Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ki számít szaporítónak?

Ki számít szaporítónak?

Figyelt kérdés

Kutyások közt elterjedt az a vélekedés, hogy a szaporítók ördögtől valók, a tenyésztő meg szent. Tenyésztőnek ugye az számít, akinek kennelje van és törzskönyvvel adja ki a kutyákat.

De kit veszünk szaporítónak? Ha jól láttam, mindenkire használják ezt a jelzőt, aki nem törzskönyvvel adja ki a kutyákat. De ez lehet az is, hogy valakinek a két ugyanolyan fajtájú kutyája összehempergett és aki 50+ kutyával szaporítótelepet tart fenn (utóbbitól mondjuk hányok).

Valahogy nem értem, hogy ezt miért olyan negatív jelző. Szerintem természetes, hogy valaki szeretné, ha megtérülne a kiskutyára költött összeg (féreghajts, oltások, stb.), ezért pénzt kér az állatért, hiába nincs törzskönyve.



2021. febr. 19. 14:34
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:
43%
#6 nekem pont ivartalanítás után lett beteg a kutya, pedig egy nagy nevű orvos csinálta. Szóval nem igaz amit írsz. Ivartalanítás közben nagyon könnyen sérűlhetnek dolgok.
2021. febr. 21. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:
Aki lepontozta a 11-es válaszom, az megindokolná hogy miért jó a rengeteg beteg, szenvedő, elütött, megmérgezett házimacska, és miért jó ha minél több védett hüllő, énekesmadár pusztul el a macskák miatt? Kszönöm szépen!
2021. febr. 22. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim ***** válasza:
29%

#22

Én nem pontoztam le, de a házimacska itt az alföldön nem csinál károkat, hasznos a jelenléte.

Nem beteges egyáltalán, az itteni fenyőfákról nem tudja leszedni a madárfészkeket.

Az egereket fogja, hasznos.

2021. febr. 22. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim ***** válasza:
78%

Ebben a kérdésben sosem fogsz normális választ kapni az itthoni emberektől, ezen az oldalon meg aztán pláne nem ahol csak egymás köpködése megy folyamatosan.

Szaporító kérdést meg lehet közelíteni sokféle szempont alapján, mindegyik szempontnak meglesznek a támogatói és ellenzői.

Abban viszont biztos lehet mindenki, hogy a helyzet ennél sokkal összetettebb, mint ahogy sokan el akarják intézni egy szaporító és egy tenyésztő szócskával.

2021. márc. 7. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim ***** válasza:
89%

Itthoni vélekedés szerint az a tenyésztő akinek bejegyzett kennele van és megfelel az itthon elfogadott MEOESZ és FCI előírásoknak.

Ha szigorúan nézzük papír szerint is így van. Az már más téma, hogy ezeket kiváltani gyakorlatilag csak pénz kérdése és onnantól mindenki tenyésztő lesz, ez jól is látható sok kennel minőségén.


Ezen kívül egy kisebb csoport szerint mindenki szaporító. Ez így konkrétan nem igaz, a probléma egyik oka az, hogy itthon egyszerűen nincs kultúrája a kutyatartásnak még hivatali szinten se, miért is lenne mikor 50 év átkosban ki se tudott sose fejlődni normálisan. A másik oka, hogy az utána jövő 30 évben is csak hülyítették az embereket és egymásnak ugrasztották. Harmadik probléma, hogy mindenki a hobbikutyatartásból indul ki, fel sem fogja, hogy azon kívül létezik más is.


Nekem malamutjaim vannak, így erről tudok példát mondani. Itthon ha egy törzskönyves malamutot és egy törzskönyves huskyt keresztezel az mocskos tetves szaporításnak számít, legalábbis néhányak szerint. Mert itthon a MEOESZ meg az FCI az isten, semmi más nem is létezik és ők ezt a fajtát nem ismerik el. Na jó van az MKK, de azt kutya se ismeri kb.

Ezzel szemben USA-ban bár nem fogadja el az AKC, de mégis van 4 másik nagyobb egyesület ami elismeri a fajtát alusky néven, tenyészetek épülnek rá, törzskönyvet adnak mellé (nyilván nem AKC-set) és eszükben sincs azon ajvékolni, hogy mi ez a korcs és mi ez a szaporítás. Ehhez képest itthon meg lehet nézni mi megy...



Szubjektív véleményem szerint a szaporító az aki direkt a pénzre hajtva, mindent figyelmen kívül hagyva tonnaszám csinálja a kölyköket és azok is akik Morzsikát is leelletik, mert nekik kell egy szép kölyök tőle, de a másik 7-tel meg nem tudnak mit kezdeni, mert ahhoz már hülyék. Ez szaporítás. Pénz és tudatlanság.


Két keverék kutya kölykeit, ha már előre megvan a helyük és meg is kapták az alapvető ellátást, oltást, féreghajtást, elolvastak róla valamennyit hogyan is készülnek, nem vagy csak az oltások árát kérik el, az bár nem etikus, mert a menhelyekről is vihetnének annyi erővel, de már nem mondanám szaporításnak. Simán csak nem etikus a menhelyi kutyákat figyelembe véve.


Törzskönyves vagy erősen tiszta fajtajelegű (első vagy másodgenerációs törzskönyves szülők kölykei) amik kennel nélkül születnek és normálisan van végigcsinálva az egész, azt én nem mondanám szaporításnak. Nyilván kimaradnak kötelező szűrések (nem feltétlen) és a vérvonal sem követhető nyomon 100%-ban, így betegségek kialakulása is kicsit magasabb, de ezt én még nem mondanám szaporításnak.


Vannak itthon is malamut és husky tenyésztők akik nem kaptak kennelre engedélyt, mert import munkaszelektálású egyedek és nem fogadta el a MEOESZ őket másod, harmadrangú egyesületek papírjaival, így kénytelenek kennel nélkül tenyészteni. Nem is nagyon verik nagy dobra ezek a tenyésztők, mert itthon rögtön szétszedik őket a szaporítózós túlbuzgó állatvédők.

Halkan megsúgnám, hogy a kiképzett rendőr, katonasági, de még vakvezető kutyák között is sok a törzskönyv nélküli.

2021. márc. 16. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:
62%
Tudom régi a kérdés. Nekem is az tűnt fel, hogy, aki nem tenyésztő, azt ,,le szaporítózzák". Ha pl van egy jó körülmények közt tartott fajatatiszta jellegű (tehát nincs törzskönyve), szép kiállású, minden oltással rendelkező nőstény golden retrieverem, akkor ha fedeztném egy ugyanilyen kannal, gyönyörű kiskutyák születnének. Szerződéssel, minden oltással adnám el őket, akkor a magyarok lenéznének, mert szaporító vagyok. (Ez aztán az értelmes felfogás!) És az is szaporítónak számít, aki egy ronda fajtajellegű keveréket fedeztet egy másikkal, és meg oltásaik sincsenek... Tenyésztőnél meg nagyon drága egy kutya, kb 1000 euró (határ a csillagos ég) ezért, aki családi kedvencnek akar kutyát, akkor nem fog töb százezer forintot elkölteni egy kutyára, Magyarországon ezt nem is sokan tehetik meg. Én nem ítélem el azokat a szaporítókat, akik tényleg törődnek a kutyával. (Emiatt le leszek pontozva, de nem érdekel)
2021. júl. 30. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!