Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Székelyföldön élek, van egy...

Székelyföldön élek, van egy 1200 négyzetméteres udvarom, ahol szeretnék tartani egy Mudi kiskutyát de sajnos nálunk fele nem találni, tiszta fajt meg végképp nem. Milyen lehetőségeim lennének? Magyarországról hozni? Mire lenne szükségem?

Figyelt kérdés
2022. ápr. 6. 22:17
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:
Azért annyira hülye én sem vagyok:) csak nálunk fele nem fújnak fel egy kutyavásárt. Igazából nem feltétlen szükséges törzskönyv sem, nekünk úgy kellene mint egy családtag, kapna törődést, nincs egyéb szándékom vele. Nem akarok nagyobb kutyát és ez a mudi nagyon szép kinézetű, aktív kutyának tűnik, lenne foglalkozva vele.
2022. ápr. 10. 17:52
 12/16 anonim ***** válasza:
Na, még jobb, ha szaporítót akarsz támogatni… ehhez csak gratulálni tudok…
2022. ápr. 11. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
39%

Nem értem, kérdező, mit cseverészel ezekkel a hülyékkel, nem látod, milyen kretén, felfújt hólyagok?


Tipikus táposok, süket, fontoskodó duma, aminek lehetőleg semmi veleje nincs (azt se fogták fel, hogy az udvarod 1200 négyzetméter, nem a kerted).


Mielőtt végképp elmagyarázzák neked, miért is van sokkal jobb helyen egy terelőkutya egy 40 négyzetméteres belpesti lakásban, lehetőleg vágható szmogban, telesz@rt zsebkendőnyi kutyásparkokban sportoltatva napi kétszer fél órát, mint egy hatalmas udvaron, boldog családban, állatok között, jó levegőn, szeretetben nevelve és eredeti tenyésztési céljaihoz közel álló feladatra használva, inkább zárd le a vitát.


Én is erdélyi vagyok, szívesen segítek (tényleg, írj privátban bátran), már ismerem az ilyesmihez szükséges semmitmondó, tartalmatlanul fontoskodó szókészletüket, szívesen megírom a levelet a tenyésztőnek, ha akarod.


A lényeg, hogy a bolhából elefántot csinálva, lehetőleg úgy fogalmazz meg egy egyszerű, funkcionális kérést, mintha egy rendkívüli űrexpedíció céljából szeretnél egy ritka alkatrészt szerezni a NASAtól :-))))


Tényleg ilyenek, egy egyszerű, tiszta dolgot is olyan szintű tudálékoskodással kell előadjanak, kizárólag önmaguk fontosságát aláhúzva, amiért nálunk már negyedikben jól megmosnák bármelyiket, hogy ne legyen olyan bőcs :-))


Már száz éve megszoktam őket, de azért a bicska még mindig kinyílt a zsebemben, ahogy itt osztották a büdös semmit, eleve rosszindulattal.


Szégyellhetik magukat.


Na mindegy, ha gondolod, szívesen segítek megfogalmazni táposul egy neszesemmi-fogdmegjól szöveget, ha még nincs meg a kutya!


Én is kutyás vagyok, imádom is a magamét - devezek két vállra fektettek a hülye dumájukkal :-)))

Biztos vagyok benne, hogy a legjobb helyen lesz nálatok!

2022. aug. 19. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 A kérdező kommentje:
Nos barátom a minap arra gondoltam, mivel a mudi nagyon nehezen beszerezhető és fél vagyonba kerülne, beérném egy németjuhásszal is. Megtanítanám mindenre amit csak kitudnék hozni magamból, feleségem imádja a kutyákat, sok törődést kapna. Ám szokás szerint először utána néztem-kérdeztem és azt mondták-írták mindenhol, hogy nagyon lekell mozgatni a kutyust mind fizikailag mind szellemileg napi 25 óra, különben... Aztán végigsétálva egy falun, látva őket megkötve, bezárva kenelbe elgondoltam nálam aztán tényleg rossz dolga lenne szabadon egy ekkora udvaron... Most jelenleg nézegetem és ha találok szememnek tetszőt akkor majd lépek:)
2022. aug. 19. 22:20
 15/16 anonim ***** válasza:
14%

Kerdezo:

Mindenkepp. Jól kösd is láncra, néha verd el, kaja szigorúan száraz kenyér.


