Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mennyire szófogadó a kuvasz...

Mennyire szófogadó a kuvasz vagy a komondor makacsságukat és önállóságukat tekintve?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Tudom, hogy ezek a kutyafajták nagyon gazdacentrikusak, és utána is olvastam a fajtáknak. Olvastam például, hogy a kuvasz és a komondor is "rajongásig szereti gazdáját, és az élete árán is megvédené szeretteit".


Mennyire tudják más, külső tényezők elvonni a kutya figyelmét, ami miatt nem engedelmeskedik (pl: szagok, vagy más kutyák séta közben)?


Nyilván, minden viselkedéstípus a nevelés következménye, de biztosan vannak jelen esetben is fajtajellemzők.


Elsősorban a szakmában jártas vagy a témához értő emberek és kuvasz-, illetve komondortulajdonosok véleményét szeretném kérni.


A válaszokat előre is köszönöm.



2023. máj. 25. 20:51
 1/10 Páncélos szúnyog ***** válasza:
12%

Szia!


Én jó magam is egy komondor gazdája voltam, de csak voltam sajnos. Én mindig is szerettem de szerintem ő is szeretett engem a maga módján. Általában nagyon makacs volt, ahogy ez köztudott erről a kutyafajtáról, de a makacssága ódákat tudott zengeni, gondolok itt arra, hogy mindig más kaja kellett neki, hiába csináltam neki lasagnet ő inkább pizzára hajazott, hiába adtam neki fincsi kutyakonzervet, inkább a romlott húslevest ette meg. Sajnos nem nagyon tudtam kiigazodni rajta sohasem. Az, hogy gazdacentrikus azt nem vitatom, akárhányszor elmentem dolgozni ő mindig az ablakban várt engem, mindig meleg étellel várt engem. De viszont egy nap minden rosszra fordult, amikor egy napon elvittem sétálni és megjelent egy fagylaltos kocsi benne egy nőstény komondorral, a komondorom már a fagyi látványától is odavolt de amikor meglátta a nőstény komondort beugrott hozzá, aztán elhajtott a fagylaltos kocsi. Azóta sohase láttam többet. Konklúzió: A komondor tartás nagy felelősséggel jár, türelmesnek kell lenni valamint kerülni kell a fagylaltos kocsikat. Remélem tudtam segíteni, további szép estét kívánok neked!

2023. máj. 25. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 veterán vas ***** válasza:
88%

Kuvaszom volt évekig.

Szerintem türelemmel jól nevelhető, de kölyökkori "hülyeségeket" így sem lehet megkerülni.

Mindezek ellenére 3éves korára már lehiggadt, fegyelmezett és szófogadó lett.

Apró kilengései persze voltak, itt-ott jelentkezett az önfejűség is, de összességében nagyon szerethető és megbízható kutya volt.

(bár a rémtörténeteket hallgatva, az is lehet, hogy csak nekem volt egy szerencsés választás)

2023. máj. 25. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
84%

Nekünk volt komondorunk, de nem vagyok kutyaszakértő.


Igazából elég jól tudott saját döntéseket hozni, olyan téren, mi fontos, mi nem. Pl. ez az engedelmesség dolog olyan, hogy leül, lefekszik, ha mondod.. 2-szer. Aztán rájön, hogy semmi célod nincs vele, csak bohócnak nézed, úgyhogy utána magasról leszarja, mit mondasz neki.

Többször megtapasztaltam, hogy akkor vesz komolyan, ha te is őt. Nem egy cirkuszi mutatványos.

Séta közben nyilván más dolgokra is figyel, mert teljesen értelmetlen a séta minden másodpercében rád figyelnie.

Ezt pl. szintén a cirkuszi bohóc képző kiképzők erőltetik, hogy a kutya gerincferdüléssel sétáljon melletted, folyamatosan rád nézve.


"Nyilván, minden viselkedéstípus a nevelés következménye, de biztosan vannak jelen esetben is fajtajellemzők."


A viselkedés (ahogy az embernél is) nyilván 2 dolog függvénye, a "kapott csomag" (gének) és a tanult viselkedés. Egyiket se mondanám erősebb hatásnak a másiknál!!!

2023. máj. 25. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

4 komondorom volt eddig. Nagyon makacs tud lenni, de lehet hülyén hangzik, ha mondod neki vagy kéred, akkor megteszi, míg ha kiabálsz vele, akkor nem. Ezt több komondoros is mondta már.

Fiatalon nagyon hebrencs, játékos, és nincs tisztában a méretével, az erejével. Felnőtt, kifejlett kutyák is hajlamosak az ember ölébe ülni. :D

Ahogy az előző írja, az ilyen ül, fekszik, stb. feladatokat értelmetlennek találja, megunja és nem is nagyon csinálja. A labdázás szintén nem a műfaja.

A figyelmét felkeltik a kutyák, más állatok, de nagyon jól fel tudja mérni a szituációkat, önálló döntéseket hoznak és bármikor, bármi ellen megvédenek.

2023. máj. 26. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
51%

#1:

A kitalált tündérmeséidet mondogasd otthon tollba saját magadnak. Marha.

2023. máj. 26. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

3-mas vagyok, igen, ahogy a 4-es mondja, ha a területét, vagy családját kell védeni, arról nem igazán terelődött el a figyelme, ha ilyen hétköznapi szituációkra gondolok.


