Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Több kérdés! Jan Fennel,...

Több kérdés! Jan Fennel, köteléképítés, lábhoz parancs?

Figyelt kérdés

Jan Fennelt olvastam, s rájöttem, hogy nálunk nagy szükség van a kéthetes "szívélyes köteléképítésre".


Ugye ez négy léépésből áll:

-Etetés (gesztus-evés)

-Üdvözlés (ötperces üdvözlés)

-Vadászat (séta megfelelő módon)

-"Védelem" (falkavezérként helyt állni döntéshelyzetben, falkát megvédeni)


Ezek ugye a két hét alatt nem működnek egymás nélkül.

De. A vadászat/séta része a köteléképtísének elég ködös, mert a könyvben nem taglalja, illetve nem nyújt segítséget az egyes parancsok megtanulásához, elsajátításához. Például a Lábhoz parancs.


A könyv szerint a behívás és a lábhoz két különböző dolog, amit nagyjából értek is. Behívás: Gyere ide! Leül elém a kutya és jutalom, dícséret, amiért odajött. Lábhoz: Lábhoz! A kutya a lábad mellé ül vagy áll szorosan, s ha elindulsz, ő ott marad a lábad mellet, s így követ, melletted maradva.


A kérdéseim itt következnek:


-Hogy kell/lehet megtanítani a 'Lábhoz' parancsot a kutyának?

-Mit jelent pontosan a "védelem", mint negyedik pillére a köteléképítésnek, s hogyan kell/lehet alkalmazni?

-Van e setleg Jan Fennelnek a Kutyapszichológia című könyvén kívül másik, amiből ezeket esetleg meg lehet tudni? Például, hogy tanítása...stb.

-Nektek hogyan sikerült a köteléképítés? Személyes tapasztalatok?

-Ha a kutya ugat, mikor szól a csengő és én megköszönöm a jelzését, utána ha folytatja az ugatást, mit kell tenni? Érintéses módszer (Cesar Millan) jó ötlet ilyenkor? Elzárni nem tudom másik szobába a kutyát, mert csak egy szoba van.


Köszönöm a segítséget!


2011. szept. 21. 16:12
 1/9 anonim ***** válasza:

ha tovább ugat meg kell várni amíg abbahagyja és megnyugszik,és csak utána szabad beengedni a vendéget ,ez eltarthat egy darabig.

a lábhoz parancsot rövid pórázzal,jutalomfalattal ajánlanám.mondjuk az én kutyám valamiért valahogy tanítás nélkül tudja ha azt mondom neki,hogy szépen,akkor végig a lábam mellett jön,amíg nem mondom,hogy elmehet.fogalmam sincs hogy tanulta meg :D sose tanítottam neki

2011. szept. 21. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Nagy aranyos vagy, de nem volt segítség, amit írtál. :-)


Tudom, mit kell tenni, ha vendég jön, én olyan szélsőséges eset megoldáára voltam kiváncsi, mint:


Mikor csengetnek nem feltétlenül jön be az illető. Pl.: jön a postás, én meg nem nyitok ajtót, mert nincs kedvem, vagy nem tudok. A kutya mondjuk végig ugatja az egészet. Teszem azt 25 percig. Na. Ilyenkor mi a teendő (tapasztaltaktól kérdezem)


Másik:


A lábhoz. Köszi, de ezzel sem megyek sokra, annyi józan eszem nekem is van, hogy valami betanításához jutalomfalatot használjak... :-) Vagy például sétálós feladatoknál mindíg pórázon kezdünk először. Pont ezeket én is tudom. Én a részletes útmutatóra vagyok kiváncsi.


De azért köszi a választ.

2011. szept. 21. 17:34
 3/9 Catz ***** válasza:

Ez az "addig várok, míg megnyugszik" szerintem nonszensz.

Én is alkalmazom Fennel, Millan és Co. "törvényeit", de ilyenkor már előkerül a zörgős flakon. Halál

nyugodtan megrázom, vagy csak megmutatom és csend van.

De kb 2 hét alatt elég, ha azt mondod -Csend!-


Nem, majd én várok rá, míg Úrfi és Kisasszony elhallgat :D

2011. szept. 21. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Catz ***** válasza:
A vélt veszélyt Nekem (falkavezérnek) kell elhárítani, és nem a kutyának, míg megnyugszik, ha úgy tartja kedve fél órán keresztül őrjöng.
2011. szept. 21. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Éppen ez az!


Jelezni jelezhet, de utána? Nem ugathat örökké. Nem feladata, nem szabad neki és idegesítő is. Semmilyen szempontból nem jó.


