Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi az a Sinka és a Májzli?...

Mi az a Sinka és a Májzli? Ezek ténylegesen 10. és 11. magyar kutyafajták? Ez egy kinológiai tényállás?

Figyelt kérdés

Mert ugye ezek nincsenek elismerve az FCI által, de attólmég történelmileg és kinológiailag lehetnek évszázados magyar fajták és sok forrás szerint azok is...

Csak nem tudom eldönteni, hogy ez most ilyen “a magyarok 10,000 éve a siriusról jöttek” féle dolog, vagy a valóság.


Ha a valóság, akkor van esetleg még 12. és 13. magyar kutyafajta is?



2020. dec. 27. 09:12
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%

Ősi magyar kutyafajta három van:

Kuvasz - bizonyítottan a honfoglalókkal jött be

Magyar agár - bizonyítottan a honfoglalókkal jött be

Komondor - vita van, hogy a hunok, a magyarok vagy a kunok hozták be (utóbbi a legvalószínűbb)


Középkori fajták/elnevezések:

Pannon kopó - a középkor elején létezett. Vitatott, hogy kihalt, vagy az erdélyi kopó régi neve.

Magyar szelindek - nagy valószínűséggel a komondor egyik elnevezése (szelindeknek mindig a legnagyobb termetű kutyákat nevezték)

Simafejű farkaseb - kuvasz

Gubancosfejű vagy selyemszőrű farkaseb - komondor


A rövidszőrű magyar vizsla a középkor derekán jött létre a pannon kopó (erdélyi kopó) és német vizslák keverésével.


A három terelő, puli, pumi, mudi a XVII-XVIII. században alakultak ki. A nagyragadozók eltűnésével a kuvasz és a komondor visszaszorult a tanyákra, helyüket átvették a kisebb terelők, amik később fajtákká alakultak.


A drótszőrű magyar vizsla a XX. század elején került kialakításra a rövidszőrű magyar vizsla és a drótszőrű német vizsla keverésével.


A májzli és a sinka szintén a XX. században alakult ki. A májzli gyakorlatilag kopasz mudi, a sinka pedig egy eléggé sok fajtából álló munkakutya.

2020. dec. 27. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
89%

A legtöbb sinka magyar pásztorok kezén van, vigyáznak rá, mint a szemük fényére.

[link]

[link]

[link]


"A magyarok 10.000ezer éve a Siriusról"- féle hadovát tudod, hová tedd!

Melyik szektás tahóállat terjeszti ezt?

Azt hinni épp annyi, mintha oltárt állítanál a Sötét Nagyúrnak, vagy a fénykardos másik agymenésnek. Vagy most már megtudhattuk, hogy az emberiség, a földi élet alapja igazából a Szíriusz csillagról ered? Aminek pl. felszíni hőmérséklete 10000 kelvin (kb. 9726°C)" Miért kell minden baromságnak ugrani? Hiszel a fogtündérben is, ugye?

2020. dec. 27. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%

A májzli egy szőrhiányos mudi.


[link]


A sinka pedig egy, sok kutyafajtából kitenyésztett keverék, ami nagyon jól dolgozik.


[link]

2020. dec. 27. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%

A májzli a hamvas mudi szőrhiányos változata (mai napig előfordul egy egy egyed mudi almokban)


A sinka egy zömmel boxerekkel, pitbulokkal, egyéb ösztönerős kutyákkal nemesített terelőkutya.

2020. dec. 27. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%
Én hallotam rövid lábú erdélyi kopórol, vörös erdélyi kopórol és kalibakutyáról is. Elvileg ezek is magyar kutyafajták. De nem biztos. Ezt csak valahol hallotam
2020. dec. 27. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%

A rövid lábú erdélyi kopóról magam is hallottam, egy időben nem kevesebbet állítottak, hogy kihalt. Remélem, nem igaz.

De hogy kegyetlen sorsa volt a hagyományos erdélyi kopónak is, szinte a semmiből hozták vissza a fajtát, az bizonyos.


