Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi a humánusabb; az altatás...

Mi a humánusabb; az altatás vagy a meghalni hagyás? Te mit választanál?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy van egy kutyánk, aki velünk él már elég régóta és elérte már azt a kort (azaz a saját élettartamának a végét), amikor már mozogni is alig bír, folyamatos odafigyelésre és ellátásra szorul, talán már nem is képes tartani a szobatisztaságot, emellett nála is előjönnek idővel azok a testi és szervi bajok, mint pl. az idős embereknél (pl. ízületi problémák, szervek alul működése stb.)


Hogy már alig lát, alig bír menni, enni is csak azt tud, amit még képes megenni és megemészteni, ideje nagy részét pihenéssel tölti, ugyanakkor egyre többet betegeskedik, ami miatt már fokozott odafigyelésre és ellátásra szorul (azaz legalább olyan szintű törődésre és odafigyelésre, mint kölyökkorában).


Mindemellett az adott kutyus nem szenved semmilyen egyéb betegségben - azonkívül, hogy öreg.


Te hogy látod, melyik volna humánusabb?


- Elaltatni; ezáltal megkímélni az öregkor okozta gyötrelmektől


- Esetleg hagyni, hogy békében meghaljon még akkor is, ha számára már csak szenvedés az élet


- Esetleg ha már a te számodra teher és nyűg az adott kiöregedett kutya gondozása, de ugyanakkor az is motivál, hogy a kutyád legalább ne szenvedjen és békében múlhasson ki (gondolok itt az olyan gazdákra, akik elsősorban munkakutyaként tartják a saját kedvencüket - akár pásztor, akár őrző-védő, akár kereső, vagy egyéb más munkakutyaként) ugyanakkor nem volna már ember sem, aki átvenne tőled egy öreg, beteg és munkaképtelen jószágot - de kitenni sem akarod az utcára



2023. júl. 6. 13:19
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:
100%

Alapszinten a rák nem fáj egyébként, még az áttétes se.

Az fáj amikor már állnak le a szervek miatta, de az már a végstádium!


Volt pár rákos munkatársam az évek folyamán, nem foglalkoztaka jövővel, csak élték a mindennapjaikat és bejártak melózni.

2023. júl. 11. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:
53%

Nemrég volt kezeletlen sklerosis multiplexes kollégám is huszonéves . Napi 12 órákat sétálgattunk meg ácsorogtunk egy üzletbe őrként, őt se érdekelte a jövője, de mivel messziről járkált be másik megyéből, végül otthagyta ezt a fajta melót és inkább visszament a faterja cégébe (temetkezés) sírásónak.

Én elmagyaráztam neki, hogy a betegsége végálomása kb a tolószék lesz, meg a fulladás, de nem igazán érdekelte!

2023. júl. 11. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim ***** válasza:
77%
Miért, 22-es, ha te ilyen beteg lennél, arról szeretnél hallani, hogy milyen lesz a vég, amikor még viszonylag jól vagy? Tök természetes, hogy nem azzal foglalkozik 24/7, hogy mi lesz majd, hanem megpróbálja élvezni a jelent.
2023. júl. 11. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim ***** válasza:
22.: Jaj vazze, a te típusodtól kapok hülyét...
2023. júl. 11. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 A kérdező kommentje:

# 19

Ez idáig a legjobb válasz. Bár nem értek minden szavával egyet, pl.: "De ne bíráld felül ismeretlenül,látatlanban a döntésüket."


Én nem tettem ilyet. Én csak egy szubjektív nézőpontnak adtam hangot ami nem minden esetben lehet reális elképzelés - de attól hogy én ezt véltem vagy gondoltam és ezt szavak formájában nyilatkoztattam ki, az nem jelenti azt, hogy én befolyásolni szeretnék bárkit, vagy pálcát akarok törni bárki felett is.


Volt az öcsémnek egy nőstény beagle kutyája. 12 évvel ezelőtt szedte fel az utcáról és mostanra a család részévé vállt. 14 évet élt és sok mindenen keresztül ment velünk. Sok mindent megélt velünk együtt (a könnyebb és nehezebb családi helyzeteket egyaránt). Nem volt egy mintakutya, eleinte sokat szökdösött és mivel nem volt soha egyáltalán nevelve, simán ellopta az ételt az asztalról, vagy mászott föl az ágyra vagy más szobabútorra és ott tett rossz fát a tűzre, ahogy tudott (azaz eleinte koordinálhatatlan és kezelhetetlen volt). De aztán idővel a 12 év alatt egészen kikupálódott és a végére egy rendes és szeretnivaló beagle lett belőle.


