Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy érjem el, hogy koordinált...

Hogy érjem el, hogy koordináltabban sétáljon a kutyám?

Figyelt kérdés
Alapvetően nincs bajom azzal, hogy szeret szaglászni ezt-azt séta közben, nyilván kutya és igénye van erre, de ő kb. minden fűszálnál megállna és abból áll a séta, hogy húzom a pórázon magam után, mert folyton megáll. Nagyon idegesítő már nekem, tudom jutifalattal el lehet érni, hogy mellettem sétáljon, de én nem akarom ezt feltétlen, mert tudom hogy neki fontos a szaglászás és nem akarom úgymond ettől az élménytől sem megfosztani, nem muszáj katonásan vonulnia mellettem. Van valami más mód arra, hogy legalább kevésbé akarjon összevissza menni és mindent megszaglászni?

jan. 9. 09:40
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
81%
sehogy. A kutyának ez a dolga
jan. 9. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
78%

Igen.

Megtanítod "katonásan" láb mellett sétálni. Ha utasítást kap, akkor láb mellett megy. Ha ezt nem tartod fontosnak, akkor arra is lehet egy parancsszó (nálunk "lassan"), ami azt jelenti, hogy csak arra kell figyelnie, hogy laza legyen a póráz. A póráz távon belül azt, csinál, amit akar. (nálunk azért lett "lassan", mert húzásból indult a gyakorlás). A "lábhoz" paranccsal tudtok közlekedni, a "lassan" pedig alkalmas a szaglászásra.

Érdemes komoly munkát fektetni a tanításba, mert akkor tudtok együtt menni kirándulni, étterembe, múzeumba, nyaralni. Sok helyre. A kutyát is több élmény éri, és te is egy egészen más világot ismersz meg. (kutyával sok helyre nem engednek be, sok helyre pedig behívnak.)

jan. 9. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Tanítsd meg hogy póráz jelzésre tovább kell haladnia, akkor is ha éppen szaglászik. 3 kutyám van, persze mindegyik szaglászik, de a tacskó keverékemet kimondottan érdekli minden szag, másik 2 kutyám fele ennyire "ragad le" szagok miatt. Nála az vált be, hogy a póráz "rántás" azt jelenti, hogy menni kell, nem ragadhat le.
jan. 9. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
#2 eddig is jártam vele mindenfele, étteremben (csak teraszra viszem, ha viszem) nyugiban ül a lábamnál, kiránduláson el tudom engedni és maximálisan behívható, szóval alapvetően nincs gond vele, csak sétánál nem bírom, ha gyök kettővel kéne szötymörögni meg rángatni őt állandóan. Megpróbálom, amiket írtatok.
jan. 9. 10:18
 5/13 anonim ***** válasza:
86%

A kutyának a séta azt jelenti, végig szagolja az utat, az előző séta után mi változott.Az ember sétáláskor nézelődik. A kutya az orrával "nézelődik".

Ha haladni akarsz, ahogy írták, taníts neki egy szót, ami azt jelenti a lábad közelében várod el, hogy menjen. Amikor engedned szagolgatni, arra pedig mondhatod pl, hogy mehetsz.

jan. 9. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Oké, köszi :)
jan. 9. 10:29
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Ne húzd magad után a kutyát, ezzel csak rontassz az helyzeten. Ha engedelmes, akkor elég lehet az is, hogy "nem" és picit megrántod a pórázt, hogy menjen tovább. Az a lényeg, hogy kövesse az utasításaidat és ha valamit nem engedsz, akkor azt megértse, ne ellenkezzen. Meg kell értenie, hogy nincs baj azzal, ha szaglászik, de nem állunk meg minden egyes fűszálnál.
jan. 9. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
31%

Pedig ezt fegyelmezéssel, és nagyobb szigorral lehet elérni.


És hatalmas tévedés, hogy a séta azért kell, hogy tudjon szaglászni!

Egy csomó más dolog miatt is kell!

Pl. Egy fegyelmezett séta, sokat segít a falkasorrend kialakításában, megerősítésében!

Azzal, hogy a kutya a gazdájára figyel, és annak a tempójára, agyban is lefárad, mert ez egy feladat, egy munka!

