Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Border collie vagy mudi?

Border collie vagy mudi?

Figyelt kérdés

egyszerűen nem tudok dönteni közűlük :O

egy belga juhásszal lenne tartva, napi kb3 órás futkorászás, kuyákkal játszás, labdázás, tanítás stb...

lakásba lenne tartva, esetleg valamit sportolnék vele (terelés, agillity ) , tengerhez gyakran járunk le és a kutyákat vinnénk, személy védelemre alkalmas mindkettő?

házőrzés szempont sem utolsó de elég az is ha csak jelez

egy könnyen tanítható, barátságos ,de idegenektől azért tartson, lakásba nyugodt ,de sétákon hiperaktív (persze úgy értem ,hogy lakásba ne ész nélkül szaladgáljon) pesrze minden nap vinném futni

melyik fajta lenne alkalmas?és kb mennyibe kerül egy ilyen kutya tenyésztőtől?


2010. aug. 24. 21:55
1 2 3
 21/24 anonim ***** válasza:
92%

Nekem egy mudim van, de mindkettő nagyon tetszik. Mindkét fajtának megvannak az előnyei és a hátrányai is.

A mudi bizalmatlanabb az idegenekkel szemben, függetlenebb természetű, jobb jelző és őrkutya. Nagyon meg kell nézni, hogy honnan veszed és melyik kölyköt. Nem egységes fajtáról van szó, se küllemben se viselkedésben, ugyanabban az alomban lehetnek nagyon pörgős és halál nyugodt, alárendelődő és nagyon domináns kiskutyák is, nincsenek olyan vérvonalak vagy kennelek, ahonnan ha bármelyik kutyust elhozod, az biztosan ilyen vagy olyan lesz. El kell menni és megnézni őket és aztán dönteni. (Ajánlom a Volhard-kölyöktesztet: [link] Egy mudi is képes leállíthatatlanul pörögni, az előbb megtanítottam, hogy kihúzzon egy kártyát a pakliból, utána nem hagyott minket játszani. Vagy amikor terelünk, hát az szörnyű, hogy mit rendez. Végig ugat, amikor nem mi vagyunk soron (miközben mellettünk a munka borderek nyugodtan fekszenek). Amikor meg rossz napja van, akkor alig lehet rávenni, hogy dolgozzon (a terelést kivéve, arra bármikor rá lehet venni). Arra kell nagyon figyelni, hogy jó idegrendszerű szülőktől vedd. A másik meg az egészség, amire mostanában nagyon kell figyelni. Ugyanis megjelent az epilepszia, de erről sok tenyésztő nem hajlandó tudomást venni, így a legnagyobb lelki nyugalommal hoznak le hordozó kutyáktól almokat. Egyébként tényleg nagyon okos fajta, egész mondatokban kommunikálok vele. Voltunk 3 napig kecskéket és birkákat őrizni. 3 nap alatt megtanulta, hogy ha mondom neki, hogy "Hol a kecske?" elrohan több száz méterre, már nem is látszik a dombok mögött, aztán meghallom az ugatását és tudom, hogy összegyűjtötte nekem a nyájat. És mindezt úgy, hogy tőlünk nem messze éppen a birkákat terelte egy másik kutya, az enyém látta, hogy ott vannak, de nem törődött velük, mert neki most kecskét kell keresnie. Percek alatt megtanul bármit, félelmetesen okosak.

A border collie-nál jobban ki lehet számítani, hogy egy adott vérvonalból vagy kennelből származó kölyök milyen lesz. Persze náluk is érhet meglepetés, de talán kisebb ennek az esélye. Mivel többen vannak, könnyebb választani, de több a túltenyésztett kutya is, mivel bizonyos körökben divatnak számít. A borderek barátságosabbak az idegenekkel, kevésbé alkalmasak személyvédelemre vagy házőrzésre, de kevesebb a mindenkitől félős, rossz idegrendszerű kutya.

Border: 100-120 ezer

Mudi: 30-50 ezer

2010. aug. 31. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 anonim ***** válasza:
100%
Utolsó azért ez folyton ugat amikor nem terel meg nem lehet munkára rávenni néha szerintem inkább nevelés kérdése... Csak tudom, nekem is mudim van, de megtanulták hogy egyrészt: olyan nincs hogy nem, az van amit akarok, másrészt hogy milyen jó dolgozni és ott nincs büntetés meg semmi... Meg szerintem pont hogy a mudi az egyik legragaszkodóbb fajta és a border sokkal önállóbb esetleg a bizalmatlanságban önállóbb a mudi..
2010. aug. 31. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 anonim ***** válasza:
27%
Border collie
2011. ápr. 21. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 anonim ***** válasza:
100%
Én még soha nem találkoztam olyan okos kutyával, mint a MUDI. Pedig kb. 35-40 kutyám volt már életemben (egyszerre mindig 5-8), szinte mind különböző fajta, keverékek, stb.
2011. ápr. 22. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!