Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Nem értem a kutyámat. (?)

Nem értem a kutyámat. (?)

Figyelt kérdés

Apámmal együtt élünk, van két kutyánk. Közülük az egyiket nem tudom megérteni 5 év után sem. Én vagyok vele, illetve velük a legtöbbet, séta távra van a munkám, ő meg 12-13 órázik. Apám talán 2 hetente 1x viszi őket sétálni, munka után jutifalat, simi, pár perc az egész, aztán megy enni és filmet nézni. A kérdésben lényeges kutya éjjel vele szeret aludni, nagyritkán jön magától az én ágyamra is éjjelre, ahol aztán összebújva alszunk. Séta alkalmával, ha ritkán négyen megyenk, és mondjuk apám egyedül indul el valamerre (pl kidobni a kakzacsit), a kutya toporog, nyüszög utána, és húz felé, sietve, nem érdekli, hogy én mit mondok, ott vagyok-e. Apám a domins minkét kutya szemében, nekem ennyi év után sem sikerült fele olyan dominanciát sem elérnem náluk.


DE!


Ha éjjel vagy igazából bármikor sürgősen le kell mennie, hozzám jön, nekem jelez, nem neki. Ha fél, mert mondjuk a tűzijáték hangja megijeszti, kivétel nélkül hozzám jön ölelésbe. Kettőnk közül határozottan én vagyok a lelkis, apám nem igazán, ez a kutya meg csak azelőtt az egy év alatt volt 4-5 helyen, mielőtt hozzánk került négy és fél évesen. Verték, ütötték, nem szocializálták, remegett, törött és elrohadt volt az egyik foga, emiatt nem akart enni, kilátszottak a bordái, életkedv nuku, egyik szeme beteg volt, elvolt a sarokban... Vegyesen van, hogy magának való, de egyben nagyon nagy igénye van a lágy hangra, simire, ölelésre, együttalvásra (együtt szoktunk csendes pihenőt tartani délutánonként). Úgy tűnik, kielégítem ezen igényeit, ami szuper, de...


Nos, a kérdés az, hogy a viselkedése alapján ő jobban szereti apámat, vagy így mutatja ki, hogy ugyanannyira mindkettőnket? Imádom a rosszcsontot, de nagyon pocsékul tud esni nekem, hogy apám vs én azonnal utána szalad, ővele szeretne aludni, én meg le vagyok tojva.


2023. szept. 16. 16:52
 1/8 anonim ***** válasza:
83%

Először is, fontos megérteni, hogy kutyáknak nincs fogalmuk a dominanciáról, ahogy azt az emberek hagyományosan értelmezik. Az újabb kutatások és az állatviselkedés szakértőinek álláspontja szerint a "dominancia" fogalma túl egyszerűsített és nem magyarázza meg a kutyák viselkedését. Tehát nem szabad a kutya viselkedését úgy értelmezni, mintha az azt mutatná, hogy egyik tulajdonosát jobban szereti, és a másikat "dominánsnak" tartaná.


Az, hogy a kutya néha jobban reagál az apjára, lehet sokféle okból. Előfordulhat, hogy az apja viselkedése vagy reakciói biztonságosnak érződnek a kutyának, vagy az apja lehet olyan helyzetekben, ahol a kutya számára érdekesebb dolgok történnek (például sétáltatás). A kutyák is rendelkezhetnek különféle preferenciákkal és érzelmi reakciókkal különböző emberek iránt, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy egyiküket jobban vagy kevésbé szeretik.


Az a tény, hogy a kutya hozzád jön, ha fél vagy biztonságra van szüksége, pozitív jel, és azt mutatja, hogy közel állsz hozzá érzelmileg. A kutya viselkedése alapján nem lehet egyértelműen megállapítani, hogy melyik tulajdonosát szereti jobban, és valójában nem is célszerű versengeni a kutya szeretetéért. A lényeg az, hogy mindketten gondoskodjatok róla, szeressétek, és biztosítsátok számára a megfelelő gondoskodást és törődést.


Az, hogy a kutya az apáddal szeret aludni, nem jelenti azt, hogy téged ne szeretne. Minden kutya egyedi, és különböző módon fejezi ki az érzelmeit. Fontos, hogy elfogadjátok a kutyád egyéni jellemzőit, és ne aggódjatok túl a viselkedése miatt. A lényeg, hogy biztosítsatok neki sok szeretetet, gondoskodást és pozitív élményeket minden nap.

2023. szept. 16. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

1-es hsz, jelentettelek. :)


2-es hsz, köszönöm a válaszodat.

