tudom, nekem az nem hangzik csábítóan, persze lehet az a legjobb, de én szerintem ha jó kutyatápot veszel, vagy ilyesmi, az is jó lehet. Szóval ez nem olyan fekete-fehér, hogy ez a legjobb, a többi rossz. Szerintem nem feltétlen kell nyers kaja. Meg a fehérje is attól függ. Szerintem egy szimpla házi kedvencnek nem szükséges olyan sok fehérje. Ha nagy az aktivitása, talán akkor.


Amúgy nekem labradorom van, szimpla kutyatápot kap. Kinti kutya, bent szokott aludni. Igazából szeret velünk lenni, de nagyon szeret elvonulni tőlünk, szóval szereti ha meg van a "saját magánszférája". Viszont van, amikor odajön hozzánk, is szimplán lefekszik mellénk aludni. Szóval szerintem labradornál érdemes a kinti-benti tartás. A lépcsőkre nagyon vigyázz vele, mi túl későn tettünk neki rámpát, az izületei meg is bánták. Mi konkrétan nem alkalmaztunk ilyen konkrét nevelési módszert. Ha rosszat tett, rászóltunk, de nem ütöttük, se semmi ilyen. Nagyon értelmes kutya, mindig megértette a dolgokat, könnyű volt őt nevelni. Amúgy ne aggódd túl ennyire. Annyi, hogy jó helyről vedd a labradort, nagyon hajlamosak diszpláziára, jobb őt jó helyről venni (meg amúgy is minden fajtát), hátha kevesebb eséllyel lesz diszpláziás.

2020. aug. 26. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

A labrador nagyon embercentrikus fajta, neki kifejezetten jó ha a gazda közelében lehet, és rendkívül alkalmazkodó, szeret megfelelni, könnyen kezelhető, szóval szerintem nagyon jó választás. Én úgy gondolom, hogy a nagytestű kutyák közül egyedül a pásztorkutyák, nagyobb terület őrzésére tenyésztett fajták nem alkalmasak a csak benti tartásra, egyébként meg megfelelő foglalkozással, fárasztással minden kutya elvan lakásban is, még a hiperaktív border collie is. A nagy mozgásigényű kutyákat sokszor elhanyagolják a kertben, azt gondolják, hogy ott a kert, fárassza le magát a kutya, csakhogy ez egyáltalán nem így működik, a mentális és fizikai fárasztáshoz is kell a gazda, különben a kutya nem úgy fogja levezetni az energiáit, ahogy a gazdi szeretné, ás, rombol, szökik és olyankor meg persze a kutya a hülye, pedig csak ugyanúgy sétálni kéne vinni, mint ahogy a lakásban tartott társait. Tehát ha van kertetek, akkor egyrészt szerintem a labinak kifejezetten jó lenne, ha beengednétek a házba is, veletek lehetne, az életetek szerves része lehetne, illetve az is fontos, hogy naponta vigyétek sétálni, egyrészt mert így érik őt új ingerek, így tanul meg egy csomó mindent, másrészt meg kapcsolatot építesz így a kutyával, a közös séta neki a nap fénypontja, a legjobban várt program.


Etetés: én nyersen etetek, mert minden táptól beteg volt a kutyám, ez az egyetlen, amit meg bír emészteni, de nem gondolom, hogy egy tényleg jó minőségű táp (orijen, acana, platinum) ne lenne tökéletes egy kutyának. Én személy szerint a platinumot preferálom, mert hidegen sajtolt, de sok tényleg minőségi táp van. Ezt a videót egy kutyadietetikus készítette, szerintem tápválasztás előtt érdemes megnézni, itt részletesen elmondja, hogy mi alapján tudsz jó tápot választani: [link]


Nevelés: a pozitív megerősítés alapja nem az, hogy mindig csak jutalmazod a kutyát, hanem HA JÓT CSINÁL akkor jutalmazod, ennek az ellentéte a sokak által csak "poroszosnak" hívott nevelés, amikor a ROSSZAT BÜNTETED és a jót meg elvárod, tehát a kutyának nem az a célja, hogy jutalmat kapjon a feladatért, hanem az, hogy elkerülje a büntetést, ebben másak a pozitív megerősítéssel dolgozó technikák.

Mondjuk pozitív megerősítéssel tanítod ülni: húzod az orra fölött a falatot, játékot (ami a jutalom) és ha leül érte akkor megkapja. Ugyanez fordítva: lenyomod a fenekét, mondod neki, hogy ül és amikor leül, akkor már nem nyomod, nem alkalmazol kényszert, tehát kvázi az a jutalom, hogy megszűnik a kényszerítő erő. Nyilvánvalóan a legtöbb oktató belátta már, hogy az első esetben a kutya sokkal motiváltabb, sokkal jobban törekszik arra, hogy pontosan végrehajtsa a feladatot, szívesen gyakorol a gazdával, lelkes, ezért könnyebb így bonyolultabb dolgokat is megtanítani neki, hiszen a kutya így szeretni fogja a tanulási folyamatot, ellenkező esetben csak kényszerből dolgozik.

