Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Törzskönyvezett kutya vagy...

Törzskönyvezett kutya vagy törzskönyv nélküli?

Figyelt kérdés
Melyiket választanátok? Vennétek nagyon drágán egy törzskönyvel rendelkező kutyát vagy örökbe fogadnátok egy kiskutyát, ami csont sovány, és nem is szép a soványsága miatt?

2012. nov. 8. 16:39
1 2 3
 21/23 anonim ***** válasza:
100%

Nem azzal van a bajunk, ha valakinek törzskönyv nélküli, fajtajelleges mentett kutyája van, sőt! Ajánljuk is a fajtamentőket azoknak, akit itt kérdezősködnek olcsó (akármilyen) fajta után. A menhelyi fajtajellegűek is zömében szaporítottak (amelyik törzskönyves, azért általában igen rövid időn belül repül a kisírt szemű gazdi, vagy ha mégsem, akkor a tenyésztője saját költségén kihozza), de a befogadásukkal már nem támogatja az ember a felelőtlen kutyagyártást, főleg, hogy ivartalanítva vagy ivartalanítási szerződéssel fogadja örökbe. Pláne, hogy sok gazember célzottan ebből él, elhordja az éttermekből a moslékot (gyakran még fizetnek is neki érte), és agyonelleti az oltatlan, külső-belső élősködőktől kínzott kutyáit... De az olcsó kiskutyára mindig van igény, bezzeg érintőképernyős telefont, tévét nem vesz a piacon, arra képes gyűjteni...


Mondok pár példát, hogyan képzeld el. Van egy márkás ruhamárka, ami tetszik, de nem akarod kifizetni, ezért megveszed a csomagtartóból, blokk nélkül árult hamisítványt, ami új ugyan, és bár nem az eredeti, de legalább nagyon hasonló. Valószínűleg szétmegy hamar, mert gyenge utánzat, de így jártál, nem drága egy másik. Ha szerencséd van, akkor persze egész jó utánzatot is kifoghatsz, ami tartósabb, viszont akkor is támogatod a csempészést, ruhahamisítást, a más munkáját lekoppintókat, adócsalókat. Nos, tegyük fel, hogy a hatóság (esetünkben ugye a menhely) elkobozza a hamisítótól a szállítmányát, és megsemmisítés helyett elárverezik. Ekkor áron alul megveheted azt a ruhát, amiben lehet jobb és rosszabb minőségű is. Megvan az olcsó ruhád, de ezzel már legalább nem támogatod a csempészt.


Tudom, elég csúnya példa, de szemléltetésnek megteszi. Csak ruha esetében nem kár, ha gagyibb is - legfeljebb ha szétreped, befogod porrongynak. Lehet, hogy a sportcipőd sosem lesz alkalmas sportolásra, de legalább majdnem úgy néz ki, mint egy igazi. De a kutya esetében, ha olyat fogsz ki, végignézheted, ahogy szenved egy (vagy több) örökletes betegségtől, és gyakori vendégek lesztek az állatorvosnál. Egy menhelyi fajtajellegesnél legalább már nagy eséllyel kiderült, van -e valami baja.


Én mindenesetre nem fogadnék be menhelyről, nem azért, mert lelketlen dög vagyok (sokáig önkénteskedtem, amíg messze nem sodort az élet a menhelytől), hanem mert nem vagyok olyan anyagi helyzetben, hogy állni tudjam a kezelését, ha valami baj lenne, márpedig egy menhelyi kutya, pláne egy szaporított fajtajelleges mindig lutri, idegrendszerileg és egészségügyileg is. Beleőrülnék a tehetetlenségbe, ha meg kellene válnom tőle, mert nem bírom anyagilag...


Az meg a másik, hogy szép dolog a kutyamentés, de ha olyan ebet fogadok be, ami egyáltalán nem illik hozzám, az életstílusomhoz, akkor most évekig tartsam meg szánalomból, mikor lehetne olyan kutyám is, akivel minden könnyebb lenne, neki és nekem is jó? Egy hozzám illő ebhez máshogy állok hozzá, mint egy olyanhoz, amelyik a szöges ellentétem, akaratlanul is "nyűg". És ehhez nem kell feltétlenül fajtatiszta, de azért náluk könnyebb belőni egy adott tulajdonságot, jellemet. Örökmozgó, sokat túrázó ember nem tart bulldogot, de egy otthonülősebb család sem pumit, foxit.


Kihalófélben lévő, törzskönyves, szívós magyar fajtát tartok, céljaim is vannak vele. Tudom, még nála is lehet baj, de bízom a tenyésztőben, hogy betegségektől mentes ősökből "gyúrta össze", és egészségügyi garanciát is vállalt rá. Megteheti, hiszen ha felelősségteljes, akkor mindent megtett azért, hogy semmi genetikai rendellenesség ne jöhessen elő.


Aki olcsón vesz kutyát apróhirdetés útján, az általában felelőtlen, hamari ember, minden azonnal kellene neki, de a lelkesedés hamar elszáll... Általában akkor, mikor a kutyája kamaszodik, lázadozik, és a nevelése helyett bevágja a menhelyre, mondván, ez a border collie buta és rossz, nem baj, van az expresszen 6 hetes amstaff tízezerért. Ha azzal sem bír, beteg, akkor hoz olcsó labradort, golden retrievert, bulldogot stb. És ennek sosem lesz vége...

2012. nov. 8. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 anonim ***** válasza:
13%

Ennyire bolond embereket!!!

Anno amikor még alföldön laktam 20000ft ért vettem egy Juhász bácsitól egy mudi kölyköt tk nélkülit és ő tenyésztette a kutyákat hogy minnél jobb terelőkutyái legyenek,persze nem nagyüzemben csinálta általába csak saját magának és ügyes,hosszú életű kutyák születtek.

Tehát nemtudom mit kell ráfeküdni ennyire a törzskönyvre.

Amelyik kutya flegma volt vagy fogta a birkát nemes egyszerűséggel agyoncsapta egy lapáttal

2012. dec. 23. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:
Igen, bolondság? Miért nem olvasod el az előtted levő hozzászólást? Elég rendesen ki van fejtve minden. Persze lustaság, fél egészség.
2012. dec. 23. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!