Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ti melyiket választanátok?

Ti melyiket választanátok?

Figyelt kérdés
Már nagyon régóta szeretnék, egy terelő kutyát, de képtelen vagyok dönteni a border collie és a mudi között.Eredetileg border collie-t akartam, de azt hallottam róla, hogy nagyon sok az örökletes betegsége..Jó tudom, hogy, tenyésztőtől kell venni, de még úgy is sikerülhet kifognom egy beteg kutyát.Igaz tudom erre kevés az esély...A mudi azért tetszett meg mert egygazdás és szeretném, ha ragaszkodó kutyám lenne.Ti melyiket választanátok a helyemben? Ne csak azt írjátok légyszi, hogy a "bordert mert az szebb" mert már hallottam ezt néhány embertől és ezzel nem mentem többre...nekem nem csak a külső számít, hanem az is, hogy a két fajta mennyire különbözik egymástól.Aki nem ismerné a kutyákat: [link] jobb oldal mudi, bal oldalt a border látható.

2012. dec. 21. 14:22
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
100%

Jééé, ez az én mudim a képen, Gulakuti Ejnye 'Csipke'! Örülök, ha tetszik a kisasszony, bár most jól megkopaszodott :D

Én nem bántam meg, hogy mellette döntöttem, azóta teljesen beleszerelmesedtem a fajtába. Neked kell eldönteni, illik -e hozzád, rábeszélni nem akarlak. Nekem tetszik bennük, hogy képesek egész nap pörögni, de nyugisan, rombolás nélkül pihenni is. Az sem tragédia, ha kimarad egy sétanap, max. játszunk egyet. Alkalmazkodik a kialakult helyzethez. Imád dolgozni, de ragaszkodó. Egy sportkutyás ismerősöm így foglalta össze a két fajta közti különbséget: ha választhatna, hogy pörög egyet a pályán egy idegennel, vagy a gazdival tart sétálgatni, pihenni, a border habozás nélkül az előbbi mellett dönt, a mudi, még ha tele van energiával is, inkább a gazdájával tart. Persze ez egyedfüggő is, ez csak egy szemléltetés.


Általánosságban a border nagyon pörgős, nehezen bír megülni a fenekén (még akkor is hajlamos remegni és nyüszíteni), minden nap keményen le kell fárasztani fizikailag és szellemileg is. Nem igazán egygazdás, a munka az élete. Elég könnyen szocializálható, de általában idegenekkel is barátkozó. Ez előny lehet, ha más is dolgozik vele, vagy felvezetteted kiállításon.


A mudi könnyebb eset valamivel számomra, de a szocializációját korán el kell kezdeni, más kutyákkal is, mert hajlamos az ugatva lerohanós ismerkedésre. A fölösleges hangoskodásról korán le kell szoktatni, de nem olyan csahos, mint a puli és a pumi (utóbbi mindent kommentál, a kapott parancsszót is). Más állatokkal könnyen összeszoktathatók, a mi mudijaink a nyuszit is legfeljebb halálra nyalnák. De mozgó dolgokat, állatokat hajlamosak kergetni (a borderek is), erről hamar le kell szoktatni őket. Mindkét fajta szeret tanulni, a mudi a gazdája kedvéért néha olyanokat is, ami annyira nincs ínyére. Kell neki némi idő, amíg egy idegent (pl. ritkábban látott rokonodat) a bizalmába fogad, de ha valaki heccből ijesztgette kiskorában, arra felnőttként is morog. Érzékeny a kemény bánásmódra.


Ami nagy előny, de egyben hátrány is a mudinál, hogy nagyon rá tud hangolódni az emberek, különösen a gazdája kisugárzására. Azonnal megérzi, ha valaki rosszindulatú, vagy hogy a kedvessége őszinte vagy színlelt. De ez azt is jelenti, hogy akkor lesz csúcsformában és teljesít jól, ha te is magabiztos, jókedvű és higgadt vagy. Ha izgulsz, vagy rossz a kedved, rád fog hangolódni, és szétesettebb, fegyelmezetlenebb, idegesebb lesz. Kiállításokon, versenyeken nem őt kell elsősorban formába hozni, hanem magadat megfelelő lelkiállapotra hangolni. A border nem ennyire érzékeny a hangulatváltozásodra, bár azért természetesen rá is kihat.


Én azt ajánlom, ha a mudival szemezgetsz, hogy vedd fel a kapcsolatot a fajtamentőkkel. Nem feltétlenül csak azért, hogy elhozz tőlük egyet, hanem hogy megsétáltass néhányat, lásd, milyen a kisugárzásuk, elbeszélgess az ideiglenesükkel. Nagyon készségesek. Nekik sem érdekük, hogy egy-két év múlva a közvetítettek között hirdessék a kutyád. Sőt, ideiglenes örökbefogadásra is jelentkezhetsz (a brit pásztorkutya fajtamentőknél is), és megtapasztalhatod a gyakorlatban is, melyik fajta illik az életsítusodhoz jobban. Legalább eggyel több kutyát tudnak megmenteni, és neked állnak minden költséget (vagy megegyezés szerint).