De Jan vagy Cesar módszerrel akarom a csitítást is elvégezni, csak az nem tudom, h milyen legyen, hogyan csináljam.

2011. szept. 21. 20:24
 6/9 Catz ***** válasza:
100%

Cesar is használ kiegészítő eszközöket (szöges, flakon és Co.), de leírja, hogy ezek csak az energiánk meghosszabítói. Semmit nem fognak érni, ha dühből vagy aggresszióból vagy frusztrációból használod.


Szép határozott -Csend!- és kavicsos flakon megzörgetése, földhöz vágása, hogy kizökkents a kutyát a helyzetből.

Igazából nem terrorból használjuk ezeket az eszközöket, hanem, hogy az adott szituból kizökkentsd a kutyát.

Szögest sem kellene mindenhol árulni, mert hozzá nme értő személynél fegyver is válhat belőle.

2011. szept. 22. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Ilyen eszközökkel az agresszív, domináns, támadó fellépésü kutyákat szokta kizökkenteni. A félős kutyákat (minden esetben) óvatosan, türelmesen szokta rehabilitálni... Szóval abszolút tévúton jársz utolsó válaszoló. Nagyon oda kell figyelni Cesar könyveinek olvasása közben, hogy megértsd, nem lehet meggondolatlanul használni az általa kínált eszközöket. És nem minden esetben. Pl a pórázt akkor rántod meg picit, ha húz a kutya, nem pedig akkor, ha szépen sétál melletted. Na ez is pont ilyen. Hangos zajjal agresszív kutyákat zökkent ki. Nem pedig az egyébként is minden zajtól félős kutyát dermeszt halálra, amikor már eleve sokkos hatás alatt van. Annyira bírom, mikor valaki ennyire nem ért valamit, vagy félreértelmez és aztán osztogatja a tanácsokat.


Ráadásul a válasz miatt (ami abszolút felesleges és téves volt) nem tudom kiemelni a kérdést plusz 24 órán keresztül.


Igazán köszönöm a választ.

2011. szept. 22. 23:28
 8/9 Catz ***** válasza:
100%

Nem volt szó róla, hogy a kutyád félős lenne.

Képzeld 10 éves kutyás tapasztalatom van, eddig mindig beváltak a személyes tanácsaim.

Nem mondtam, hogy 100%-ra ezeket alakalmazd..

A másik ,hogy látatlanban nem is lehet biztos tanácsot adni, mert a kutyát fel kell mérni a környezetével együtt.


De ha ennyire jól tudsz mindent, akkor miért teszel fel kérdést, hogyan tanítsuk meg?


Leírtad: mondod, hogy lábhoz, ha szépen jön dícséred. Tartod a kezedben a labdát/kaját, hogy rád is nézzen közben.

Ha kitér, akkor finoman, határozottan megrántod a porázt, azaz korrigálod a kutyád.

2011. szept. 23. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Nem tartottam lényegesnek, hogy a kutya fél. Konkértan az utolsó kérdésnél arra voltam kiváncsi, hogy az érintéses/csittegéses módszer jó e. Csak az a baj, hogy a kb. 5 kérdésem közül csak egyszerre egyre tudnak itt válaszolni, és arra az egyre is úgy, hogy az elfogadhatatlan. Körülbelül, mintha ételek kategóriában valaki megkérdené:


A Palacsintának mi a receptje? Hogyan kell sütni?


Erre egy válasz:

Kell bele liszt és serpenyőben süsd.


Na kielégítő ez a válasz szerinted? Szerintem nem. Egyébként egy régebbi kérdésnél a lábhoz parancsot egy válaszadó különösen részletesen leírja, úgyhogy pont az a kérdés lényegtelen már.


Az ugatásra visszatérve, szerintem mindegy, hogy a kutya agresszív vagy félős, ha egyszer ugat, másodszor függetlenül a kutya jellemétől, nem szabad flelőtlenül használni és tanácsolni Cesar módszereit, mert könnyen (túl könnyen) lehet őket rosszul illetve rossz időben alkalmazni. Főleg ezeket a "zajos"módszereit.


Egyébként köszönöm a válaszod, de számomra a "10 éves" kutyás tapasztalatod nem jelent semmit. Olvastam már kutyakiképzőtől olyan könyvet, amiért minimum egy jó nagy verés járt volna a kiképzőnek. Magyarul ebben a világban a "kutyás tapasztalat" nem feltétlen jelenti, hogy az illető valóban ért a kutyákhoz. A másik, ezen az oldalon mindenki azt mondd, amit akar.

2011. szept. 23. 12:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!