Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi a véleményetek a sci-dog...

Mi a véleményetek a sci-dog kutyaiskoláról? Tapasztalat? Ezzel a problémával tudnak segíteni?

Figyelt kérdés

Van egy mentett, kan vizslakeverékem, 1 évesen, ivartalanítva került hozzám. Első kutyám, de a menhelyen nagyon kedves, meghunyászkodó volt, sétáknál se volt gond, már a látogatások alatt elkezdett kötődni hozzám, ezért mindannyian úgy gondoltuk, hogy jó ötlet az örökbefogadása.

A problémák kb. 1 hónappal az örökbefogadása után kezdődtek, elkezdett morogni azokra a kutyákra, akik a közelembe jöttek. Nagyon nagy feneket nem kerítettem neki, jártam vele csoportos képzésre, ott a többi kutya között szépen viselkedett, nagyon gyorsan tanult, csoportelsőként vizsgázott. Néha előjött ott is ez a viselkedés, de az oktatók se gondolták ezt komoly gondnak, annyit mondtak, hogy tiltsam én pedig jól le is szidtam érte. Tudtam, hogy én is elkényeztetem, a menhely előtt az utcán élt, nagyon szomorú élete volt és ezért valószínűleg én is túl tutujgattam, ami ártott neki.

Aztán elkezdett már azokra a kutyákra is morogni, akik csak a közelünkbe jöttek, leginkább ivaros, vehemensen közelítő kanokra. Ezzel már külön viselkedésterapeutához fordultunk. Ott felhoztak más kan kutyákat a pályára, akikre ha morgott az oktató megrángatta, megverte, a földre nyomta. Itt szépen alakult, egyre inkább elkerülte elkezdte kerülni a felhozott kutyákat, viszont séta közben már azokat a kutyákat is kerülte, szukákat, ivartalan kanokat, akikkel addig játszott. Sétán egyszer-egyszer azért előfordult, hogy rámorgott nála nagyobb kan kutyákra, ezért próbáltam leszidni ahogy az oktatótól láttam.

Aztán az egyik foglalkozáson a felhozott kutya morgott oda az enyémnek és erre teljesen elszabadult az enyém, mint akinek átkapcsolt az agya gyilkos üzemmódba, még az oktatónak is nekitámadt, aki ezért addig szidta, míg össze nem pisilte magát a kutyám. Ennek ellenére egyre többször fordult elő, hogy rátámadt az oktatóra is, amikor az leszidta őt.

Most ott tartunk a kutyával, hogy csak fojtóval és szájkosárral tudom biztonságosan sétáltatni, az oktatóval is szájkosárban gyakorol, én meg inkább nem szidom le, mert kiszámíthatatlan, hogy hogy reagál, így rám még nem támadt soha.


Nagyon furcsán néz ki egyébként amikor támad, behúzza a nyakát, teljesen magaalá csapja a farkát és közben viszont teljes erővel harapni akar. Mint aki tudja, hogy nagyon le lesz szidva, meg lesz verve, de mégis megéri neki támadni.


Nagyon szomorú vagyok, lassan fél éve járunk mindenféle kutyaiskolába és csak romlik a helyzet, folyton megverik a kutyát, sokszor azon gondolkozom, hogy rosszabb az élete, mint a menhelyen. Én nagyon sajnálom a kutyát, ezért nem is tudok elég határozott lenni, az oktató hiába határozott, simán nekimegy. Egyszerűen hihetetlen, hogy a kedves, játékos, minden feladatot teljesítő kutyámból egy agresszív vadállat lett, és minden csak egyre borzalmasabb.

Azért gondoltam a sci-dogra, mert ők elvileg semmilyen averzív módszert nem használnak, mindent, még a viselkedésterápiát is pozitív megerősítéssel tanítják. Annyiszor volt már megverve a kutya, teljesen eredménytelenül, hogy nem akarom ennek többet kitenni, de szeretném, ha valahogy változna a helyzet. Szerintetek? Vagy ez náluk is csak szlogen?



2022. jún. 9. 21:08
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
95%

Legyen tanulsagos ez a tortenet mindenkinek,aki szerint veressel es eroszakkal kell nevelni a kutyat.

Na hat ez lesz belole elobb-utobb.



A veres soha nem megoldas, sajnalom kerdezo, hogy ennyi penzert es idoert cserebe egy szar modszert es egy agressziv kutyat kaptal.

Ez valami borzalom, de nem is ertem miert nem hagytad ott oket a francba mar az elso “pofon” utan.

2022. jún. 9. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Köszi a választ :)

Sok indok volt, amiért nem hagytam ott. Az első persze, hogy ők jobban értenek hozzá. A második, hogy a fojtó és a rángatás csak jelzés a kutyának nem kell sajnálni. A harmadik, hogy gyengekezű vagyok, hagyom a fejemre nőni és ha ők nem kapják el a grabancát, akkor lesz nekem csak nagy bajom... és a végtelenségig tudnám sorolni. Ez három különböző iskola. Mindegyik pozitív módszerekkel tanít a hirdetéseik szerint.


