Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hová fordulhatok a panaszommal?

Hová fordulhatok a panaszommal?

Figyelt kérdés

Egy vidéki tanyán élek, juhokat tartunk. Van néhány terelő kutyám, köztük egy 5 éves Border Collie szuka is, akit egy tenyésztőtöl vásároltam, aki kikötötte a szerződésben az ivartalanítási kötelezettséget. A kutyának a képzése sok időt és pénzt felemésztett, többet mint a többi kutyámnál (érthető, mivel ő nem az anyja mellett tanult). Két hete sajnos eltört a lába (amin eléggé meglepődtünk, ugyanis ilyennel még nem találkoztunk), és a vizsgálatok kimutatták, hogy csontritkulásban szenved a kutya. Nem igazán értettem, mi okozhatja ezt, hiszen megfelelően volt táplálva és egyik kutyánknál sem jelentkezett eddig ilyen probléma. Az állatkórházban elmagyarázták, hogy a nemi hormonok hiánya a szukáknál csontritkulást és egy felgyorsult öregedési folyamatot idéznek elő. Ezek az állatok, mint a Border Collie is, képesek lennének 17-18 éves kort is megélni, viszont így, ivartalanítva 12-13 év várható. A csontritkulása miatt a fokozott igénybevételtől mentesíteni kell a kutyát, munka kutyának nem szabad tovább használnunk, csak házi kedvencnek javasolják. Ekkor derült ki az is, hogy a kutyának a szőre is ezért hullik jobban mint kellene (folyamatos vedlés), aminek szintén az ivartalanítás az oka.

Sok pénzt adtunk ki ezért a kutyáért 5 évvel ezelőtt, a kutya kiképzése terelő kutyává, egy évig tartott, ami szintén sokba került, és most az ivartalanítás miatt, használhatatlanná válik a munkára a kutya. Hová lehet fordulni ilyenkor panasszal, hiszen a tenyésztő elzárkózik a kártérítéstől, nem hajlandó vissza vásárolni a kutyát, azért a pénzért, amiért eladta, mondván, hogy tenyésztésre alkalmatlan, mivel ivartalan az állat.

Sejtem, hogy megosztó lesz a kérdésem, de hátha olvashatok itt olyasmit ami hasznos lehet. Akinek csak házi kedvencet jelent a kutya, az fel sem fogja miről beszélek, de egy közel ezer fős juh állomány mellé bizony kellenek terelő és pásztor kutyák. A rendőrség, katonaság, katasztrófa védelem szintén használ munka kutyákat, a kutyát munkának használni nem egy újkeletű dolog (mielőtt azt mondanátok, hogy tereljem én a juhokat, a kutyának a kanapén a helye).


2021. jún. 1. 17:06
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:
78%

Érdekes téma. Amit a 6-os írt, elgondolkodtatott. Van egy 8 éves magyar vizsla szukám, akit fél évesen ivartalaníttattunk. A szőre mindig hullik, van hogy foltokban is. Nehezen jár, pedig nem túlsúlyos. Neki is csontritkulása van, kap is csonterősítőket, és táplálékkiegészítőket. Eddig nem mondta az állatorvos, hogy az ivartalanítás lehet a gondjaink oka, de elég gyakori páciensei vagyunk az biztos. Utánaolvastam a triaklim tablettának, ezt írja:

"A Triaklim filmtabletta a menopauzát követően a csontritkulás megelőzésére is felírható. A csontritkulás a csont tömegének csökkenését jelenti, amely a csont gyengülését vagy törését idézheti elő. Az ösztrogén szint csökkenése a menopauza időszakában vagy ezt követően felgyorsítja ezt a folyamatot. A hiányzó ösztrogén pótlása megelőzi és mérsékli a csontok ásványianyag-tartalmának csökkenését, csökkenti a csonttörések kockázatát."

2021. jún. 1. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:
26%

Az ivartalanítás felesleges, ha az állat nem jár kutyafuttatókba, saját zárt udvarral rendelkezik, akkor kiküszöbölhető a szaporulat.

