Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Lehet-e illetve hogyan lehet...

Lehet-e illetve hogyan lehet kutyát törzskönyveztetni?

Figyelt kérdés
Van egy kutyám akit egy ismerősömtől vettem, 9 hónapos lassan 10, és szeretném utólag törzskönyveztetni. Az ismerősöm kutyái tenyésztőtől vannak mindkettő különböző tenyésztőtől és nekik van törzskönyvük.Néztem neten de nem igazán találtam ilyen esetre választ.

2022. szept. 28. 11:50
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ. Magyar fajták esetén van ún. B típusú törzskönyv, el kell vinni tenyészszemlére, és ott megmondják, kiállítható-e. Ha nem magyar fajta, vagy magyar fajta de rendes törzskönyv kéne, az bizony necces, ha mindkét szülő törzskönyves, a kölyök 6 és 12 hónapos kora között kell DNS-teszteket csináltatni, és nagyon költséges folyamat. Igazából azt nem értem, hogy ha mindkét szülő tulaja tenyésztő, a szuka gazdája hogy a francba nem törzskönyveztette le szinte aprópénzért az egész almot, mielőtt eladta a kutyát?
2022. szept. 28. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 Hovarju ***** válasza:
88%

Utólag nincs lehetőség a törzskönyvezésre.


Sajnos így akármilyen szép, és akármennyire hasonlít az adott fajtára, csak fajta jellegű keveréknek számít.


Ettől Ő még jó kutya, ugyanúgy működik mint a többi.

Szeresd nagyon.


Egyébként milyen fajtájú?

2022. szept. 28. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
94%

Hát gondolom ez valami otthoni szaporítás lesz, arra nem adnak törzskönyvet.

Egy régebbi kérdésben emlegetnek dns tesztet, amit max 1 éves koráig lehet elvégezni, elvileg nagyon sokba kerül.

Ha eddig nem volt fontos, akkor mostmár szerintem kibírod a papír nélkül is.

2022. szept. 28. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
97%
Attól nem lesz valaki tenyésztő, ha összerak két törzskönyves kutyát. Szóval nem lehet utólag törzskönyvet kérni.
2022. szept. 28. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
92%

1# Én úgy értem, hogy a két szülő egyazon gazdánál van, és mindketten törzskönyvesek. Viszont a gazdájuk nem tenyésztő, hanem csak szaporító ilyen módon. Ahhoz, hogy törzskönyvet kapjon a kiskutyákra, többek között bejegyzett kennelnévvel kell rendelkeznie, a szülőknek pedig bizonyos szűrési eredményeknek és minimum tenyészszemle kritériumoknak meg kell felelnie (bár ezek híján még létezik származási lap kiadás, ami nem törzskönyv). A lényeg, hogy ez nem aprópénz, csak a bejegyzett tenyésztő számára, aki már túl van a korábbi, költséges folyamatokon (tagsági díj, kennelnév bejegyeztetés, stb.) Én sem vagyok a pontos folyamattal mindenre kiterjedően tisztában, de pl. fedeztetés esetén már eleve kell beadni néhány papírt a MEOESZ-nek, és aztán a törzskönyv kérelem már a kiskutyák néhány hetes korában megy el, és régen biztosan volt alomvizsgálat is a szervezet részéről, anno a tetoválással egybekötve, ezt nem tudom, mára megszűnt-e. Kell még chipeztetés állatorvosnál, ennek az igazolása is kell a törzskönyv kérelemhez, ha jól tudom.


Majd biztosan lesz olyan, aki nálam pontosabban tudja, én nem vagyok tenyésztő, de vannak tenyésztő barátaim.


Kérdező, utólagos törzskönyveztetésre nem lesz módod. Magyar fajta esetén létezik még ún. nyílt törzskönyv, amikor kaphatnak származási lapot esetleg ilyen pároztatásból született egyedek is, nem magyar fajta esetén erre nincs esély.

2022. szept. 28. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
100%

Te nem tk-eztetedheted. Csak a tenyésztője (ami jelen esetben szaporítója).

Az kevés, hogy a szülőknek van tk-ük. Vannak eü szűréseik? Van tenyészszemléjük? Bejelentette az almot? Tudja igazolni, hogy valóban azok a felmenők, akik?


Alap kritériumok vannak: a szülőknek idegrendszerileg, egészségben és standardban meg kell felelniük a fajta elvárásainak, és igazolni kell, hogy tényleg az a szuka és a kan, akit mond. Ha ez nincs meg, a kutya értelem szerűen nem számít fajtatisztának, csupán keveréknek.

De ha mindennek meg is felel, akkor is csak 6 hónapos korig lehet tk-eztetni. De kétlem, hogy a kutyád vagy a szülei bárminek megfelelne a fentiek közül...

2022. szept. 28. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
79%
#5 Igen, pont így van, ahogy írtad. Viszont (sajnos) tenyésztők is megcsinálják azt, hogy bizonyos kutyákat az alomból nem törzskönyveztetnek, mert a vásárló nem kéri, és azon a párezer forinton spórol. A családban volt tenyésztő, ő az ilyennek megmondta, hogy ilyet nem csinál, letörzskönyvezteti mindet, aztán max porosodik a polcon az új gazdánál a papír.
2022. szept. 28. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
78%

"tenyésztők is megcsinálják azt, hogy bizonyos kutyákat az alomból nem törzskönyveztetnek, mert a vásárló nem kéri, és azon a párezer forinton spórol"


Az nem tenyésztő, hanem papíros szaporító, függetlenül attól, milyen amúgy a hírneve. Volt már ilyen botrány.

2022. szept. 28. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
100%

Ki az a hulye, aki, ha mar kifizet 200-500 ezer forintot egy kutyaert, nyamvadt 7-8 ezren, amibe a torzskonyv kerul, akar sporolni? 😅😅

Nem hiszem,hogy letezne ilyen ember. Ez is tipik szapis duma, illetve valoban, papiros szapie.

Akinek mondjuk van 1-2 “normalis”, szurt, eredmenyes kutyaja es kennelje, veluk valoban tenyeszthet is, de mivel sporolni akar illetve tobb penzt akar bezsebelni, ezert szaporit is, szures nelkuli kutyakkal.

Merthat az utobbi nyilvan mindig jobban megeri, nem kell jarkalni kiallitasra, nem kell kifizetni a draga szureseket, nem kell megvenni a draga, tenyeszminosegu kutyat stb stb. A kolykokon is sokkal nagyobb a nyereseg, mintha torzskonyvesek lennenek. Sajnos :(

2022. szept. 28. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
46%
#9 Viccelsz? Volt pulitenyésztő rokonom, ugye magyar fajta, sokkal olcsóbb mint a divatosabbak, ha tudnád, hányan próbáltak az alapból veszteséges üzletben pár ezer forintot lealkudni azzal, hogy "de hát nekem úgyse kell a törzskönyv, a nekem eladottra ne csináltasd meg". Megnézel pl. kutyás index fórumtémákat, tele volt ilyennel 10-20 éve, talán most is, már nem követem. Az más kérdés, hogy normális tenyésztő nem hagyja rá, akkor is megcsináltatja, max odaadja annyival olcsóbban, hogy vigye a hülyéje, ha ennyire kardoskodik.
2022. szept. 28. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!