Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutyaköhögés! Segítség! Mit...

Kutyaköhögés! Segítség! Mit csináljak még?

Figyelt kérdés
van egy kicsi keverékem, 4 éves, kiskora óta rájön ilyen öklendezős hörgős köhögés, mintha fojtogatná valami. 2 állatorvosnak is megmutattam, aztmondták fejlődési rendellenesség, légcsöszükülete van, és ezzel nem lehet mit csinálni. dehát, tényleg nem?! van hogy hónapokig nem jön elő, de van hogy hetente minden nap 3x! nagyon jó minőségű kutyahámmal sétálunk, nem kap soha csontot, sokszor elengedem. megmutatott egy fogást a doki, hogy hogyan emeljem el ilyenkor a földtől a mellkasát, az megszünteti, de 5 perc mulva ujrakezdi :( és az a rossz benne, hogy van, hogy 5-6 órát egyedül van, olyankor ki emelegeti? ugye nem tud megfulladni ebben? olyan rémisztő, és aggódom érte. egyébként azt figyeltem meg, hogy legtöbbször a nyirkos, párás időben fordul elő. nem tudom, van e összefüggés, mert volt már, hogy szuperszáraz időben történt, ez csak egy megfigyelés. de sokszor volt, hogy ölben cipeltem haza késő este, anynira fulladt :( nagyon sajnálom, valaki kiskutyája hasonló cipőben?
2011. aug. 15. 12:13
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
valamit azért válaszolhatnátok..:( az utánam levő kérdésekre 10 válaszok érkeztek
2011. aug. 15. 13:28
 2/11 Bozsikrisz ***** válasza:

Az én kutyámnak is van légcsőszűkülete, szerintem a kistestű kutyák nagy részére jellemző. Persze nem mindenkinél ugyanolyan súlyos.

Nálunk is az van, hogy van, amikor 2-3 hónapig semmi, máskor meg naponta 1-2 alkalommal, ahogy Te is írtad.

De gondolom még nem olyan súlyos, hogy műteni kelljen.

Arra figyelj, hogy a kutya ne legyen túlsúlyos. Ha nem muszáj, ne futtasd, inkább sétáljatok többet.

Nagy melegben, párás időben kerüljétek a hosszú sétákat. Én ilyenkor reggel 5-6 között megyek le vele hosszabb sétára, délelőtt, délután a melegben csak pár percre, este pedig 8-9 között w, másfél órára, amikor már hűvösebb van.

A lakásban elég jó hűvös van, de nagy melegben be szoktam kapcsolni a ventillátort (klíma nincs, nem szeretem) és szívesen fekszik elé a kutyám.


Igen, ha nagyon befullad, akkor a legjobb, amit tehetsz, hogy fölveszed, és próbálod megnyugtatni. De gondolom pár másodperc után elmúlik.

2011. aug. 15. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

nagyon köszönöm a válaszodat! ezzel a módszerrel csökken a fulladások száma? a te kutyusodat hogyan vizsgálta meg a doki? hányéves? mióta csinálja ezt? és igen, kistestű kutya ő is, hosszú test, fej, mint egy tacsinak, csak 2x akkora arányosan. nem kell megultrahangozni? egyszer mikor sokat fulladt, kapott egy szurit, hogy megnyugodjon, utána nem fulladozott egy ideig. szóval akkor ebből nem lehet meggyógyulni?


köszi!

2011. aug. 15. 13:51
 4/11 anonim válasza:
Az én kutyám (Palotapincsi) ő is sokszor köhög. Általában egy nap 4 × Neki is van,amikor egy-kettő hónaponta jön elő. Neki a nagy melegben,és az esős idő után. De amikor oda megyek hozzá,és megsimogatom a nyakát vgy a fejét,rögtön elhallgat. De ha elmegyek,abba hagyom a simogatást újra kezdi. Ez a fullasztó meleg miatt lehet,szerintem.Ez ellen tényleg nem tehetünk semmit,csak azt,hogy megnyugtatjuk egy kis simogatással pl. Én nem fordultam ez miatt állatorvoshoz,csak megijedtem,hogy mi ez a hang. De ha addig simogatom,amíg köhög,akkor már abbahadja.=)
2011. aug. 15. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Bozsikrisz ***** válasza:

Az én kutyám egy 4 és fél éves yorkshire terrier.

