Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Egy fajtahonosító munkája...

Egy fajtahonosító munkája mennyire lehet hatással a fajtára?

Figyelt kérdés
Imádom a mudikat, régi álmom, hogy tenyésszem őket (sport célra). Nem csak 1-2 almot szeretnék lehozni 10 évente, hanem hatással szeretnék lenni a fajta alakulására, saját vérvonalat kitenyészteni és hasonlók. Az utóbbi időben viszont nagyon erősen gondolkodom azon, hogy miután elvégeztem az egyetemet, külföldre költözöm, ráadásul Európán kívülre. Arrafelé nem élnek mudik, tehát fajtahonosító lennék. Szerintem ott hiába kezdenék tenyésztésbe, mert csak egy elszigetelt állományt hozhatnék létre, ami lehet bármilyen jó, gyakorlatilag semmi hatása nem lenne a fajta sorsának alakulására. Egyrészt a távolság miatt, másrészt mert nem lehetne igazán sok almot lehozni, max. 1-2-t. Az pedig nem elég ahhoz, hogy igazi tenyésztői munkát végezzek. Tudom, nem a mennyiség, hanem a minőség számít, de egy alom nem elég ahhoz, hogy tényleg jobbítani lehessen a fajtát. Vagy tévedek? Mit gondoltok erről? Csak itthon tudom megvalósítani az álmomat, vagy külföldön is?

#mudi #fajtahonosítás
2012. okt. 22. 23:15
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Csak pénz kérdése a dolog. Mivel a mudi funkcióra tenyésztett kutya, ezért ha jót akarsz, akkor a küllem és egészség mellett főleg munkára szelektálsz. Illene velük rendszeresen haza jönni itteni munka versenyekre és kiállításokra is, mert ha nem kapsz visszajelzést, akkor nem tudhatod, hogy jó irányba haladsz-e. Ráadásul az, hogy egy saját vérvonalat alakítassz ki nem azt jelenti, hogy csak a saját kutyáidat viszed tovább, hanem rendszeresen kell új kutyákat vásárolnod más vérvonalakból is. Egy alom az még nem vérvonal. Az még gyakorlatilag semmi. Majd 5-10 évnyi munka után már esetleg lehet saját vérvonalról beszélni, ha már tudod, hogy mit szeretnél belőlük kihozni. A fajtára pedig akkor lehetsz hatással, ha tényleg jó munkát végeztél és tőled is vesznek rendszeresen kutyákat más tenyésztők is. Tehát a távolság nem lehet akadály, legfeljebb a pénz.
2012. okt. 22. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Értem, köszi. Ez jó hír.:)
2012. okt. 23. 19:54
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszi a választ!
2012. okt. 23. 20:10
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha jó vérvonalat választasz, sokat jársz a kutyáiddal versenyekre, és nem csak sportban eredményesek, hanem azért szépek is (sajnos néhány egyed úgy néz ki, hogy maximum erős jóindulattal nevezné az ember mudinak, és most nem azokra a sport-mudisokra gondolok, akik lenyírják a mudijuk szőrét, hanem egyszerűen se fejre, se alkatra, se szőrtípusra nem fajtajelleges ebekre), akkor jó hatással lehetsz, mert külföldön is jó hírét kelted a fajtának. Kint amúgy is egyre népszerűbbek már, és jobb áron viszik el a kicsiket (tudom, hogy egy jó tenyésztő a kölykök eladásából származó hasznot visszaforgatja, de akkor is nevetséges, hogy egy törzskönyvezett, féregtelenített és oltott, győztes, szűrt szülőktől származó, kiváló vérvonalú mudi kölyök 30 ezertől kezdődik, kb. mint egy külföldi fajta szaporított, oltatlan, ismeretlen származású, akár betegségekkel terhelt szülőktől való példánya). Az meg a másik, hogy ha ne adj' Isten Magyarországon valami komoly csetepaté lenne a jövőben, akkor ha eléggé kiterjedt a külföldi állomány, megmenekülhet a fajta a kihalástól (amihez enélkül is közel áll sajnos).

