Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Egy kan komondort lehetetlen...

Egy kan komondort lehetetlen 2:50-3:10 és 3:25-3:30 közöttivé szocializálni, mikor nem bent a kertet őrzi? Videó alább. Kérlek ne kövezzetek halálra, csak érdeklődöm, nem vagyok járatos e témában, leonbergi lelkületű kutyáink voltak csupán.

Figyelt kérdés

A videóban látható japán akita inu fajtáról is azt mondogatják, hogy inkább tartózkodóak, egygazdásak, nehezen trenírozhatók, védelemre, vadászatra lettek tenyésztve ezek a kutyák, nehez(ebb)en tolerálják idegen gyermekek simogatásait. Biztos vagyok benne, hogy a felvételen szereplő ebet különleges odafigyeléssel, rendkívül alaposan szocializálták, ez egyedi eset.


A kérdés az, lehet-e ilyesmit egy porták őrzésére tenyésztett fajta adott almon belüli kevésbé domináns egyedéről megfelelő szocializációval elérni?


Nevelhető-e ilyenné egy komondor, aki mikor nem bent védi a házat, kint az utcán tolerálná, ha néha (a gazdi jelzésének hatására/parancsára) egy-két gyermek megsimogatná?



2021. jan. 25. 19:25
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
2021. jan. 25. 19:25
 2/11 anonim ***** válasza:
69%
Szerintem meg lehet csinálni, csak megfelelő gazda és megfelelő képzés kell neki. Otthon egy laikus akit a kutya nem tud potenciális falkavezérnek nézni, azonban lehetetlen kb.
2021. jan. 25. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
51%
De mi értelme egy komondort terápiás kutyává képezni? Mintha egy vadászgépet sétareptetésre használnának. Komolyan, teljesen értelmetlen a kérdés. Ha a kérdező terápiás kutyát szeretne, akkor válasszon olyan fajtát. Vagy ha komondor tetszik neki minden áron, akkor vállalja a vele jövő tulajdonságokat is.
2021. jan. 25. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
79%

Nekem úgy tűnik, ez a kutya a videódon örül a simogatásnak, nem pusztán eltűri.

Nekem kuvaszom van, rendesen van szocializálva, hordom sétálni, emberek közé.

Ez azt jelenti, hogy ha valakit beengedek a telekre, és barátságos vagyok vele, ő közömbös iránta. Az utcán is közömbös más emberek iránt.

Volt már, hogy idősek odajöttek, megcsodálták, hogy nahát, régen láttak kuvaszt, de nekik a tanyán ilyen volt stb. Olyan is volt, hogy valaki meg akarta simogatni, nem örülök neki, de nem akarom a fajta amúgy sem jó hírnevét öregbíteni azzal, hogy nem engedem, és tudom, hogy nem harap a kutyám, de azt is tudom, hogy csak eltűri ezt, és nem szereti.

Olyan is volt már, hogy a kutyának egy ember nem volt szimpatikus, láttam, hogy feszülten figyeli, nem volt gond a bácsival, csak érezhetően ittas volt, és valamiért a kutyám a részegeket nem bírja, jobban kiszúrja, mint egy alkoholszonda. Akkor mondtam, hogy nem szeretném, ha a kutyához nyúlna.

Szóval szerintem egy ilyen karakterű kutya, ha jól van nevelve, a gazda jelenlétében eltűri, hogy hozzányúljanak, de nem fogja élvezni.

Illetve ezek a kutyák arra lettek kitalálva, hogy önálló döntést, ítéletet tudjanak alkotni. Ha valamiért ő nem talál szimpatikusnak, veszélyesnek ítél egy embert, akkor azt én még a gazda jelenlétében sem erőltetném, mert szerintem lehet belőle baj. Ismerned kell a kutyádat, és tudnod kell a jelzéseit értelmezni.

A kutya nem gép, és ha azt akarjuk, hogy a társunk legyen, akkor társként kell kezelni, nem gépként vagy rabszolgaként!

Félreértések elkerülése végett: a családtagoktól szereti a simogatást, igenis hiába kuvasz, vágyik az érintésre, gyengédségre, csak megváltogatja, hogy kitől.

