Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Lehet ezzel még kezdeni...

Lehet ezzel még kezdeni valamit (szobatisztaság)?

Figyelt kérdés

Adott a helyzet: kan havanese, egészséges, értelmes, szeretetben élő családi kutya, 3 éves. Lakásban él, de kertes házban, ilyenkor nyáron nyitva az ajtó, ki-be mászkálhat, meg is teszi. Ha a lakásajtó zárva is van, pl. télen, ha kéredzkedik, bármikor ki van engedve.

A probléma: akkor megy ki pisilni - kakálni, ha úri kedve úgy tartja. A vizelet visszatartásával semmi gondja nincs, mert ha nincs otthon senki, 8-9 órát is képes tartani - ha úgy van kedve. Kakálni is hol kimegy, hol nem, és összevissza ürít, a legváratlanabb helyeken lépünk bele (teraszlépcső, vagy kertkapu előtt stb)

Naponta egyszer visszük sétálni, többször nem megoldható, de ismétlem, bármikor kimehet az udvarra.

Mivel tényleg értelmes, pontosan tudja, hogy nem szabad, amit csinál, mert pl. lepisili a fotel szélét és már bújik is el az ágy alá, onnan várja a balhét. Ha a szőnyegre kakált és látja, hogy észrevettem, már bújik is el, bűnbánóan pislog és lekushad.

Tudom pontosan, hogy el lett valami nagyon rontva a szobatisztaságra nevelésnél, de nem én voltam akkor a kutyával és most már kár is keresni a felelőst. Nincs szükségem olyan válaszokra, hogy így vagy emígy KELLETT VOLNA, mert azt tudom, hogy hogyan kellett volna, az a kérdés, hogy MOST HOGYAN HOZHATÓ HELYRE A DOLOG??? Ebben a helyzetben ugyanis a kutya, akármennyire szeretjük is, nem tartható, mert rohadt büdös húgyszagú a lakás, és a bútorok is, amiket lepisál, és tönkre is mennek. A szőnyegről nem is beszélve. Nem vagyok az a fajta állattartó, aki, ha büdös neki a kutyaszar, kidobja a francba a kutyáját, de ettől már megőrülök, hogy minden reggel szedem a kutyaszart a szőnyegről, ami tocsog a pisitől. A parketta már egy-két helyen el van feketedve, úgy át van ázva. Ha látja a kutya, hogy nagyon dühös vagyok, esetleg kimegy a teraszra és oda pisil.

Várnám az ötleteket, előre is köszi minden jó tanácsot, az "így kellett volna" válaszok meg nem hiányoznak.


2012. júl. 27. 09:16
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
szerintem, ha mást nem, naponta többször vidd ki a kertbe, maradj ott vele amíg el nem végzi a dolgát, és jutalmazd meg, ugyanúgy, mint egy kiskutyát. bele fog rögzülni, hogy kint kell csinálni.
2012. júl. 27. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
ja még annyit, hogy igaz nekem panelkutyusom van, de mikor elmentünk vidékre nyaralni, és kertben volt, én sem mentem ki vele 2-3 óránként pisilni, gondoltam kimegy ő, ha akar. közben marhára nem. annyira megszokta hogy velem csinálja, hogy bepisilt ott. amint kijártam vele ugyanúgy a megszokott időközökben, semmi gond nem volt.
2012. júl. 27. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
40%

Most sokan nem fognak velem egyetérteni, de azért leírom a véleményem, bár tudom, kivételek mindig vannak.

Nekünk 5 kutyánk van itthon, kertes ház, és bejöhetnek a lakásba. Van 2 yorki köztük, ez egyik 5 éves, a másik 1 éves. Sok kutyánk volt már, soha semmilyen gondot nem okozott a szobatisztaságra nevelés, de a 2 yorki, velük nem lehet bírni, pont olyanok mint amilyennek Te leírtad a kutyád.

