Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Menhelyi segítők, miért van ez?

Menhelyi segítők, miért van ez?

Figyelt kérdés
2 hónapja segédkezem egy menhelyen. Elsősorban azért vágtam bele, mert amit itt olvastam, meg más kutyás fórumokon, az alapján megtetszett. Viszont ez az idő már elég ahhoz, hogy feltegyem a kérdésemet, mert nekem nagyon más tapasztalataim lettek, mint amiket itt általában olvasni lehet. Pl. 1. mítosz: a menhelyes kutyák roppant hálásak, mind örül az embernek, csak azt várja, hogy valaki kihozza őket onnan... A valóság: valóban akad ilyen is. De nagy részük vagy totál magába fordult, és depressziós, már nem is érdeklődik, vagy a másik fele, akik meg látszólag ok nélkül agresszívek. Már több alkalommal megtapasztaltam, hogy látszólag teljesen semleges szituációban egymásra támadnának, ha hagynánk őket, pl amikor sétálni visszük őket, figyelni kell, hogy nehogy harapó távolságba kerüljön két kutya egymástól, mert tuti, hogy valamelyik a másiknak megy. Az is ilyen, hogy láttam eszményi képeket, ahogy sok menhelyes kutya egy közös kifutón van... Hát a tapasztalatom, hogy mondjuk 20 kutyából 2-t lehet úgy egymás mellé rakni, hogy ne legyen balhé. Azokról a kutyákról nem is beszélve, akiket egy speciális emberen kívül senkinek se szabad megközelíteni, olya agresszivek, vagy csak védik a területüket/kennelüket... Szóval a kérdés, hogy olvasom itt a szuper történeteket, minden csupa szív, szeretet, közben tapasztalatom szerint nagyon észnél kell lenni, egy kutyáról se szabad elhinni, hogy barátságos, és főleg a kutyák egymással való kapcsolatánál iszonyatosan kell vigyázni. És a vicc, hogy ezeknél a kutyáknál sokszor a honlapon a leírásban az van írva, hogy "barátságos kutya, jól kijön más kutyákkal"... Na ja... Szóval nektek mi a tapasztalatotok ezzel kapcsolatban? Erről miért nem olvasunk soha?
2012. dec. 17. 08:21
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
100%
Ja és ivartalanítottak, ez is fontos. Így nem fognak verekedni a macskák.
2012. dec. 17. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
79%

Elolvastam a teljes hosszú válaszod, és felháborít az általánosításod, és az is, hogy sosem vetted a fáradságot, hogy elvidd kutyasuliba, de csodálkozol, hogy nincs kötődés. A különbség a menhelyi és a vásárolt kutya között, hogy a vásárolt kutya alapból kötődik, a menhelyi kötődéséért viszont TENNI KELL! A kutyám, akit egy évesen fogadtam be, eleinte menekült előlem, lekushadt, ha a közelében voltam, menekülésre készen. Jó sokat verték szerencsétlent, de ez talán a kisebb baj. A nagyobb, hogy az ég világon semmit nem törődtek vele. Napokra elszökött, nem is tudták hol aludt, mit evett, volt hogy az autók között cikázott. Harmadik nap elengedtem, gondolván úgyis visszajön, hiszen a kutya ösztönösen kötődik az emberhez meg ilyenek. Első dolga volt olyan messzire menekülni tőlem, amennyire csak tudott. Olyan háromnegyed óra múlva tudtam becserkészni, mikor egyszer a közelembe jött.

Így indítottunk. Én vettem a fáradságot és elvittem kutyasuliba, rehabilitációra, emberek és állatok közé plusz a másik kutyám jelenléte is rengeteget segített. És most? Van egy 90 %-ban behívható kutyám (múltkor 20 méterről, egy madárrajról sikerült lehívni, pedig a kisállatok vadászata az élete), de ezen még dolgozunk., hogy megközelítsük a 100-at, ami tekintetbe véve, hogy husky, szép eredmény. Mint az előző válaszomban írtam, én vagyok neki 'A' gazdi, mindenki más le van tojva, csak én legyek ott. És miért? Mert rengeteg időt, energiát és pénzt szántam rá, nem keseregtem, hogy sosem fog úgy kötődni hozzám. Az alapból tartózkodó, kissé félősebb jelleme megmarad (bár lehet, ezt is megcáfolhatom, mert tegnap a kutyasuliban jött felénk egy másik vizsgáról a segéd, és megugatta a kis hülyém:D), de ezzel szerintem semmi probléma nincs. Nem munkakutyát vettem. Már kutyákkal is gyönyörűen kommunikál, játszik, eleinte behúzott seggel menekült tőlük, nehogy meg tudják őt szagolni, minden kommunikációt kizárt. Szóval a kulcsszó: idő és türelem.