2021. jan. 25. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
45%
Én sehol nem látom leírva hogy terápiás kutya lenne. Annyit akar, hogy ha kiviszi az utcára, akkor viselkedjen úgy mint egy normális kutya, viselje el ha néha napján megsimogatják.
2021. jan. 25. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
85%

Meg lehet oldani, de ez erősen egyed és vérvonalfüggő is. Nekem kettő nyugodt, a harmadik viszont a karoddal együtt a gerincedet is tépné ki a helyéről, pedig egyformán neveltem őket. Ővele külön sétálok, külön úton, a másikak viszont teljesen nyugodtak.

Kuvaszok. Ezek a fajták nem puszipajtásoknak lettek tenyésztve és válogatva, ne felejtsük el. Ösztöneikkel ellentétes amit csinálniuk kell.

Területükön a kapu mögött egyformán támadnak.

2021. jan. 25. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
80%

Ja, még annyit tennék hozzá, hogy ha valaki pl. tenyészteni akar a kutyájával, akkor az alapkövetelmény, hogy a tenyészszemlén, bírálaton a bíró hozzá tudjon a kutyájához nyúlni, akár a fogait, kanoknál heréket megnézni... tehát nem az az alap, hogy a kutyának a saját területén KÍVÜL, a gazda jelenlétében támadónak kellene lennie.

Illetve, ahogy írtam, ha én beengedek valakit, és normálisan beszélek vele, a kuvaszom eltűri, nem támad. Nélkülem még nem próbált hála Istennek senki bemenni, de a kaput azt nagy intenzitással ugatja, támadja, ha úgy adódik, pl. ilyen házalók bekiabálnak, hogy tollat veszek, vagy pláne megdöngetik a kaput... Akkor a kutya ugrik a kapunak, de vissza tudom hívni. Azt nem szeretném kipróbálni, hogy ha valaki illetéktelen behatolna, mit csinálna a kutya...

2021. jan. 25. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
61%
#6 A videóban terápiás kutya van. Ennyi. Lehet ezt is lepontozni, engemet már nem érdekel.
2021. jan. 25. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
83%

Gyerek korom óta sok lovardában fordultam meg, többen volt komondor. Soha nem voltak egyikben se megkötve sem elzárva a kutyák, tökéletesen hozzá voltak szokva az emberek jövés-menéséhez. A felnőttekkel mind távolságtartó volt, a gyerekeknek mindent és bármit eltűrtek. Volt helyük és lehetőségük arrébb menni, ha terhessé vált számukra a figyelem. Természetesen ez az egész mindaddig működött, amíg este a gazda be nem zárta a kapukat, onnantól se ki, se be senki.


Egyik télen a kan komondor szőre telement bogánccsal, tavasszal muszáj volt levágnunk mert nem tudtuk szétszedni a szőrét. A kutya az oldalán feküdt, miközben 4-5 gyerek sürgölődött körülötte ollóval. Eszébe sem jutott bántani minket.


Egy másik komondor rendszeresen kísért vissza minket a buszmegállóig, ha szürkületben indultunk el (kb 15 perc séta volt a lovardától a pusztában). Jött velünk (póráz és bármi kényszerítés nélkül), az első utcában peckesen ellejtett az őrjöngő kutyák kerítése előtt, majd elkísért minket a buszig. A megállóban leült mellénk, megvárta a buszt és hazaballagott. Na ott nem kellett tartanunk se embertől se állattól :D Ez a 2000-es évek elején volt, szóval még mindig vannak jó komondorok.


A komondorok nem gyilkológépek, egy megfelelően feladattal ellátott (állatok, nagy terület), jó idegrendszerű kutya soha nem ok nélkül agresszív. Sőtt, egy komondor nem agresszív hanem magabiztos, céltudatos és erősen védelmező a rá bízott állat/terület/ember iránt. Ha minden második ledarálta volna a gazda gyerekeit/ismerősei gyerekeit, nem túl sok babér nőtt volna nekik régen...

2021. jan. 25. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
25%

Vegyel nem dominans 10 hetes komondort es koltozz budapest belvarosaba. Ott lepten nxomon simogattasd gyerekekkel is kezdettol fogva. Megszokja. Vegyel neki nyulat kacsat mokust otthonra es azokat is szeretni fogja.


Csupan szocializalni kell ra a kutyat.


De ha videki modra beb.szod a kertbe es leszrod,akkor lesz egy flusztralt gyilkologeped...



Tartsd be a sorrendisegi szabalyokat.

2021. jan. 25. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!