Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutyám otthon néha random...

Kutyám otthon néha random morgásba kezd. Mi lehet az oka és hogy szüntessem meg?

Figyelt kérdés

Előrebocsátom azt hogy a kutya mind agyi mind fizikai tekintetben nagyon aktív, sokat van fele foglalkozva, sok, mindenféle impulzus éri. Bent lakik velem, nem a kertben. Egy tündér egyébként, nemrég múlt 1 éves, itthon remekül viselkedik soha semmit nem tett tönkre, rágott szét, szobatiszta, ha egyedül hagyom nem ugat, utcán hónapok óta póráz nélkül mellettem sétál, nem fut el, nem üldöz macskákat és galambokat, ha idegen kutya jön szembe vár és engedélyt kér hogy odamehessen. Szóval tényleg egy rossz szavam nincs rá, nagyon jólnevelt.


Ezt kivéve, amit mostanában kezdett el csinálni (én egyébként az első tüzeléséhez datálom a változást, de lehet hogy semmi köze hozzá). Azért nem tudok sajnos mit kezdeni a helyzettel mert nem látom hogy mi a kiváltó ok, és semmilyen összefüggést nem látok az esetek között, úgyhogy tanácstalan vagyok. Kutyáknál a nemkívánatos viselkedéseket általában vissza lehet vezetni valahova és mutatnak egy "sormintát", tehát hasonló szituációkban jönnek elő ugyanazok a rossz szokások, viselkedések. Ez viszont teljesen random.


Két példa, csak hogy értsétek: kis korában kézből etettem, utána áttértünk a tálra, ragyogóan eszik magától, mindig azonnal, de nem habzsol, szóval jól eszik. Oda lehet nyúlni a tájához, el lehet tőle venni. Néha (ma például ez volt) viszont nem eszi meg a kajáját, hanem áll fölötte, védi, és ha bárki arrafele megy akkor morog, vicsorog. Nem tudom mi játszódik le a kis agyában de nyilván senki nem bántotta soha evés közben. Konkrétan ma reggel óta itt járőrözik a nappaliban (közben el is mentem pár órára amúgy), néha-néha eltávolodik a kis táljától de amúgy ott görnyed fölötte és ha elmegyek mellette morog. Ha lehajolok hozzá akkor mégjobban morog. De simán van olyan is egy napon belül hogy egyik étkezésnél megcsinálja ezt a műsort a másiknál meg mintha semmi nem történt volna és teljesen normálisan eszik.


Másik példa, pár napja: fogta és begurította az egyik labdáját egy szekrény alá, aztán ott kapart hogy nem tudja kiszedni. Letérdelek hozzá hogy kiszedjem neki, de odébb kell tolnom őt egy kicsit mert nem férek oda. Mondom neki hogy menjen odébb, meg finoman elkezdtem tolni, erre elkezdett morogni. Megint csak, miért? Semmi rossz szándék nem volt bennem nyilván azért hajoltam le hogy neki visszaadjam a labdát. Tehát még érzések meg energiák szintjén se érezhetett semmi rosszat tőlem. A kutya szempontjából még csak nem is volt az "övé" a labda, nem birtokolta, hanem be volt gurulva a szekrény alá kvázi "semleges" területre, és pont azért vinnyogott hogy az valahogy jusson vissza őhozzá. Lehajolok hogy visszaadjam, erre morog.


Ezekből a morgós flash-eiből ki lehet hívni, ha szólok neki hogy jöjjön akkor jön, csóvál, ül, fekszik, lehet simogatni, bármit. De utána visszatér abba a pozíciójába ahonnan kihívtam és morog tovább. De azt se mindig, néha igen, néha nem. Aztán egyszer csak meg már nem morog (van pl. a bejárati ajtónál is egy pozíciója, amiben néha elkezd random morogni) és ugyanott ahol 1 órája még megmorgott már fordul a hátára és várja hogy vakargassam a hasát. Utcán semmi változást nem tapasztaltam a viselkedésében, ugyanúgy csinál mindent, sőt, még talán sokkal szófogadóbb is. Annyi hogy az idegenekkel elkezdett egy picit bizalmatlanabb lenni, nem mindig engedi hogy simogasák, de ez meg természetes, hogy nem ugrál mindenkire úgy mind kölyökkorában.


Mit próbáltam eddig? Próbáltam ezt a "birtokló" magatartást visszaszorítani, újra elkezdtem kézből etetni (de ma pl. kézből se kérte a kajáját, szerintem azt várta hogy letegyem és elkezdhesse védeni:D), jutalomfalatokat, csontokat etc. is úgy eszi hogy közben fogom és az én kezemből csócsálhatja. Játékra se szoktam hagyni hogy elvigye valahova és nagyon beleélje magát hogy az most az övé, együtt játszunk, folyamatosan interaktálunk. Amikor konkrétan a morgások vannak, akkor próbáltam már tiltani (ismeri a "nem" szó jelentését), többnyire hatástalanul, olyan is volt hogy tiltó szó + hátat fordítottam és elmentem, vagy otthon hagytam egy kicsit. Próbáltam azt is hogy kihívom ezekből a szituációkból, csinálok vele valamit, kis játék, valami feladat, de ez se mindig hatásos. Próbáltam azt is hogy ilyenkor lehajolok, kicsit beszélek hozzá, (amikor már hagyja akkor megsimogatom), 1 perc után megnyugszik de ha elmegyek és visszamegyek akkor kezdődik előlről. Néha. De néha meg nem.