Viszont sajnos az utolsó néhány évében egy-másra jöttek elő nála a panaszok; szem problémák, súlyos ízületi gondok, szerv elégtelenség, végül az emlőrák, a hasnyálmirigy teljes leállása miatt bekövetkezett veseelégtelenség végül a vesék teljes leállása.

Az öcsém az utolsó utáni pillanatig bízott és reménykedett abban, hogy a kutyusnak még lehet esélye túlélni, de amikor a kutya vércukorszintje elérte a normál 5 mmol/L helyett a 31-et, és már lábra állni sem tudott és már maga alá piszkított félig öntudatlan állapotban, az öcsém még akkor is reménykedett abban, hogy talán még meg lehet menteni (annak ellenére hogy én tudtam legbelül hogy ez reménytelen).


Tényleg nem könnyű egy ilyen helyzetben döntést hozni. És a döntés sem feltétlenül lehet jó vagy rossz. Mert nincsen olyan narratíva, amit az érzések és az észszerűség keretei között lehet a normalitásoknak megfelelően értékelni és kivitelezni.


Én is megtanultam ezt. Nehéz elszakadni valakitől, akit igazán szeretünk, sőt, ha az életünk részévé vált - legyen az állat vagy ember. De képesnek kell lennünk rá, hogy el tudjuk őt engedni. Kérdés az, hogy ezt milyen körülmények között tesszük meg.


Azaz ott maradunk a szerettünk mellett az utolsó pillanatáig. Ahogy az öcsém tette, aki nagy nehezen végül rászánta magát az altatásra, de csak mert a kutya így is az agónia végső stádiumában volt - de mégis mellette volt az utolsó pillanatig, vagy rábízzuk valami idegenre (orvosra) abban a hamis hitben hogy, az valami csodát csinál.


Azt mindenesetre megtanultam hogy ha őszintén szeretsz valakit, akkor ez a szeretet azt is jelenti hogy tudnod és hagynod is kell hogy a szeretted békében eltávozzon – azaz el kell tudni őt engedni, mindent megtéve annak érdekében, hogy ő maga a lehető legkevesebbet szenvedjen és mindent megtéve annak érdekében, hogy ez az eltávozás lehetőleg minél békésebb, fájdalommentesebb és nyugodtabb legyen.

2023. júl. 12. 10:34
 26/26 anonim ***** válasza:
75%

Az én 9 éves kutyusomat lassan 2 hete altattuk el.

Küzdeni akartam érte, nem akartam elengedni.

Reménykedtem.

De amikor azt mondta a doki, hogy nem tudnak rajta segíteni, csak egy halk "altassuk el" jött ki a számon. Semmi más.

Nem voltam rá lelkileg felkészülve, nem így képzeltem el.

Szerettem volna még pár évet eltölteni vele.


Sajnos kiderült, hogy tüdődaganata illetve egy másik tumora is volt, emellett májbeteg.

Az altatás előtt derült ki, hogy a gerincére annyira rányomódik a légcsöve, hogy nem kap levegőt. Édesem egész este nem aludt, másnap örök nyugalomra hajtotta a fejét.


Borzasztóan fáj a hiánya, de nem akartam, hogy szenvedjen.

Mai napig bennem van a pillanat, amikor bementünk hozzá elbúcsúzni, és odabújt rögtön hozzám.. nem lehet egy ilyet feldolgozni, ezért is félek új kutyát magamhoz venni.

Azzal a kutyával mentem be az állatorvosi rendelőbe, aki 9 évig mellettem volt.

Csak a nyakörvével jöttem ki onnan..


Sose altatnék el kutyát csak azért, mert idős.

Egy kutya felelősség, élete végéig kitartok mellette.

Viszont ha csak szenvedne, akármilyen nehéz, elengedném.

Nehéz az elengedés akkor is, ha közben segítesz rajta..

2023. júl. 14. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!