Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi a különbség a show vonalú...

Mi a különbség a show vonalú border és a munka vonalú border között?

Figyelt kérdés
Normális válaszokat küldjetek, és ne csak ennyit : Ég és Föld!
2011. jan. 23. 13:36
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

Most soroljam fel neked végig az összes magyar koszorús mestertenyészetet? Annyira azért nincsen sok belőlük. Már ez is ellentmondás, hogy nem népszerű, nem olyan ismert, de azért bornzkoszorús. :D Hülyeségeket ne írj már légyszi. Eleve ahhoz hogy bármilyen koszorút is kaphasson, ahhoz már lennie kellett jó pár alomnak, azt meg ismertség és népszerűség nélkül nem tudja elérni, mert ha nem ismert és nem népszerű, hová ad el ennyi kölyköt? Legalább gondolkozz, mielőtt butaságokat írsz.

Tisztán munka vonalú kutya meg alig született Magyarországon, ezek egy része nem is rendelkezett törzskönyvvel (Gelej), a másik része meg inkább félig munka-félig show vonal. Aki itthon munka vonalat tenyésztett, ott pedig még csak két alom volt, tehát nem lehet koszorús tenyésztő. Ami még lehetséges és koszorús kennel, ott pedig szintén csak kevert vonalú alom volt, tisztán munka vonalas nem!

Tehát A) vagy kamuzol B) vagy nem is munkavonalú a kutyád C) mindkettő. :) Ennyi.

Kiállítás osztálygyőztes rövid szőrű border pedig NEM volt az országban. De ha meg tudod mondani a törzskönyvi nevét és hogy melyik évben volt kiállítva, akkor esetleg elhiszem. Olyan ISDS tehát munka vonalú van viszont, amelyik kapott kiállításon címet, de az szőrös is.

2011. jan. 23. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

Tisztázzunk valamit, a border collieban nincs olyan (mint a skót juhásznál) h hosszúszőrű és rövidszőrű fajta/típus. Ahogy az első pontosan leírta: a munkánál a képességeknek és munkastílusnak, munkakedvnek, motiválhatóságnak - egy szóval - jellemnek minden egyéb tulajdonságot alárendeltek, ebbe tartozik a küllem, a szőrhossz és szőrminőség is.

Show vonalnál csak a küllemre tenyésztenek. Ott fontos a szőrhossz, az orrstop, a csánkok magassága, a járás stb.

Ezért ezt a két típust nem lehet összevetni, mert teljesen kettévált. Vannak show borderek akik dolgoznak. De olyan show border nincs aki jól dolgozna (értsd: világviszonylatban, versenyen). De sok embernek már az munkát jelent, h a kutyája kétszer körbe kerül néhány birka körül a harmadik találkozás alkalmával.

Magyarországon szinte senki nem tenyészt munkabordert. (ellenpélda: NN kennel, Perfect Sense - kb. ennyi) Valamint van néhány kevert párosítás, egy kicsit ebből, egy kicsit abból.

Ha nagyon szigorúak akarunk lenni, akkor a munkaborder csak az ISDS regisztrációval rendelkező border. Ilyen Magyarországon csak import van, ill. szerzett. Itthon született ISDS alom egyszer volt, de azt is egy holland házaspár csinálta a saját (külföldi) kutyáival.


Viszont az h egy normális tenyésztő úgy tenyészt h a munkaborder megállja a helyét kiállításon ez valami egetverő hülyeség...

Egy kiállításon már ott kezdődik, h egy munkakutya sosem lesz "kiállítási kondícióban" :o)) Valamiért a bírók a fejükbe vették h egy kiállításon csak olyan kutya nyerhet, akin van egy kis zsír -> kiállítási kondíció.

Ezenkívül szerinted miért tupírozzák, fésülik, groomingolják a kutyákat, ha egy rövidebb (nem rövid!!) szőrű kutya is nyerhet és csak a testfelépítés számítana...


Nézzünk néhány példát:

Show border:

[link]


Show border aki dolgozik:

[link]

[link]


Hosszúszőrű munkaborder:

(sajnos standard kép nincs is róla :oP)

[link]

[link]


RövidEBB szőrű munkaborder:

[link]


Rövidszőrű munkaborder:

[link]

2011. jan. 23. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

Teljesen korrekt amit leírtál, egy valami azonban ellentmondásos számomra. Így kezded az írásod:

"Tisztázzunk valamit, a border collieban nincs olyan (mint a skót juhásznál) h hosszúszőrű és rövidszőrű fajta/típus."

Majd az utolsó részben beteszel egy linket egy általad is rövid szőrűnek megnevezett egyedről.

A standard szó szerint így nevezi meg: "Vannak rövid szőrű példányok is." forrás: realpearl.hu, de teljesen mindegy is, mert az összes standardban ez van leírva, legfeljebb nem szó szerint ugyanígy van lefordítva, de a lényeg ez.

Az is igaz egyébiránt, hogy a munka vonalúak közül még a hosszú szőrűek sem olyan szőrösek, mint a kiállítási kutyák, bár erre tudnék mutatni ellenpéldát éppenséggel. Azon sem vitatkozom, hogy bár show kutyám van, de elismerem, hogy a show vonal sosem fog tudni úgy dolgozni, mint a munka vonal. De igen vannak jó terelő kutyák show vonalban is, bármennyire fáj is ez a munka vonal kedvelőinek. Igen, ritka a világszínvonalon terelő show kutya, s ki is jelenthetjük, ebben az országban nemigen van ilyen, de ettől még létezik.

