Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A kutya mikor és mennyire...

A kutya mikor és mennyire törekszik dominanciára? (Cesar Millan módszer)

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy lakásban tartok egy kutyát. Amikor nem suliban vagyok, akkor vagy otthon, vagy a parkban, de mindenképp velem van a kutya. A nap jelentős részét együtt töltjük, és Cesar Millan szerint a jó falkavezér mindig nyugodt és határozott. De ugyanúgy ahogy én elfogadom a kutyám kutya természetét, én is emberből vagyok, tehát időről-időre kiakadhatok, lehetek szomorú, gyenge... És ezt nem konkrétan a kutyával való foglalkozás időtartamára értem, nem őt akarom ilyen állapotban nevelni, hanem mivel ott van mellettem, még ha teljesen mást is csinálok, megérzi. Arra lennék kíváncsi, hogy ilyenkor az alapvetően "követő" szerepű kutya kihasználja a falkavezér energiájának csökkenését és dominanciára törekszik, vagy megértően viszonyul hozzá?


Lehet, hogy hülye kérdés, mert egy csomó történet van arról, hogy a kutya segítséget hívott a beteg gazdájához, aki nyilvánvalóan nem volt akkor a helyzet magaslatán... De Millan könyvét olvasva mégis felmerült bennem ez a kérdés.



2012. dec. 29. 05:59
 1/5 anonim ***** válasza:
34%
szerintem mar maga az csodalatosan kulonleges dolog hogy a kutyadat ilyen szellemben akarod nevelni. ( ahogy kell is szerintem) nem tudok a kerdesedre valaszolni csak gratulalni akartam :D
2012. dec. 29. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
38%

Nekem is volt olyan, hogy egy-egy nehéz nap után dühösen értem haza és bosszankodtam (csapkodtam) is még 1-2 órát, vagy elsírtam magam bánatomban és hasonlók.

Nekem soha egyik kutyám sem használta ezt ki. Tapasztalataim szerint néha egy-egy ilyen alkalom belefér, attól még - ha egyébként következetesen és kitartóan neveled - nem fog elkanászodni.

Szerintem kutyától is függ, hogy mi történik, de ha te pl. szomorú vagy, akkor általában inkább frusztráltak a kutyák, és nem értik mi történik, aggódnak, ugrálnak körülötted stb.

De nekem sosem volt problémám ezzel, ha dühös voltam addig elfoglalták magukat és békén hagytak (vagy csodálkozva néztek rám), ha pedig szomorú voltam, akkor is nyugodtan maradtak és különösebben nem törődtek velem. De ha a lépcsőre ültem le sírni, akkor néha egy idő után odajöttek és megpróbálták megnyalni az arcom, vagy csak odafeküdtek mellém. Volt amikor egy hétig hisztis-sírós hangulatban voltam (fiatalabb voltam még, egy szerelmi csalódást a világvégeként éltem meg), de azután is, amikor már rendben voltam engedelmeskedtek nekem a kutyák. Minden ugyanúgy ment, mint előtte.

Szerintem egyszerűen csak folyamatosan kell nevelni a kutyát, vagyis amikor már rendben vagy, akkor foglalkozni vele. Ha jól viselkedik, akkor rendben van, de ha esetleg megpróbál "ellenkezni", akkor nyomatékosabban meg kell vele értetni, hogy nem szabad. Egy-egy alkalomtól nem fog 180 fokos fordulatot venni a viselkedése, és így még könnyen korrigálható az esetleges hiba.

2012. dec. 29. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
63%

Hát ezt abszolút kutyája válogatja, hogy mennyire toleráns a falkavezér kilengéseivel kapcsolatban. Nyilván egy dominánsabb egyed kevesebb hibázást "tűr el", mint egy alapvetően alárendelődő típus.


De amúgy ez nem megértés vagy nem megértés kérdése; ha épp alkalmatlan vagy a vezetésre, egyszerűen átveszi a helyedet a kutya, a falka érdekében, legalábbis abban a pillanatban, amikor ő már alkalmasabbnak érzi magát nálad - ez az, aminek a bekövetkezése kutyánként eltérő. Aztán ha megint a toppon vagy, újra te leszel a főnök. Ez teljesen természetes reakció, a túlélést szolgálja; ha megsérül a falkavezér, akkor átveszi a helyét a sorban utána következő, az aktuális legalkalmasabb, ezzel segítve a falka túlélését, a falkavezér gyógyulását, és végső soron a legjobbat teszi ezzel a falkának. Ha "megértően" hagynák tovább a sérültet vezetni, azzal csak veszélybe sodornák az életüket. A mentális gyengeség (idegesség, bizonytalanság) ugyaníg ártalmas, ezért arra ugyanígy reagálnak.

2012. dec. 29. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
36%
Egyedfüggő. Egyik kutyám azonnal megérzi, ha baj van, ki is használja, a másik meg talán még engedelmesebb. Viszont én alapjáraton azt mondom, hogy ha fáradt vagy, nyűgös vagy, nem vagy a topon, hagyd a kutyázást. Én is tegnap hazaértem melóból tök készen, nem mentünk sehova, mert csak rossz vége lenne. (Sz.r behívás, nem figyelnek eléggé stb.) És ezek mind-mind csorbítják a tekintélyt, így nem sok értelme van ilyenkor próbálkozni.
2012. dec. 29. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
52%
Hát az enyém totál kihasználja. Egyszer volt egy nagyon durva szitu: a szomszédok fúrtak a kutya miatt, napokig baromira ideges voltam, egész nap görcsben volt a gyomrom. Erre a kutyám egyik este, mikor ültem a földön, megpróbálta meghágni a lábam. Úgyhogy kevés gyengélkedést engedhetek meg magamnak, mert ő rögtön kihasználja.
2012. dec. 29. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!