Ezért nem tudom, hogy a kinézett sci-dog is ilyen lenne, ők is csak névleg használnak pozitív módszereket, vagy tényleg azt képviselik, amit hirdetnek. És ha igen, akkor vajon tudnak e segíteni egy ennyire elrontott, félrenevelt kutyával, vagy már menthetetlen a helyzet?

2022. jún. 9. 21:44
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Hozzájuk járunk a mentett kutyánkkal BSC tanfolyamra (ez ilyen alapszintnél eggyel magasabb szint), előtte néhány egyéni "kutyakommunikációs" órán vettünk részt az egyik oktatójukkal (a mi kutyánk más kutyákkal szembeni kommunikációja "túl sok", túl "tank", túl izgatott).


Azok alapján, amit leírtál nagyon-nagyon ajánlom őket neked! Semmi ilyesmit nem használnak, amiket írtál. Azért "sci", mert science, vagyis tudományos alapon tartják a tréningeket, alapítójuk pl. az ELTE etológia szakán tanul. "Ügyfeleik" jelentős része pont az általad leírtak szerint, vagy még durvább módszerekkel "fegyelmezett" kutyák és gazdáik. A tiedénél sokkal problémásabb kutyákon is tudnak segíteni, az egyik alapítójuk pont ma írt FB-on egy hosszabb szöszenetet ezekről a módszerekről, el tudod olvasni (tapasztalatból beszél, több mentett kutyája van, mindegyikkel volt valami probléma, az egyik a saját leírása alapján egy "gyilkológép" volt, és ma már mind jól szocializált, ember- és kutyakompatibilis). Elég drágák, de szerintem megéri. :-)

2022. jún. 9. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Még valami: "Nagyon furcsán néz ki egyébként amikor támad, behúzza a nyakát, teljesen magaalá csapja a farkát és közben viszont teljes erővel harapni akar. Mint aki tudja, hogy nagyon le lesz szidva, meg lesz verve, de mégis megéri neki támadni."


Nem "tudja" és nem "megéri neki támadni", hanem retteg. :-( Értem, hogy most már nagyon szar a helyzet, és tök felelősségteljes viselkedés tőled, hogy szájkosárban sétáltatod, de ne verd meg kérlek többször és másoknak se engedd ezt, teljesen kontraproduktív. :-(

2022. jún. 9. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tapasztalatot :)

Csak tényleg azért bizonytalanodtam el, mert elvileg ezekben a sulikban is pozitív módszerek vannak, és tényleg van klikker meg juti meg minden, csak az agresszióra viszont agresszióval válaszolnak. És azért nem mennék el még egy helyre, hogy a nagy klikkerezés közepette még egy helyen megverjék :(


De köszönöm a tapasztalatot, így már sokkal biztatóbban hangzik :) Én nagy változásban már nem reménykedem, bár még nincs két éves, nagyon igazságtalannak tartom, hogy így kell leélnie az életét, teljesen befordulva, mindenkitől rettegve, mindenkit gyűlölve... ha már ezen tudnánk valamennyire oldani az is nagyon jó lenne.

2022. jún. 9. 23:28
 6/17 A kérdező kommentje:
4-nek: nem bántom, én nem is "merem" mert ugye már teljesen kiszámíthatatlanul reagál arra is ha csak hangosan rászólunk, volt olyan, hogy az oktatóra csak ezért már támadt... de én azt nem is tudnám, soha nem is tudtam megcsinálni, amit az oktató, ő tényleg rátérdelt a nyakára meg minden, nekem se fizikai erőm, se lélekjelenlétem, se szívem nem lenne hozzá... kezdetben ezért is hittem el nekik, hogy én vagyok a béna, én vagyok a határozatlan, nem én vagyok a domináns egyed és ugye elején javult is a kutya, csak utána zuhant egy sokkal rosszabb állapotba.
2022. jún. 9. 23:33
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

Mi alapozó tanfolyamra egy másik kutyasuliba jártunk, és az alapján - meg amit olvasgatok más sulikról tapasztalatokat, illetve a scidogos gazdák történetei alapján - a "mit csináljon a kutya" témában többnyire rendben van az alaptréning, ezzel kapcsolatban nem lehet panaszom nekem sem, a miénkkel is nagyon látványos eredményeket értünk el az "ül-fekszik-ezt csinál-azt csinál" feladatokkal jutifalattal, pozitív megerősítéssel.


De a tiltást, a nem kívánatos viselkedés megakadályozását, az "agressziót" többnyire elavult módszerekkel akarják megszüntetni, ahogy írod is, agresszióval, "ledominálással", veréssel. Abban a suliban, ahová jártunk szerencsére "csak a leghumánusabb" módszerrel - ahogy ők mondták - palackos fröcsköléssel pl. a talált élelem megtalálását, de nem használt.


