Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A klikkerrel tényleg gyorsabba...

A klikkerrel tényleg gyorsabban tanul a kutya? Több lent.

Figyelt kérdés
Most a klikkert használó gazdhokhoz fordulok néhány kérdéssel. Nekem egy majdnem egy éves westie szuka kutyám van, akit már 6 hónapja rendszeresen tanitok és már elég sokk trükköt tud. Később majd dogdancing-elni is szeretnék Mollyval. A klikker felől már elég sokmindent halottam, hol a klikker javára hol a klikker ellen. Én már eldöntöttem hogy szeretnék majd klikkerezni mollyval, de csak akkor ha új trükköt tanitok neki. Szóval igaz-e az hogy a klikker segitségével a kutya sokkal gyorsabban és könyebben tanul ?? Az is igaz hogy a klikkert ugyis lehet hasnálni hogy csak akkor használjuk amikor a kutyánknak új trükköt tanitunk de gyakorlásnál csak a pozitiv megerősitést használjuk? És még egy kérdés. Ti hogyan szoktatátok a klikkerhez a kutyátokat ?
2010. aug. 13. 17:37
 1/10 anonim ***** válasza:

Én is klikkerezem a kutyámmal és tényleg sokkal gyorsabban tanul. Mindent meg lehet tanítani klikker nélkül is, de úgy jóval lassabb, mert a kutya klikkerrel pillanatok alatt rájön, hogy mit is kell pontosan csinálnia.

Úgy kell rászoktatni, hogy kattintasz egyet a klikkerrel és adsz a kutyának valami finomságot. Ezt egy héten keresztül naponta többször megcsinálod és ha a kutya már társította a jutalmat a hanggal akkor lehet elkezdeni a trükkök tanítását.

2010. aug. 13. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszii a választ. ha tényleg ilyen gyorsan tanul, akkor ideje lenne belevágnom:) Márcsak a klikkert kell megvennem, és mégegyszer ksözönöm a választ^^
2010. aug. 13. 17:48
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Az etológia tanszék nemrég vizsgálta a kérdést, és arra jutottak, hogy igen, gyorsabban tanul, mert aki helyesen használja az eszközt, az kreativitást és figyelmet tanít a kutyának.


Nekem is ez a tapasztalatom, de bevallom én könyvből nem tudtam megtanulni használni. Illetve nem használtam többre, minthogy amikor amúgy is jutalmaznám, klikkeljek előtte, és igazából nem hogy megkönnyítette, de körülményessé is tette a tanulást.


Aztán a suli sokat segített, de igazából minél jobban ismerem és értem az eszközt, annál jobban látom, hogy milyen nehéz jól használni.


Vannak különböző technikák amit a tanításnál használsz:

elkapás, formálás, megvezetés, célkövetés, stb. Ha nem klikkerrel kezdesz tanítani, akkor mindkettőtöknek nehéz feladat eljutni odáig, hogy formálássak taníthass. Én még nem tartok ott, nekem is keresztképzett ktuyám van.


A formálás az a klikker.hu szerint ezt jelenti: Olyan tanítási mód, amikor az állat aktivitása a lényeg. Apró kicsi lépésekből állítjuk föl az egész viselkedés megtanítását, anélkül, hogy az alanyt a klikker jelzésén kívül bármilyen módon befolyásolnánk.


Ehhez baromira kell figyelned, és nagyn pontosan időzíteni a klikket. Ugye ez az, amikor a pacsit pl. úgy tanítod, hogy a kutya ül előtted, és amikor valamelyik mancsát mozdítja (pl. áthelyezi a testsújáz) abban a pillanatban klikkelsz. Pár alkalom után elkezdi kapisgálni, hogy billegni kell egyik lábról a másikra, na ekkor megint nagyon figyelsz, és már csak azokra klikkelsz, mikor el is emelkedik a lába a billenés közben. Aztán ha magasabbra emelkedik, stb. Annál gyorsabban, minél inkább meg tudod a jelölni a pontos pillanatot.


Szóval nem egyszerű, na :)


De olvasgad a klikker.hu-t, az Hornig Rudolf oldala, és itt van tőle egy prezi, szerintem elég jó: gkki.hu/rend/kiktanf/kikepzes-elmelet-20080314.pdf


Bár nemtudom ha nem hallod, csak olvasod, akkor átjön-e annyira. De Rudi szokott klikkeres elméleti szemináriumokat tartani, a következő október 8-án lesz, 8000 Ft, egész napos, de baromi hasznos, ha érdekel nézd majd meg.