2023. szept. 16. 17:21
 3/8 anonim ***** válasza:
0%

""1-es hsz, jelentettelek. :)


""


mégis mitcsináltam? Én csak bemásoltam egy választ.

2023. szept. 16. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
14%
Amíg nem ment sírni, hogy valaki szembesítette az igazsággal, addig én voltam az első.
2023. szept. 16. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
30%
En se ertem az enyemet. Ugat, ugat de egy krva szot se ertek belole :'(
2023. szept. 16. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
60%

Pedig ez egyszerű dolog, mint s faék.


Amikor négyen vagytok, akkor te magad is apádnak "engedelmeskedsz". És ezt nem vinném le a dominancia szintjére, de az emberek közötti kapcsolatokat is nagyon jól levágják a kutyák. Velem is más a kutyám, ha nem "ketten" vagyunk, hanem van még rajtam kívül más is a családból (én vagyok a "legkisebb". Igazából ez az emberen múlik, de sokan nem tudják befolyásolni a kisugárzásukat.


Azért örül apádnak, mert ő a tiltott gyümölcs. Ritka alkalom a napjában, amikor apád vele foglalkozik, így nyilván ennek nagy értéke van.


Azért megy hozzád, ha le kel mennie, mert mindig te viszed le. Tűzijátéknál meg te vagy a biztos pont, hiszen a mindennapjait nagyrészt te teszed ki / esetleg te reagálsz jobban a félelmére. Én annak a híve vagyok, hogy megnyugtatom, de nem simogatom izomelhalásig a kutyát, míg apám (aki szintén tiltott gyümölcs) szilveszterkor igen. Így őt választja.

2023. szept. 16. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Az első (a mostani) elolvasott valamit, de nem sikerült neki megérteni, és így hülyeségeket ír.

A kutya nem olyan formán értelmezi a dominanciát, mint az ember, de a dominancia az élete alapja. Nem a szeretet, mert azt igazából nem tudja hová tenni. Szeretet olyan formában, mint amit az ember ért rajta, a kutyánál nem létezik. A kutya falkaállat, így jó kapcsolatot akar kialakítani a falkatársakkal, mert ez szükséges a falka működéséhez. De ennek nincs köze a szeretethez, inkább olyasmi, mint ahogy az ember a munkahelyen jó kapcsolatot ápol egy kollégával, de ez se szeretet. (Ez se pontos hasonlat, de nem rosszabb, mint az emberi értelemben vett szeretet.) A kutya pedig ebből él (ahogy az ember a munkájából), hogy kapcsolatot ápol a gazdájával.

Ahogy az előző válaszoló is írta, a kutyák fel tudják mérni, hogy ki a családban a domináns. És nála akarnak jók lenni, mert ösztönösen úgy érzik, hogy alapvetően rajtuk múlik a sorsuk.

Viszont a kutya nem hülye, rájött, hogy bizonyos esetekben te vagy számára a hasznosabb, így olyankor hozzád megy.

Nem kell félreérteni, nem azt írtam, hogy ez tisztán csak tettetés a kutya részéről. Kötődik hozzád, ahogy egy ember is kötődik olyan családtaghoz is, akivel nincs sok közös dolga, netán akivel sokat balhézik. A kutya rendkívül szereti az állandóságot, a stabil életkörülményeket, és annak az a módja, a feltétele, hogy kötődjön az emberekhez.

A kutyák úgy lettek kitenyésztve, hogy az emberekhez kötődjenek jobban, a többi kutyához kevésbé. Egyszerűen ment: a kutyákat párezer évvel ezelőtt hústartaléknak tekintették. Mikor nagyon nem volt más, akkor a kőbaltával agyoncsaptak egy kutyát, és megették. De amelyik nagyon meghatóan nézett, meg sokat nyalta a gazdi kezét, azt életben hagyták, és a kevésbé bújósat ették meg először. Így mindig a legbarátságosabb maradt életben, az adta tovább a génjeit.

De a kutya szeretete nem ugyanaz, mint az ember szeretete. Csak úgy néz ki. Nem kell félreérteni.

2023. szept. 17. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Pont tdged tdkint fonoknek a kutya. Mindig az alattvalot ellenorzi,h utsnamegy,h nd keruljon bajba.


A kutya azt tekinti fonoknek,ski a legtobbet viszi setalni es fohlalkozik vele. Ah itt Te vagy egyertelmuen.


Alattvalo a fonok fekhelyere nem mehet. Ezt a kutyad tudja. Tehst az spad sz alatt slo a szemenen.


Nalunk en vagyok a fonok es a baratom nem erti,h miert mindig az o agyan akar aludni a kutyam.

2023. szept. 17. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!