Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Való nekem ez a fajta?

Való nekem ez a fajta?

Figyelt kérdés

A toller vadkacsabadász retrievert nézegetem. Nagyon tetszik, viszont nem túl nagy mozgásigényú? Mert eddig a border collie tetszett, de utánakérdeztem, és lemondtam róla. Ez a másik fajta ami tetszik, viszont testfelépítésre nekem hajaz a colliera. Ezért gondolom hogy ő se piskóta...


Viszont sokszor látom kezdő gazdiknál is, youtubon, utcán stb, hogy simán családi hobbi kutyának tartják. És nem igazán hallom azt, hogy különösebben munkakutya akit inkább ne válassz mezei emberként. Mert ezt a collinál mondták rögtön hogy nem jó választás mindenkinek, inkább ne, de a tollert mindenki ajánlja hogy szuper kedves, mindenki csak jókat mond róla,nem akarnak lebeszélni.

Szóval szerintetek? Milyen ez a fajta? Mennyi mozgás kell neki?



2022. márc. 29. 13:32
 1/5 anonim ***** válasza:
88%

Csak mert sokan a külsejük alapján vesznek fajtát, aztán nem mozognak vele eleget, nem jelenti azt, hogy kanapékutyának való. Ne abból indulj ki, hogy milyen embereknél milyen kutyát látsz.


Valójában ez a fajta igényli a sok mozgást, apportírozást, feladatozást. Sportos, aktív gazdi mellé ajánlott.

2022. márc. 29. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Ebben a fajtában is van már sportvonal és van küllemvonal. Sportvonalas kennel kevés van, ott nem is adnak hobbira el kiskutyát. De azt mondják, hogy a küllemvonalas tollerek nem olyan komoly energiaszintűek és munkaigényesek.
2022. márc. 29. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes, mert én pont hobbikutyaként nem szoktam találkozni vele, kizárólag csak versenyeken, vizsgákon láttam a fajtát, pedig Budapest minden közkedveltebb kutyás helyére járunk napi rendszerességgel.

Ez alapján nem tudom, hogy Magyarországon mennyire vált szét a fajta, van-e külön show- és munkavonala, de amiket én láttam pörgésben, feladatigényben simán hozták egy munkavonalas border collie szintjét, szóval ha még a show vonalas bc-re is azt mondod, hogy sok lenne semmiképp nem javasolnám a fajtát.


Egyébként ha a border collie volt a kiindulási alap fajtaválasztásnál, én a helyedben lehet megmaradnék ezen a vonalon, a bc-k tenyésztése már elég szerteágazó, mivel rendkívül népszerű fajta a tenyésztők próbálják a különböző igényekhez alakítani a fajtát és show és/vagy terápiás vonalon már vannak sokkal nyugisabb kutyák is. Nyilván ők sem kanapékutyák, terelésre (vagy éppen vadászatra, mint a retriverek) szelektált kutyák soha nem is lesznek azok, de napi 1,5-2 óra minőségi foglalkozással egyáltalán nem élhetetlenek. BC esetén a Pieces of Dream kennelt tudnám javasolni, a kutyáik inkább terápiás munkában jeleskednek, van egy-két pörgősebb kutyájuk is, de szinte minden alomban van egy-két nyugisabb egyed is, (és zárójelben ha számít a küllem sok ausztrál vörös kutyájuk is van, ami színben hajaz a kacsavadászra, de ugye ez nagyon maximum is sokadlagos szempont). Ha a tenyésztőnek elmondod az elképzeléseidet biztosan tud segíteni, hogy mennyire ajánlja neked a fajtát.

2022. márc. 29. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Nekem border volt az első kutyám és szerintem szépen vettem az "akadályokat". Több ismerősöm is volt így, nekik is jól sikerült bordereik lettek.

A nova scotia még nem egy elterjedt fajta, annak a néhánynak, amit láttam, nem volt sokkal kisebb a mozgásigénye, mint egy bordernek.


Mikor fiatal volt a borderem, valóban sok mozgatást, tanítást igényelt, de cserébe mindig próbált a kedvemben járni, így nagyon könnyű volt ezt megoldani. Kivittem a közeli parkba két frizbivel és mindig más sorrendben és másik irányból kerültettem vele a fákat, jutalomként meg eldobtam a frizbit. 20-30 perc megállás nélküli teljes "gázzal" történő rohanás után nem tudta a kutya, hogy melyik oldalára fordulva lihegjen. Ezzel és hasonló módszerekkel napi 2-3x lefárasztottam és nem volt vele semmi baj. Van egy terrierem is, na őt nem ajánlanám senkinek...


Ami egyértelműen kisebb mozgásigényű fajta és talán hasonlít a borderra, az a skót juhász, de szerintem időben ő is igényel annyi foglalkozást, mint a border, csak amíg a collie (skót juhászt hívják amúgy így) melletted cammog a séta során, addig a border hordja neked a labdát, botot vagy körülötted futkározik.


Érdemes lenne felkeresni pár kacsavadászos tenyésztőt és tőlük tanácsot kérni, vagy ha nem mondtál le végleg a borderről, fajtamentésnél találhatsz nyugodtabb felnőtt kutyákat (vaagy lehetsz ideiglenes és élesben is megtapasztalhatod, hogy milyen egy border foglalkozásigénye :) )

2022. márc. 29. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Nekem az edzõmnek(agility) van 2 tollere. Még bolondabbak mint a munkaborderek. Simán megüti egy border pörgõsségét, és elég nehéz ilyen kutyát szerezni.
2022. ápr. 6. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!