Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy kell a kutyát kizökkenten...

Hogy kell a kutyát kizökkenteni a koncentrációból?

Figyelt kérdés

Van itt egy beagle, a kutyám szokott vele játszani. Sajnos nem merik elengedni, mert ha a kutyus olyat szagol vagy olyat lát akkor teljesen kikapcsol az agya és nem hajlandó visszajönni... de olyanyira nem kapcsol, hogy pórázon is ül és nézi a kiszemelt tárgyat és hiába mondja az ember a nevét a füle botját se mozdítja.. de még ha a közelébe mennek arra se reagál.


a gazdái már teljesen lemondtak róla, de én szeretném megmutatni nekik hogy nem hlye a kutyáik, csak nagyon koncentrál... ötlet?


2013. ápr. 15. 23:22
 1/7 zsuzsabazsa ***** válasza:
86%

Menjen oda a gazdi és bökje meg a kezével. Az érintésre kizökken.

Ezután terelje más irányba. Ha meg főleg pórázon is van, akkor a pórázzal irányítsa.

A póráz olyan mint a kocsikba a botváltó azzal irányítod a kutyát.

2013. ápr. 15. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
67%

szerintem itt a behíváson és a vezérségi pozición kellene erősíteni elsősorban. utánna lehet a könnyebb helyzet érdekében rákoncentrálni arra hogy még azelőtt tiltsák mielőtt rákoncentrálna egy bizonyos dologra. nem könnyű mert ismerni kell a saját kutyád testbeszédét és csak pár mp áll rendelkezésre aközött hogy a kutya még hall és aközött hogy már elveszett a dolgok tengerében.

az enyém pl. eddig még mindig minden esetben megállítható volt, legrosszabb esetben a csúnyábbik hangnemem elővételével. ha megfeledkezett magáról tiltottam , mindig megállt majd magamhoz hívtam és jött is. viszont a leges legkönnyebb dolgom akkor volt ha még ezeket a pár mp-eket el tudtam idejében kapni. éppen emiatt nekem elég sokféle tiltószavam van sokféle helyzetre. pl. ha a pár mp-ben kaptam el akkor a tiltásom mindig a "ne merészeld" volt. tehát bármit is forgat a fejében arról azonnal tegyen le.


fontos az is hogy a kutya után soha nem szabad rohanni, persze ez abban az esetben érvényes ha megfelelő a kötődés. igaz ha nem az, akkor pedig eleve nem szabad elengedni olyan kutyát és arra kell gyúrni hogy figyeljen ránk.


most hogy így jobban belemerülök, magamban csak egyre bonyolodik a dolog. ugyanis nem mindegy hogy a vezéri pozíció milyen ingatag talajon áll. a kötődés, bizalom, rendben van e. mert akárhogy is nézem úgy mindenben hiba lehet ha a kutyát képtelenség visszahívni. bár tény, nekem nem szimatőrült beaglem van. lehet náluk ez tényleg egy olyan dolog hogy tök mindegy te vagy e a falkavezér akkor is tojnak rád mert, hát szagot fogtak. ... igaz, jan fennel megemlít a könyvében egy beagle-t aki mindig tojt rá mert állandóan szimatolt, de amint elkezdte a falkavezér szerepét gyakorolni, a beagle is első szóra ugrott.

*****


vannak még a fizikai kizökkentések. az egyik a pórázrántás tiltószó kiséretében. a másik a lágy részek határozott és érezhető megbökése. bár hogy őszinte legyek nekem anno régen ezek nem nagyon voltak hatásosak. a legtutibb ha minden rendben van a kutya gazda között, ha a kutyát figyelik és elkapják azt a pillanatot amit még lazán tiltani lehet.



* Automatikusan eltávolított tartalom.
2013. ápr. 16. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
az a gond hogy ahogy olvastam a beaglet pont úgy tenyésztették hogy ne érdekelje a falkavezérség, ezért lehet olyan sok beaglet együtt tartani. meg ezért jók teszt kutyának..
2013. ápr. 16. 08:29
 4/7 anonim ***** válasza:
52%

beagle = falkában vadat felhajtó kutya .

nem igazán a legértelmesebb, de az egyik legjobban alkalmazkodó fajta . motivációk tömkelege áll a segítségetekre . találjátok meg a megfelelőt !

kaja, labda, más játék, hang , szag ,esetleg mozdulat ,stb.

de minek erőlködsz ,ha a gazdáit ez az egész nem is érdekli???

különben a koncentrálás ,nem a szó valódi értelmében az :)

ennél a fajtánál legalábbis így van ,hiszen pont a koncentráció hiánya a gond náluk.

sokkal inkább egyfajta nemtörődöm letargia, a pórázon tartott kutyákon gyakori .