Segíti a kommunikációt, és a tisztelet kialakítását, az, hogy a pórázon keresztül jelzel neki, és elvárod, hogy a jelzésekre reagáljon!


" abból áll a séta, hogy húzom a pórázon magam után, mert folyton megáll. Nagyon idegesítő már nekem"

Tehát az történik amit ő akar, és leszarja, hogy te mit akarsz. Folyamatosan feszegeti a határait, ellentmond az akaratodnak.

Ez, hosszútávon rengeteg negatív dolgot hozhat, rettenetesen kártékony ez a hozzáállás!


" fontos a szaglászás és nem akarom úgymond ettől az élménytől sem megfosztani,"


Ez érthető, és bizonyos mértékig igazad is van ebben.

A probléma, amit meg kell oldanod, az a következetesség!


Mivel: nem tudod azt elérni, hogy ami érdekelné őt, azoknál a dolgoknál, csak a negyedénél álljon meg, vagy csak a felénél. Ha néha hagyod, néha nem, azzal csak összezavarod, nem fogja tudni mihez tartani magát!


A következetességgel tudod megértetni magad, tehát élesebben válaszd ketté a séta részeit!

Az egyik részében legyen fegyelmezett a séta, és következetesen, állhatatosan, tiltsd le mindenről, és teljes koncentrációt követelj.

A póráz csak olyan hosszú legyen, hogy a nyakától felérjen a kezedig, esélye se legyen 10 centire se arrébb mennie!


Cserébe viszont legyen a sétának lazább része, csak a legszükségesebb kontrollal. És ebben is legyél következetes, ebben a szakaszban neked kell türelmesebbnek lenni, ilyenkor hagy neki időt a dolgaihoz.


Jelezheted ezt a váltást pl. a póráz hosszának a jelentős megnövelésével, vagy parancsszavakat is bevezethetsz, vagy ha van pl. kutyafuttató, akkor oda-vissza a séta fegyelmezett, ott meg szaladgálhat, vagy ha nincs ilyen, akkor is ki lehet alakítani a sétában megszokott helyeket, ahol kedvére szaglászhat, és megszokott útvonalakat, ahol a fegyelmezett séta az elvárt.

Így idővel élesebben elkülönülnek ezek a szakaszok, idővel megérti a helyzetet.

És te is tervezettebben tudod sétáltatni, mert be tudod kalkulálni, hogy pl. negyedóra, vagy fél óra lesz a lazább szakasz, és ha előre betervezed, akkor nem fog annyira idegesíteni, mint ha ezt ő random dönti el, hogy mikor mennyi időre áll meg.


Röviden, figyelembe kell venni az igényeit, de a te szabályaid szerint! Azt meg neki kell elfogadnia!

jan. 9. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
73%

Nálunk pórázon nincs szaglászás, ha következetes vagy, gyorsan megtanulják és nem kell folyton korrigálgatni. Vannak helyek, ahol elengedem őket és ott módjával, de szaglászhatnak (bár tény, hogy ez egy bordertől reálisabb elvárás, mint egy bassettől).

A legjobban a szóbeli rászólás jött be, ha az nem működik, akkor meg pórázt rántok picit. A húzás hiába tűnik humánusabbnak, sokszor csak ellenállást vált ki.

jan. 9. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

#8 jaj ne dramatizáld már ennyire túl, hagyjuk ezt a falkavezér meg drámai következmények dolgot🤣Mint írtam egy teljesen szófogadó, behívható, problémamentes kutyus, azt leszámítva, hogy túlzottan szeret szaglászni. Nem azért csinálja ezt, hogy a határait feszegesse vagy hogy engem bosszantson, hanem mert szeret szaglászni, jobban, mint az átlag kutyák (mert pl. a másik kutyámmal nincs ilyen gond, ő megy szépen egyenesen, néha megáll ezt azt megszagolni és kész).

#9 na hát én erre írtam, hogy ezt nem szeretném. Nekem semmi bajom azzal, ha séta közben szaglásznak, kutya, hadd csináljon már kutyás dolgokat, nem katonatisztnek nevelem. Amit 5-ös írt, azt megfogadom - tudja, mikor várom el tőle, hogy haladjunk, és mikor szaglászhat.

jan. 9. 11:33
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!