2012. dec. 22. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:

Remélem nem baj, hogy felhasználtam a képet.A forrást hozzá akartam írni, de már elfelejtettem, hogy honnan is töltöttem le.

Köszönöm a válaszodat.Ebben tényleg minden benne volt. :)

Eddig úgy néz ki, hogy mudim lesz mert tetszik, hogy ennyire kötődik a gazdájához és én egy ilyen kutyát szeretnék.

Fajtamentőkkel már beszéltem és a mudimentőktől örökbe is akartam fogadni egy kiskutyát a neve Csele. [link] Fel is vettem az ideiglenes gazdájával a kapcsolatot, de nem igazán lehettem számára szimpatikus mert szépen lerázott... -_- Persze a kutya azóta már az új gazdájánál van.Azért se akarta nekem adni mert, hogy túl messze lakunk, és így nehéz lett volna a szállítás.De már mindegy.....

Tőle szeretnék kiskutyát vásárolni: [link]

2012. dec. 22. 10:42
 13/21 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Dehogy voltál unszimpatikus neki! Egyszerűen erre a kiskutyára rengeteg jelentkező volt, amin csodálkoztak is, mert nem jellemző, hogy kapkodnának a kutyáikért. Viccelődtek is vele, hogy árverésre kéne bocsátani :) Aki elvitte, előtte már többször meg is látogatta. Cselét amúgy pont én néztem ki az Illatos út honlapján :D


Nem baj, hogy kitetted Csipke képét, csak meglepődtem rajta. Valószínűleg a facebook-on láttad meg, oda tettem ki.


A döntés előtt javaslom, hogy látogass meg több tenyésztőt is, hogy megismerd őket és a fajtát is! Ha kérdésed van, szívesen válaszolok, bár én sem vagyok profi. A netboard Mudi fórumán is segítőkészek.

2012. dec. 22. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:

Akkor, jó, ha nem baj :) Mert tényleg nagyon szép kutyád van.

Cselén én nem csodálkozok, hogy sokan akarták volna mert nála aranyosabb kiskutyát nem igazán láttam még.Mi is meglátogattuk volna, csak az a baj, hogy csak az út kb. 20 ezer lett volna.(ha nem több..)

Csele menhelyi kutya volt? Hogy kerülhetett egy ilyen szép kiskutya menhelyre? O.o Elég szívtelen gazdája lehetett akkor, mert én semmi pénzért nem válnék meg az állataimtól.

Köszönöm szépen! Szólni fogok, ha bármi gondom lenne majd a kutyus választásánál vagy később a nevelésével. :)

2012. dec. 22. 13:53
 15/21 A kérdező kommentje:
Most, hogy mondtad én is körülnéztem a menhelyen és őt találtam.Szerinted tudnának rajta segíteni a fajtamentők? [link]
2012. dec. 22. 14:03
 16/21 A kérdező kommentje:

Nem küldi el rendesen a linket..Itt a kép a kutyusról: [link]

138K: keverék, mudi-szerű, fekete, pici fehér zsabócskával, középtermetűnél kisebb * szuka *

2012. dec. 22. 14:06
 17/21 anonim ***** válasza:

11:33 szerintem ne csodálkozz, elég jól ismert lehetsz a mudisok között, mi is kommenteltünk már egymásnak a facebookon, és előtte már itt is olvastalak régen xD

Ha tudsz angolul akkor ajánlom ezt a tanulásog írást. Egyszer olvastam magyarul, de ott most nincs fent

[link]

2012. dec. 22. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
17%
Border collie, de nem csak azért, mert szebb. Sokkal okosabb is, ezért könnyebben tanítható és szófogadóbb. Tudtad hogy a világ legokosabb kutyája a DOGS 101 műsor szerint?
2012. dec. 23. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

17-es, azért annyira régi mudis nem vagyok, kb. egy éve van ilyen kutyánk :) Sajna nem tudok angolul, de majd bemásolom webfordítóba.


Kérdező, a linkelt honlap már inaktív, az a kutyus 2006 végén került be. Most ezen megtekinthetőek az ottani kutyusok:

[link]

2012. dec. 23. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
Na hát ilyen alapon akkor én öreg nyanya vagyok mert 12 a legidősebb kutyám xD Utolsó, te lehet hogy olvastad már valahol, inkább a kérdezőnek ajánlottam mint újoncnak, de bárkinek hasznos lehet.
2012. dec. 23. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!