" sajnos .nem merik elengedni " ja persze,mert nincs megnevelve.

nem jön vissza :) persze ,miért is tenné, soha ,senki nem tanította meg neki :)

2013. ápr. 16. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
"nem igazán a legértelmesebb" Ezt honnan veszed? A beagle az egyik legokosabb fajta, épp csak nagyon független és domináns. Ez a kutya sem hülye, hanem a gazdák nem tudják kontrollálni és irányítani. A gazdák nem elég felkészültek egy ilyen fajtához. Ha sikerül egy beagle-nél elérni, hogy beálljon a gazdi mögé, hihetetlen eredményeket lehet vele elérni. De ez sajnos segítség nélkül nem sok embernek megy.
2013. ápr. 16. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

ez furcsa. sok kutya, ezesetben sok beagle azért tud együtt lenni és vadászni teszem azt mert falka állatok. a husky-knak is csoportban kell dolgozniuk. és bizonyosan van még sok más fajta is. ez nem a falkavezérségen múlik. sőt egy jó vezető 20 kutyát is tarthat mert mind a 20 rá figyel. amit mond az van. ha tilos az egymás közti marakodás akkor tilos.


a beagle kutya. és a kutya igényli a vezetőt. minden kutya igényli. a fajta az csak harmadlagos de lényegében a kutyát a faj határozza meg meg pedig a fajta. minden kutya esetében így van. a beagle mint fajta, maximum azt a megkülönböztetett jellemzőt hordozza magában hogy "állandóan szagol". ahogyan más kutyák esetleg állandóan terelnének stb stb. ezt a vágyát neki ki is kell elégíteni hogy jó gazdái lehessünk. ilyenek a keresős szimat játékok. amikor egy falatot vagy akár a másik embert kell megtalálnia. de mindenekelőtt annak a beagle-nek egy határozott vezető kell. ugyanis nem biztos hogy a fizikai kizökkentések valóban hatásosak lehetnek ilyen esetben. gondolj csak bele. a beagle azt hiszi ő a vezér, meg kell védeni a falkát. megérez valamit a távolban és hatalmas stressz éri hogy meg kell védenie a falkát. mire a gazdi elkezdi böködni, meg huzigálni meg tudom is én. nem fogja hagyni magát. bár lévén kistermetű talán tényleg lehetséges elvontatni pórázzal. mindenkinek a maga dolga eldönteni mi fér neki bele. ám ha ezen senki nem változtat akkor valóban képtelenség lesz valaha is elengedni azt a beaglet. ugyanis ha nincsen rendben mindaz amit már jó előbb leírtam akkor a beagle sosem lesz valóban behívható. ahogyan az enyém se lett volna. sőt nem is így kezdtük mi sem, ahogyan senki sem. idő kell az ilyesmihez mire mindent az ember szépen kialakít (vezéri pozíció és annak megtartása, tekintély, kötődés, bizalom stb) ezek együttesével mondhatom én azt hogy a kutyám szerencsére 100% megbízható. ha valami gigszer adódik ott majd el kell gondolkodnom mi az ami gyengülhetett és azon kell majd dolgoznom. ha nem lenne semmi tekintélyem az enyém is arra menne amerre lát, ahogyan mindenkié fajtától függetlenül. az enyém pl. pitbull. elvileg a fajta miatt totál agresszív a kutyákkal. simán le tudom tiltani még úgy is ha ott van közel egy kutya mondjuk kóbor, mert oda főleg nem szeretem engedni nehogy elkapjon valamit. nem megy oda. és nem azért mert nem akar, se nem azért mert ezt az ösztönei nem súgják, sőt nagyon is súgják, hanem azért mert én a vezér, megtiltottam neki. és amit én mondok az van. ilyen egyszerű.


