Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mik a vemhesség jelei egy...

Mik a vemhesség jelei egy kutyánál?

Figyelt kérdés
Miből lehet tudni hogy vemes egy kutya , mennyi idő után látszódik meg rajta ?
2011. okt. 17. 17:21
 1/8 anonim ***** válasza:
Szerintem vidd orvoshoz ő biztosan tudni fogja ha vemhes és milyen fajta? kora? Amúgy többet eszik iszik a mellbimbói duzzadtak pirosak lesznek
2011. okt. 17. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

[link]

[link]


Milyen fajta? Kora?


A vemhesség megállapítása


Kis testű, laza hasfalú állatok vemhessége már a 20–30. nap között kitapintható. A vemhes méh elkülönítése a többi hasűri szervtől azonban az állat ellenszegülése, telt belek vagy húgyhólyag esetén meglehetősen nehéz lehet. A vemhesség 50. napja után már nemcsak a méh, hanem a magzatok vagy magzati testrészek is tapinthatók.


Röntgenvizsgálattal a vemhesség csak a csontosodás megindulása után (42-45. naptól) diagnosztizálható egyértelműen, de az ultrahangkészülékek széles körű elterjedése és a magzati sugárártalom veszélye miatt kevésbé használatos.


Bár a vemhesség fenntartásáért a progeszteron hormon felelős, szintje a fogamzott és nem fogamzott (álvemhes) egyedeknél nem különbözik lényegesen, ezért nem alkalmas a vemhesség kimutatására. Ezzel szemben a placenta által termelt relaxin vemhesség-specifikus hormon, vagyis vemhes állatokban jelentősen magasabb, mint nem vemheseknél, ezért a 24-28. nap között jó eredménnyel használható a vemhesség diagnosztizálására. Kereskedelmi forgalomban már kapható relaxin meghatározásra alkalmas gyorsteszt, ami az ovuláció után 17-25 nappal már megbízható eredményt ad.


A jelentős technikai fejlődés és a csökkenő ár az utóbbi években egyre elterjedtebbé teszi a valós idejű ultrahang készülékeket a vemhességi rutindiagnosztikában. Gyakorlott vizsgáló jó minőségű készülékkel már a 21. napon diagnosztizálni tudja a vemhességet a beágyazódott petesejt körül kialakuló méhfal megvastagodás és folyadék felhalmozódás alapján, azonban a negatív vizsgálati lelet ilyen korai időszakban még nem zárja ki a vemhességet. A vemhesség 25-27. napján viszont már elkülöníthető a magzati szívverés és a 34-36. naptól a magzati mozgások is. A 38-40. napon láthatóvá válik a húgyhólyag, a gyomor, sőt a szem is. A vemhesség korára a magzat fejlettségéből és a magzatvíz mennyiségéből következtethetünk.


A vemhes állat gondozása


Emberek esetében is gyakori tévhit, miszerint a várandós anyának „kettő helyett kell ennie”. Ezzel szemben vemhességük első két harmadában a kutyáknál semmiféle többlet energiabevitelre nincs szükség. Különösen oda kell figyelni a robosztusabb, hízásra hajlamosabb fajták táplálására, hiszen a korai vemhesség alatt fölszedett túlsúly a későbbiekben tovább halmozódik és ellési komplikációkhoz vezethet. Mindössze az utolsó harmadban lesz annyira erőteljes a kölykök növekedése, hogy az anyakutya napi egyszeri étkezéssel már nem képes elegendő táplálékot fölvenni. Ennek oka nemcsak a rohamosan fejlődő magzatok növekvő táplálóanyag-igényében, hanem a vemhes méh által összenyomott gyomor korlátozott befogadóképességében is keresendő. Tartós energiahiány esetén az anyakutya anyagcseréje kedvezőtlen irányba változik, mérgező anyagok halmozódnak fel a vérében és kómaszerű állapotba kerülhet (vemhességi toxikózis). Ezért az utolsó három héten naponta többször is adjunk enni a szukának, lehetőség szerint jól hasznosuló, magas energiatartalmú vemhességi kutyatápot. Nincs szükség tehát emelt tápanyagbevitelre a vemhesség első két harmadában, sőt kifejezetten helytelen, ha túlzott gondoskodásból a szoptató állatok részére szolgáló, kalciummal dúsított tápot, illetve magas fehérjetartalmú kölyöktápot adunk! Az előrehaladottan vemhes szukával ne végeztessünk túlzottan kimerítő feladatokat, de rendszeresen sétáltassuk és engedjük mozogni.


Az esedékes védőoltások beadásánál és féreghajtásnál gondolni kell arra, hogy a szerek a placentán átjutva bekerülnek a fejlődő magzat szervezetébe. Ezért féreghajtásra vagy bármely más kezelésre csak olyan készítmények alkalmazhatók, ahol a gyártó kifejezetten megengedi a vemhesség idején történő használatot. Korábbi ajánlásokkal ellentétben a vemhesség idején semmilyen védőoltás beadása nem javasolt, mivel a vakcinázás védő hatása elmarad a magzatelhalás és vetélés veszélye mellett. Vemhes állatoknál kizárólag elölt vírusos vakcinák alkalmazhatók, ezen termékek száma azonban igen szűk és rendszeresen oltott kutyáknál használatuk indokolatlan.

2011. okt. 17. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
10 hónapos labrador , és egyáltalán nem biztos hogy vemhes (sőtt jobb lenne ha nem lenne az) de sajnos megvan rá az esély.Kiállításra szánom , azt hittem biztos a kennelje de átásott a kan a 20cm-es beton alapon és bejutott(teljesen lehorzsolta a beton a fejét , am nem az én kutyám).Igazából szerintem nem történt semmi , de hát sajnos megvan rá az esély :S Ez volt az első tüzelése a kutyámnak.
2011. okt. 17. 19:38
 4/8 anonim ***** válasza:

Erre nem tudok mit írni. Ha jól tudom a kiállítási kutyának ivarosnak kell lennie, én mégsem kockáztatnám meg, hogy egy 10 hónapos kutya vemhes legyen, és ellenie kelljen.

De én nem hordom kiállításra a kutyáimat.

2011. okt. 17. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Akiteki ***** válasza:
Létezik már egy injekció, amit beadnak a kutyának és elvetél. Félidő után ultrahanggal megállapítható a vemhesség, akkor be lehet adatni. Megkérik az árát, de nincs más megoldás. 10 hónapos kutya tönkremehet egy kihordott vemhességben.
2011. okt. 17. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Igen ivarosnak kell lennie.Hallottam olyan injecióról , amit ha az aktus után beadnak nem lesznek kölykök , amolyan abortusz félének mondanám.Erről tud valaki valamit ?
2011. okt. 17. 20:45
 7/8 anonim ***** válasza:

Nálunk is ugyan ez történt és láttuk is az utolsó pillanatban, hogy szétválnak. De nem lett vemhes a kutyám mert az állat orvos azt mondta, hogy mivel az első tüzelése volt nem voltak túl érettek a petesejtei.

[link]

2011. nov. 3. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Akiteki ***** válasza:
Az aktus utáni injekciót már nem forgalmazzák. Rengeteg kárt tett a kutyákban. Gennyes méhgyulladás, rendszertelen tüzelés, emlődaganat mind a számlájára írható. Most az van, amit félidősen lehet beadni.
2011. nov. 3. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!