Amúgy meg sok tenyésztő a tőle kihelyezett kutyákat vonja be tenyésztésbe, hiszen attól még, hogy nem fér el nála sok kutya, inkább a kevesebb sajátot tartja jól, a tőle kikerült kutyáktól a gazdi beleegyezésével lehetnek kiskutyák, amiket aztán 8 hetes korukban hazahoz, de addig is hirdethet. Szóval ha jól csinálod, van pénzed időnként vérfrissítésre, meg arra, hogy a kutyáiddal hazajárj Magyarországra különböző rendezvényekre (pl. Mudi Viadal, pásztortalálkozó és terelőverseny a Hortobágyon stb., ahogy az első válaszadó is javasolta, akkor vágj bele bátran!

De azt nagyon nézd meg, honnan szerzed be a kutyáidat! Sajnos van egy-két olyan híres tenyésztő, akitől én sohasem vennék, itt nem részletezett okok miatt... És sok másik tenyésztő sem. Hosszútávon pedig akkor garantált a siker, ha más tenyésztők is ajánlanak téged, akár hozatnak haza tőled kiskutyát. Sok sikert!

Egy külföldi mudis

2012. nov. 3. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszi a te válaszodat is! Teljesen egyetértek azzal, hogy 30 ezer rettenetesen kevés egy mudiért. És emellett apukám ismer olyan juhászt, aki nagyon szeretne egy terelőkutyát, de ezt az árat is sokallja érte. És sajnos nem ő az egyetlen, ami szerintem felháborító. Ilyen feltételek mellett, meg a magyar tenyésztők egy részének hozzáállását ismerve kicsit hihetetlennek találom, hogy bárki elmenne 2000 km-t kutyáért, még ha én tenyészteném is a legjobb mudikat a világon. Ezért a pénzért már munkabordert is vehetne. (Min. 80ezer a retúr repülőjegy, aztán még a kutyaszállítás díja is rájön és a kutya is minimum egy 100-as)

Egyenlőre ott tartok, hogy nézegetem a kenneleket, de eddig itthon 2-3 olyan kennelt találtam, ahonnan szívesen vennék kutyák, akár kedvencnek, akár tenyésztésre és még velük kapcsolatban is vannak fenntartásaim. Azt tervezem, hogy ha lesz egy kis pénzem, elmegyek egy finnországi mudinéző körútra, hogy az ottani állományra is legyen egy kis rálátásom.

Mindenképpen abban gondolkodom, hogy kihelyezem a kutyáim többségét, szerintem egy ember 2-3(-4) kutyánál többet nem nagyon tud család, munka mellett megnyugtatóan ellátni, különösen akkor, ha több célja van velük, mint az, hogy naponta sétáljanak.

Közben azt is nézem, hogy kint milyen lehetőségek vannak a kutyázásra. Szeretik a kutyákat, inkább lennék kint kutya, mint Mo-n, de a kutyás sportok nem túl népszerűek, egyébként sem egy sportnemzet. Mondjuk a szolgálati kutyázás viszont nagyon színvonalas, szerintem én mentőkutyázni fogok, bár még nem nagyon láttam erre alkalmas és más tekintetben (terelőösztön, küllem, egészség) is megfelelő kutyát itthon, de biztosan van, mert külföldön sokan mentőkutyáznak velük.

2012. nov. 4. 17:12
 6/9 anonim ***** válasza:
Hát, sajnos én azt láttam, hogy külföldre jó néhány esetben olyan borzasztó ronda mudikat adtak el, hogy hihetetlen... Szóval ha onnan hozol, mindenképp körültekintéssel, és ott is nézni kell a vonalakat. Sajna megszűnt a Magyar Mudi Klub oldala, pedig volt egy jó ajánlásuk a mudi epilepsziájával kapcsolatban, felsorolva az ismert beteg egyedek nevével. Ha nincs meg és érdekel, megpróbálhatom előkotorni valahonnan.
2012. nov. 7. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
(Bocs, hogy nem a kérdésre válaszolok, de ha valaki törzskönyves terelőkutyát szeretne, de nem fizetne érte sokat azért vannak ilyen lehetőségek is: [link] )
2012. nov. 7. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Hát igen, mondjuk ő nekem nem kéne az egyik őse miatt...
2012. nov. 8. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Tényleg megszűnt a honlap? De mi történt? Azt én is láttam, hogy nincs fent tartalom, de azt hittem, csak karbantartják.
2012. nov. 12. 19:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!