Én úgy érzem hogy a kommunikáció nem működik valamilyen tekintetben, nem értjük meg jól egymást de sajnos ötletem sincs hogy melyik helyzetben, és hogy mit akar ő nekem ezzel a morgással mondani. Nyilván azt meg úgy általánosságban szeretném elkerülni hogy az rögzüljön neki hogy a morgással bármit is elérhet, akármit is akar ezzel:) Tehát az felejtős hogy "amikor morog akkor hagyd békén, meg ne csináld vele ezt-azt", arra szeretnék rájönni hogy miért morog és azt elérni hogy ne is kerüljön egyáltalán ilyen tudatállapotba. Ha azért morog hogy ne vegyem el amire éppen flash-el, akkor hiába morog, mert ha akarom úgy is elveszem (ezt tudja ő is, meg azt is hogy majd vissza is adom). Ha azért morog mert fél, mitől? Ha valami rossz élménye, tapasztalata volt, mi lehetett az?


Ti mit csináltok? Elnézést hogy hosszú volt és köszi előre is.


2020. nov. 4. 15:49
 1/8 anonim ***** válasza:
37%
A tálelvétel-próbával belénevelted, hogy bármikor el fogod venni a tárgyait, ezért paranoiásan védi őket. Utána még meg is erősíted benne: "lehajolok, kicsit beszélek hozzá, (amikor már hagyja akkor megsimogatom), 1 perc után megnyugszik".
2020. nov. 4. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
De és akkor mi a teendő?
2020. nov. 4. 16:47
 3/8 anonim ***** válasza:
51%
Te most neveled a kutyádat, tanitani akarsz neki valamit, vagy csak spontan uralkodsz rajta? Te mindenáron megakarod neki mutatni, hogy ki az úr a haznal? Csak kerdezem ...
2020. nov. 4. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

A simogatassal radicsertel a kutyadra. Ez nagy problema.


Jatekot,csontot,kajat nem hagyunk a szamara elerheto helyen. Csak eteteskor tesszuk oda neki a kajat,miutan mi mar ettunk. /beleettunk az ovebe.

2020. nov. 5. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
71%

Szerintem kamaszodik (1 évesen még simán lehet kamasz), próbálgatja a határokat és mivel amúgy elég következetes szabályaitok vannak ez csak ritkábban jön elő, főleg olyan helyzetekben, ahol a te reakciód is bizonytalan, ezt használja ki, hogy úgy érzi, hogy ezzel te sem tudsz mit kezdeni.

Maradj nagyon következetes, ha morog nincs labda, nincs étel. Kézből csak úgy nincs etetés, kérj előtte valamilyen feladatot és csak akkor kapja meg.


Vannak kutyák, akiknél egyáltalán nincs nyoma, hogy kamaszodik, de ez a ritkább és van olyan is, hogy a kutya még ülni is elfelejt, ha előtte nem voltak megfelelően letisztázva a szabályok. Ha most ezt jól kezeled pár hónap múlva túl lesztek ezen, csak tényleg nem szabad, hogy azt érezze, hogy nem tudsz mit kezdeni ezzel. Ha a tiltásra nem hallgat, akkor egyszerűen szüntesd meg azt, amiért morog, vedd el tőle azt, amit megpróbál bevédeni, ez elég egyértelmű lesz neki, de nem fog egyik pillanatról a másikra működni. Következetesség és kitartás ez a kulcsa a kamaszkor átvészelésének és ne aggódj, sok gazdi átment már ezen :)

2020. nov. 5. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat.


1es: Tegyük fel hogy igaz, de nem írtad le sajnos hogy szerinted mit kellene csinálni ezzel, így előbbre sajnos nem jutottam. Plusz nem válasz ez arra hogy mi van akkor amikor nincsen kiváltó tárgy, néha magától is csinálja. Plusz néha akkor is amikor mondjuk otthon van a szüleimnél, amikor én ott se vagyok. Tehát ebből arra következtetek hogy valami szituáció, hang, mittudom én micsoda hozza elő nála mert ha velem lenne baja vagy attól félne hogy én valamit csinálok akkor anyuéknál miért morog?


