Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Baj e az, ha szuka kutyámnál...

Baj e az, ha szuka kutyámnál ivartalanításkor csak a petefészkét távolították el, a méhét nem?

Figyelt kérdés
2012. márc. 7. 18:41
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
igen, baj. Nem bántani akarlak, eszembe nem jutna, de én nem is értem hogy nem olvastál utána. Mikor az én kutyusomat műtötték, előtte 2hónappal elkezdtem kutatni hogy mi, hogyan és miért, emlékszem, még a műtét napján is a Netet bújtam,és a dokinál is tele voltam kérdéssel. Már akkor tudtam, hogy maradi és rossz döntés, ha bent hagynak valamit. Elég szomorú hogy így műttetted meg a kutyusodat. Nem csak a tüzelés elkerülése miatt ivartalaníttatunk, hanem a rák, álvemhesség stb. elkerülése érdekében. Sajnálom hogy így alakult.
2012. márc. 7. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:

Az enyém csak most lesz műtve, de neki sem lesz eltávolítva a méhe. Elfogadom, hogy egy funkcióját vesztett szerv, tehát nem látszik értelme bent tartani, aki így dönt az teljesen normális. Viszont a doki szerint az inkontinencia gyakrabban előfordulhat, ha mindent "kipakolnak" a kutyából, és nagyon minimális a méhgyulladás esélye. Ha úgy adódik utólag még meg lehet műteni, de visszatenni már nem. A rutinellenőrzéseken úgy is nézi a doki, hogy rendben van e minden, illetve a méhét is csak akkor hagyják bent, ha teljesen egészséges.


Egy szó mint száz: szerintem nem baj.

2012. márc. 7. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 Akiteki ***** válasza:
Csak ne legyen sírás a vége a spórolásnak.
2012. márc. 7. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim válasza:
100%

Kedves Kutyatartók!

Azt hiszem szakavatottként néhány félreértést el kell oszlatnom. Először is nem baj ha csak a petefészket vették ki! Továbbá a Pavlov Kutyája honlapon nem olvashatott senki olyat, hogy a petefészek benn maradhat! A petefészek kivétele megszünteti az ivarzást így a méh később nem gyulladhat be és nem is rákosodik el soha. Ezek a kórképek ugyanis csak nemi hormon jelenlétében alakulnak ki, ami a petefészek eltávolításakor megszűnik termelődni. Sajnos azt kell mondanom, hogy aki mást állít az nem ért hozzá. Javaslom az ilyen hírek terjesztőinek, hogy olvassák pl. Stephen J. Ettinger; Eduard Feldmann: Textbook of Veterinary Internal Medicine (7. kiadás) 2011-ben megjelent könyv vonatkozó részét, vagy végezzenek el egy szakállatorvosi képzést. A laikusok (ha nekem nem hisznek) nyugodtan érdeklődjenek dr. Thúróczi Juliannánál, aki a Szent István Egyetem Állatorvos Tudományi karán tanít és Magyarország legmagasabban képzett szaporodásbiológusa (www.univet.hu). Mellesleg ő is azt tanítja a szakállatorvosoknak, hogy rutinszerűen felesleges a méhet kivenni, ugyanis az később nem gyulladhat be. A méh kivétele egyébként akár 20%-ban is okozhat inkontinenciát, míg ha csak a petefészek kerül eltávolításra ennek esélye sokkal kisebb. Ennek mechanikai oka is van. Tehát semmiféle olyan nincs, hogy 10 éve nem lehet csupán a petefészket eltávolítani. Lekötni csupán, pedig nem csak 10 éve tilos, hanem mindig is az volt! A méh és a petefészek együttes eltávolítása 5 éves kor felett már megfontolandó, ennek oka összetett. Jó tanácsként annyi, hogy mielőtt bárki ivartalanítani viszi a kutyáját nézze meg azt is, hogy pl. sebészetből mennyire felkészült az orvos. Lehet, hogy az ivartalanítás rutin beavatkozásnak számít, de azért el lehet rontani. Pl. bennmarad egy darab petefészek. Az tényleg baj. Végül az első tüzelés előtti ivartalanítás bizonyítottan csökkenti a későbbi emlődaganat kialakulását. Mindezek tények és nem vélemények. Ezeket pedig nem csupán egy állatorvos állítja, hanem a világ és az ország, a témában vezető, legelismertebb állatorvos kutatói, akiktől e levél írója tanult. Sajnos az itt olvasott hozzászólások kevés kivétellel megalapozatlan, laikus vélemények, ami persze nem baj, de mi állatorvosok is hibásak vagyunk abban, hogy ezek a tévhitek elterjedhetnek, hisz ma Magyarországon abszolút szubjektíven kénytelen eldönteni a kutyatartó, hogy melyik állatorvoshoz forduljon.

2012. márc. 8. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim válasza:
100%
Még egy mondat. A petefészek eltávolítása minden nőgyógyászati problémát megszűntet. Méhgyulladás, álvemhesség, méhrák stb. Tehát a méh eltávolítása csak indokolt esetben szükséges, hisz bár mint női nemi szerv nem fog működni, de mechanikai funkciója van a hasüregben. Attól, hogy a méh eltávolítása nem okoz halált még nem jelenti azt, hogy "ha már ott van kiveszem". Haladó módon gondolkozó állatorvos csak annyit távolít el egy állatból műtét során, amennyi a cél eléréséhez szükséges. A lépet sem lehet csupán azért kivenni, mert ha kivesszük abba nem hal bele. A szervezet egy összetett rendszer és minden mindennel kapcsolatban áll több szinten. Meggondolatlanul "kicibálni" ezt-azt eléggé hentesmunka. A műtét általában nem drágább és a műtéti seb mérete sem függ attól, hogy kikerül-e a méh is vagy az bennmarad. Számomra az a szomorú, hogy van aki mást állít, és ezt vélhetően állatorvostól hallotta.
2012. márc. 8. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:
11:19 nagyon köszönöm, megnyugtattál. Es nem, nem spórolásból nem vetettük ki... Szerinted ha már 15 ezret ott hagyunk, fájna még plusz 3 ezret? Nem. A doki mondta, miután teljes kipakolást kértem, hogy már nagyon macerás lenne, mert kisméretű, és minek tenném ki ennek, ha felesleges?!
2012. márc. 8. 18:05
 17/19 A kérdező kommentje:
És nem hiszem, hogy az ár ettől függene leginkább. Kedves 11:19 es, mégegyszer nagyon köszönöm...
2012. márc. 8. 18:07
 18/19 anonim ***** válasza:
Bocsi 11:19-es.de félre irtam nem petefészket akartam írni.csak túl gyorsan válaszoltam és mást írtam mint amit gondoltam,ezért is linkeltem be a klinika honlapját hogy nem baj ha marad a méhe.
2012. márc. 8. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 A kérdező kommentje:
Semmi naj :)
2012. márc. 22. 21:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!