Tudod, ha falutablan kívül is van élet. Lehet, ha kitennéd a lábad a putris kis faludból, akkor elkezdenék felelősen állatot tartani.


A mudi egy vagyon, te szerencsétlen?! 150-250 ezerért kapni, egyik legolcsóbb kutyafajta.


Tudod, mi egy vagyok, pl egy chowchow 1.2 millio forinttól kezdődik!


“Szakértő” válaszolókám:

Jóhogy sokkal jobb egy mudinak bármilyen kutyának) a 40 nm-s panelban. Tudod, miert? Mert vele foglalkozva van. A panelban, a gazdai mellett csak pihen. Azon kívül sportolni, sétálni, labdázni, bandázni több órára járnak minden nap. A kutya igényei tokeletesen ki vannak elégítve es a kutya a gazda eletének a resze! Az ilyen falusi putriséknál a kutya ki van bva a kertbe es annyi az élete. Nagy izgalom.


Szerinted miért van az, hogy barmelyik városi mudi jol szocializalt, barhova el lehet vinni, ismeri az elethelyzeteket, nem csahos, nem félős, nem elmebeteg. Es barmelyik falusi kutyat meg az udvarbol se tudod kihozni?! Mert őrjöng, szocializalatlan, nem ismeri a vilagot.

Tudatlanság. Amiben ti ketten vagytok baratom…

2022. aug. 20. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
100%

15-ös, éppen az a mélységes, önelégült rosszhiszeműség és rosszindulat a legvisszataszítóbb benned, amit ebben a hozzászólásodban is produkálsz.


1. SEHOL, EGYETLEN SZÓVAL SEM mondta a kérdező, hogy megkötné a kutyát! Elolvastam figyelmesen! Azt írta, van egy 1200 négyzetméteres, nagy udvara (nem kertje!) és ott tartaná, szabadon játszhatna a macskákkal, késődélutánig a családdal lehetne, foglalkoznának vele. Amikor rákérdezett valamelyik kekec, gondolom, te, hogy de milyen munkára fogná, akkor mondta, hogy vannak juhai, akár azokat terelhetné, vigyázhatna rájuk.


Csak te feltételezted, hogy láncra kötné - mert mélységesen rosszindulatú, rosszhiszemű vagy. Ő ilyet nem írt, sőt, az ellenkezője derült ki mindabból, amit leírt.



2. Eleve honnan tudod, hogy falusi a kérdező - és ha falusi, az miért baj? Azért, mert a te előítéletes agyadban az van, hogy a Székelyföldön "putrikban" laknak az emberek, ez még nem több egy rosszindulatból, esetleg sötét butaságból táplálkozó hazugságnál / tévedésnél.


Nem igazán láttam még putrit 1200 négyzetméteres udvarral, de mindegy. Színtiszta rosszindulatból, és mert lenézed a vidéki embereket, falusinak feltételezel mindkettőnket - holott legalább 50%-ban tévedsz (én városon élek). Elárulom: a Székelyföldön vannak elég jelentős lakosságú megyei jogú városok és városok is: Marosvásárhely (134.290 lakos), Sepsiszentgyörgy (56.006), Csíkszereda (38.966), Székelyudvarhely (34.257), Kézdivásárhely (18.491), Gyergyószentmiklós (18.377), Székelykeresztúr (10.796), Szováta (10.385), Kovászna (10.114), Marosszentgyörgy (9.304), Barót (8.672), Szentegyháza (6.898), Nyárádszereda (5.554), stb.


Csak hogy ne halj meg hülyén...



3. "Jóhogy sokkal jobb egy mudinak bármilyen kutyának) a 40 nm-s panelban."


:-))))) No comment... :-)))


Tudod, haver, én is lakásban tartom a kutyát, minden nap foglalkozom vele, kutyaiskolába jártunk, sétálunk, hegyet mászunk, erdőt járunk. Nagyon megnézem, milyen prémium táppal etetem és mennyit adok neki, igazán oda van rá figyelve.


DE NEM HÜLYÍTEM MAGAM AZZAL, hogy neki jobb nálam egy lakásban, mint természetközelben, egy hatalmas udvaron. Csak azért van nálam, mert neki jobb választása nem volt, nem kellett senkinek, nem volt olyan opciója kölyökkutyaként, hogy egy 1200 négyzetméteres udvarra kerüljön, más állatok közé, boldog családhoz: vagy én, vagy a menhely, vagy a halál.