2es: Nem igazán tudom ebben a kontextusban értelmezni ezt a kérdést, amikor azt gyakorolod a kutyával hogy el tudj venni dolgokat anélkül hogy ő ezt traumaként élné meg (etetőtál, csont, játék) akkor tanítasz neki valamit vagy csak random uralkodsz?:)


3as: A simogatás egy felsorolásban jelent meg ahol azt írtam hogy mit próbáltam eddig csinálni ezzel a viselkedéssel. Ez nem azt jelenti hogy minden egyes alkalommal amikor morog akkor leülök mellé babusgatni. Valóban próbálkoztam ezzel is, teljes tanácstalanságomban, de nem csináltunk belőle rendszert.


4es: Köszi külön, jó volt ezt olvasni. Nekem is az volt az érzésem hogy vélhetően adtam már jó reakciót a helyzetre de miután a sok közül nem tudtam mi volt az, biztos hogy nem csináltam elég ideig és elég következetesen ahhoz hogy hatása legyen. De akkor gyakorlatilag te is azt mondod hogy ha morog akkor egy tiltás kíséretében vegyem el tőle amit próbál védeni, ha meg nincs semmi ilyesmi akkor csak forduljak meg és hagyjam ott. Aztán reméljük hogy egy idő után összeáll a kis agyában hogy ha morog akkor abból jó dolog nem sülhet ki.

2020. nov. 5. 13:09
 7/8 anonim ***** válasza:
71%

12:02 vagyok.

Igen, szerintem ez egy idő után működni fog. Az, hogy eddig nem birtokolt semmit sajnos nem jelenti azt, hogy próbálkozni se fog. Szerintem helyesen kötötted az első tüzeléshez, ivaréréssel gyakran elszáll egy kicsit az agyuk, felnőnek, próbálják kitolni a határokat, kísérleteznek, hogy meddig mehetnek el, próbálják felborogatni az eddig lefektetett szabályokat. De mindez következetességgel orvosolható. A leírásod alapján nekem egyébként abszolút az jön le, hogy ez nálatok eddig sem hiányzott, megvannak a megfelelő szabályok és elvárások (ez szerintem nagyon fontos, hogy minden helyzetben el is várjuk a kutyától, hogy csinálja meg, amit tud), csak most "kinyílt a csipája." Ha úgy érzed vezethetsz be új szabályokat, szigoríthatsz egy kicsit te is, általában az is hatásos szokott lenni. Ilyenkor szerintem a legnehezebb, hogy ne sajnáld a kutyát, egészen boci szemekkel tudnak nézni, mintha nem is értenék, hogy mi miért történik, de a nem akkor is nem, ha bevédi a kajáját, akkor bizony éhesen várhatja a következő etetést.


Nálunk a kamaszodás leginkább abban mutatkozott meg, hogy konkrétan levegőnek nézett munka közben. Soha előtte ilyet nem csinált, de 11 hónapos kora körül elkezdett a pályán bóklászni, szimatolni, pillangót kergetni és mikor leszidtam érte azonnal megadta magát, megpróbált beépülni a talajba, tehát előadta a "gazdám állatkínzó" műsort (hozzáteszem soha nem ütöttem meg) és onnantól kezdve ő nem mert felkelni se, mert leszidtam és ezért nem volt hajlandó semmit se megcsinálni. A másik új jelenség a válogatás volt, előtte egész jó evő volt, simán lehetett kajával motiválni, de kitalálta, hogy ő éppen azt a jutifalatot már unja, undorodva köpködte ki és hiába a spártai "addig nem kapsz mást, amíg ezt nem eszed meg" ő akkor inkább nem evett, szépen megvárta, amíg megesik a szívem rajta és elkezdek rettegni, hogy éhenhal a kutya.

Akkoriban kezdtem el vele azt, hogy csak feladatért kapott enni, ha nem volt kedve dolgozni éhesen ment aludni, ez egy idő után hatott, bár volt olyan, hogy 1-2 napig így semmit nem evett. Ez elsőre tényleg nagyon szívtelennek tűnhet, de én úgy voltam vele, hogy inkább koplaljon pár napot, minthogy arra várjak mikor un rá a kutya a marhahúsra is. Na azóta a sárgarépáért is gyönyörűen dolgozik. Viszont a figyelmét teljesen újra kellett építeni, egészen az alapoktól, volt időszak amikor csak pórázon dolgozott a pályán is, hogy ne hagyjon ott feladat közben a kutyám, szóval ebben tényleg komoly munka volt. Most 2,5 éves és most tudom azt mondani, hogy már jobb a figyelme, mint 5-6 hónaposan, már engedelmesebb, mint valaha volt és már tényleg eredményesen haladunk előre a képzésében, nem csak egy helyben toporgunk.

2020. nov. 5. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Bocs, de nem is fogok tanácsot adni, mert úgy látszik, hogy orbitális hülyeséget írtam (annak ellenére, hogy a felpontozott válaszok is többnyire ugyanazt írják, mint én). Ez van, majd más segít. Szia.
2020. nov. 5. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!