Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tükör módszer - jó módszer?

Tükör módszer - jó módszer?

Figyelt kérdés

Szeretném megtudni, hogy Te mit gondolsz erről a kiképzési formáról? Mennyire lesz a kutya szófogadó? Örökké adogatni kell mindenért a jutalomfalatokat neki, vagy csak amíg megtanul egy-egy parancsot teljesíteni? Éles helyzetben mennyire lesz megbízható a kutyám jutifalat nélkül teljesíteni egy feladatot, ha rendszeresen járok vele suliba, és itthon is minden nap időt szakítok a gyakorlásra vele? Ez Cesar Millan tanaival mennyire egyező szemszög? Szerinted melyik a legjobb (legeredményesebb) oktatómódszer jelenleg?

(Ez egy felmérés, kíváncsi vagyok, Ti mit gondoltok erről? A gondolatmenetetek továbbfuttatását is szívesen elolvasnám, szeretném, ha kifejtenétek a tényleges gondolataitokat a témával kapcsolatban.)


Köszönöm! :)


2011. okt. 8. 07:34
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
78%

A tapasztalatom: volt egy kizárólag pórázon közlekedő de még arról is ki-ki támadó kutyám. A Tükör módszeres suli elvégzése után olyan kutyám van, aki a legnagyobb tömegben is megállja a helyét póráz nélkül, és maximálisan megbízható, bármilyen kutyával kijön, nyugodtan vihetem akármilyen kutyák társaságába. Nem tudom mi számít éles helyzetnek, de pl. simán leállítom a kutyát, ha megtámadják és megvédené magát de én nem akarom.


A jutalomfalat a tanításhoz kell, a már ismert feladatokat végül elvárás szintre kell emelni, amiért nem jár falat. A vizsgákra se szabad falatot vinni.

Ezzel együtt aki egyszer rákattan a klikkeres tanításra az ritkán szokik le arról, hogy mindenhova vigyen falatot, mert mindig akadnak új helyzetek, amikben új dolgokat tudsz tanítani a kutyának - és a kutya is, gazdi is élvezi a közös tanulást.


A középfok elvégzése után az ott tanult kutyák és gazdák 90%-a eléri azt a szintet, hogy maximálisan együtt tudjanak működni, és teljesen kézbentartható legyen a kutya. A fennmaradó 10%-nál általában a gazda következetlensége, konoksága vagy bénasága a probléma, vagy ritkán annyira nehéz eset a kutya, hogy utána még szüksége van terápiás célú örző-védőre a teljes kézbentarthatósághoz.

Szerintem ez messze a leghatékonyabb magyarországon működő mődszer, nem véletlenül viszik ki külföldre is, nem véletlenül nagy az érdeklődés a módszer iránt amerikából is.

2011. okt. 8. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm, amit leírtál, szuper! :)
2011. okt. 8. 08:04
 3/13 anonim ***** válasza:
28%

az egész humbuk, csak az emberek lehúzásáról szól és a kutyák tönkretételéről.... egyáltalán nem természetes a kutyát megfélemlítéssel, indulatokkal büntetni és állandóan étellel jutalmazni.

A megfogalmazott elmélettel ellentétben teljesen mást csinálnak. (az elmélet jóadag fennell és egy csöpp millan összekeverve, hangzatos megfogalmzásban. DE ösztönkezelésről szó sincs (mert egyik kipéző sem felkészült, nem ismerik a kutyák ösztöneit-hiszen akkor nem ragadtak volna le a klasszikus kiképzésnél) ez csak a jutalmazás-büntetés túlzó, a kutya számára értelmezhetettlen kombinációja.

Az, hogy amerikából, külföldről érdeklődnének az erős túlzás, semmi újdonság nincs ebben és amerikában sokkal jobb iskolák működnek évtizedek óta.

Nincs mindent tudó módszer. Minden kutya más és más nem lehet egy adott módszert ráerőltetni egy kutyára. Ezzel szemben itt ezt csinálják.

Pl. cesar Millan az aki tisztában van az összes módszertannal és használja amit éppen hasznosnak lát. Ismeri a kutya ösztönkészletét és nem gyalázza meg az állat nemes lényét, mint a 'tüköriskolákban' a fekészületlen, tapasztalatlan kiképzők tesznek ordibálással, garabancrázással, egyéb csak megfélemlítésre alkalmas eszközökkel...

az egész csak hangzatos marketing(lásd az előző válaszoló kívülről fújja:-) , sok-sok pénz van mögötte és egy primitív, kidolgozatlan módszertant reklámoznak világszenzációként....csak erről a világ mitsem tud:)

sajnos sok ember bedől ennek akárcsak a tévéreklámoknak...