2012. dec. 17. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező! Megértem a csalódottságod! Nem csak te érzed magad becsapva, de úgy érzed másokat is becsapnak ezekkel a kijelentésekkel. De én azt mondom neked, hogy csináld tovább azt, amit eddig is. Te beláttál úgy igazán a dolgok mögé, látod azt is, amit a kívülállók nem. És mivel az első csalódottság után is úgy érzed neked segítened kell, ez a legeslegfontosabb. Így ismeretlenül is minden elismerésem és ha úgy érzed kicsit belefáradtál a dologba, akkor jusson eszedbe, hogy ezek a kutyák min mehettek keresztül. Verhették, kínozták, éheztették őket, nem meglepő, hogy a menhelyi kutyák nagy része lelkileg össze van törve. Idő kell nekik, sajnos van rengeteg kutya, akik életük végéig sem tudják feldolgozni azt a sok rosszat, amit meg sem érdemeltek. Neked kitartást kívánok, és örülök, hogy vannak még ilyen emberek!
2012. dec. 17. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm... De tényleg érdekelt, hogy mások is ezt tapasztalták-e. Úgy látszik, nagyjából igen. Én sem mondom, hogy egy ilyen kutya nem regabilitálható. Sőt, egy igazi, hozzáértő kutyás számára talán ez a legszebb, legönzetlenebb feladat. Csak valahogy a minden kezdő kutyást küldjünk menhelyes kutyát örökbefogadni elvvel kapcsolatban lettek kétségeim.
2012. dec. 17. 12:03
 15/20 anonim ***** válasza:
100%

09:56-os! Nem kell ahhoz feltétlen kutyaiskola, hogy egy szorosabb kötődést alakíts ki a menhelyi kutyusoddal.

Mi augusztusban fogadtunk örökbe egy akkor több mint 1 éves nagytestű (később kiderült ) domináns kant. Disznó ólban élte az életét, elkülönítve az apjától, meg a szuka testvérétől mert az apjával folyamatosan "gyilkolták" egymást(most már tudjuk a dominanciája miatt). 20-22 kiló volt az a kutya, aminek 40-50 kilónak kellett volna lennie. Kutyákkal sem volt normálisan szocializálva, nemhogy még emberekkel.

Olyan 2 hónapig le se szarta a fejünket séta közben (mondanom sem kell, elengedni nem is lehetett). Most már eljutottunk odáig hogy figyel ránk séta közben. Bármikor leül, és figyel minket ha mondjuk neki, a behívás már a olyan 70%-ban sikerül.

Titkunk annyi volt, hogy jutifalatot adtunk neki mindig, ha ránk nézett, vagy ha hívtuk. Egyre jobban kezdett rájönni arra, hogy ha minket figyel, és ha közelünkben van, az csak jó. Először megtanítottuk neki az ült, majd séta közben is csak úgy random szerűen mondani szoktuk neki,és akkor jár a falat. Ezzel a gyakorlattal nagyon sokat fejlődött a kötődése hozzánk.

Ha megyünk haza, akkor felkel a helyéről, és jön már ki farok csóválva, de nem úgy mint akit majd szétvet az öröm. De igazából ezt nem is bánom, hiszen engem meg az zavarna, ha mint egy bolha ugrálna, meg rázná szana-szét magát (volt ilyen időszaka, de az efajta izgatottságát mi le is tiltottuk neki). A kutyákkal szembeni agressziója meg egy másik történet, de már azzal is szépen haladunk, igaz ahhoz már segítséget kértünk.


