Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan vehetem rá a kutyámat,...

Hogyan vehetem rá a kutyámat, hogy akkor is visszajöjjön hozzám, ha épp másik kutyával játszik?

Figyelt kérdés
Olvastam már máshol, hogy mik az alapszabályok, de ott valaki azt mondta, hogy ne akarjam visszahívni a kutyát, ha éppen egy másikkal játszik vagy verekszik esetleg. Na de nekem pont arra lenne szükségem, hogy ha éppen nagyban játszik a másik kutyával, akkor is hajlandó legyen azonnal abbahagyni és visszajönni. Ha nincs zavaró tényező, akkor rendesen visszajön, azzal semmi bajunk nincsen.
2009. febr. 25. 13:07
 1/8 anonim ***** válasza:
95%

Amit olvastál a másik oldalon, az nem lehet szakértői vélemény. Az alapkiképzéshez hozzátartozik, de képzetlen ebeknél is alapkövetelmény, hogy engedelmeskedjen minden(!) körülmények között a falkavezérnek, azaz a gazdának.

Verekedés sem történik az állatvilágban a falkafőnök beleegyezése nélkül...


1) SOHA ne menj a kutya után, ha nem jön vissza. A falkavezér sem teszi. Dobj utána valamit (kulcstartó) ami kizökkenti őt- és hívd vissza, ha megérkezett simogatás, jutalomfalat. Össze fogja kötni a kellemes élményt a visszahívással.

Ha vészhelyzet van és mégis utána kell menned, akkor fegyelmezés. Részben, hogy ne veszíts a pozíciódból az utánamenetellel, részben azért, hogy megtanulja: ha nem jön hívásra, az főben járó bűn.

A fegyelmezés sosem lehet ütés, pofon, stb... A kutyák eszével kell gondolkozni-mint mindig. Ilyenkor a falkavezér elkapja a grabancár és iszonyúan rázni kezdi.

Ezt megteheted Te is, akár durván is, akár úgy is, hogy a grabancrázás a levegőben történik, aztán "elhajítod" kicsit a kutyát. Ezt ismételgetve addig, amíg le nem fekszik eléd- ekkor megadja magát, innentől fegyelmezésnek helye nincs tovább.


Kegyetlenül hangzik, de nem az. CSAK akkor csináld ezt, ha utána kellett menned. Ha a kutya közeledik, jön, akkor megbüntetni tilos- ezzel azt érnénk el, hogy legközelebb még ennyire sem fog hallgatni hívó szavunkra.


A bünti ezzel szemben akkor hatásos, ha azonnali. Semmi értelme 3 perccel később rázogatnia kutyát, nem fogja érteni, miért kapta.

Sok sikert!

2009. febr. 25. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Általában visszajön persze, csak még játszik pár percet. Hogyan vegyem rá, hogy akkor és ott hagyja abba azonnal a játékot? Pl. szólok, hogy gyere - és még nem jön - akkor azonnal menjek utána leszidni, vagy várjak még?... de ha várok, akkor nem változik semmit a helyzet, nem?...
2009. febr. 25. 13:37
 3/8 anonim ***** válasza:
95%

Az az előzőt én írtam...bár nem az volt a lényege, hogy "nem szabad hívni ha játszik", hanem az, h SOSE adjuk ki a behívó parancsot (illetve semmilyen parancsot), ha nem vagyunk benne biztosak, h a kutya végrehajtja vagy végre tudjuk vele hajtatni. Nagy különbség!

Az én kutyámat el tudom hívni akkor is ha játszik. De nagyon sok gazda csak hívogatja és hívogatja (a nevén vagy a behívó paranccsal), a kutya meg a füle botját sem mozgatja. Tény h ebben a szituációban falkavezéri problémák is vannak, DE!! a gazda (akaratán kívül is) azt erősíti a kutyában, h "nem vagy csak akkor kell odamennem, ha én akarok, hiába hangzott el egy parancs".

Én erről beszéltem.


Személy szerint én még mindig az ellenkező irányba történő elszaladásnak vagyok híve. Szólni neki, és utána az ellenkező irányba szaladva hívni. Tuti, hogy menni fog.

(Én kulcsot nem dobálnék... eltalálhatom a saját kutyámat, a másikét és attól még egyáltalán nem biztos, h jönni fog. Ráadásul ez egyáltalán nem vált ki természetes ösztönreakciót - a falkavezér sem dobálódzik. Viszont ha a falkavezér faképnél hagyja, akkor megy utána az összes falkatag)

De ez csak az én tapasztalatom (nem egy kutyánál működött már).


Sok sikert!

2009. febr. 25. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
92%

Első válaszoló vagyok, és az általam leírtakon felül nagyon hatékony ötleteket írt utolsó.

Az elszaladás nem jutott hirtelen eszembe, pedig evidens:)

Kulcsdobálás: nem őt célzod, hanem utána, a közelébe dobod. Van, amikor kell...:)

2009. febr. 25. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
köszi. hát, remélem, nem kell túl messzire mennem :)
2009. febr. 25. 13:48
 6/8 Zsukov ***** válasza:
91%

Visszajön simi, jutifalat, dícséret, ájulás :D.

Soha, de soha nem rángattam meg a kutyámat, a kulcscsomó mellédobása max a földről dolgok összeszedésénél használtam.

Volt olyan nekem is, hogy nem jött első, második, harmadik hívásra- a képzése legelején.

Ilyenkor én galád módon elbújtam pl egy fa mögé, és hívtam. Keresett is, hogy hova tűnt a "vezér", mikor megtalált, akkor kölcsönös örömködés stb.

Egy idő után már szemmel tartotta, hogy merre is vagyok éppen.


Nem mondom, hogy vannak olyan típusú kutyák, akik nehezebben kezelhetőek eredendően (pl terrierféléknél, de ott sem mind), ezeknél elismerem, hogy néhány esetben használ a grabancrázás. Kortól is függ szerintem. Ez az én privát véleményem, nem vagyok kiképző.


De ha jót akarsz, akkor elmész kutyaiskolába vele

2009. febr. 25. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Zsukov ***** válasza:

ELőző vagyok.

Igen-igen, ellenkező irányba elfutást is használtam ;-)


Vissza tudom hívni bármikor, bármilyen helyzetben.

2009. febr. 25. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy tanitottam meg a beaglemet a behivásra,hogy amikor otthon hagytam,mindig elbúcsúztam tőle,hogy "Szia" persze sirt,nyüszögött, ki akart szökni utánnam,nem szerette hogy ott hagyom.Tehát megtanulta hogy mit jelent a Szia.

Amikor parkban a kutyákkal játszott,vagy nem akart oda jönni,akkor elfordultam és mondtam neki hogy Szia-szia és mindent ott hagyott és rohant utánnam :D

Néha ha nagyon előre futott, akkor én is elbújtam egy fa mögé,és amikor feltűnt neki hogy nem vagyok mögötte akkor rohant vissza keresni és én is elő ugrottam és nagyon dicsértem stb.

Most már 3 éves és annyira beváltak ezek a módszerek hogy egy bizonyos távolságnál nem megy tovább,mindig figyel rám.Most már póráz nélkül tudom az utcán is vinni( ez még folyamatban van,de haladunk), a járda szélén megáll,ha mondom neki hogy Megáll és csak akkor megy át ha mondod gyorsan hogy jó,gyere-gyere :)

A lényeg a lényeg soha nem szökött el ha póráz nélkül van,és behivható (jó hát van amikor nem első szóra,mert szelektiv a hallása ha valami szag leköti,de hát vadászkutya,meg én nem robot kutyát akarok :) )

2009. febr. 25. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!