Annyira nem mennék bele a részletekbe, de szerintem ezek a kistestű kutyák, nem tudok más szót használni, de egyszerűen bunkók ezen a téren. Ha nyitva a bejárati ajtó, akkor is képes bent elvégezni a dolgát, kb. úgy mintha azt mondaná, áhh.. most nincs kedvem kimenni.

Mind1 milyen retorzió lesz, mind1 mit teszel vele, vállalja a következményeket, egyszerűen leszarja. Van amikor kimegy, van amikor nem. Egyszerűen nem tudtunk velük mit kezdeni, bunkók és kész. Persze imádjuk őket (tényleg), de ez a tulajdonságuk, huu… a falra tudnék mászni.

Én nem látok megoldást, kénytelenek vagyunk elfogadni. Ja, és mielőtt valaki azt hinné, sík hülyék vagyunk a kutyákhoz, téved, nem nagyképűségből, de tavaly kint voltunk hollandiában a vb-n munka versenyen, és minden hétvégén kutya suliba járunk lassan 18-20 éve. (Ezt tényleg csak azért írtam, hogy nem laikus vagyok)

Neked nem kell beletörődnöd, de én nem sok jóval tudlak kecsegtetni…

2012. júl. 27. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Nem hinném, hogy ez a kistestűek jellemzője lenne. Hozzáértés, persze bármit lehet írni..

Nekünk soha nem pisiltek/kakiltak be a kutyák, és kétlem, hogy nem lenne megoldható napi többszöri séta. Felkelsz reggel fél órával korábban, kiviszed egy 10 percre, ameddig elvégzi a dolgát. Munkából hazaérve is rászánsz 10 percet, és késő este is. Ez alól nem lehet kibújni. Szőnyeget szedjétek fel, padlót ecettel mosd fel, mert ha érzi a szagát ugyanoda fog üríteni. Fotel szélét ha lepisili az jelölgetés, kicsit több érdembeli foglalkozás nem ártana (falkavezééééér:)).

2012. júl. 27. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Még annyit, hogy a gazdáik bánnak másként a kistestű kutyáikkal, ez e fő probléma. 20 év kutyaiskolázás pedig nem sokat jelent, nekem is vannak olyan ismerőseim, akik középfokú tanfolyamot is elvégezték a kutyaiskolában (tükör módszer), de nagyon neveletlenek a kutyáik. (ők konkrétan labrador keverékek és egy németjuhász)
2012. júl. 27. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Akkor úgy fogalmazok, hogy a 2 yorkin kívül, soha nem volt még olyan kutyánk, akit ne tudtunk volna szobatisztaságra nevelni (pedig 15 kutyánk volt eddig). Nem kell kivinnem 10 percre sétálni, mert naponta több órát kínt van ( most pl kint alszik a lépcsőn), kint játszanak, futkároznak, de lehet gondol egyet, és bejön a lakásba elvégezni a dolgát, utána kimegy a kertbe, tovább futkározni. Nálunk mindig van itthon valaki, és nyáron egésznap nyitva az ajtó, télen pedig hacsak vakkant egyet, nyílik az ajtó. 10wécézésből 1-et biztos bent végez el, épp milyen kedve van.

Egyébként rengeteg emberrel beszéltem erről a problémáról, több yorki tenyésztővel is, és a reakció arra amit mondok, és itt leírtam, az szokott lenni, „ugye, ugye, egyszerűen hihetetlenek.” Persze aztán jön Bözsimama, akinek ilyet még soha nem csinált a kutyája, és nem érti miről beszélünk. Lehet csak pár kutyába (yorki) építettek rossz szoftver, és mi pont ilyeneket fogtunk ki, de újra nem tudom telepíteni. Annyira kíváncsi voltam, amikor hozzánk került a második, hogy végre, eljött az igazság pillanata, na most meglátjuk, hogy a másiknál rontottunk el valamit, vagy tényleg ilyen, de egyszerűen ilyen. Etológiailag próbáltam megfejteni a jelenséget, mert biztos van rá magyarázat, de nem jutottam dűlőre, egyszerűen nem értem…