jan fennel épp a könyvében írja le hogyan veszi át a falkavezér szerepét. már régen olvastam még októberben. de emlékszem hogy írta hogy az udvarról behívta a falkatagokat és mindenki rohant csak a beagle nem. hát csalódottan ment be mire akkor vette észre hogy a beagle eszeveszetten fut utánna nehogy lemaradjon. ha ő meg tudta csinálni és főleg a falkavezér szerepének gyakorlásával akkor nem hiszem hogy ez hatástalan dolog lenne a eagle esetében. tény, azt mindenképpen aláírom hogy szimat ügyben minden bizonnyal kemény dió lehet, de nem lehetetlen. emlékszem én is arra mikor legelsőnek kezdtem felkötni a nacit hogy mostmár nem fog arra menni a kutya amerre lát és magasról lex.rni a fejemet. nah az a legkeményebb meló amikor megindul a kutya és te ne szaladj utánna. azután rögtön az hogy határozottan és ne kétségbeesetten ordíts utánna. utánna pedig az hogy bármi is történjék egy millimétert se mozdulj a kutya felé. (ha mindenáron valamerre akarsz menni akkor inkább már az ellenkező irányba.) és ami a legeslegfontosabb, amint odajött haláli örömmel megdicsérni, hiszen odajött. nah ezt kő kemény meló betartani én már csak tudom. amikor a ro..dék elrohan és úgy kell szólni, mire ideér kihullik az összes hajam a stressztől és még dicsérjem is meg. nah az a nagyon kemény feladat. ugy persze az egész mind. de én száz százalékra veszem hogy a behívhatóság tökéletességét ennek köszönhetem. hogy a kutya megtanulta. legyek akármilyen dühös és ideges, ha jön akkor tuti minden okés lesz. de persze ehhez ott van az is hogy mint vezére tudja hogy én vagyok a kaja, én vagyok a biztonság meg a minden. és ezt nem dobja el csak egy szimatért főleg ha vissza is jön első szóra akkor meg aztán még dicsérgetve is van meg simi meg minden jó. nagyon ritkán ha olyanom van még jutit is szoktam osztogatni a már réges régen tudott dolgaira mint pl. a behívás. most hónapok óta nem volt ilyen, majd a napokban lesz.

és ez az amit sokan nem tudnak véghez vinni. amit valahol meg is értek mert iszonyúan kő kemény önuralom kell hozzá. de szerencsére az én fejemben ilyenkor mindig nagyon erőssen ott villogott hogy mindenképpen muszály ezt a kutyánál elérnem mert nagyon sok olyan tereületen mozgok vele ahol bármi elvonhatja a figyelmét. kóbor kutyák és legfőképp a tengerparton emberek. sokan horgásznak. vagy mostanáb elkezdtek alkókocsival is egy két hétre vagy egy hétvégére oda kiköltözni és az senkinek nem jó ha a kutyámmal a tőlünk x méterre napozó emberek mellett képtelen vagyok anélkül elmenni hogy ne akarjon foglalkozni mondjuk az út szélén hagyott cipőjükkel, vagy a ruhájukkal vagy bármivel. az sem jó ha oda akar rohangászni a pecázó emberhez. persze erre ott van a póráz is. de akkor a kutyámmal eljöttem azért hogy az egy két méteres pórázon mellettem lófráljon szerencsétlen, ezt a városban is meg tudom vele tenni.


szóval bocsi a többoldalas könyvért, de a falkavezérségre kell mindenképpen rágyúrni. egyébként bármibe lefogadnám hogy ezzel a beaglevel nem voltak kutyasuliban. de legalábbis semmiképp sem olyanban ami nem hiába, nagy hangsúlyt fektet a kutya gazda közti kapcsolatra. egy ilyen sulit ellene igénybe venniük a kétségbeesett gazdiknak. épp egyszer egy tükörsulis beaglet láttam amikenk a gazdája bár elmondta nem volt egyszerű eset de nagyon jó kutyát faragott belőle (azt hiszem még a neten is fent van videón). szóval így már kettő beagle-ről tudok akik a falkavezér gyakorlásának hatására kezelhetővé váltak.


ha nagyon össze vissza írtam bocsi, amúgy is szokásom, de most kivételesen el van törve az ujjam.

2013. ápr. 16. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
azért foglalkozom vele mert az én kutyám eléggé aktiv ha lent vagyunk és imád futkározni és bunyozni, viszont csak ez az egy kutyus van akivel rendszeresen találkozunk, és képes lépést tartani vele... de hát ugye nem mindegy hogy 5 méter a hatótávolság, és a gazdi rohan utánuk, vagy az egész placc egy x méteres körzetben, és nekünk csak a zavaró tényezőket kell nézni (kisgyerek, másik kutyás stb)
2013. ápr. 16. 09:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!