Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Pozitív megerősítés minden...

Pozitív megerősítés minden esetben működik kutyáknál?

Figyelt kérdés
5 hónapos kan labradorunkat pici korától fogva klikker módszerrel neveltük. Klikkert már elhagytuk,de a jutalmazás megmaradt. Viszont: mostanában meggondolja hogy végrehajtja-e az utasítást, akkor is ha tudja, utána megjutalmazzuk. Sokszor nem fogad szót, alapvető dolgokban sem. Tud valaki tanácsot adni mi a teendő? Illetve büntetési módszerekre is kíváncsi vagyok, mert erről valahogy sehol sem igazán olvasni. De lehet már arra lenne szükség....
2011. dec. 2. 12:03
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Feszegeti a határokat a szentem :) Most (is) kell nagyon következetesnek lennetek.

Egyszer mondj el neki mindent, pl. ül, stb. Ha nem ül le, segíts rá. És ezt így csináld mindennél, különben az fog tudatosulni benne, hogy "Anya mondogathatja, hogy ül ül ül, majd egyszer leülök, ha én is úgy gondolom". De nem, egyszer mondd neki és utána csinálja meg, bármi legyen is az. Ha rosszalkodik és úgy érzed, nem elég hatásos a "Nem" és az, hogy megszidod, akkor én még azt szoktam csinálni, ha nagyon nem ért a szóból, hogy pár percre bezárom a fürdőbe. Ezt 2x-3x eljátszotta, utána egyből tudta mi a helyzet. Nekem szerencsére most már jó ideje nem volt erre szükség, az én kutyusom is 5 hónapos :) Kíváncsi vagyok, ő mikor fogja újra feszegetni a határokat :)

2011. dec. 2. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
61%

Kamaszkorú a gyerek:)

Ha a pozitív megerősítéses módszert alkalmazod, akkor ajánlom a póráz két végén c. sorozatot, abból sokat tanulhatsz;)

2011. dec. 2. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

A kutyád most ért a serdülő korba, és ahogy az embernél is szokott lenni feszegeti a határokat, szelektív hallása lesz. Ezzel teszteli a következetességeteket. A leírásodból kitűnik, hogy nagyon sikeres benne és rájött elég megjátszani a süketet, nem lesz következménye.

Továbbá az is kiderül, hogy nektek ez az első kutyátok, tapasztalat nincs. Én azt javaslom, amit a kezdetektől is kellett volna csinálni: Beiratkozni egy kutyaiskolába!

Nem egy úri hobort az, hanem segítenek neked egy engedelmes kutyát faragni a neveletlen fráterből. Én minden kezdőnek javaslom, mert magadat nem látod, olykor nem tudod hogyan kell egy szituációban reagálni. Itt jön jól egy tapasztalt kiképző, akinek a tánácsai alapján haladni lehet.

2011. dec. 2. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Valóban első kutya a családban, nekem a második. Kutyasuli tervben, de csak kb. 2hónap múlva tudjuk elkezdeni.
2011. dec. 2. 13:21
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

A pozitív megerősítés minden esetben működik a TANÍTÁSNÁL (és ezt nem győzzük néhányan hangsúlyozni). Ha már hónapok óta ismeri a parancsot, akkor itt már nem egy tanítási feladatról beszélünk, hanem egy ismert feladat elvárás szintre emeléséről. Már el kellett volna kezdenetek machinálni a jutalmazással is. Ha elsőre nem ül le, akkor másodjára már ne legyen jutalom! Ha meg csak harmadjára ül le, akkor pláne semmi több egy morcos "így van okos vagy"-nál.


Ne könyörögj, ne imádkozz, hanem érd el amit akarsz, másodszorra mindenképpen. Hogy milyen módszerrel, az szinte mindegy, de másodszorra legyen érvényesítve az akaratod, ha törik ha szakad. Ha orrba kell hozzá verned, akkor úgy, ha a falatot újra az orra előtt kell lóbálnod, akkor úgy.

Mindig igazítsd az elvárásaidat az ingerkörnyezethez. Ha otthon nem akar leülni, akkor nyugodtan szólj rá nagyon csúnyán és mérgesen, hogy mégis mi a fenét képzel. Ha viszont 15 kergetőző kutya között nem megy, akkor inkább kapd elő a falatot és vezesd meg vele.