" Az erdélyi kopó törzskönyvezése a XX. század elején kezdődött, de az I. világháború kezdetével meg is szakadt. 1941-ben mindössze 27 egyedet tartottak számon. Romániában, a két világháború között, a vadászati törvények minden agár vagy kopó típusú kutyát dúvadnak minősítettek, így bárki nyugodtan kilőhette az erdélyi kopókat. Szerencsére a fajta elkötelezett híveinek sikerült a Kárpátokban néhány példányt felkutatni. Az újratenyésztés 1968-ban kezdődött, kalandos körülmények között: az első két kutyával csak úgy tudtak átjutni a határon, hogy a határőrnek azt hazudták, a két kopót Ceaucescu küldi ajándékba Kádár elvtársnak, Erdély Romániához csatlakozásának ötven éves évfordulója alkalmából. "


A "vörös erdélyi kopó" és a "kalibakutya" nem lehet valami népi megnevezés ugyanarra a fajtára?

2020. dec. 27. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
100%
#6 ötödik vagyok. Ha rákeresek google-ben hogy kalibakutya akkor egy kaukázusi bernáthegyi szerű keverék kutyafélét dob ki szóval én elképzelhetőnek találom, hogy valahogy kialakult ez a kutyafajta. Csak nem elismert az FCI által. Meg nem is népszerű
2020. dec. 27. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%

Uh, kemény kutya! Szerintem kuvasz felmenőkkel is rendelkezik, de érdekes lenne tudni, mi lehet a másik fele. [link]

Biztosan ez sem félne a nyáj védelmében farkasoknak nekimenni, épp mint a régen a komondorok.

FCI-ről véleményem annyi, hogy addig jó, míg valamiről az FCI nem tud.

2020. dec. 27. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%

"Az erdélyi kopó rövidlábú, zsemlesárga színű változatát kihaltnak nyilvánították, de néhány tenyésztő megmentette a fajtát és rendelkezik ilyen kutyákkal. A kárpáti kalibakutyáról már fél évszázaddal előtt írtak a szakemberek, önálló fajtaként mégsem ismerték el a mai napig. Az Alföldön ugyanakkor kialakult egy új terelőkutya, a hortobágyi sinka, amelyet a juhászok még a pulinál vagy a komondornál is többre becsülnek."


"Kárpáti kalibakutya:

Az erdélyi havasok pásztorkutyája, amely farkassal, medvével egyaránt szembeszáll. Általában fehér alapon fekete, szürke vagy barnás foltokat visel. A hosszú szőrűeket lombosnak, a rövid szőrűeket kopárnak nevezik.


55-70cm

30-45kg

Bátor, szívós, együttműködő"


"Hortobágyi sinka:

Hazai és külföldi juhászkutyák, valamint egyéb fajták is szerepet játszottak a sinka kialakulásában. Ez a fiatal, kizárólag munkára tenyésztett fajta némileg a mudira emlékeztet, de annál nagyobb. A szőre rövid, farka hátára kunkorodó.


50-60cm

25-35kg

Rámenős, ugatós, mozgékony"


"Rövidlábú erdélyi kopó:

A feketénél alacsonyabb, de nem basset-szerű én rövid lábú, sárga kopóváltozatot nyúl és róka, sziklás hegyekben zerge vadászatára használták. Az ezredfordulóra kihaltnak vélték, ám a feketék között néha világra jött egy-egy sárgás színű kölyök, ezekből élesztették újjá a fajtát.


45-50cm

15-20kg

Intelligens, önálló, jó szimatú"


Kutyatár című albumban ezt találtam róluk.


A májzli igazából egy kopasz mudi, nem külön fajta.

2020. dec. 27. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:

Az erdélyi kopó rövidlábú, zsemlesárga színű változatáról érdekes információ, hogy állítólag teljesen egy fajta a “sima” erdélyi kopóval és régen sokkal több ilyen kutya előfordult egy-egy alomban.

Egy hivatalos, bejegyzett magyar erdélyi kopó tenyésztőnél néhány éve, 2 “sima” erdélyi kopó párosításából született egy rövidlábú, zsemle-sárga színű példány is!

Ők ha minden igaz, akkor dolgoznak azon, hogy az FCI elfogadja ezt a küllemet is a standardba.

2020. dec. 27. 14:26
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!