No elkanyarodtam a kérdéstől: kedves válaszoló! Sajnos igazad van, legtöbb menhely ilyen, hogy csak jót mondanak a kutyáról, csak kerüljön ki. Csak sokan arra nem gondolnak, hogy ha elviszik a kutyát, és később visszaviszik problémás viselkedése miatt, ezzel egy újabb törést okoznak a kutyában, és a viselkedése csak rosszabb lesz.

És az én példámból kiindulva, tényleg nem minden mentett kutya lesz a leghálásabb... legalábbis a kapcsolat elején. Láttam én már olyan esetet is, hogy az a kutya, ami kölyök kora óta van a gazdinál egy úgymond "hálátlan dög", de ennek ellenkezőjét is tapasztaltam már. Szerintem ezek a dolgok 90%-ban a gazdán múlnak, hogy mit hoznak ki a kutyából.

Én azt mondjuk megcsinálnám a menhelyen, hogy mikor megy a potenciális gazda, akkor vigye el a kutyát 1 órára sétálni, hogy egy kicsit jobban megismerjék egymást, és ezek után döntsön, ne a kutya kinézete legyen a legfontosabb.

2012. dec. 17. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
50%

Kispalikee!


Nyugodtan felháborodhatsz, bár nem gondolom hogy magyarázattal tartozom neked. Képzeld el, még a saját kutyáimat se tudtam soha kutyasuliba vinni, pedig az volt minden álmom! Lehet, hogy neked közel volt a kutyasuli, és ha enm volt közel, volt autó hogy odajuss, képzeld el, hogy nekem ezek évekig nem adattak meg és amikor volt már autó, akkor se lett volna rá idő, mert hétköznap reggeltől estig dolgoztam, hétvégén maradt a házimunka, és nem tudok vezetni, és sose volt olyan párom, aki szívesen elvitt volna kutyaiskolába. Ja, és képzeld el, többek közt azért nem jártam kutyaiskolába, mert az egyetlen szabadnapomon, vasárnap (az se volt teljesen szabad, mert este tanítottam), arra a szörnyű menhelyre jártam a kutyákat sétáltatni és az életem értelmeitől vettem el az időt.


Valóban sokkal több időt kellett volna a menhelyire fordítanom, de nem volt időm, nekem nem adta meg az élet, hogy eltartsanak, hogy kinyalják a se...gem, nem élősködtem a magyar társadalom nyakán segélyből, akkor aztán lett volna szabadidőm, hanem keményen dolgoztam és tanultam és emellett igyekeztem mindent megadni a kutyáimnak is. Nem sikerült, ez tény, nem jártunk soha kutyasuliba, nem mentünk eleget sétálni, mert ha tehettem, a menhelyieket sétáltattam, vagy dolgoznom kellett. Rosszul mértem fel az alkalmasságomat: nem voltam alkalmas egy menhelyi kutya rehabilitására és ezzel csak azt igazolom, amit a kérdező ír, a menhelyi kutyák alapból sérültek. Ha félős a kutyád, és ez neked nem probléma, vagy ilyen a többi kutyád is és azért nem gond számodra, akkor nagyon sajnállak. Nekem rossz érzés, ha a menhelyi felé nyúlok és alázatosan lehajtja a fejét, vagy behúzza a nyakát. 5 év alatt egyszer sem ütöttem meg, nem kiabáltam, nem bántottam. Mégis úgy húzza be a nyakát, mintha ezt tenném. A többiek ragyogó szemmel nevetnek rám, ha megsimogatom őket. Ha neked ez a különbség nem számít a saját menhelyidnél, akkor nem vagy elég igényes kutyatartó.