2011. okt. 8. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
59%
A tükör módszert leszólni azzal, hogy csak hangzatos marketing és közben Cesar Millan parasztvakító műsorát az égbe magasztalni, háááát..., számomra elég ellentmondásos. :)
2011. okt. 8. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 MME ***** válasza:
77%

Nekem megvan minden jó könyv a kutyakiképzésről és az etológiáról, olykor angol nyelvű szakirodalmat is nyomon követek, tájékozottnak éreztem magam, mert van egy kiképző ismerősöm a hagyományos rendszerből (közel 20 éve van a szakmában), az argentin dogosok által van a cerbiből is egy kiképző ismerősöm, illetve nézem, amit lehet, és amikor elmentem kikvez 1-re, akkor leesett az állam, alig bírtam jegyzeteléssel, egy spirál füzetet sikerült megtöltenem (+ a tansegédlet, amit kaptunk). Hihetetlen dolgokat láttunk, hallottunk, amikről senki nem regél. Aztán megnéztem a gyakorlatban is, és lenyűgözött az első két tanfolyam-indítás, majd a kutyák fejlődése. Én úgy ültem be, hogy újat nem tudnak mutatni, egyébként is kiforróban volt már a saját stílusom, ezzel szemben már az első nap után kínzó honvágyam volt, hogy kipróbálhassak mindent, amit tanultunk, a saját kutyáimmal, és letesztelhessem őket azokra, amiket jegyzeteltem.

A suliban is úgy zajlik minden, ahogy láttuk és tanultuk a tanfolyamon, még itt sincs sunyizás.

Egyébként természetes (sőt kívánatos), hogy van megegyező tudás benne más kiképzők módszereivel, elvégre nem valami misztikumról van szó, hanem tudományágról, a kinológia és az etológia mindenhol a világon egyféleképp elfogadott, minden kiképző ez alapján a tudás alapján dolgozza ki a módszereit. Humbug lenne, ha alapjaiban eltérő következtetéseket tálalnának a nagyközönségnek.

2011. okt. 8. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 MME ***** válasza:
82%

Cesar és a Tükör-módszer között két különbség van: az egyik, hogy nem használják az előbbi személy fogalmait, bár magukat az elemeket igen (akár Victoria vagy Jan, bár ők kisebb mértékben), a másik, hogy ott parancszóval és rádörrentéssel is hatékonyan tiltanak még erősen domináns, agresszív kutyát is, míg Cesar ilyenkor pláne érint. Ő a némaságot szereti, a Tükör-módszer pedig a morgást, mint természetes kommunikációs eszközt is preferálja, ez az igazi különbség; és egy Tükör-bíráló válaszoló is ezt kifogásolta.

Az egyik csoport indításon csupa nagytestű, részint megbélyegzett fajta csupa domináns, problémás egyede volt; az első óra elején már lekerült róluk a póráz, és onnantól szabadon voltak. Kizárólag hangos "Héééj!" parancsszóval tiltották le a verekedés-kezdeményezéseket - a teljesen képzetlen csoportban. Nem volt hanyattvágás, flakonnal dobálás, grabanc-rázás, verés, csak rádörrenés. Nagyon szelíd és hatékony volt valójában.

2011. okt. 8. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

8:46 elég régóta foglalkozom kutyákkal, elég befogadó természet vagyok, minden technikát szeretek megnézni, ha tetszik kipróbálni, minimum megismerni, tudni róla. A mi tükör-iskolánkban még soha nem láttam grabancrázást, illetve általad leírt dolgokat... Pedig a legelső kutyám évekkel ezelőtt egy szocializálatlan 11 éves kan volt, aki bizony sokszor ment neki más kutyáknak a szocializációkkor, de sose volt bántalmazva, dobálva, grabancrázva, stb, sőt.


Az oktatók pedig igenis felkészültek, és szakértők a témában, kiválóan végzik a dolgukat nálunk.. :) (Persze lehet, hogy te talán még gyerekcipőben járó, vagy nem túl jó nevű iskoláról beszélsz?)


Bár kíváncsi vagyok, hogy Te milyen módszereket alkalmazol a kutyád kiképzésénél! :)


Mindenkinek köszönöm a válaszokat, várom a továbbiakat is! :)

2011. okt. 8. 13:42
 8/13 anonim ***** válasza:
60%

szóval ez is csak egy reklámkérdés nem az őszinte válaszokra, tapasztalatokra kíváncsi a kérdező-hanem reklámozni szeretné az iskoláját:)

tudtommal ez tilos itt,

vagy már a GYAK-ot is lefizettétek?

2011. okt. 8. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
82%

Én azt gondolom hogy alapjáraton nem rossz egy bizonyos szintig ez a képzés , és ez agyon sok embernek elég is.Maga a módszer tetszik sokmindenkinek mert nem alkalmaznak kényszert.

Viszont szerintem az egész egyfajta megélhetési kutyázásról szól (hogy jó vagy rossz ez , azt mindenki maga döntse el de szerintem nem túl jó) és ezért is van mögötte akkora reklám.

Az első hozzászólónak ezzel a mondatával viszont maximálisan egyetértek : "Nincs mindent tudó módszer. Minden kutya más és más nem lehet egy adott módszert ráerőltetni egy kutyára."

Nekem személy szerint ez a módszer így magában nem jön be.

2011. okt. 8. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
8%

A válasz írója 63%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 17:36

Teljes mertekben igazad van, egy egy kozonseges reklamkerdes - lasd a kerdezo hozzaszolasait.


A temahoz szolva, a modszer ugy kakl, ahogy van - mert, ha egy kutyaval naponta nem csak 3x 20 percet foglalkozol a setalaskor, es MINDIG kovetkezetes vagy, akkor a kutyad egeszen kivalo lesz. En 40 eve foglalkozom kutyakkal, K9-es vizsgazoim vannak - a "tukor"-modszert kb ahhoz tudnam hasonlitani, mint amikor

huuuu, inkabb nem mondok velemenyt, mert kitiltanak.

2011. okt. 9. 03:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!