Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ivartalanítás PRO-KONTTRA....

Ivartalanítás PRO-KONTTRA. Ivartalanítsam a szuka kutyámat?

Figyelt kérdés
Egy 3 éves kistestű szuka kutyát fogadtam örökbe.Megkapta a kötelező oltásokat.1 hónapja van nálam, és most tüzelni kezdett. Gondolkodom az ivartalanításán, de bizonytalan vagyok. Sok jó, és sok rosszat is hallottam már róla. Tudom, hogy sok betegség előzhető így meg, de én iszonyatosan félek, hogy vizelettartási problémai lesznek (4% esély van rá) vagy hogy megváltozik a viselkedése, mert én ÍGY imádom, ahogy van! Ne változzon semmit. Tulajdonképpen egyáltalán nem zavar a tüzelés, kapott tüzelőbugyit, és jobban vigyázok rá kint.De a legjobbat akarom neki!
2012. febr. 10. 15:19
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
55%

Ez a vizelettartási probléma valami új balhé lehet, mostanában kezdett el terjedni, szerintem marhaság... De ha igaz is, lehet választani, mit szeretnél öregkorára, elcsöppenő pisit vagy méhnyakrákot.


De hogy konkrét legyek, az ivaros szuka:

- hajlamos súlyos betegségekre, különféle rákos megbetegédésekre, hormonzavarra, álvemhességre, méhgyulladásra, stb. (és ezek sajnos nem olyan ritkák, mint szeretnénk)

- vigyázni kell rá tüzeléskor

- vigyázni kell a környékbeli kanokra tüzeléskor, borzasztóan megőrjítheti őket, nem ritka a szökés, verekedés, autó elé szaladás, szerenád az ablak alatt...


Ezzel szemben az ivartalalnított szuka:

- kevesebb betegségre hajlamos

- egészségesebb "lelki életet" él, mivel megszabadul a hormonok okozta kilengésektől

- bármikor bátran összeengedhető bármilyen nemű kutyával, nem fogja kikészíteni őket

- tovább él


A személyiségváltozást pedig ne úgy képzeld el, hogy egyik nap volt valamilyen kutyád, és mire kijön a műtőből, kaptál egy újat ugyanabban a bundában. Előfordulhat (de nem törvényszerűen!), hogy a hormonok hiánya okoz kisebb változásokat, de azért alapvetően ugyanaz a kutya marad. A személyisége nem a méhében vagy a petefészkében lakik.

2012. febr. 10. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
55%
Egyébként az a 4% vizelettartási probléma sem tudom, hogy mennyire bizonyítottan csak az ivartalanításra vezethető vissza... Mert pl. a ritkán sétáltatott kutyáknál kialakulhat attól függetlenül, hogy milyen szervei vannak meg, és a mai rohanó világban sokan csak napi 2x viszik le a kutyáikat, az 12 óra vagy még több, amit ki kell bírniuk teli hólyaggal. Nőknél is kialakulhat egyébként vizelettartási probléma attól, hogy sokáig tartogatják a pisit pl. munka közben, szóval szerintem az a 4% bőven lehet ettől is, csak az ivartalanításelleneseknek pont kapóra jött. De ez csak az én véleményem, lehet hogy igaz, nem kérdeztem még a dokimat, mert különösebben nem érdekel, nem bírnék ivaros kutyával élni :)
2012. febr. 10. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

Én is az ivartalanítás mellett döntenék főleg egészségügyi okokból. Sokkal jobban tartok álvemhességtől, emlő és egyéb daganatoktól, méhgyulladástól, mint az inkontinenciától. Mivel a vizelettartási problémán rengeteg mindent elkaphat/ előjöhet egy szuka kutyánál, amiknek %-os arányban is nagyobb az előfordulásuk, így inkább addig esnék túl a műtéten, amíg ezeket meg tudom előzni. Még csak 3éves így sokkal jobban viselne most egy ivartalanítást, mint 8-9éves korában egy hasonló hasi műtétet, és az anyagi vonzata is teljesen más. Most ivartalanítási akcióban "megúszod" mondjuk 15e Ft-ból, később ha tényleg beteg lesz, akkor a többszörösét kell elkölteni a vizsgálatokra, gyógyszerekre és a műtétre, ráadásul az altatás is veszélyesebb idősebb korban.