2012. dec. 18. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
Sajnállak téged, te válaszoló. Az a megkeseredettség ami a válaszodból lejön, mindenki hibás, akinek van ideje, aki meg tudja tenni, hogy elmegy kutyasuliba, mindenki élősködik, aki 7 napból nem dolgozik 6-ot. Hát rossz lehet így élni. Tudod, milyen jó dolgot hagytál ki az életedből, mert nem törődtél megfelelően a menhelyi kutyáddal? Amikor az első időkben szinte menekül előled, mikor nyúlsz felé, lesunyja a fejét, ahogy írtad, aztán eltelik pár hét-hónap és azt veszed észre, hogy a kutya folyton a seggedben van, jön a simiért. Elkezd benned bízni. Nem sok ilyen csodálatos érzés van, mint mikor egy elhanyagolt, bántalmazott kutya megtisztel a bizalmával. És az a kötelék onnantól elszakíthatatlan. Bizony sok idő és energia, ezért fontos, hogy az ember felmérje, képes-e vállalni. Te nem tudtad, mégis bevállaltad, és a kutyát okolod. Magad okold vagy a helyzetedet és a felelőtlenségedet, ne az állatot. Tőle azt kapod vissza, amit adsz neki.
2012. dec. 18. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
Meg az is ahogy írod, hogy saját kutyáid. Akkor a menhelyi nem a saját kutyád? Akkor miért várod el tőle, hogy gazdájaként szeressen, ha te sem tekintesz rá kutyádként? Mindenki hibás, csak te nem. Én az első nap mikor hazavittem őt, tudtam, hogy ő az én SAJÁT kutyám, akkor is ha vért fogok izzadni vele. És igen, vért izzadtam, és most élvezem a gyümölcsét:)
2012. dec. 18. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:
Ismerem ezt az érzést én is. Sokszor úgy gondolom, hogy a menhelyi kutyának jobb dolga lenne nálam, mint ahol most van. Egyébként szerintem is vannak mindenféle kutyasuli nélkül is piszkosul kötődő, kötődni akaró kutyák is a menhelyen - csak ők vannak ugye jóval kevesebben. Szóval nagyon meg kell nézni, hogy olyan kutyát visz haza az ember, akivel nagyon sokat kell ezen dolgoznia, akár szakemberrel együtt, vagy olyan kutyát választok a menhelyről, aki tényleg a megmentőjének tekint.
2012. dec. 19. 09:10
 20/20 anonim ***** válasza:
100%

Én is voltam sokáig önkéntes, és ugyanerre az álláspontra jutottam. Én úgy vagyok vele, hogy miért jó egy-egy kutyának, ha éveket tölt a rácsok között? Vagy miért tartunk életben egy-egy agresszív, kezelhetetlen példányt? Én a jelenlegi kóbor kutya-helyzet miatt a két hét lejárta után csak azokat hagynám életben, amelyeknek van esélyük normális életre, jól szocializáltak. De azokat sem a végletekig. Több tízezret költeni egy öreg keverék törött lábára, mikor ebből a pénzből több tucat kutya ivartalanítását, oltását lehetne fedezni, és teltház van... Szép dolog az állatmentés, de meg kell húzni a határokat. És valóban, a menhelyiek nagyon nagy része sérült lelkileg. Minden tiszteletem azoké, akik bevállalják a rehabilitációjukat, de én nem ajánlanám mindenkinek a "kis árvák megmentését", mivel rengeteg rémtörténet van, amiről nem szabad beszélni, tabutéma. Az "aranyos, barátságos" kis Zsömi rátámadt a család gyermekére, " a "szelíd óriás" Mackó valójában egy kezelhetetlen, agresszív, őrjöngő nagy kutya, " a "kis szégyenlős" Csipike egy ideggyenge, epilepsziás, rettegő szőrpamacs, akin a kutyasuli rehabja sem tudott segíteni. És még sorolhatnám. Fajtamentőktől befogadni valamivel biztonságosabb, mert ott családban szocializálódnak és kiismerik őket. Én végül egy kihalófélben lévő magyar fajtájú picivel osztottam meg az otthonomat, amiért nagyon sok menhelyes fúj rám, nem is járok ki évek óta. Sokuk szerint bűn a fajtatiszta, törzskönyves kutyák tenyésztése. Pedig ha a világon minden fajta eltűnne, ugyanúgy elkezdődne egy szelektációs folyamat, mert minden célra más típus, viselkedés kell. Én egyedül a fölösleges szaporítás ellen vagyok, a minőségi tenyésztés elég kis létszámban járul hozzá a fölösleges kiskutyák termeléséhez. Persze azt is tudom, hogy jó menhelyek is vannak, ahol nagyon alaposan kiismerik előbb a kutyákat, de azért nem ez az általános sajnos.


Ez egy nagyon tanulságos írás a maradandó károsodást szenvedett, vagy öreg lovak befogadójától, az évek alatt az ő szemlélete is megváltozott:

[link]

2012. dec. 24. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!