A falkaelmélet, hogy a gazda legyen a "domináns", a falkavezér már elavult, meghaladta a tudomány. Azért szomorú, amit írsz, mert a scidognál újra és újra ezekkel az előtörténetekkel, elcseszett kutyákkal és megalázott gazdákkal ("nem vagy elég jó, nem vagy elég erőskezű, miattad vadállat a kutya" stb.) találkoznak, és aztán dolgozhatnak rajtuk/velük. Hidd el, tényleg nem alkalmaznak semmit az általad felsoroltakból.


Nem könnyű eset a kutyád, de ahogy írod is még nagyon fiatal, minél hamarabb menj el hozzájuk, biztos vagyok benne, hogy rajtad is tudnak segíteni - FB oldalukon is vannak tanulságos és pozitív történetek, olvasgasd őket biztatásképpen, különösképpen ajánlom a május 8-i posztot, hogy miért ne hibáztasd magad, hogy "elrontottad, elkényeztetted" a menhelyről kikerült kutyád, és azért lett "agresszív", nagyon szépen megmagyarázza, hogy nem ez történt. :-)


Ugye már nem jártok ehhez a verekedős oktatóhoz? Én is rátámadnék arra, aki a nyakamra térdelt... :-(

2022. jún. 10. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

Én egy olyan suliba járok, ahol a scidoghoz hasonló elven képeznek, szerintem a legjobbak egyike. Mondjuk én az első agresszív módszerre otthagytam volna a sulit, nekem alap, hogy egy amúgy is előéletes kutyának nem okozunk újabb traumát, de kölyköt sem neveltem volna így, igazából nem is értem, hogyan tudnak még ilyen elavult, agresszív módszerekkel dolgozó sulik működni. Amikor én kerestem megfelelőt, erre külön figyeltem.

Amúgy meg a scidog egyik kiképzője is belefutott szar módszerekbe, de miután megtalálta a megfelelőt, azért csak helyre tudta hozni az elcseszett kutyát, úgyhogy ne aggódj.

2022. jún. 10. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
82%

Személyes tapasztalatom nincs róluk, de általánosságban csak azt tudom ajánlani, hogy, ha elkezdik verni a kutyád, vedd ki a kezükből a pórázt, fizesd ki az alkalmat és menjetek el, meg az elején még közölheted, hogy milyen megoldásokra nem vagy vevő.


Nekem is van hasonló kutyám, szintén mentett és valószínű, hogy még verték is (így én nem vagyok hajlandó a szituációk többségében erőszakot alkalmazni) ha találkozunk egy idegennel csak mondom neki, hogy bocs, ő így kommunikál az elején és már ezt nagyon sok ember el szokta fogadni (amin még a mai napig is csodálkozom), de sokszor inkább adok neki valamilyen feladatot, elkezdünk labdázni (amit szerencsére nem véd be) és akkor tudja, hogy csak arra koncentrálhat, pár perc után meg már nem akar morogni és teljesen jól elvan a kutyákkal, ha valamiért rátámadnak (pl kajaféltés), akkor arrébbmegy.


Én sosem voltam híve annak, hogy más nevelje a kutyámat, oké, magyarázza el, mutassa meg, én meg majd megpróbálom megcsinálni. Egyrészt szerintem így neki is könnyebb, hogy tudja, hogy kinek kell megfelelnie, másrészt talán biztonságot is ad és egy másik szituációban majd a segítségemet kéri, ahelyett, hogy ő találna ki valami megoldást.


Hol laktok? Milyen környezetben kell megfelelnie a kutyának? Ha egy kis falu és az erdőben, mezőn sétáltok, lehet, hogy mindenkinek egyszerűbb és nyugodtabb lenne, ha hagynád a témát és élveznétek az életet. Mikor heti egyszer meg valaki szembejön, majd leülteted a kutyát és jutival elvonod a figyelmét. Persze, ha valamilyen városról van szó, akkor nyílván nem tudod megkerülni a problémát.

2022. jún. 10. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
59%

Írod, hogy a kutyád csak egyre rosszabb lett. Ezt a frusztrációt, hogy kimorgott más kutyákra, valószínűleg szimpla oldással, közömbösítéssel, önkontroll tréninggel gyönyörűen ki lehetett volna venni. Így viszont csak plusz stresszt raktatok bele és a leírásból szépen lejön, hogy egy nagyon kis problémából csináltatok egy hatalmas viselkedési gondot. Nem szidom az ilyen iskolákat, hisz te is a mai napig oda jársz, fizetsz nekik, eltartod őket. Erre van valószínűleg igényed, ahogy még sok frusztrált, jellemzően magas agresszió szintű embernek is. Sajnos addig az ilyen helyekkel nem lehet mit kezdeni, amíg a gazdik ezt élvezik és ezt választják.


A Scidog-ról: ismerek egy-két oktatót onnan, hát, nem mindegyiket tartom azért szakmailag a legfelkészültebbnek. És sajnos az sokszor beigazolódott, hogy az elméleti etológus a gyakorlati problémával nem mindig tud mit kezdeni. Emellett kegyetlenül túlárazott iskola. De nyilván ha R+ nevelést keresel kutyaiskolai keretek között, ők is szóba jöhetnek.

2022. jún. 10. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!