Ettől függetlenül lehet, hogy minden gond nélkül leél melletted még 10évet problémamentesen, de magamból kiindulva folyamatosan aggódnék a kutya miatt, hogy ha picit levert nehogy ez vagy az legyen a baja. Az ivartalanítással jó pár dolgot kihúzhatsz a listáról ami miatt esetleg aggódhatnál.

2012. febr. 10. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy nem a méhében lakik a személyisége, de kizárólag azért vannak kétségeim, mert több ezer évig jól elvoltak a kutyák mindenféle ivartalanítás, meg tabletta nélkül, és mégis boldogan éltek. Régen nekünk is volt kutyánk (szuka), és kertben élt, semmi baja nem volt, boldogan megöregedett, élt 16 évet, és soha még csak be sem lett oltva. Persze, én nem ezen a vonalon szeretnék haladni tovább, a kutyus most is megkapta az oltásokat, féreghajtást..stb. Csak valahogy idegenkedem ettől. Azonban nyitott vagyok a változásokra, ha tényleg ez a jobb megoldás, akkor ivartalanítom
2012. febr. 10. 16:02
 15/20 zsuzsabazsa ***** válasza:

Amit említettél az már majdnem a maximális kutyatartás.


Amit mi csinálunk az az optimális.

Mi emberek szabunk gátat és határokat mindenben ami a kutyatartást illeti.

2012. febr. 10. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
Felnőttkori ivartalanitásnál nem változik meg a kutya személyisége. Az enyém 5 éves, mondjuk őt gennyes méhgyulladás miatt kellett kipakolni, de a jelleme nem változott, ugyanolyan domináns szuka maradt.
2012. febr. 10. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

Ja, régen boldogan éltek a kutyák... 8-10 évig. A tiédnek mázlija volt a 16 évével, bár ha a kertben élés azt jelenti, hogy sosem találkozott a külvilággal, ahol összeszedhetett volna fertőzéseket, az egyszerre megmagyarázza a hosszú életet, és késztet némi szomorúságra, hogy 16 évig mást sem látott, csak a kertet. Persze ha nem így van, akkor vedd tárgytalannak a dolgot, nem támadni akarlak, csak mondom a magamét.

Mindenesetre az utóbbi időben nagyjából 10-ről 15 évre ugrott a kutyák átlagéletkora, ez pedig nagyrészt az állatorvoslás fejlődésének köszönhető.

Régen az ivaros szukák egyébként szültek néha, ami az ő személyes egészségüknek sokkal jobb, mint a folyamatos tüzelés eredmény nélkül, de persze akkoriban a kölyköknek csak egy igen kis hányada érte meg a felnőttkort, ma meg semmi szükség még több kölyökre csak úgy, szóval szerintem ez a mai világban nem opció. Tök felesleges, hogy ivarosan tartsunk egy kutyát, ha sosem fogja használni azokat a szerveit, csak a baj van velük, nekünk is meg a kutyának is.

A személyiségváltozás esetleges és nem drasztikus, szerintem felesleges aggódni rajta. Persze ha a műtét miatt elkényezteted, akkor kaphatsz egy teljesen más kutyát, de annak meg semmi köze a szerveihez :)

2012. febr. 10. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:
Most felhívtam az állatorvosi rendelőt, és azt mondták, hogy tüzelés után 2 hónapot kell várni az ivartalanítással, mert a kutya vérzékeny ilyenkor. Ezt nem is tudtam. Akkor végül is most tárgytalan, és van még 2 hónapom eldönteni. Ennek ellenére azért NAGYON SZÉPEN KÖSZÖNÖM mindenkinek a hasznos válaszokat! Valószínűleg, hogy akkor ivartalanítom 2 hónap múlva, mert ez tűnik a jobb megoldásnak!
2012. febr. 10. 16:24
 19/20 lakle ***** válasza:

2 hónapot? Ez nekem soknak tűnik...de nem kérdőjelezem meg az orvost. Én azért döntöttem az ivartalanítás mellett,

mert nem akarok kiskutyákkal vesződni, lakásban meg főleg nem. Ha meg tüzel és sosem lesznek kiskutyák, akkor majdnem 100%, h előbb utóbb beteg lesz:(

2012. febr. 10. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 Akiteki ***** válasza:
Azt hiszem minden érvet leírtak már előttem, annyit tennék még hozzá, hogy mivel örökbe fogadtad, feltételezem menhelyről. Nos a menhelyeken vagy ivartalanítva, vagy ivartalanítási kötelezettséggel adják ki a kutyákat. Nem véletlenül. Kövesd a példájukat.
2012. febr. 10. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!