A fulladás amiatt van, hogy a kistestű kutyáknak ugye arányosan keskenyebb a légcsövük is. Ezt a légcsövet porc-gyűrűk tartják mereven, de ezek olyan "C" formájúak, tehát nem érnek körbe teljesen. Amikor a kutya levegőt vesz, akkor a "C" két vége közeledik egymás felé, ettől keskenyedik a légcső. Ha túl sűrűn veszi a levegőt (például melegben) akkor a légcső keskenyedik, és minél keskenyebb, annál nehezebben jön a levegő.

Ezért van az, hogy ha látod, hogy kezd fulladni, akkor meg kell nyugtatni, mert ha elkezdi kapkodni a levegőt, akkor addig a légcső nem tud visszaállni a normális állapotába.

De ahogy írtad, hogy milyen sűrűn jelentkezik, ez még egyáltalán nem vészes. Ismertem olyan kutyát, akinek folyamatosan, naponta 15-20 alkalommal előjött. Ilyen esetekben szokták műteni, a légcsőbe beraknak olyan gyűrűket, amik mereven tartják, és így nem esik össze.

Egyébként nagyon egyszerűen megvizsgálható, a doki egy picit megnyomja a légcsövét, és olyankor elkezd krákogni. Az én kutyám szinte azonnal reagált erre a nyomásra, ettől függetlenül az ő esete nem vészes.


Gondolom valamilyen szteroid injekciót kaphatott a tacsid, azt azért nem erőltetném. Létezik gyógyszeres kezelés, meg kell kérdezni valamilyen szakorvostól, hogy mikortól ajánlott ennek a szedése.


Itt van egy link, ebben is leírnak sok okosságot:

[link]


Olvasd el, de szerintem ne aggódj túlságosan. Tarts be a cikkben leírt utasításokat:

"Gyakori, hogy a légcsőösszeesésben szenvedő kutyák túlsúlyosak. Az optimális testsúlyra való lefogyasztás enyhíti a tünetek súlyosságát.

Nyakörv helyett tanácsos hámot használni a sétáltatáshoz.

Kerülje a stressz helyzeteket, a megerőltető sétákat, kirándulásokat, főként meleg, párás időben."


Ja igen, még annyi, hogy az én kutyámnál akkor jelentkezett sűrűbben, ha hazaértem melóból, ő meg túlpörgött örömében. Erre jó megoldás volt Jan Fennel: Kutyapszichológia c. könyvében leírt módszer.

Amikor hazaértem, egyszerűen nem foglalkoztam a kutyámmal kb. 5 percig. Addigra szépen megnyugodott, nem ugrált, nem lihegett.


A lényeg, hogy próbáld elkerülni azokat a helyzeteket, amikben nagyobb esély van rá, hogy fulladjon.

A melegre kell figyelni, és arra, hogy ne pörögjön fel túlságosan. Mi így egy kicsit nyugdíjasabb sétákat teszünk, de az én kutyám amúgy is mindig a lassú séták híve volt:)

2011. aug. 15. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Bozsikrisz ***** válasza:

Ja, ezt is elfelejtettem...

Ha a kutyám fullad, akkor én még véletlenül sem a mellkasára, vagy a nyakára teszem a kezem, hanem a hátára. Szép nyugodtan simogatom, beszélek hozzá, hogy rám koncentráljon.

2011. aug. 15. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
az is lehet pszichésen "köhög"...kutyapszichológus, kutyasuttogó esetleg megnézhetné
2011. aug. 15. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Utolsó, micsinál? XD

Pszichésen köhög? Ezt mégis hogy érted?

2011. aug. 15. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
mindenki válaszát köszönöm szépen!
2011. aug. 16. 20:14
 10/11 anonim ***** válasza:
rengeteg kutya szenved pszichés betegségekben, az izgatottság, hiperaktivitás extrém esetben fulladásos és köhögéses tünetekben jelentkezik
2011. aug. 23. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!