Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Probléma, ha a kutya túlnövi...

Probléma, ha a kutya túlnövi az átlag méretet?

Figyelt kérdés
Van egy fél éves kuvasz kutyám, és már kis híján a felső határnál van. Úgy tudom, régebben nagyobb volt az átlag mérete a fajtának, ahhoz képest szerintem jó méretben van, de a mai adatokhoz képest "túl nagy". Ez mekkora probléma? (Ízületei teljesen egészségesek)
2021. aug. 16. 10:26
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:
Törzskönyvezett, pár centi miatt nem zárnak ki olyan kutyát ami megfelel a tenyésztésre, pláne magyar fajtából. Viszont nem csak pásztor kutya volt, Mátyás király hatalmas kuvaszokkal vadászott, a király mellett a kutya meg nem maradt éhes (a pásztor meg néha ő maga is éhes maradt nemhogy a kutyája), így tudott úgy fejlődni ahogy a genetikája diktálta (ugyanis ha túl van etetve se lesz egy foxiból labrador méret). Szóval én nem tartom kizártnak azt, amit az állatorvosunk tapasztalt, hogy pont hogy nagyobbak is voltak mint a mai standard.
2021. aug. 16. 15:57
 12/14 A kérdező kommentje:
#10 nem etetem túl, de szikáran se marad mert izmosodik. Ha kevesebbet adnék neki már nagyon az adag alá mennék szerintem, azt meg nem szeretném.
2021. aug. 16. 15:59
 13/14 anonim ***** válasza:

Mert ezek szerint Mátyás korában élt az állatorvos? :)


Sajnos ez azért nem igaz, mert a kuvaszok és a komondorok a II. világháború során nagyrészt ki lett irtva. A mai komondor állomány 18 kutyából lett újratenyésztve, a kuvasz hasonlóan. Ezek mind tanyasi kutyák voltak, nem az állítólagosan Mátyás király udvarából származók, amik persze akkor már közel 500 éve nem is léteztek.


Néha vannak ilyen extrém nagy kutyák fajtán belül. Vannak pl. 68-70cm-es 50kg-os németjuhászok is, míg a standard 60-65cm és max. 42kg.


Én soha nem tartottam jónak a standardtól sokban eltérő kutyákat, és ezt a nálam tapasztaltabbak is osztják. Munkára általában alkalmatlanok.


A legnagyobb komondor, amiről tudok, az pl. 86cm marmagas volt. Gyönyörű, impozáns állat volt, de lomha, elfekvős. Az ilyen kutyák nem bírnak lesétálni 3km-t erőltetett menetben. Persze házőrzőnek, hobbikutyának jó és nagyon szépek. Mindenesetre egyben örülök is, hogy vannak ekkora kuvaszok, mivel sajnos látni néha szerintem standard alattiakat is, amolyan "fehéregér" méretűeket. Valahogy a kettő közöttre kéne visszahozni a fajtát.


Pl. a kangalnak is van ilyen változata. Malaklinak nevezték régen azokat a kangalokat, amelyek túlméretesek lettek, ezáltal alkalmatlannál váltak a pásztorkutya életmódra. Ezeket utána láncon tanya/házőrzésre használták. Később sajnos ugyanezt a malakli nevet kezdték el használni egy kangal/masztiff mixre is, úgyhogy kissé összekuszálódott a dolog, de eredetileg ezek voltak a malaklik.

2021. aug. 17. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
Még annyi jutott eszembe, hogy a '90-es években vérfrissítés miatt pireneusit kevertek a kuvaszokba. Az, hogy mily módon (gondolom cseppvér keresztezéssel), azt nem tudom, viszont ez megnövelhette az adott vonal méretét, hiszen a pireneusi az óriás termetűek közé tartozik.
2021. aug. 18. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!