Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit tegyek? Vonyít a kutyám!

Mit tegyek? Vonyít a kutyám!

Figyelt kérdés

Egy hónapja hoztunk el egy menhelyről egy 10 hónapos, kis testű keverék, ivartalanított szukát. Szálkás szőrű tacskóra hasonlít, de hosszabbak a lábai. A menhelyen direkt őt ajánlották, mert már volt örökbe fogadva lakásba 6 hétig, de visszavitték "költözés miatt", ott állítólag szobatiszta volt, jól beilleszkedett. Mi nagy társasházi lakásban élünk, de nappal mindketten dolgozunk, ezt a menhelyen is elmondtuk, de biztattak, hogy ő nagyon nyugodt kutya, nem lesz gond. Ehhez képest a szomszédok elmondása szerint ahogy elmegyünk 8-kor, vonyítani kezd, és nem hagyja abba, amíg haza nem érünk 4-5 körül, közben mindent szétszed. Reggel 30 percet, este 1,5 órát sétáltatjuk, és szabadidőnkben minden percet vele vagyunk, tanítgatjuk, neveljük, már ilyen rövid idő után erősen kötődik hozzánk. Minden ide vonatkozó irodalmat elolvastam a neten, a legtöbb helyen azt írják, ez azért van, mert nem vagyok falkavezér. Én ezt nem igazán hiszem, mert a kutya (magától) előreenged az ajtóknál, jól behívható, pórázon szépen megtanítottuk sétálni, amikor mi eszünk, ő sohasem kunyerál, hanem félrehúzódik és lefekszik. A tanácsoknak megfelelően távozáskor és hazajövetelkor rá sem nézünk vagy 10 percig, nem búcsúzkodunk. Rengeteg játéka, rágókája van, olyan labdát is vettünk neki, amit tele lehet pakolni száraztáppal, és játék közben folyamatosan szóródik ki belőle, elvileg órákig eljátszik vele a lakásban hagyott kutya. Ezt estére kifogyasztja, de mégis vonyít végig a szomszédok szerint. Egy 10 nm-es helyen van olyankor, mikor mi elmegyünk, mert sok helyen írták, fontos, hogy kis helyre legyen leválasztva, mert ez is megnyugtatja. A fekhelyére egy használt pizsifelsőmet tettem, mert mások szerint ez válik be, de semmi... Sok kutyás ismerősöm van, aki egész nap dolgozik, de ugyanez a probléma náluk vagy nem is létezett, vagy megszűnt pár hét alatt. Nekem is volt már korábban ugyanebben a lakásban egy kutyám, akivel soha nem fordult elő hasonló.


A szomszédok persze teljesen kivannak, eleinte nem hittem nekik, mert amikor mi hazajövünk, a kutya mindig csendben van, de két alkalommal előfordult, hogy délelőtt jöttem haza, és mindkétszer rajtakaptam, hogy elviselhetetlenül hangosan üvölt, arénázik a kutya. Végső elkeseredésünkben beszereztünk állatorvostól egy korszerű, természetes anyagokat tartalmazó kapszulát, a neve Calmex, amit kifejezetten szeparációs szorongásra fejlesztettek ki kutyáknak, és Amerikában jól bevált. Nekünk ez sem segít semmit (egy szomszédot ráállítottam, hogy "tegyen jelentést", de a kutya ugyanúgy őrjöng).


Nagyon imádjuk, nem akarjuk odaadni senkinek, de ha ez így megy, kénytelenek leszünk... :( :( :(



2012. febr. 23. 17:50
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
48%
Be zárd be kis helyre. Hülyeség, hogy ott nyugodtabb lenne a kutya.Hadd bóklásszon a lakásban, kösse le magát valamivel.
2012. febr. 23. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
35%

Én nem vagyok szakértő, de arra tippelnék, hogy nem mozog eleget a kutyus. Próbáljatok hamarabb felkelni és munka előtt többet lent lenni vele. Ilyenkor az lenne a legjobb, ha minél többet futkározna, esetleg labdázzatok vele. Én úgy tudom, hogy a kutyák ilyen esetekben is hasonlóan viselkednek, de ha elfárad, akkor aludni fog.