" Az ivartalanítás hátrányai a mentális egészségre nézve

Ahogy azt a holisztikus módszerekkel dolgozó állatorvosok állítják, a kutyák mentális kórképeinek vizsgálatához ugyanúgy számba kell venni a szervezet egészségét, mint az embereknél.


Sajnos az ivartalanítás miatt kialakulhat néhány betegség, mely befolyásolhatja kutyusod mentálhigiénés állapotát.


A sterilizált ebeknél háromszorosára nőhet a pajzsmirigy-alulműködés kockázata, ez pedig gyógyszeres kezelés nélkül levertséget, depressziót okoz. Emellett kanok esetében a tesztoszteron hiánya időskori elbutuláshoz vezethet.


Sajnos ezeken kívül is számos szervi problémára való hajlam ütheti fel a fejét a nemzőszerveiktől megfosztott kutyák testében, s a gyógyszeres kezelések mellékhatásai kutyusod szellemi jólétét is beárnyékolhatják.


Ugyanakkor az is tény, hogy az ivartalanítás segítségével különféle súlyos betegségeket előzhettek meg."

2021. jún. 1. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim ***** válasza:
69%

Érdekes dolog. Nekem több kutyám volt már, mind ivartalan és egyiknél sem tapasztaltam ezt. Jelenleg is munkakutyám van (igaz én csak hobbiszinten foglalkozom vele), de nála sem tapasztaltam ilyet. Nem vonom kétségbe az állatorvos állítását, csak nem lehet túl gyakori az eset.


Egyébként olvasd el mi van a szerződésben és utána keress fel egy ügyvédet, hogy mit tanácsol!

2021. jún. 2. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim ***** válasza:
23%
Nekem jelenleg 3 németjuhászom van. Mind szuka, és ivaros. Életem folyamán volt már rajtuk kívül néhány, mindig szukák. Sosem tapasztaltam sem gennyes méhgyulladást, sem emlődaganatot egyiknél sem. Volt közülük egy, aki egyszer ellett, mert vemhesen került hozzám. A többinek nem volt kölyke, ugyanis a kerítésen egyetlen kutya sem tud bejutni hozzájuk. Szerintem túl van tolva ez a méhgyulladás kissé, amit hangoztatnak. Nem mondom azt, hogy nincs ilyen, de nem hinném, hogy túl gyakori. Inkább azt gondolom, hogy mindez arról szól, hogy a gazdik vegyék az ivartalan kutyák számára a lényegesen drágább ivartalan állatnak készült eledelt, a hormonpótló cseppeket, és rendszeres orvosi kezeléseket vegyenek igénybe majd az ivartalanítás következményei miatt. Másrészről ne legyen háznál született fajtatiszta szaporulat amit elajándékoznak vagy olcsón eladnak mint ahogy ez régen bevett szokás volt, így aki kutyatenyésztésből él, konkurencia hiányában nyugat európai árakon adhatja el a fajtatiszta kutyáit.
2021. jún. 2. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim ***** válasza:

Én a helyedben megkérdeznék más állatorvosokat is, mert a szőrhullás és a korai öregedés netto hülyeségnek tűnik.


Szóval azért tájékozódj előre, mielőtt nekimész a tenyésztőnek, akin egyébként se fogsz fogást találni. Egyrészt eltelt 5 év, tehát simán mondhatja, hogy nem jól etetted a kutyát, másrészt az ivartalanítási kötelezettség miatt senkit nem fognak elővenni.

2021. jún. 2. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:
36%
Látom 24es te se beszéltél még állatorvossal. A szaporitásról meg csak annyit amit te olyan nagyra becsülsz, hogy nem az emberekkel akarnak kicseszni hanem a kutyákat akarják megóvni olyan betegségektől (pl diszplázia, németjuhászoknál igen gyakori) amiket a szülők szűrésével és megfelelő összeválogatásával meg lehet előzni.
2021. jún. 2. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!