2010. aug. 13. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Akiteki ***** válasza:

Ha már témánál vagyunk: Mennyi idős kortól lehet klikkerrel tanítani?

Most 12 hetes babámnak remekül megy már a ringdresszura, csak mikor állunk, akkor nem rám figyel, hanem mindenfelé bámészkodik. A jutalomfalatra is akkor reagál, ha az orra alá nyomom. Lehet ilyen kis kölyöknél is alkalmazni?

2010. aug. 13. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Akiteki, persze! Most már nyugodtan elkezdheted klikkerrel tanítani, hiszen azzal pusztán csak annyit csinálsz eleinte, hogy figyeled mit csinál a kutya, és minden neked tetsző mozdulatát megerősíted. Először kondícionálni kell, az a kutyának semmi, csak annyi, hogy bármit is csinál, folyamatosan jön a klikk, meg a kaja. Aztán megérti, hogy akkor lesz kaja, ha klikk volt, tehát a klikket kell figyelni. Ha a klikkre már látványosan felkapja a fejét, akkor jön a szemkontaktus gyakorlása. Semmi megerőltető nincs benne a kutya számára, de az egyik legfontosabb dolgot nagyon pici korban megtanulja, miszerint ha rád figyel az jó. Apránként építed fel az összes feladatot. Ha már magabiztosan rádnéz bármilyen ingerkörnyezetben, akkor jöhetnek a bonyolultabb dolgok. A te dolgod annyi, hogy rávezet, mit kell tennie ahhoz, hogy jöjjön a klikk. Az ültetés úgy tanítod egy ilyen kölyöknek, hogy mikor látod, hogy épp leül magától, akkor klikkelsz egyet, és utána jön a kaja. Előbb észre veszi, hogy a klikk akko van mikor leül, és látványosan eléd ül.


Nézd, ő 12 hetes: http://www.youtube.com/watch?v=FPapFw69OL0


Nagyon aranyos, és a gazdi hozzá se ér, teljesen magától jön rá mit kell csináli, ezért lesz kreatívabb nagy korában.

2010. aug. 16. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Akiteki ***** válasza:

Csakkitti:

Köszi, holnap nekiállunk azzal is gyakorolni.

Ülni még nem tanulunk, mert kiállításra gyúrunk, de majd később az is kell. Nagyon édes a bilinkelt bébike.

Az enyémek is ennyi idősek, csak picivel nagyobbacskák.

Már alakul, de még kicsit hebrencs.

[link]

2010. aug. 16. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Akiteki ti tenyésztők vagytok?:) Csak nem a Sophie's Pearl kennel? Olvastam rólatok az aKutya újság februári számában, nagyon gyönyörűek a kutyusok, minden elismerésem. :) Nem csodálom, akkor, hogy ilyen tájékozott vagy témában, mindig figyeltem a válaszaid, és sok hasznos dolgot írsz, nagyon szép a kutyus akit a videóban mutattál, és úgy általában a huskyk csodásak! Sajnos mivel kis lakásban élek, ezért az otthonom csak egy kisebb kutyának tud elég helyet biztosítani (most egy Pomeránia törpespiccem van ).
2010. aug. 23. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:
Hmm..Szerintem is gyorsabban tanul.Bár én nem tanítom a kutyámat már de tuti, hogy gyorsabban tanul.
2010. aug. 23. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
miaz a klikker?
2010. aug. 23. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Akiteki ***** válasza:

09:38

Köszönöm szépen.

Remélem Freddie is olyan jól fog működni, mint tavaly ilyenkor Axl. Most rettentően el vagyok havazva munkával, nem sokat tudtam vele gyakorolni. Majd a hugicájánál kipróbálom a klikkeres megoldást. Meg persze vele is, de nem hiszem, hogy hétvégéig látványos eredményt érnék el, meg most épp éjjel-nappal dolgozom.

Szerencsére a huskyk gyorsan tanulnak, Axl is 3 nap alatt szokott a pórázhoz, a beálláshoz. Utána rögtön nyert egy bébi bist:)) Jó lenne most is valami hasonló eredmény.

2010. aug. 23. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!