Amúgy pedig megvannak mind a két vonalnak az előnyei és a hátrányai is, és tudomásul kell venni, ha tetszik, ha nem, a fajta kettévált. Lehetnek jó kutyák mind a két vonalban, a kérdés inkább az, hogy milyen célra?! Nekem mint show kutyásnak is fáj ez a szétválás, de tenni nem lehet ellene, ez van. Semmi értelme fújni egyikre vagy másikra.

2011. jan. 23. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
100%

De olyan nincs h "rövidszőrű border collie" mint külön fajta, külön bírálattal stb. - ezért írtam külön zárójelbe, h "mint a skótoknál".

Ezen kívül attól h a standard megemlíti azzal csak annyit tesz, h elismeri h "igen létezik, azok is nevezhetők border collienak" - de ezek az egyedek (pl. [link] )

az életben nem fognak kiállítást nyerni egy szőrös show kutyával szemben, mint ez: [link]


A borderek használhatósága, munkaképessége meg nagyban függ a szelekciótól. Amint a munkaképességen kívül előtérbe kerül más szelekciós szempont már hígul(hat) az állomány. Pl. amint egy szebb/nagyobb szőrű stb. kutya a tenyésztésnél előbb kerül szóba mint a testvére aki kevésbé szép, de jobb munkaképességet mutat, mert a tenyésztőnek az a célja, h szép és dolgozó kutyákat tenyésszen, akkor már csorbul valami....de fordítva ugyanúgy igaz.


Nézzük meg azon kutyák törzskönyvét akik csak elindultak valaha a Supreme Sheepdog Championship-en (a avilág legrangosabb terelőversenyén).....

2011. jan. 23. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 Ninna ♥ ***** válasza:
0%

Nem nyitok vitát. Ez a kennel, ahonnan származik a kutyám, ez egy bronzkoszorús kennel. A tenyésztője azt mondta nekem, és papírokkal el is tudta ismerni, hogy a szülők inkább a munkavonalban előnyösebbek, mint a show vonalban. A kölykök hosszú szőrűek, a show vonalban is lehetne velük egy-két sikert elérni, de tulajdonképpen a munkában előnyösek/remekelnek. Az én kutyámat is lehetett volna munkára használni, de én inkább hobbi mellett döntöttem, és inkább kimaradtam a nagyon munkakutya életből, jobb ez így nekem. Ez a kennel külföldön kezdte a pályafutását, ott lehoztak 3-4 almot (pontosan nem tudom), minden kutyájuk elkelt, de nem sikerült túl nagy sikert elérniük, a 4. alomból 2 kutya rájuk maradt. Inkább hobbira vitték tőlük a kutyákat, meg egy-kettőt munkára is. A show vonal miatt, hogy jók legyenek ott is a kutyák, meghagyták a hosszú szőrt, szóval nem fedeztettek rövid szőrű egyedekkel. Most lehet erre azt mondani, hogy nekem nem munkavonalú borderem van, sőt, tulajdonképpen ez gyakorlatilag így is van, mivel 1-2 kiállításon már szép eredményeket elért, de a show vonalban nem az igazi a kutya, pörög mint állat, inkább munkába való. A tenyésztője azt vallja róla, hogy ő már Magyarországon született, munkavonalú borderektől, akik hosszú szőrűek, szóval ők a hagyományos típus. Egyébként eddig Magyarországon ha jól tudom, 2 almot hoztak le, és mind a 2 alomból minden kutya elkelt, szintén hobbira. Nem is nagyon ismerik még az emberek, azért a Bordermania, és a többi társai jó hírű, jó kennelektől ez a kennel még messze van, de megkapta nemrégen a bronzkoszorút. A kenneltulajdonos küldött e-mailt, hogy megkapták a bronzkoszorút.


Én nem kamuzok, fele annyit sem értek a borderekhez, mint te, aki 7 éve borderezik, én ezt bevallom. De én nem kamuzom, az már egy más kérdés, hogy nekem kamuznak-e. Valószínűleg a kutyám nem teljesen munkavonalú, hanem vegyes, de a tenyésztője bizonyítani tudja, hogy munkavonalú egyedek keresztezésével született, innentől kezdve ő már inkább munkavonal, mint show. A kennelnevet nem szeretném továbbra sem elmondani, nem tartanám igazságosnak, hogy itt vitatkozunk róla, sem a kennelnek nem tenne jót, sem reklámozni nem szeretnék. Gusztustalannak tartom, hogyha reklámozik valaki.


Én nem szeretnék tovább vitatkozni, nekem mindegy, milyen vonalú tulajdonképpen a kutyám, úgy szeretem, ahogy van. Továbbra is úgy tartom, hogy egy igazi bordernek hosszú szőre van, de ez csak az én véleményem. Én ezzel ezt a vitát be is fejeztem. Elismerem, hogy 10000x jobban értetek a borderekhez, mint én, de én is jól ismerem őket, valamint lelkesen tanulok, hogy még jobban ismerhessem őket :) Kutyakiképzőnek tanulok elsősorban, de nagy álmom, hogy bordereket tenyészthessek, de még 22 évesen fiatalnak érzem magam hozzá, és kellő tapasztalatom, ismerettségem sincs még.

2011. jan. 24. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

kérdező:

remélem SOHA az életben nem lesz bőr a képeden border colliet venni !!!!


Ninácska, tisztában vagy, hogy mekkora hülyeségeket írogatsz ? Ilyet szinte kitalálni nem lehet. Nem tudom honnan szeded, de garantálom neked, hogy nem munka bordered van! És haggyál már azzal is, hogy valaki valaha is elvitte volna a munka kutyáját kiállításra. Az meg hogy helyezést is elérjen teljesen LEHETETLEN, amikor a szőre, a felépítése teljesen ellent mond annak amit ott elvárnak. Erősen ajánlom hogy gondold át a dolgokat!!!

2011. szept. 22. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!