A büntetési technikákról nem véletlenül nem nagyon lehet olvasni sehol. Marha nehéz jól kivitelzni egy büntetést, elég sok rákészülést igényel, és nagyon toppon kell hozzá lenni, legtöbbünknek nem megy, ha nem áll a hátunk mögött egy oktató, aki kontrollálja minden mozdualtunkat és segít hitelesnek maradni. Majd a suliban megtanulod te is.

Addig is szigoríts a szabályokon, és várj el bizonyos dolgokat. A Fennel-féle szabályokat ismered, betartod? Mert pont most lenne itt az ideje a dackorszak elején, hogy elkezdd őket szigorúan betartatni.

2011. dec. 2. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Éppen most olvasom Fennel könyvét, pl. a táljából való előevést csak egy-két hete csinálom, de az "én megyek előre ki-be az ajtókon" már az elejétől fogva. (Igaz, férjem ezt nem várja el tőle.) Egy ideig szépen leült ilyenkor és előreengedett magától, mostanában simán bemegy belőttem, úgy kell visszarántsam (nem tudom ez így jó-e). De látszik tudja, hogy mi az elvárás.

A parancsokat így vagy úgy mindig végrehajtatom, tudom ez fontos.

Világos, hogy szakszerű segítségre van szükségünk. De addig is jól jön néhány biztató szó, hogy ezen lehet változtatni. Mi ugyanis kimondottan családi kutyusnak vettük őt, és szeretnénk,ha szépen beilleszkedne a családba. Főleg a gyerekekkel szembeni viselkedése aggaszt, két gyerekünket néha szabályosan "levadássza" persze játékból. Ilyenkor helyre teszem (lehet nem meg felelően), mert legközelebb ha olyan helyzet adódik, újra megcsinálja.

2011. dec. 2. 16:35
 7/13 A kérdező kommentje:
Ja és köszönöm a gondolatot a jutalmazás adagolásáról is, ezt csinálni fogom.
2011. dec. 2. 16:36
 8/13 anonim ***** válasza:

Igen, ez a baj, hogyha újra megcsinálja, akkor az nem büntetés. A büntetést az eredményével definiáljuk, azaz a büntetés olyasmi, amitől a viselkedés ritkul.

Az etetésnél szerintem nem az a fontos, hogy előtte egyetek, sokkal inkább az, hogy ne nyúljon az ételhez míg engedélyt nem kap, és nem azért mert leülteted a tányér elé, hanem mert megtiltod, hogy hozzányúljon és neked az tök mindegy, hogy olyankor ül fekszik vagy mit csinál, de az ételhez nem nyúlhat.


Az ajtó szabályt is úgy kellene felállítani, hogy a végeredmény az legyen, hogy te kisétálsz az ajtón, tárva nyitva hagyod, elállsz az útból, a kutya pedig nem lép ki. Jobb ezt póráz nélkül csinálni, mert valójában nem az a cél, hogy a póráz miatt ne lépjen ki, hanem hogy miattad ne.

Láttál részeket az Egyik kutya másik nemből? Ott látszik, hogy nagyjából hogyan kell úgy kifejezned a nem tetszésedet a kutya felé, hogy azt megértse.

2011. dec. 2. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Egyik kutya másik nem,sajnos nem láttam.

Etetés, ahogy leírtad úgy megy nálunk is. Kimérem az adagját,majd látványosan "eszek" belőle. Utána lerakom a földre, őt leültetem kb.1 m-re a táljától, várok kb.10 másodpercet, és mondom Tied, csak akkor mehet a táljához. Ha mozdul hamarabb, akkor elölről kezdjük. Minden nap legalább egyszer etetéskor pluszban elveszem előle evés közben a tálját, majd "tied" paranccsal újra visszaadom, kézből etetem evés közben. Befejezte, azonnal elveszem a tálját. Asszem ez így ok, nem? És ezt gyönyörűen csinálja is,tudja ebben nincs mese.Viszont az ajtón ki-be dologban erősítenem kell,tudom.

2011. dec. 2. 17:14
 10/13 Hovarju ***** válasza:
ha kiváncsi vagy az "egyik kutya másik nem" eddigi adásaira, megtalálhatod a neten a címmel azonos .hu oldalon
2011. dec. 2. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!