Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Klikker jobb, mint egy sima...

Klikker jobb, mint egy sima síp kutya tanításához?

Figyelt kérdés
Miért pont klikker? (Sose láttam élőben ilyet és nem is hallottam még a hangját). Egyszerű sima síp nem jó?

2012. nov. 28. 10:24
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:
Mostmár tisztul a kép. Így, hogy adtatok egy kis útbaigazítást és elolvastam a KLIKK.HU-t a második oldalig így érthetőbb. Remélem bejutok péntekig a városba, nézegettem nem nagy összeg.
2012. nov. 28. 11:29
 12/17 anonim ***** válasza:
100%

Ja, mégegy tévhit eloszlatása:

"Tuti szarik rá( meg sem hallja ), de ha elüvöltöd magad"


1. A klikker nem távirányító.

2. A klikker nem a vezényszó helyett van.

2012. nov. 28. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
100%
Távirányításra lehet sípjeleket használni, de előbb azt is meg kell tanítani a kutyának. A síp egyenlő a vezényszóval, csak messzebbre hallatszik.
2012. nov. 28. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:
Akkor a sípot sétánál ajánljátok? Behívásnál? Klikkert meg minden másnál? Végül is logikus.
2012. nov. 28. 12:32
 15/17 anonim ***** válasza:
75%

Szerintem ott érdemes elkülöníteni a dolgot, hogy egyszer beszélünk operáns kondícionáláson alapuló tanítási elvről. Alapvetően erre mondjuk, hogy klikkerezünk, de itt nem az eszközön van a hangsúly, hanem magán az elméleten. Tehát azon, hogy apró részletekből nyugodt környezetben formálom ki a viselkedést (tehát pacsinál arra klikkelgetek míg egyik lábáról a másik lábára billen ülve, és így növelem az elvárást) és az így megtanított viselkedést vezényszóra teszem. Az vezényszót általában utólag adom hozzá, és a tanításban semmiféle kényszert nem alkalmazok, nem is büntetem tanítás közben a kutyát. Arra alapozom a tanítást, hogy kialakítom a kutyában, hogy önszántából mutasson bizonyos viselkedéseket, és ha az már meg van, akkor kezdek el elvárni dolgokat.

Delfineknél pl. ahol nem kell a szád, hisz nem beszélsz velük, de kell mindkét kéz, mert nagy testjeleket használsz, általában maga az eszköz a síp. Süket kutyánál meg villanó fény. Aranyhalnál is fény. Nem maga az eszköz az érdekes, hanem az elv.

2012. nov. 28. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
100%

"Egy ismerősőm klikkerrel tanította a kutyáját a kutya meglátja a klikkert és amiket előző nap tanulták szinte automatikusan csinálja a kutya. "


Igen, ez éppen azért van, mert eleve az a tanítási elv, hogy a kutyának próbáljoznia kell. De aztán azt történik, hogy vezényszóhoz kötöm, és a továbbiakban csak akkor jutalmazom, ha vezényszóra csinálha, máskor nem. Így szépen lassan a magától felajánlgatott viselkedés kialszik.


És azt szeretném még elsősorban a kérdezőnek, de a többieknek a fejében is világossá tenni, hogy a klikker nem alkalmas nevelésre (illetve de, mert terápiában is lehet alkalmazni, de az már egy külön történet, nem keverném ide). Tehát a klikker csak arra jó, hogy a kutya megtanulja az adott feladatot. Na de ha a kutya más dolgot érdekesebbnek, fontosabbnak tart a gazdának való engedelmeskedésnél, akkor hiába tudja az adott feladatot, tekintély hiányában nem fogja végrehajtani. Tehát engedelmes a kutya nem a klikkertől lesz, és ilyen értelemben külön kell választani a nevelés és a tanítás kérdését.

2012. nov. 28. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Igen ebben tényleg az elv a lényeg és nem az eszköz.

Én például így csettintek a számmal és remekül haladunk a kutyával. Akármilyen eszközzel lehet tanítani, de a klikker a legegyszerűbb megoldás. Nem egy nagy összeg, a hangja mindig ugyanolyan.

2012. nov. 28. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!