Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Vélemény a hortobágyi sinkáró?

Vélemény a hortobágyi sinkáró?

Figyelt kérdés

2013. ápr. 18. 17:47
 1/10 anonim ***** válasza:

Milyen szempontból kérsz véleményt?


Szerintem tetszetős kutyák, első ránézésre eléggé hasonlítanak egy rossz szőrminőségű mudira, de ha jobban megnézi az ember, látszik, hogy kicsit erősebb feje van és hosszabb lábai, s valóban rövid szőre. Élőben tetszetősebb, mint a képeken.


Jelenleg pásztorok kedvelt terelőkutyája (mintha a pásztorok nem kedvelnék a már FCI elfogadott kutyákat... xD). Fiatal, friss fajta, bizonyára igen erőteljes ösztönkészlettel. Ha valaki ilyet akar, akkor csak úgy, ha minden nap komoly munkát végez vele.

2013. ápr. 18. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Kizárólag munkára való, hobbi kutyának nem.
2013. ápr. 18. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Ezeket én csak a Hortobágyon láttam még, szóval olyan helyre való, ahol keményen dolgoztatva van, nem unatkozik. Ez a fajta városba nem való, neki a puszta az otthona. Amúgy igénytelen, jó kiállású kutya. Tényleg hasonlít a mudira, de hozzáértéssel meg lehet különböztetni. Nekem tetszik mint munkakutya.
2013. ápr. 18. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
48%
Nekem nem tetszik külsőre, túl "egyszerű". Mármint nem tartom rondának csak semmi különleges nincs rajta. Tényleg a mudihoz hasonlít, de nekem a mudi a kedvencem és szászomra ő nagyon szép. A kutyások hozzáállását már kicsit unalmasnak tartom. Folyton siránkoznak, hogy már semmilyen kutya sem jó dolgozni, milyen borzalmas a helyzet. Miért kell mindenben a rosszat látni? Be kéne látni, hogy több munkalehetőség már nem lesz csak egyre kevesebb, nbem baj ha alkalmazkodnak a fajták. Változnak az idők, ma már nem a pusztában élünk 1000 birkával. Ha ne adj isten a sinkát is elfogadná a FCI, akkor mit csinálnának, átmennének a következő keverékre? Mintha az lenne a jó képességek mércéje, hogy vanj-e törzskönyve. Inkább a hivatalos magyar fajtákra kéne több figyelmet fordítani. A másik meg az, hogy az ilyen kutyák mellett elég kétszínűnek tűnik az aki a szaporítókat szídja mert szigorú értelemben ez is az.
2013. ápr. 18. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
A pásztorok, akik ezeket a kutyákat használják szerintem komoly lobbiba kezdenének az elismerés ellen, ha esetleg felmerülne és én támogatnám őket. Jó néhány fajtát már tönkretettek sajnos, ami az eredeti funkciónak való megfelelést illeti, hamarosan oda jutunk, hogy nem fajtáról, hanem csak fajról beszélhetünk, aminek különböző méretű és színű egyedei vannak. Remélem a sinka nem fog erre a sorsra jutni.
2013. ápr. 19. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Hát igen, sajnos az uniformizálódás most nagy divatját éli.


De azért a mudi, pumi fajták még egyáltalán nincsenek elrontva, szóval arra hivatkozni, hogy azért lett a sinka, mert a többi terelőkutyánk tönkre lett téve, enyhén szólva túlzás. Szerintem a pásztorok egyszerűen nem akarnak annyit fizetni a kutyáért, és jobb szeretik a saját maguk által tenyésztett kutyákat - ez utóbbi annyiban érthető is, hogy biztos szigorúbb szelekciónak teszik ki a kölyköket, mint a legtöbb tenyésztő.

2013. ápr. 19. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Ismerem a "fajtát" , csak a ti véleményetekre voltam kíváncsi. Talán a magyar terelőkutyák közül a pulinak romlottak le az ösztönei az utóbbi években. Szerintem is elég nagy baj lenne ha az FCI elfogadná a sinkát, és erre a sorsra jusson. Pásztorok mindig is voltak-lesznek, és szerintem egy jó kutyáért adnának pénzt szóval nem ez álhhat a dolgok mögött hanem a pásztorkutyák "elkényelmesedése" és az ösztönök romlása. Én voltam a Hortobágyon pásztorversenyen és bizony láttam olyan ( törzskönyves) kutyákat amelyek egyáltalán nem az ösztöneik szerint viselkedtek sem a terelés terén sem az ösztönpróbák terén.
2013. ápr. 19. 13:36
 8/10 anonim ***** válasza:
Attól, mert van néhány elrontott példány, még nem jelenti azt, hogy az egész fajta alkalmatlanná vált a munkára. Biztos vagyok benne, hogy a sinka almokban is vannak "selejt" kölykök, nem megfelelő ösztönű kutyák, csak őket kiszelektálják és a pásztor nem viszi ösztönpróbára, mert magától is látja, ha nincs mit próbára tenni.
2013. ápr. 19. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Kérdező: szerinted a pásztorok kutyái mind tökéletesek? Hát nem. A különbség az, hogy neki születik 12 kölyke és abból kiválaszt egyet, a legjobbat, a többit meg eltünteti. Vagy ha nemj válik be akkor eltünteti. Hát nem csoda, hogy csak a jók maradnak meg. Ő nem fog utyuliputyulizni meg nevelgetni. Ami régen normális is volt és jó a fajtáknak, de ez ma már a modern kutyatartásban kegyetlennek minősül. Ha ott is minden kutya megmaradna, biztosra veszem, hogy ott is lenne sok haszontalan.
2013. ápr. 19. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Nem kifejezetten csak a magyar pásztorkutyákra gondoltam, mikor azt írtam, némely fajta használhatóság tekintetében tönkre lett téve. Egyébként nem tudom, igaz-e, de a puli esetében azt olvastam valahol, hogy némelyek a szőrminőség javítása érdekében uszkárt kevertek bele, amit állítólag egyik-másik kutya viselkedésén erősen látni, ha mondjuk birkával találkozik.
2013. ápr. 19. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!