Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi a humánusabb; az altatás...

Mi a humánusabb; az altatás vagy a meghalni hagyás? Te mit választanál?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy van egy kutyánk, aki velünk él már elég régóta és elérte már azt a kort (azaz a saját élettartamának a végét), amikor már mozogni is alig bír, folyamatos odafigyelésre és ellátásra szorul, talán már nem is képes tartani a szobatisztaságot, emellett nála is előjönnek idővel azok a testi és szervi bajok, mint pl. az idős embereknél (pl. ízületi problémák, szervek alul működése stb.)


Hogy már alig lát, alig bír menni, enni is csak azt tud, amit még képes megenni és megemészteni, ideje nagy részét pihenéssel tölti, ugyanakkor egyre többet betegeskedik, ami miatt már fokozott odafigyelésre és ellátásra szorul (azaz legalább olyan szintű törődésre és odafigyelésre, mint kölyökkorában).


Mindemellett az adott kutyus nem szenved semmilyen egyéb betegségben - azonkívül, hogy öreg.


Te hogy látod, melyik volna humánusabb?


- Elaltatni; ezáltal megkímélni az öregkor okozta gyötrelmektől


- Esetleg hagyni, hogy békében meghaljon még akkor is, ha számára már csak szenvedés az élet


- Esetleg ha már a te számodra teher és nyűg az adott kiöregedett kutya gondozása, de ugyanakkor az is motivál, hogy a kutyád legalább ne szenvedjen és békében múlhasson ki (gondolok itt az olyan gazdákra, akik elsősorban munkakutyaként tartják a saját kedvencüket - akár pásztor, akár őrző-védő, akár kereső, vagy egyéb más munkakutyaként) ugyanakkor nem volna már ember sem, aki átvenne tőled egy öreg, beteg és munkaképtelen jószágot - de kitenni sem akarod az utcára



2023. júl. 6. 13:19
1 2 3
 11/26 A kérdező kommentje:

Én - megmondom őszintén - ha saját kutyám lehetne, tényleg csak akkor folyamodnék az eutanáziához, ha a szegény jószág - amennyiben nincs semmi más baja - az öregség miatt annyira legyengült, hogy szinte már járni sem tud és már pelenkázni kell, mert már maga alá csinál - azon túl mindig előjön ilyen vagy olyan testi és szervi baj, ami miatt folyamatos orvosi felügyeletet igényel.


Fordított helyzetben én is elvárnám a kutyámtól (amennyiben szerepet cserélnénk), hogy ne hagyjon engem ebben a magatehetetlen és kínkeserves és méltóságomon aluli állapotban - azaz én is azt kérném tőle, hogy "békésen elaludjak, szenvedés nélkül".


Más van akkor, ha a kutyus az utolsó pillanatig egészséges - azaz képes enni, mozogni, semmi baja. Egyszerűen csak lefekszik és békében elmúlik.


(Nos ez a fajta elmúlás az, amit amúgy minden tisztességben megöregedett emberi és állati lény egyformán megérdemelne és kívánhatna magának. Azaz lefekszik, és "békésen elalszik".)

2023. júl. 6. 17:08
 12/26 anonim ***** válasza:
75%
Az állatorvos mérlegel, csak úgy tippre meg érzelmekre hagyatkozva nem döntenék.
2023. júl. 6. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
100%

Nincs olyan, hogy "csak öreg". Minden tünetet valamilyen betegség vagy elváltozás okoz és nagyon sok mindent lehet kezelni, ha rájön az ember a pontos okokra és rászánja az időt.


Mikor egy kutya nem akar mozogni, el kellene vinni dokihoz, aztán lehet neki izületvédőt, fájdalomcsillapítót vagy olyan injekciót adni, ami az izületi nedvet pótolja (vagy legalábbis oda adják és fél évig meg van oldva azon a helyen a gond), el lehet járni fizióra, otthon is lehet maszírozni a kutyát és olyan feladatokat csinálni vele, amik az izületek túlzott terhelése nélkül építik az izmokat.


Én annó az öreg kutyámat rendszeresen maszíroztam, csináltunk egyszerűbb balance feladatokat és ennek köszönhetően még az utolsó előtti nap is boldogan sétált 15 évesen, mikor pedig a doki azt mondta, uh-val alátámasztva, hogy elkezdtek leállni a szervei és túlzottan elszaporodtak a daganatok és az altatást javasolná, elengedtem...


10 éves korától többször került olyan állapotba, hogy maga alá piszkított és nem tudott járni, de olyan szinten vissza tudott jönni belőle, hogy utána 10 km-t is lesétált a többiekkel.