Nekem 4 hónapos kutyusom van és eleinte nálunk is probléma volt ez, de amióta többet vagyok lent vele, mintha elvágták volna.:) Vagy esetleg kutyaovi/kutyasuli segíthet még. Remélem megoldódik a probléma és nem kell megválnotok tőle!:)

2012. febr. 23. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
26%
Szerintem az is hülyeség, hogy nem üdvözölhetitek, amikor megjöttök, pont amikor majd "meghal" az örömtől, hogy megjöttök. Amúgy kitartás, biztos abba fogja hagyni. Gondolj bele, már hányszor cserben hagyták, most szegény attól fél, hogy ti sem jöttök többé haza. Ezért nem lenne szabad megválni tőle. A szomszéddal ezt beszéljétek meg. Kérjétek meg, hogy legyen megértő még egy kicsit. Amúgy szerintem egy-két alatt, ahogy a kutyus megnyugszik, hogy mindig haza jöttök érte, abba fogja hagyni a sírást.
2012. febr. 23. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
50%
Valószínűleg azért sír mert hiányzol neki. Próbáld meg azt, hogy elmész majd 5 perc múlva visszamész. Ezt az időtartamot folyamatosan növeld. Egy próbát megér.
2012. febr. 23. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 zsuzsabazsa ***** válasza:
0%

Igen ez egy eléggé kellemetlen szitu.

Ezzel a vonítással sok mindent kifejezhet a kutya.

Gazdi hiánya- unalom-bánkódás-bezártság. Rossz szokás.

Lehet, hogy a menhelyi körülmények végett vált vonítóssá.


Talán vagy magától is abbahagyja, vagy te jössz rá, hogy mitől hagyja abba. Próbálj meg minden tőled telhetőt.

ha nem akkor marad egy vonítós kutyád.

2012. febr. 23. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
51%
hívj házhoz valakit aki problémás kutyákkal foglalkozik és nagy tapasztalata van ilyen téren...-ha egyedül nem megy kérj segítséget!
2012. febr. 24. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a hasznos válaszokat!

Ma az egyik válaszoló tanácsára szabadon hagytuk mozogni a kutyát a lakásban, és nem nyúlt semmihez! Ez szerintem már nagy eredmény ahhoz képest, hogy az első két hétben mindent cafatokra tépett, amit csak ért! De azt nem tudom, vonyított-e, mert az amúgy jelentést tevő szomszéd ma elutazott (csak nem a kutya elől menekült...?).


Az utolsó válaszolónak: egyre gondoltunk! Tegnap este felvettük a kapcsolatot egy "kutyapszichológussal", akivel a jövő hétre időpontot fogunk egyeztetni! Ő nagyon biztatott, hogy sikerülni fog a dolog...

2012. febr. 24. 17:49
 8/19 Kovács Pál válasza:
Barátnőm kutyájával hasonló problémánk van. Az édesanyjával él együtt, és van egy szuka westijük. Amíg gimnazisták voltunk egy kisebb városban, lakásban éltek, és nem volt baj a kutyával. Amióta viszont Pécsre költöztünk, a barátnőmék egy albérletben élnek a belvárosban. És a kutyát nem lehet egyedül hagyni, mert vonyít mint a fába szorult féreg. Nem merik egyedül hagyni, mert albérletben elég, ha egy szomszéd bepanaszol, és a kutyának mennie kell. Már 10 éves a kis szemét, és csak amióta Pécsen vagyunk, azóta állt rá erre a hülye szokásra. Nem merünk kísérletezni vele, a fenn említett okokból, így aztán valakinek mindig a kutyával kell lenni, és mondanom sem kell, emiatt mindig hozzá kell alkalmazkodni - borzasztóan idegesítő. Nem igazán tudjuk, mi lehet a háttérben, nyílván a helyszínváltással függ össze, de azt vettük észre rajta, hogy retteg attól, hogy egyedül maradjon. Még akkor is, ha a párommal felmegyünk az emeletre, és a a kutya lenn marad ketteseben az anyukával,akkor is nekiáll nyüsszögni. Nagyon szeretjük a kutyust, de időnként meg tudnám fojtani emiatt. Nem lehet közös programokat szervezni! A neten olvastuk, hogy valószínűleg pánikbetegség lehet a baja, és csak úgy lehet leszoktatni, ha egyedül hagyjuk, majd meg kell várni, amíg abbahagyja a vonyítást és csak akkor szabad visszatérni hozzá. Kábé ugyanaz a helyzet, mint a kisbabákkal: ha anyuci állandóan a babához rohan, amint elkezd sírni, a gyerek nem hülye, összerakja, hogy amint sírni kezd, jön a mami. A kutya is kifigurálta már: ha ugatni kezd, jön valaki. De persze ezt a módszert nem alkalmazhatjuk, a fenn említett okok miatt. Úgyhogy sajnos drasztikus módszerekhez kell fordulnunk: leh kapni elektromos nyakörveket, amik a hang hatására megcsípik a kutyát. Igen, kicsit szadistának hangzik, de beszéltünk egy kutyatrénerrel, aki elmondta, hogy nem olyan durva fájdalomról van szó, csupán egy kis csípésről, de elég ahhoz, hogy a kutya összerakja: ha ugat, fájdalom éri. Ezt a nyakörvet a napokban fogjuk beszerezni, de addig is megpróbáltam infot gyűjteni arról, hogy milyen megoldás van még, és hogy mások is találkoztak-e már hasonló problémával. Nézz te is utána, ha más nem vált be.
2012. márc. 11. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