Látom rajta, milyen felhőtlenül boldog, amikor nyáron pár hétre kimegyünk a FALUSI nyaralónkba, látom hogy élvezi, amikor pár napra kimegyünk a FALUSI rokonokhoz. Naponta nagyon sokat vagyok vele, rengeteget foglalkozom vele, össze vagyunk nőve - de NEM UGYANAZ.

Ha ismered és szereted a kutyád, pontosan látod, mikor a lgboldogabb.


Valszeg sosem vitted még sem falura, sem hegyre, sem erdőközelbe, nem próbáltad, milyen boldog lehet egy több száz négyzetméteres udvaron (pláne egy 1200 négyzetméteresen!), és mert te boldog vagy egy lyukban, hát nyilván, ő is az próbál lenni veled (hiszen a gazdája egy kutyának a mindene). Nem ez a baj - csak ne osztanád itt az észt arról, hogy egy évszázadokon át szabad, természetközeli életre tenyésztett terelőkutyának kifejezetten ártalmas, ha szabadon lehet, természetközelben, más állatok (többek közt juhok) társaságában - mert NEVETSÉGES VAGY. :-)))


Ja, és kezdj valamit a tipikusan magyarországi rosszhiszeműségeddel, mert taszító. Próbáld meg a másik mondataiból AZT KIOLVASNI, AMIT LEÍR, nem azt, amit a benned tomboló előítélet, rosszindulat, esetleg gyűlölködési hajlam diktál neked oda a sorok közé.


Ha valaki azt írja, hogy a kutyát egy 1200 négyzetméteres udvaron tartaná szabadon, ne feltételezd, hogy láncra verné - esetleg KÉRDEZD MEG, és ha azt mondja, azt tenné, akkor reagálj rá aszerint. Amit te tolsz, az viszont színtiszta előítélet, rosszhiszeműség, rosszindulat.


És végül: a kutyák egy része (nem az enyém, az vadászkutya, de bizonyos fajták bizony) erősen territoriális állat, és a falusi kutyát pl. nem értem, MIÉRT kellene kirángatni a területéről, aminek az őrzésére szegődött, és amin jól érzi magát...


Csak te hiszed, hogy a kutya ugyanattól boldog, amitől egy ember: ha minél nagyobb tömegben "szocializálódhat", aztán minél kisebb lyukban nézheti a Netflixet.


Volt ilyen okoska jóbarátom, aki szintén remekül szocializálta a kutyáját, nagyvárosban, rángatta is mindenhová magával. A kutyának 3 éves kora után elkezdtek random, sűrűsödő epilepsziás rohamai lenni, jellemzően otthon. Pedig látszólag minden rendben volt vele, szépen bántak vele, jól nevelték, szocializálták, hozzászoktatták a városi élethez.


Tudod mit mondott az állatorvos? - hogy a kutyának nyugalom kell, nem bírja a forgalom zaját, az állandó tömeget. Ha jót akar neki, helyezze el vidéki környezetben. Kivitték falura, a kutya ma is él, nincsenek rohamai, boldogan végzi az évezredek alatt a génjeibe kódolt feladatát: őrzi a házat és a hozzá tartozó territóriumát.


Ezzel nem azt mondom, hogy ne tartson városon, lakásban kutyát, aki szeretne, én is így tartok (igaz, én ezzel az életét mentettem meg, és csak sokkal rosszabb alternatívái voltak). De az már röhejes, amikor amellett érvel valaki, hogy egy terelőkutyának kifejezetten JOBB a panelkörnyezet :-)))))


Megnéztem a Bariguard weboldalát: egy hatalmas farm, VIDÉKEN, zöldben, óriási mozgástérrel, boldog tanyasi kutyákkal. Nyilván a tenylésztők is síkhülyék, csak ezért nem építettek egy panelt inkább a mudiknak, ahol sokkal boldogabbak lehetnének :-)))))


A BARI-GUARD név helyett is jobb lenne a SOFA-GUARD, gondolom, miért is barikákra (birkákra) utalnak vele, nem értem... :-)))


Szerintem írj a tenyésztőnek, hogy azonnal hagyják el azt a tanyát, mert a mudiknak sokkal jobb lenne egy pesti kerület paneljének nyolcadik emeletén berendezni a komplett tenyészetet! :-))))

2022. aug. 20. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!