Viszont ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy nincs büntetés, inkább azt, hogy csak olyan dolgokat várunk el tőle, amiről tudjuk, hogy már megtanítottuk neki. Vegyük például a "fújt." Nekem is vadászkutyám van, akinek folyton lent van az orra, mi is megküzdöttünk vele, szerintem ti is fogtok a labival :D De pozitív megerősítéssel viszonylag hamar megértette, már ott tartunk, hogy a "fúj"ra ha esetleg nem is voltam elég gyors és nem vettem észre, hogy már a szájába vette azonnal, látványosan kiköpi, pedig mondom, tényleg mindent is meg akart kóstolni. Mi ezt úgy gyakoroltuk, hogy a lakásban szétszórtam kenyérkockát, tápot, nem olyan izgalmas dolgokat és ha nem ette meg, akkor kapott érte valami sokkal értékesebb, finomabb falatot. Aztán ezt még sokat gyakoroltuk kint is, idegen környezetben és végül megértette. Viszont amikor már tudta (és én tudtam, hogy tudja mi a feladat) és mégis meg akarta enni, akkor volt olyan, hogy jól le kellett szidnom érte (nagyon érzékeny kutya, szerencsére nála elég felemelnem a hangom, de van olyan kutya is, akinél muszáj fizikailag is belenyúlni, nyilván nem jól megverni, de azért hatásosan éreztetni vele, hogy nem jó, amit csinál). Ugyanez mondjuk a bútorrágás, amikor már érti, hogy nem szabadna és mégis csinálja, akkor bizony meg kell érte büntetni, mert a pozitív megerősítés igazából egy tanítási technika, a tanítási folyamatban alkalmazzák, nem azt jelenti, hogy mindent elnézünk a kutyának, ugyanúgy ott is vannak elvárások, de csak olyat várunk el, amit tényleg tud a kutya. Tehát az a lényeg, hogy a tanítási fázisban csak jutalmazzuk a jót, a nem jót azt figyelmen kívül hagyjuk, esetleg finoman jelezzük a kutyának, hogy nem jó irányba próbálkozik, de nem büntetjük. Viszont, amikor már tudja, hogy nem jó amit csinál ugyanúgy büntetjük érte.

Cesar Millanről meg minden valamirevaló kutyaoktató azt mondja, hogy egy nagy katyvasz az egész, amit a műsoraiban bemutat, sokszor önmagával is ellentmondásba keveredik és etológiailag rég megdőlt elméleteket hirdet. Én inkább nekik hiszek, nekik látom, hogy a szemem előtt hogy dolgoznak a kutyáik, látom, hogyan képzik őket, hogyan fejlődnek, nekem ez sokkal hitelesebb, mint az, amit a tévében látok.

Ha bármi kérdésed lenne még írj nyugodtan, de egy jó kutyaiskolában ezeket el fogják mondani úgyis, a lényeg csak az, hogy tényleg jó sulit válasszatok, remélem, hogy tudtam azért segíteni és kicsit sikerült helyreraknom most azokat, amik összezavartak :)

2020. aug. 26. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ez részletes válasz volt! Egyébként nem tudtam, hogy Ceasar Milan a TV-ben is van (nincs TV-m). Én az Őrmezei kutyaiskolát néztem ki. Ott a tükör módszert használják, amiről még nem sikerült rájönnöm, hogy micsoda.
2020. aug. 26. 22:52
 6/6 anonim ***** válasza:

Ez egy nagyon széleskörű kérdés.

Fajtától, egyedtől, elfoglaltságtól és tőled függ.

Nyílván egy naphosszat dolgozó munka kutyát, egy otthon ülős szoba kutyát, egy sportoló városi kutyát, egy telket/házat Őrző kutyát (stb..) nem tudsz egy standard alapján tartani.


-Mozgás >> amennyit a kutya igényel fajtának megfelelően

-Étel >> Mozgásnak, tevékenységnek, súlynak és testalkatnak megfelelően választod ki neki.Sportolónak ahogy az embernek is nyomhatod a fehérjét, ebből építessz izmot mondjuk egy pittre. Míg a szoba kutyának felesleges, úgyse mozogja le nekik nem kell. allergia függő is, hogy kivel etetsz.táp,nyers,prey,mindenféle megoldás van.

-Kert - ház, vagy panel - emeletes >> ha eleget mozgatsz valamit és elég a mozgás tere az alvóhelye környékén, kényelme is megfelelő édes mindegy, hogy hol tartod.Láttam én már boldog paneles német dogot és szomorú kikötött palotakutyát is.A körülmények és a foglalkozások számítanak, nem a lakóhely típusa.

-Gondozás >> fajtának megfelelő, erre az egyre nagyon oda kell figyelni. Egyes fajták igénylik az időnkénti vagy rendszeres fodrászatot, fésülést, fül-karom ellátást. Valamelyik viszont megelégszik negyed évente (meg persze ha koszos lesz) egy fürcsivel.

Mm..egyszóval mindent úgy csinálj ahogy a kutyának,kutyafajtádnak ÉS neked is megfelel.

2020. aug. 27. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!