Pl. számtalanszor jött hozzánk valaki, a kezdeti pár másodperces hangoskodás után, ha csendre intettük, utána sok vizet nem zavart, de határozottan érezni lehetett, hogy nagyon "jelen van" még akkor is ha csak "döglött" a fűben. Aki nem ismerte, nem vágta le, de én láttam rajta, végig figyelt.

A hangulatból, a hanglejtésből, egyből észrevette, ha valami nem stimmelt, és egyből meg is mutatta magát, demonstrálva az erőviszonyokat.

És erre senki nem tanította, senki nem parancsolta neki.


Volt egy pulink is, az a lehulló falevelet is megugatta, pláne 1-2 évesen.

A komondor megtanulta, mikor kell figyelembe venni a hangoskodását.

Az esetek 2/3-ában meg se mozdult, de ha "úgy" ugatott a puli, ő is beszállt, megmutatta, nem csak az az 5 kilós csahológép van a háznál. :)


Szerintem ez az erősségük. Egy egy szituáció hangulatát jól mérik fel, és jól döntenek. Pláne idősebben, egy olyan háznál, ahol sok vendég megfordul, és tudnak "élettapasztalatot" szerezni.


Az a kiképzős, meg figyelem elterelős dolog, ami a kérdésben van, tőlünk kicsit távol állt. 4-5 alap dologra megtanítottam, de ennyiben kimerült.

És a lényeg, a tanulási fázis után soha nem csináltattam vele, pusztán a gyakorlat kedvéért, mert ahogy mondtam, ha rájött, hogy ez céltalan, szinte megsértődött.

Akkor használtam parancsokat, ha célja volt. Gyere, ül, csend, egyél, ( a mérgezések miatt) helyedre, nem. Kb. ennyi, de ezek akkor hangzottak el, ha a valós helyzet úgy kívánta, és akkor maximálisan teljesítette is.

Persze egy felfokozott támadó állapotban, a "csend és helyedre" parancsoknak elég dominánsnak kell lenni, hogy felülírd az elképzeléseit! :)

(Volt még egy parancs, egy halk "C", körül nézéssel kiejtve. Ez az extra turbó fokozatot jelentette az összes kutyánál, totális kontroll a kerítéseknél, és bármi bevethető azzal szemben, aki nem oda való. A c, tudjuk mit jelent.. :)))

2023. máj. 26. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen az eddigi hasznos válaszokat! Nagyon sokat segítetek! :D
2023. máj. 26. 15:40
 8/10 veterán vas ***** válasza:

Ahogy a #6 írta, volt egy olyan vezényszó amit nem is kellett tanítani, de már kölyök korától azonnal reagált rá.Méghozzá elég agresszív módon.

Ja és ez nem a "cica" volt.

(pedig úgy kezdődik) ;)

2023. máj. 26. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
20%
Inalloan dolgoto munkakutya!! Semenyire nem szofogado. Onfejuek nagyon!!
2023. máj. 27. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
58%

9-es, és azt hogy tanulja meg önállóan, mit kell önállóan csinálnia, útmutatás nélkül?


Nézzél már videókat, hogy teljesítenek engedelmességi vizsgán, vagy akár egy agility pályán! Tudod mennyire kell ahhoz szófogadónak lenni? Maximálisan!


Elég intelligens ahhoz, hogy ha pl. egy nyájjal együtt nő fel, (ahogy szokás) akkor ösztönből, tanítás nélkül is védje őket. Elég komoly ahhoz, hogy a céltalan bohóckodásra hamar ráunjon.

De ez messze nem azt jelenti, hogy ne lenne tanulékony, vagy engedelmes!!


Egyetlen munkakutya sem lehet engedetlen. Sajnos régen is tartottak úgy kutyákat, hogy leszarták, rideg tartásban tartották, alig tanítottak nekik valamit, ezek a pásztor kutyák ennek ellenére is elvégezték az alap feladatukat, védték a nyájat a vadállatoktól, idegenektől, segítettek a terelésben. Erre szinte tanítás nélkül is képesek voltak.

De ha tanítva vannak, ennél sokkal többre képesek, ha engedelmességre vannak tanítva, a maguk módján engedelmesek is!


De ahogy a legtöbb hasonló pásztorkutyánál, náluk is fontos a gazdának a megkérdőjelezhetetlen dominanciája. Ezek erős akaratú, erős jellemű kutyák, veleszületett dominanciával. Az egész környezetüket uralni akarják, mert így tudják ellenőrzésük alatt tartani.

Ez ugyanúgy igaz egy középázsiai, vagy kaukázusi juhászra is. Sőt, utóbbiak dominancia terén akár felül is múlják a magyar pásztor fajtákat.


Mégis alkalmazzák őket ÖV feladatokra is, márpedig az ehhez szükséges engedélyekhez, igen komoly engedelmességi vizsga is kell.


Azt kell megérteni, hogy nem társasági ölebek, akire egyszer rászólsz, és utána le van tudva a nevelése.

Nagyon nem kezdőknek való kutyák! A rendszeres lefárasztásuk után, életvitel szerű következetességre van szükségük, a szabályok, korlátok betartása terén.


Szóval sokmindenre képesek, jó tartás mellett, de figyelembe kell venni, hogy az ilyen típusú kutyák akarata ellen dolgozni, százszor több munka, mint mondjuk egy bichon típusú akarata ellen.

2023. máj. 27. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!