Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy kell csinálni?

Hogy kell csinálni?

Figyelt kérdés
Klikkerezésnél, a kutya hogy fogja tudni, hogy éppen pl. az "állt" akarom neki megtanítani, mert addig eljutottam, hogy amikor, pl. fekvésből feláll K/J. De utánna minden alkalommal mikor feláll vmiből?! és akkor egy kis idő után kezdem bevezetni a hang-, vagy kézjelet??!!
2011. dec. 27. 20:55
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Nekünk úgy mutatta az oktató a kutyaoviban, hogy kiadod a parancsot szóban vagy akár kézjellel, ha megcsinálta, klikkelsz és jutalomfalat.


Őszintén szólva én balf@sz voltam hozzá, össze-vissza klikkeltem. :D


Én maradtam a parancs, dicséret-jutalomfalat kombinációnál.

2011. dec. 27. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Én úgy tanítottam, hogy mutatópálcával megvezettem, hogy ültetésből felájjon. Amikor már szépen tudta, beleraktam a hang + kézjelet. Ezzel viszont az volt a gond (másoknál is, akik így csinálták), hogy a kutya mindig elindult felém. Már régebről ismerte a kutyóm az "ott" vezényszót, vagyis ha azt mondom, hogy ott, akkor meg kell állnia. (Ez a behívás közbeni állításnál kellett), és heteken át úgy gyakoroltam vele az állítást, hogy mindig mondogattam, hogy "áll, ott!", és szépen megtanulta, hogy ne induljon el.

Az elkapás, amit írtál itt azért nem annyira célra vezető, mert ha a kutya feláll, azt általában azért teszi, hogy elinduljon és te a szándékára klikkelsz rá. Ültetésnél/fektetésnél ugye eleve az a szándéka, hogy leüljön/feküdjön, ott ez tökéletes.

2011. dec. 27. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Az elkapás szerintem se túl hatékony ebben az esetben. A megvezetés viszont mutatópálca nélkül is kivitelezhető: leülteted a kutyát, szembe állsz vele és egy falatot tartassz az orra elé, amit magad felé mozdítassz miközben mondod, hogy "áll". Mivel előtte állsz, ezért lépni nem nagyon fog tudni, de fel fog állni, hogy elvegye a falatot. Ebben a pillanatban klikkelsz. Szerintem max. az ötödik után már megvezetés nélkül is menni fog. Aztán leteszel elé egy pálcát amit nem léphet át, és akkor már akár fél méter távolságból is gyakorolhatod. Csak akkor fogadod el, ha nem lépi át a pálcát, magyarul nem indul el feléd. Aztán mész egyre távolabb. Közben hozzá teheted a kézjelet is. Mindezt persze nem egy nap alatt, hanem szépen fokozatosan pár hét alatt felépítve és rögzítve. Ha már nagyon megy, akkor a pálcát is elhagyod.
2011. dec. 27. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
szóval! köszönöm a tiszta válaszokat! :) egyedül az a fura h én azt olvastam, h nem lehet kiadni parancsot! pl. "hajol"! a kutyám nyújtózik egyet én kattintok! akkor már rögtön lehet mondani a parancsot, h hajol vagy csak egy idő után??! mert honnan fogja tudni h én éppen a hajolt akarom neki megtanítani??
2011. dec. 28. 17:21
 5/12 anonim ***** válasza:

Nekem úgy mondta az oktatónk, hogy a klikkernek az a lényege, hogy a szóbeli dicséretet váltod ki vele. Mert hogy nem mindig vagyunk ugyanolyan hangulatban, nem mindig tudjuk egyformán dicsérni a kutyát.


Szóval szerintem ez úgy működik, hogy kiadod a parancsot, ha megcsinálja, akkor klikkelsz - mint egy fajta dícséret - és adod neki a jutalomfalatot.


De én is különböző dolgokat olvastam a neten, mielőtt ezt az oviban megmutatták volna, rendesen össze is zavarodtam.


Nekem olyan gondolataim is voltak előtte, ha egyet klikkelek, az az ül, ha kettőt az az áll és ehhez hasonló baromságok :D

2011. dec. 28. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
értem! csak mert én olyasmit olvastam h megvárom míg magától nyújtózik az olyasmi mint a hajol! ezt többször megcsinálja K/J és utánna beültetem a kéz vagy hangjelet! de akkor honnan tudja a kutya másnpa h mit csináljon! szval sztem itt azvan h a kutya nyújtózik erre mondom a HAJOL és K/J! Hnap már lesz fogalma vmiról ha azt mondom Hajol!!!? vagy hülyeséget mondok??
2011. dec. 28. 18:30
 7/12 anonim ***** válasza:

Így jó lesz szerintem :)

Amùgy a neten fent van a 101 Kutyatrükk tàrolt vàltozatban, esetleg dolgozhattok onnan is. Abban is írjàk a hajolt is.

Hogy mikorra tanulja meg, az szerintem életkor kérdése is. Az én kutyusom 6 hònapos és az integetés kb. 10 perc alatt megtanulta, másnap már tökéletes volt.

De pl. kisebb koràban az ül-t napokig gyakoroltuk...

Mennyi idős a kutyusod?

2011. dec. 28. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
az enyém golden retriever és 14 hónapos októberben volt 1 éves! Zorának hívják! a tiédet??
2011. dec. 28. 20:09
 9/12 anonim ***** válasza:

Az enyémet Joeynak hívjàk és bullmasztiff :)

Nézd meg a könyvet, amit írtam, nagyon könnyen lehet belőle tanítani :)

2011. dec. 28. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Kérdező, amit te mondasz, az a klikkeres tanítás hatféle technikája közül az "elkapás" nevezetű. Ha sikerül elkapni és megerősíteni azt a pillanatot, és a kutyának pár alkalom után leesik, hogy ezért ő jutalmat kap, akkor elkezdi felajánlani ezt a viselkedést a jutalom reményében. Ekkor lehet hozzákötni a parancsot. De sokszor van ennél jobb módszer is. Az sem szentírás, hogy csak utólag kötheted hozzá a parancsot. Ha tudod, hogy meg fogja csinálni, akkor nyugodtan mondhatod előre is. Leginkább formálásnál szokott az lenni, hogy elég összetett a feladat és sok idő+rengeteg klikk, mire kialakul a végleges változat. Ilyenkor nincs értelme parancsokat osztogatni, amíg nincs meg a végleges forma. Sőt, sokszor olyan feladatot adunk a kutyának, amihez soha nem is fogunk parancsot kötni, mert nem az a lényeg, hogy ezt máskor is végrehajtsa, hanem egyszerűen csak egy kis agytorna volt a kutyának, megcsinálta, vége, nincs rá tovább szükség. A "hajol"-t egy ismerősöm elkapással tanította, én lusta voltam arra várni, hogy nyújtózkodjon, úgyhogy célkövetéssel csináltam és utólag kötöttem hozzá a parancsot. A végeredmény ugyan az, az alkalmazott technika kutya-, gazdi-, feladat- és szituációfüggő.
2011. dec. 28. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!