Az első válaszadó, javasolta, hogy engedjétek szabadon a kutyust és bevált! örülök neki.


Nem érdekes, hogy pont ő áll 0%-on? Ez sokat elárul a lepontozók értelmi színvonaláról.

2012. márc. 11. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

Gondoltam, hírt adok a fejleményekről, hátha ez segít másoknak! 2 hete járt nálunk a "kutyapszichológus". Elmagyarázta, hogy a kutyánk szeparációs szorongását úgy tudjuk legjobban leküzdeni, ha nagyon lefárasztjuk szellemileg, ez ugyanis eddig hiányzott, hiába sétáltattuk sokat. Ez azt jelenti, hogy minden reggel és este tanítjuk különböző dolgokra jutalomfalattal. Előtte is próbáltuk persze tanítani, de a hagyományos módszerekkel (pl. ülni úgy, hogy lenyomtuk a hátsóját, és akkor kapott jutalomfalatot), de nagyon nehéz tanítványnak bizonyult. Ő bemutatta nekünk, hogy tanítsuk meg lefeküdni a leggyorsabb módszerrel, vagyis ne mi nyomjuk le fekvő helyzetbe, hanem a lábai alá betolt jutalomfalattal vegyük rá, hogy saját magától lefeküdjön. Így már néhány próba után megtanulta a fekvést, míg a mi módszerünkkel az ülés egy hét gyakorlásba is beletelt. Mindent úgy kell neki tanítani, hogy ne kényszerrel, hanem magától tegye meg. Azóta kézjelekre, hang nélkül is teljesíti az ülést, fekvést, két lábra állást, pacsizást, labdát visszahozza. A pszichológus azt is mondta, növeljük a reggeli sétát 40 percre, mert a 30 kevés. Emellett egyszer gyakoroltunk is a kutyával úgy, ahogy mondta (és ahogy az egyik válaszoló is tanácsolta), vagyis távozást színleltünk, majd elbújtunk a folyosón. A kutya 2 perc múlva elkezdett nyüszíteni, majd vonyítani, ekkor berontottunk az ajtón és jól összeszidtuk. Ezt megismételtük még egyszer, akkor már csak épp hogy nyüszített kicsit, ismét leszidtuk. Harmadik alkalommal nem adott hangot, akkor bementünk és megdicsértük. Azóta többször próbáltuk, hogy elmegyünk és hallgatózunk, de nem vonyított többé. A szomszéd azt mondja, hogy néha még szokott napközben, de sokkal kevesebbet.


A westie-t nagyon sajnálom. Olvastam, hogy idős kutyáknál nagyon gyakori a szeparációs szorongás, főleg környezetváltozás (költözés) után. Egyébként ilyen nyakörvre én is gondoltam, de most talán mégse lesz rá szükség. Olvastátok a Jan Fennell féle Kutyapszichológia könyvet? Mi az ott leírtakat is alkalmazzuk, pl. az "öt perces szabály": ha hazajöttök, akármilyen lelkendezve fogad a kutya, nem szabad ránézni, hozzá szólni. Vetkőzz le, főzz egy kávét, bírd ki, hogy nem törődsz vele. Ezzel kifejezed neki, hogy te vagy az alfa, a vezér, és ő csak akkor jöhet oda, ha te szólítod. 5 perc után hívd magadhoz, innentől foglalkozhatsz vele. Ha még nem olvastátok, szerintem egy próbát megér, mert lehet, hogy a kis westie is falkavezérnek képzeli magát a családotokban... :) Nem tudom, ilyen idős kutyáknál is beválik-e, de azért meg lehet próbálni!


Írj, hogy bevált-e a nyakörv, kíváncsi vagyok rá!


Ui.: igen, 0%-ot kapott az első hozzászóló, pedig a kutyapszichológus is azt mondta, engedjük szabadon az egész lakásban, mert az előszoba túl ingerszegény egy ilyen okos, fiatal kutyának...

2012. márc. 12. 13:45
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!