Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hová fordulhatok a panaszommal?

Hová fordulhatok a panaszommal?

Figyelt kérdés

Egy vidéki tanyán élek, juhokat tartunk. Van néhány terelő kutyám, köztük egy 5 éves Border Collie szuka is, akit egy tenyésztőtöl vásároltam, aki kikötötte a szerződésben az ivartalanítási kötelezettséget. A kutyának a képzése sok időt és pénzt felemésztett, többet mint a többi kutyámnál (érthető, mivel ő nem az anyja mellett tanult). Két hete sajnos eltört a lába (amin eléggé meglepődtünk, ugyanis ilyennel még nem találkoztunk), és a vizsgálatok kimutatták, hogy csontritkulásban szenved a kutya. Nem igazán értettem, mi okozhatja ezt, hiszen megfelelően volt táplálva és egyik kutyánknál sem jelentkezett eddig ilyen probléma. Az állatkórházban elmagyarázták, hogy a nemi hormonok hiánya a szukáknál csontritkulást és egy felgyorsult öregedési folyamatot idéznek elő. Ezek az állatok, mint a Border Collie is, képesek lennének 17-18 éves kort is megélni, viszont így, ivartalanítva 12-13 év várható. A csontritkulása miatt a fokozott igénybevételtől mentesíteni kell a kutyát, munka kutyának nem szabad tovább használnunk, csak házi kedvencnek javasolják. Ekkor derült ki az is, hogy a kutyának a szőre is ezért hullik jobban mint kellene (folyamatos vedlés), aminek szintén az ivartalanítás az oka.

Sok pénzt adtunk ki ezért a kutyáért 5 évvel ezelőtt, a kutya kiképzése terelő kutyává, egy évig tartott, ami szintén sokba került, és most az ivartalanítás miatt, használhatatlanná válik a munkára a kutya. Hová lehet fordulni ilyenkor panasszal, hiszen a tenyésztő elzárkózik a kártérítéstől, nem hajlandó vissza vásárolni a kutyát, azért a pénzért, amiért eladta, mondván, hogy tenyésztésre alkalmatlan, mivel ivartalan az állat.

Sejtem, hogy megosztó lesz a kérdésem, de hátha olvashatok itt olyasmit ami hasznos lehet. Akinek csak házi kedvencet jelent a kutya, az fel sem fogja miről beszélek, de egy közel ezer fős juh állomány mellé bizony kellenek terelő és pásztor kutyák. A rendőrség, katonaság, katasztrófa védelem szintén használ munka kutyákat, a kutyát munkának használni nem egy újkeletű dolog (mielőtt azt mondanátok, hogy tereljem én a juhokat, a kutyának a kanapén a helye).


2021. jún. 1. 17:06
1 2 3
 11/26 A kérdező kommentje:
Csak a tenyésztőnek adtam volna vissza, és kértem volna vissza az árát, eladni másnak nem szeretném, nem is írtam ilyet. Azért szerettem volna vissza adni a tenyésztőnek, hogy szembesüljön vele, milyen kárt okoz az embereknek. Értem én, hogy neki az a célja, hogy ne legyen másnál szaporulat, nehogy letörjék az árait, én nem is akartam tovább szaporítani, hiszen éppen ez miatt kizárólag csak szuka kutyáim vannak (pulik, mudik, komondor), hogy megelőzzem a keveredésüket.
2021. jún. 1. 17:40
 12/26 anonim ***** válasza:
47%

7-es!

Amit a 6-os írt, sajnos valóban így van. Az embereknél, akinek kiveszik a petefészkeit, hormonpótló tablettákat adnak, a csontritkulás és egyéb öregedési jelek elkerülésére. Triaklimot szednek az ilyen műtéten átesett nők. Egy kutyával már csak azért sem foglalkoznak, mert a kutya 10-15 évig él csupán. Talán tájékozódj, mielőtt ekkora ostobaságot írsz, miközben teljesen hülye vagy az orvosi dolgokhoz!

2021. jún. 1. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
55%
Viszont azt sem szabad elfelejteni hogy miért ajánlják legtöbb esetben az ivartalanítást. Megelőzi a méhgyulladást valamint azoknál a kutyáknál akik egy bizonyos életkorukig nem szülnek, vagy nincsenek ivartalanítva megnő az emlő rák valószínűsége. Valamint nem tudom hogy a többi kutya milyen ivarú, de egy tüzelő nősténnyel együtt tartani őket nem biztos hogy jó ötlet.
2021. jún. 1. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
88%

Ha a szerződésben garantálja, hogy munkára alkalmas minőségű kutyát kapsz, reklamálhatsz. Ellenben sajnos le kell nyelni a békát és többet olyan helyről venni kutyát, ahol nem csak "ugatják a vadászatot" hanem valódi munkát végeznek. A rendőrség magának tenyészt kutyát, amelyik nem lesz arra hivatott hogy továbbvigye a vonalát, vagy ivartalanítják, vagy nem, a többit ivarosan hagyják. Sok esetben keveréket használnak.

Katasztrófavédelemnek szintén megvannak a saját bevált beszerzési forrásai.


Nem tudom melyik kennel ez, de ha a puli/mudi bevált, nagy butaság volt borderre váltani, mert nagyítóval kell keresni a nem sportra, hanem tényleges munkára alkalmas egyedeket.

2021. jún. 1. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
És hogyan tört el a kutya lába?
2021. jún. 1. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hasznosítás válaszokat.


#14 nem váltottunk, csak a lányom reklamált, hogy milyen ódivatú kutyákkal van körbevéve, mert ezek annyira nem divatosak. Ezért gondoltuk, hogy rendben, lesz egy "menőbb" munkakutyánk is, így ő is boldogabb, és szívesebben veszi ki a részét a teendőkből (nincs azért agyondolgoztatva).

A kutya marad, de a kártérítéstől nem fogunk elállni, már csak azért sem, mert én is állatokkal foglalkozom, és felelősséggel tartozok azért, amit tovább adok, akkor is, ha az "csak egy juh".

2021. jún. 1. 19:04
 17/26 anonim ***** válasza:
44%
14-es fogalmad sincs a juhtartóknak az életéről, ne hasonlítgasd már a rendőrséghez. Dunszt teljesen különböző munka. A rendőrség egy szervezet, itt egy családról van szó, akinek a megélhetésében segített ez a kutya munkakutyaként. A border collie jó kutya csak szerintem felelőtlenség ez az ivartalanítási kötelezettség bizonyos munkaterületeken, ha utána a vázszerkezet látja kárát, csak azért, hogy a juhész bácsi nehogy konkurencia legyen ha netalántán tenyésztené a kutyát, de esze ágában sincs tovább tenyészteni.
2021. jún. 1. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:
25%
* juhász
2021. jún. 1. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
35%
Amúgy meg szabad akarata van eldönteni milyen munkakutyát vesz. Juhokhoz profi egy border, jobb mint a puli vagy a mudi.
2021. jún. 1. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 A kérdező kommentje:
#15 ilyen hülye kérdést, csak az tesz fel, aki úgy gondolja, hogy a munka közben, juh terelés közben pórázon van a kutya, és minden egyes mozdulatát nyomon lehet követni. Gondolom (és remélem is), te csak pórázon sétáltatod a kutyádat, lehet egy kertben sem futja szabadon, mert lakásban van. Itt hatalmas területen vannak kint az állatok, mikor kihajtjuk őket a legelőre, fogalmam sincs hogy csinálta, 3 lábon bicegett, látható volt hogy valami történt.
2021. jún. 1. 19:09
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!