Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi az a Sinka és a Májzli?...

Mi az a Sinka és a Májzli? Ezek ténylegesen 10. és 11. magyar kutyafajták? Ez egy kinológiai tényállás?

Figyelt kérdés

Mert ugye ezek nincsenek elismerve az FCI által, de attólmég történelmileg és kinológiailag lehetnek évszázados magyar fajták és sok forrás szerint azok is...

Csak nem tudom eldönteni, hogy ez most ilyen “a magyarok 10,000 éve a siriusról jöttek” féle dolog, vagy a valóság.


Ha a valóság, akkor van esetleg még 12. és 13. magyar kutyafajta is?



2020. dec. 27. 09:12
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:

És elvileg bármelyik “sima” erdélyi kopó, aki hordozza azokat a géneket, világra hozhat rövidlábú, zsemlesárga színű változatot is, ha a párja is hordozza ezeket a géneket.

Viszont külső alapján nem lehet megmondani, hogy melyik kutyák ilyenek.


De ez az egész dolog olyasmi, mint mondjuk a louisiana catahoula leopárdkutya esetében, ahhoz hogy fent maradjon a leopárd, csíkos. patchwork változat, a “sima” szolid kutyák elengedhetetlenek.

2020. dec. 27. 14:32
 12/20 A kérdező kommentje:

Én aztán nem hiszem el ezeket a sirusos hülyeségeket, félreértettél.


Csak sajnos több magyar, “hagyományőrző” tenyésztő is olyan, hogy a turulmadaraktól származtatja magát. Meg ilyenek...


És ezért felmerült bennem, hogy néhány fajta, amire azt mondják, hogy ősi magyar kutyafajta, azok talán csak néhány évtizedes keverékek vagy más kutyafajták génhibás változatai...

2020. dec. 27. 14:38
 13/20 anonim ***** válasza:
16%
A kihalás szélére sodródtak a magyar kutyafajták!Puli, komondor,kuvasz,erdélyi kopó, Drótszőrű Magyar vizsla,pumi és a mudi.A magyarok titokzatos kopasz kutyája: a májzli.
2020. dec. 29. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
100%

A MEOESZ elkezdte felmérni a Sinka egyedállományt országosan a tavalyi évben, amely jelenleg is folyik, az agrárminisztérium által kiírt génmegőrzési program keretén belül.


A Sinka alapját fekete pásztorkutyák képezik, amit német juhászkutyákkal javítottak fel, a pásztorkutya vérvonalból és nem az őrzővédő vérvonalból.

Ezen Sinka vérvonalat törzskönyvezik is már egy ideje.


A mostani felmérésből már most kiderül, hogy Sinka rendelkezik akkora egyedszámmal, aminek következtében el lehet kezdeni a fajtastandard kidolgozását (küllem és jellem).

Feltehetően a már elterjedtebb lesz az alap:

[link]

[link]


Ha ez megvan, akkor a MEOESZ-nél elindítják az elismertetési folyamatot, majd utána az Agrárminisztérium által működtetett bizottságnál is be kell nyújtani.

Ha ez megvan, akkor el indítják a Sinka tenyésztési programját. Ez idő alatt kiszűrik a küllem és jellemhibákat. A nemzeti szintű elismerési folyamat után, lehet benyújtani a kérelmet a világszövetséghez, hogy ismerjék el különálló fajtának a Sinkát.

2021. márc. 31. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:

Nagyon köszi utolsó!

És ez mennyi időbe telhet? 1 év vagy akár 10 év? Vagy esetleg még több?


Illetve a linkelt fehér kutya is egy Sinka?

2021. márc. 31. 18:32
 16/20 A kérdező kommentje:
Amúgy a németjuhásznak van pásztor vonala?? Ezt eddig nem is tudtam...
2021. márc. 31. 18:33
 17/20 anonim ***** válasza:
100%

Ezt nehéz megmondani. A nemzeti szintű elismerés, talán meglehet már idén is, de legkorábban jövőre. A tenyésztési program már jóval hosszabb időt vehet igénybe. De ezek csak tippek. Nem szabad készpénznek venni. Őszintén nem tudom megmondani, hogy ez milyen hosszú folyamat. Mivel eddig 9 elismert magyar kutyafajta van. Az akkori elismerési procedúrákat már nem lehet igazán alapnak tekinteni, mert ugyebár, el telt az utolsó ilyen elismerési procedúra óta is jó sok idő.


A legtöbb fajtánkat FCI a 1960-s években fogadta el mint önálló magyar fajtát. S ez már a nemzetközi elismerés. De a fajtastandard meghatározás után változó volt azok elfogadási időszaka.


Például a Rövidszőrű magyar vizsla fajtastandardja 1928-ban elkészült és az FCI 1935-ben el is fogadta. De volt ahol a tenyésztés újraindítása után egy-két évvel elfogadásra került az FCI-nél. S ezek már a nemzetközi fajtaelismerések. Nehéz megmondani, hogy mennyi időre lesz szükség. Most már jóval fejlettebb technikákat használnak a génállomány feltérképezésére mint akkoriban. Talán a procedúrák is változtak, fejlődtek, gyorsabbak lettek. Nehéz megmondani.

2021. márc. 31. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
100%

16/17


igen van. A német juhászkutya eredetileg terelőkutya volt. A németek rájöttek, hogy igen intelligens kutyáról van szó és remek őrző-védő feladatokra is. De ott is voltak gazdaságok, ahol igen tudatosan próbálták megőrizni a Német Juhászkutya eredeti terelő-pásztorkutya vérvonalat.

2021. márc. 31. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:
Köszi!
2021. márc. 31. 20:00
 20/20 anonim ***** válasza:
100%

A fehér is sinka. Bocsesz ez lemaradt.

Több színben is előfordulhat: Szürke, fekete, barna, fehér, vagy ezek variációi.


Azt sem tudom megmondani, hogy a tájjelegű eltérések is a standardba bele fognak-e tartozni vagy sem, vagy egy alfajtát fognak-e képezni vagy sem.


Kíváncsi leszek nagyon a standardmeghatározásra, amint elkészül.

2021. márc. 31. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!