Részemről lezártam a témát, így is 5 éve foglalkoztat…

2012. júl. 27. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat mindenkinek! A yorkie-s válaszból is kitűnik, mennyire egyéniségek már ezek a kutyák, mennyire van szabad akaratuk, kényük-kedvük, dacosak, duzzogósak. Sajnos más is "biztatott" már ilyesmivel, hogy némelyik kistestű kutyus ilyen hülye ezen a téren. Nálunk is előfordult már, hogy kint alszik v. sütkérezik egész nap a teraszon őfelsége, bejön egy fordulóra, otthagy egy tócsát valahol, és megy vissza a teraszra. Még közelebb is lett volna a kert, de mégse oda ment.

Tényleg próbáltam már mindent, amit össze lehet olvasni szobatisztaságra szoktatás témakörben, de semmi nem sikerült eddig. Nagyon keveset vagyok otthon, hajnalban elmegyek, este haza, akkor ki is viszem sétálni, de többet nem tudok tenni. Aki vele van egész nap, ő mozgáskorlátozott, segítség nélkül nem tudja még elhagyni sem a lakást, nem hogy kutyát sétáltatna. Ez a hülye kis dög az egyetlen társasága egész nap, ezért nem csaptam még agyon eddig (de közeleg az ideje, úgy érzem...)

2012. júl. 27. 11:15
 8/12 anonim ***** válasza:
És a "hajnalban elmegyek" előtt nincs szabad 10 perced?
2012. júl. 27. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
pff
2012. júl. 27. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Megértem a gondjaidat, voltam már hasonló helyzetben. Tini koromban volt egy kutyánk, ugyanigy családi kutya, az idős nagymamám, aki a lakást nem tudta elhagyni volt vele egész nap, neki vették, nekünk kellett volna sétáltatni. Előtte egy kistestü idős kutyusunk volt, senki sem gondolta, hogy ami annak megfelelt (napi 3-4 rövid séta a háztömb körül), az egy kölyök, majd fiatal felnőtt cocker spánielnek nem elég. Nem sokat tudtunk a kutyákról, csak nőtt szegény otthon, mint a gomba. Szétrágott bútorok, elfeketedett parketta, kidobott szőnyeg és borzalmas szag. Minél idegesebbek voltunk, minél jobban boszantott, ő annál inkább csinálta. Sokszor sétán egyáltalán nem végezte el a dolgát, hazaértünk és otthon rögtön.


Nem neveltük, nem mozgattuk eleget, egyáltalán nem kötődött hozzánk, nem tekintett falkavezérnek, boldogtalan kutya volt :(


Már tudom, hogy ha játszottunk volna vele, ha sokat sétált volna, lett volna alkalma kutyákkal rohangálni ez nem történt volna meg! Egyszerüen próbálta felhivni magára a figyelmet, szorongott, antiszociális volt.


Most felnőttként van egy kutyám, midnent másképp csinálok, azon a spánielen tanultam meg. Sajnos :(


Én azt javasolnám, hogy az a napi egy séta, ha csak annyi fér bele, legyen hosszú, póráz nélküli, tanuljatok valamit együtt, játszatok, fáradjon el. Ha megtanul tisztelni és szeretni Téged, nem fogja hidegen hagyni, hogy ahragszol rá. Akkor a kedvedben próbál járni majd.


Napközben talán megoldás lehetne az is, ha a környékről valaki járna hozzá foglalkoztatni, akár egy gyerek is a szomszédból, aki szivesen labdázik vele, kergetőzik, bármi.


Én valamiért meg vagyok róla győződve, hogy a foglalkozás hiánya okozza ezt nála. De nem késő változtatni! Sok sikert!

2012. júl. 27. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!