Szóval mindennek van oka, nagyon sok minden javítható és én sem azt mondom, hogy minden héten ott kell ülni a dokinál és kutatni a lehetséges megbetegedéseket az akkor teljesen vidám kutyában, de mikor baj van, igenis el kell vinni az állatkórházba és nem csak meghúzni a vállunkat, hogy ez természetes.

2023. júl. 6. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
100%

Az öregség nem betegség. Semmiképpen sem altatnék el egészséges kutyát, csak azért mert öreg. Neki is joga van az öregkorhoz, mint bármelyik családtagomnak.

Csakis akkor altatnék el kutyát, ha menthetetlenül beteg, a halálán van, és szenved. Ennek nincs köze életkorhoz.

2023. júl. 9. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
87%

Nem altatnám el, mert bárki tévedhet, de a természet ritkán teszi!


Múlthónapba 13+ éves a szoba pincsi keverékünk bezabálta a dobozos cukrozott kakaópor negyedét, okádott fosott mire hazaértünk, meg nem evett ivott vagy egy hétig, már mindenki itt anyázott rám, hogy altassam el meg mit hagyom szenvedni vigyem az orvoshoz!



Mára fut szalad, csetlik-botlik, köszöni jól van !!!

2023. júl. 10. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
85%
15.: Azért bőven téved a természet is, és van az a szitu, amikor igenis jobb altatni. Nyilván nem szimpla öregség meg bezabálás esetén persze.
2023. júl. 10. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
68%

17 éves volt.

Először romlott a hallása, majd 12 évesen daganatos lett - kigyógyult, romlott a látása, kihullottak a fogai, elkezdtek fájni az ízületei, 15 éves korára a rossz látás helyett teljesen meg is vakult, egyre kevesebbet evett és ivott, sétálni már 16 éves korára nem lehetett vele - egy ház körüli séta volt kb 35-40 perc.

17 éves korára újra daganatos lett, műthetetlen volt, de még adtak neki kb fél évet a korára való tekintettel. Rosszul nem volt, élt volna. DE ez már nem volt így jó élet.

Enni nem tudott a segítségem nélkül, a már rossz szaglás miatt nem találta meg nélkülem az itatótálat sem, szinte mindennek neki ment ha mászkált is egy keveset a lakásban, a sétát ekkorra rég pelenka váltotta le.

Imádtam, 17 éve hű társam volt. De az, hogy fekszik és vegetál már nem volt méltó hozzá. Nekem dolgoznom kellett nem tehettem meg, hogy egy fél évet otthon ülök a szinte mozgás képtelen, vak, süket, önellátásra abszolút képtelen kutyámmal akinek az állatorvosi költségei is az egekbe ugrottak. Naponta rettegtem attól, hogy arra megyek haza, hogy nélkülem természetes úton vagy valamilyen otthoni apró balesetben meg fog halni.


Azt választottam, hogy békésen a karjaimban haljon meg. Össze tört a szívem, hogy el kellett engednem, de elengedték. Mert neki ez volt a jó. Ha nem, akkor is szeretnék ebben a tudatban maradni. Simogattam és ölelgettem az utolsó lehelletéig, nem egyedül halt meg ameddig én dolgoztam. Ez sokat segített abban, hogy feldolgozzam az elvesztését. 17 év..Mintha egy gyerekemet vesztettem volna el.


Ha a helyzet úgy hozza félre kell tenni azt, hogy a lelkednek mi a megnyugtatóbb. Ha még fél évet szenvedni hagyom az neki se lett volna jó. És azt hiszem nekem sem. Így látni valakit szívszórító akkor is, ha természetes dolog az öregség.

2023. júl. 10. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 A kérdező kommentje:

# 17


Kedves 17-es válaszoló. Írtad hogy a kutyádnak 12 éves korára már minden baja volt és igazából már csak szenvedés volt számára az élet.


Nem tudom olvastad-e utólag azokat a hozzászólásokat, amiket írtam a témát illetően.

(Azaz ha pl. én kerülnék hasonló helyzetben az életben, azaz magatehetetlenül, betegen, folyamatos ellátást igényelve kéne vegetálnom, akkor számomra megváltás volna a halál vagy inkább az eutanázia.)


Nyilván ez egy nagyon nehéz morális és erkölcsi kérdés és meghozni egy ilyen jellegű döntést, szintén nem egyszerű (hiszen alapvetően nekünk embereknek nem volna jogunk Istent játszani - azaz uralkodni élet és halál fölött, hanem a természetre hagyni a dolgok intézését).


De ugyanakkor az én szubjektív véleményem az is, hogy ha egy háziállat ilyen szintre került, amit te leírtál (amibe bele is képzeltem magam) és csak azért nem engedni őt el, mert szeretjük és mert közel áll hozzánk, akkor ez vajon nem önző cselekedet a részünkről?


Azaz hogy azt tartjuk szem előtt hogy mi a jó a saját lelki világunknak, ahelyett hogy racionálisan és empatikusan értékelnénk és vizsgálnánk meg a helyzetet, ezáltal rájőve hogy akkor cselekedhetjük a legjobbat, ha minél több szenvedéstől kíméljük meg a szerettünket?


Mint mondottam ez egy nagyon nehéz és összetett téma, de az én szubjektív véleményem az, hogy muszáj néha nem csak a saját lelki örömünket szemelőtt tartani, hanem képesnek kell lennünk elengedni is azt, akit szeretünk - azáltal hogy lehetőleg minél több szenvedéstől kíméljük meg.


Mondtam már az előző hozzászólásokban is, hogy ha én lennék ilyen nyomorult élethelyzetben öregkoromra és ha szerepet cserélhetnék a saját kutyámmal, én szintén elvárnám tőle, hogy ne hagyjon engem szenvedni sokáig, hanem szépen és fájdalommentesen segítsen át engem a túlvilágra, cserébe az ő karjaiban, békésen szeretnék eltávozni.

(De mint mondtam, ez szubjektív vélemény, ettől függetlenül én minden kérdésre adott választ pozitívra értékelek - mert érdekel az emberek egyéni véleménye.)

2023. júl. 10. 16:26
 19/26 anonim ***** válasza:
68%

Egy kicsit ilyenkor akaratlanul is istent kell, hogy játszunk. Az, hogy te mit gondolsz teljesen lényegtelen, mert nem a te állataid. Minden gazdi tudja, hogy mi a legjobb a kutyájának. Mindig lehetne találni valamit amit másképp kellett volna vagy másképp lehetett volna csinálni, de végső soron emberek vagyunk. Nem tudunk mindig tökéletes döntéseket hozni. Az agy és a szív harcol egymással, és valahol mind a kettőnek igaza van. Mindig tudnánk nekik adni akár csak 5 percet még, de az agyunk már tudja, hogy milyen végkimenetelekkel számolhat.

Egyebet nem tehetünk mint hallgatunk a megérzéseinkre és mind a két döntés esetén szembe néznünk annak a következményeivel.

Hagyhatsz még egy kis időt a szerettednek, hogy veled legyen, mert ezt a kutya is akarja még, és akkor azzal fogsz szembesülni, hogy már vagy sokkal rosszabb állapotban búcsúztok, vagy időd sem lesz búcsúzni. Vagy elbúcsúzol tőle abban a tudatban, hogy legalább egy órája, napja, hete, hónapja még hátra lehetett volna mielőtt olyan rossz állapotba kerül, hogy ő maga menjen természetes úton.


SOSINCS JÓ VAGY ROSSZ DÖNTÉS. Döntés van aminek valamelyik következményét és súlyát ígyis-úgyis magaddal cipeled életed végéig. Most, hogy te melyiket akarod magaddal vinni az megint csak a te döntésed. Nincs önző döntés sem, a kutya olyan mint egy gyerek. A végsőkig ragaszkodik hozzád.


SENKI döntését nincs jogod megkérdőjelezni. Ez egy nagyon fájdalmas dolog anélkül is, hogy egy random ember a neten keresztül meg akarná mondani, hogy mit csinálhattál volna másképp.

Ha lesz kutyád és idáig jutsz majd meg fogod érteni. Addig olyan vagy mint a gyerektelen szingli nők, akik mindig jobban tudják, hogy a szülőknek hogyan kellene gyereket nevelni. - nem tudod jobban.mert neked csak elmélkedsz arról, amivel mi szembe is kell, hogy nézzünk.

Egy szomorú, de reményekkel teli szempárral. Egy élni akaró haldoklóval.


Olyan témát érintessz ami másokra érzékenyen hathat. Ha érdekel mások véleménye,élménye az teljesen rendben van. De ne bíráld felül ismeretlenül,látatlanban a döntésüket. Egyrészt pofátlanság, másrészt minden egyes kutyát személyesen és alaposan ismerned kellene ahhoz, hogy mindenkinek releváns választ tudj adni. De végső soron a döntés mindig a gazdiké, és ahogy már mondtam ebben a helyzetben sosincs jó döntés.

2023. júl. 11. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
100%
A 19-es (ma 12:09) minden egyes szavával egyetértek. Ráadásul a 17-es nem azt írta, hogy a kutyájának 12 évesen már csak szenvedés volt az élet, ezt csak te magyaráztad bele, kérdező.
2023. júl. 11. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!